Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
26100 смт. Новоархангельськ Кіровоградської області, вул. Слави 26
01.10.2019
2-о/394/30/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області в складі
головуючого - судді Краснопольської Л.П.
за участю помічника (за дорученням головуючого) Маринець В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Новоархангельськ цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Покотилівська сільська рада про встановлення факту що має юридичне значення (факту проживання однією сім`єю)
В С Т А Н О В И В:
Заявниця звернулася до Новоархангельського районного суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме фактупроживання однією сім`єю, зазначивши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка перебувала в незареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 видане Покотилівською сільською радою Новоархангельського району Кіровоградської області за актовим записом №11). ОСОБА_3 мав право на спадщину після смерті ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 видане Покотилівською сільською радою Новоархангельського району Кірвоградської області за актовим записом №4). Оскільки проживав однією сім`єю та вів спільне господарство з нею більше п`яти років. 08 серпня 2002 року ОСОБА_3 склав заповіт на все майно на заявницю. 21 травня 2014 року вона отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом. Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина яка складається із права власності на землю на підставі державного акту про право приватної власності на землю Р1 № 344236 виданого Новоархангельською райдержадміністрацією Кіровоградської області від 15 липня 2002 року, яку вона оформила в 2014 році. 03 травня 2019 року під час звернення до приватного нотаріуса Малютяк А.В., вона одержала постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій на майно, яке належало ОСОБА_2 , оскільки для оформлення спадщини їй необхідно пред`явити відповідні документи, підтверджуючі, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , являлись чоловіком та дружиною, а дані документи відсутні, оскільки спадкодавці перебували в незареєстрованому шлюбі, що не дає змоги встановити їх сімейні стосунки та оформити свідоцтво про право на спадщину.
Просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу між ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживав однією сім`єю та вів спільне господарство з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Орлове Новоархангельського району Кіровоградської області.
В судове засідання заявниця не з`явилася, але надала заяву про розгляд справи у її відсутність, заявлені вимоги підтримала повністю, просила їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Покотилівської сільської ради, в судове засідання не з`явився, надав суду пояснення на заяву в якій визнають заявлені вимоги в повному обсязі, просив розгляд справи проводити за відсутності представника Покотилівської сільської ради.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності, а тому суд вважає, що справу можливо розглянути у відсутність сторін на підставі письмових доказів.
Відповідно до ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та проводить його в даному судовому засіданні на підставі доказів наявних у справі.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі та у зв`язку з розглядом справ судове засідання, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що предметом розгляду в даній справі є справи окремого провадження, встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту спільного проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Відповідно до ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Ч. 3 ст. 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом
У відповідності до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення родинних відносин між фізичними особами. Ч. 1 ст. 316 ЦПК України визначено, що заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Відповідно до ч. 6 ст. 263 ЦПК України, якщо одна із сторін визнала пред`явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 206 цього Кодексу.
Суд, з`ясувавши позиції осіб, які повинні брати участь у справі, вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні у них докази та надавши їм оцінку, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", та постановою Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини тощо. В п. 21 вказаної Постанови Пленуму вказується, що до спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки,зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. При цьому сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства (ч. 4 ст. 3 СК України). Таким чином, при вирішення питання про встановлення факту проживання однією сім`єю ключовим критерієм є наявність спільного побуту, взаємних прав та обов`язків.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї, крім власного факту спільного проживання, є ведення з спадкодавцем спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Зазначений правовий висновок висловив Верховний Суд в своїй постанові від 07 лютого 2018 року, справа № 127/1765/16-ц.
Згідно п. 4.4 Глави 10 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" затвердженого Наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 р., факт проживання спадкоємця однією сім`єю із спадкодавцем підтверджується рішенням суду, яке набрало законної сили.
Як вбачається з копій свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 , серії НОМЕР_2 яке видане виконавчим комітетом Покотилівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області за актовим записом №4,11, про те, що ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Орлова Новоархангельського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 , померла, ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Орлова Новоархангельського району Кіровоградської області, (а.с.7,8).
