Рішення
від 02.10.2019 по справі 647/2425/19
БЕРИСЛАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 647/2425/19

№ провадження 2-о/647/88/2019

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.10.2019 року Бериславський районний суд Херсонської області

в складі: головуючого судді - В.С.Миргород

присяжних: С.Д. Давидова

Г.М. Воєводи

при секретарі О.Ю. Салєховій

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бериславі Херсонської області цивільну справу №647/2425/19 за заявою ОСОБА_1 про визнання особи обмежено дієздатною та призначення піклувальника, заінтересована особа: Органу опіки та піклування Новокаїрської сільської ради Бериславського району Херсонської області,

за участі представників сторін :

заявниці - ОСОБА_1

від заінтересованої особи: представник не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до Бериславського районного суду Херсонської області із заявою про визнання особи обмежено дієздатною та призначення піклувальника.

В обґрунтування своєї заяви, вказує на те, що вона ОСОБА_1 з 24.12.1996 року перебуває у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_2 без укладення шлюбу та проживають разом однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 . Сумісних дітей не мають. Починаючи з 2017 року ОСОБА_2 переніс психічне захворювання, внаслідок чого отримав інвалідність другої групи та потребує піклування. Просить суд визнати ОСОБА_2 обмежено дієздатним, встановити над ним піклування.

Ухвалою суду від 16.09.2019 року цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про визнання особи обмежено дієздатною та призначення піклувальника, заінтересована особа: Органу опіки та піклування Новокаїрської сільської ради Бериславського району Херсонської області прийнято до провадження та призначено судове засідання.

В судовому засіданні заявниця наполягала на задоволенні заяви з підстав викладених у ній, просила визнати ОСОБА_2 обмежено дієздатним, встановити над ним піклування.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не прибув, до суду надав заяву про розгляд справи без участі їх представника, не заперечував проти задоволення заяви, надано до суду подання про призначення піклувальника.

Стаття 36 ЦК України передбачає, що порядок обмеження цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.

Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника та представника органу опіки та піклування. (частина перша статті 299 ЦПК України).

Особу, відносно якої вирішується питання стосовно визнання обмежено дієздатною, в судове засідання не викликалась.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

У відповідності до ч.3 ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд сприяє всебічному і повному з`ясуванню обставин справи: роз`яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов`язки, попереджує про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє захисту їхніх прав у випадках встановлених нормами ЦПК України.

Під час розгляду цієї цивільної справи судом були створені всі умови для реалізації прав та виконання обов`язків учасниками судового розгляду, у тому числі й в частині надання доказів на підтвердження позовних вимог.

Відносно надання суду будь-яких інших доказів від сторін клопотань не надходило.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст. 78 ЦПК України).

Заслухавши учасників судового розгляду, які з`явилися в судове засідання, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, суд приходить до висновку, що вимоги заяви підлягають задоволенню з наступних підстав.

У статті 8 Конституції України закріплено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а норми Конституції України є нормами прямої дії.

Україна є демократичною, правовою, соціальною державою, в якій людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (статті 1, 3 Конституції України).

Відповідно до Основного Закону України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах; права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; кожен має право на повагу до його гідності; кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність; права і свободи людини і громадянина захищаються судом; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (стаття 21, частина друга статті 22, частина перша статті 28, частина перша статті 29, частини перша, друга статті 55 Конституції України).

Обмеження щодо реалізації конституційних прав і свобод не можуть бути свавільними та несправедливими, вони мають встановлюватися виключно Конституцією і законами України, переслідувати легітимну мету, бути обумовленими суспільною необхідністю досягнення цієї мети, пропорційними та обґрунтованими, у разі обмеження конституційного права або свободи законодавець зобов`язаний запровадити таке правове регулювання, яке дасть можливість оптимально досягти легітимної мети з мінімальним втручанням у реалізацію цього права або свободи і не порушувати сутнісний зміст такого права.

З паспорту громадянина України вбачається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , в с. Стрижавка Вінницького району Вінницької області (а.с. 7-8).

Згідно довідки №542 від 10.07.2019 року виданої виконавчим комітетом Новокаїрської сільської ради, полягає в тому, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 проживали спільно однією сім`єю з 24.12.1996 року за адресою: АДРЕСА_1 років АДРЕСА_2 . Після купівлі будинку від 11.10.1999 року, переїхали разом 09.12.1999 року, де проживають і по теперішній час за адресою: АДРЕСА_1 . З 24.12.1996 року постійно проживали разом та вели спільне господарство (а.с. 9).

Згідно довідки виданої медико-соціальною експертною комісією, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 має інвалідність другої групи, причина інвалідності - загальне захворювання, інвалідність встановлена на строк до 01.07.2021 року (а.с. 11).

Згідно індивідуальної програми реабілітація інваліда №1040 від 13.06.2018 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 має інвалідність другої групи з 2017 року (а.с. 12-13).

Згідно рішення №37 від 29.08.2019 року Новокаїрської сільської ради Бериславського району Херсонської області про встановлення піклування над інвалідом другої групи, було вирішено вважати доцільним призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 піклувальником над співмешканцем, інвалідом другої групи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 10).

За змістом статті 36 ЦК України, суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, порядок обмеження цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.

Суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна (частина перша статті 300 ЦПК України ).

Як встановлено судом, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с. Стрижавка Вінницького району Вінницької області, житель с. Новокаїри Бериславського району Херсонської області з 2017 року переніс психічне захворювання, внаслідок чого отримав інвалідність другої групи та потребує піклування, а тому підпадає під дію ч.1 ст.36 ЦК України.

Над фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена, встановлюється піклування, фізична особа, цивільна дієздатність якої обмежена, може самостійно вчиняти лише дрібні побутові правочини (частини перша - друга статті 36 ЦК України).

Опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки (стаття 55 ЦК України).

Згідно зі ст. 59 ЦК України піклування встановлюється над неповнолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена.

Згідно з частиною другою статті 60 ЦК України суд встановлює піклування над фізичною особою