Постановою приватного нотаріуса від 03.05.2019 року, заявниці відмовлено у вчиненні нотаріальних дій на майно, яке належало ОСОБА_2 , оскільки для оформлення спадщини їй необхідно пред`явити відповідні документи, підтверджуючі родинні стосунки (а.с.10).
Згідно довідки від 19.03.2019 року №314 виданої виконкомом Покотилівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області про те, що згідно погосподарських книг за 1986-1990 та 1996-200 роки ОСОБА_2 1924 року народження, та ОСОБА_3 1936 року народження, проживали в одному дворі і вели спільно господарство, спільний побут та проживали спільно як чоловік та дружина (а. с. 11).
Відповідно до копій витягів з погосподарських книг членами сім`ї за 1986-2000 рр. записані: чоловік ОСОБА_3 , дружина ОСОБА_2 (а.с.17)
Відповідно до довідок №185, №276 виданих виконкомом Покотилівської сільської ради Новоархангельського району Кіровоградської області про те, що ОСОБА_2 , проживала і була зареєстрована зі співмешканцем ОСОБА_3 до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1 та дійсно належала земельна ділянка площею 4,28 га, на праві приватної власності згідно державного акту(а.с.12-13).
З копії заповіту, посвідченого у Покотилівській сільській раді №143 від 08.08.2002 року, вбачається, що ОСОБА_3 , заповів все своє майно ОСОБА_1 (а.с. 18)
З письмових пояснень свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 слідує, що вони проживали по сусідству з ОСОБА_3 та ОСОБА_2 із 70-х років. Засвідчили, що ОСОБА_3 проживав разом із ОСОБА_2 , вони вели спільне господарство, обробляли земельні ділянки мали взаємні права та обов`язки були однією сім`єю як чоловік та дружина. ОСОБА_3 доглядав дружину до часу її смерті.
Крім того, заінтересована особа у справі заперечень проти встановлення факту спільного проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не надала, погодившись із доводами, наведеними заявником у заяві.
Досліджені у справі обставини дають підстави стверджувати про те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проживали однією сім`єю, як чоловік та дружина, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.
Частиною 1 ст. 77 ЦПК передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Згідно із ч. 2 ст. 78 ЦПК обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
У відповідності до вимог ст.ст. 234, 256, 258 ЦПК України, роз`яснень п. 1, 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд розглядає справи про встановлення факту за наявності певних умов: згідно з законом факт породжує юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту; заявник не має іншої можливості одержати або відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Положеннями ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права власності.
Згідно із ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Таким чином, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилалась заявниця як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, факти, викладені в заяві, ніким з учасників справи не заперечуються, заява про встановлення факту проживання однією сім`єю породжує юридичні наслідки для заявника, оскільки надає право на спадщину, для встановлення факту проживання однією сім`єю законом не визначено іншого, окрім судового порядку. У судовому засіданні, знайшов підтвердження той факт, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, тобто проживали однією сім`єю, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право, тому, суд приходить до висновку, що вимоги заявниці підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 294 ЦПК України судові витрати по справам окремого провадження не відшкодовуються, тому суд відносить судові витрати на рахунок заявника по справі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 16, 247, 259, 263-265, 274-279 315-319 ЦПК України , суд -
У Х В АЛ И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Покотилівська сільська рада, про встановлення факту що має юридичне значення (факту проживання однією сім`єю) - задовольнити в повному обсязі.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт проживання однією сім`єю про те, що ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживав однією сім`єю та вів спільне господарство з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Орлове Новоархангельського району Кіровоградської області.
Витрати по сплаті судового збору залишити за заявником.
Рішення може бути оскаржено через Новоархангельський районний суд до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Копію даного рішення направити учасникам справи.
Ідентифікаційні дані учасників:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жителька АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_3 виданий Новоархангельським РВ УМВС України в Кіровоградській області 01 листопада 1999, ідентифікаційний код НОМЕР_4 .
Покотилівська сільська рада Новоархангельського району Кіровоградської області, місце знаходження: с. Покотилове Новоархангельський район Кіровоградської області, код юридичної особи - 04367097.
Суддя:
Суд | Новоархангельський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2019 |
Оприлюднено | 03.10.2019 |
Номер документу | 84675416 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Цивільне
Новоархангельський районний суд Кіровоградської області
Краснопольська Л. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні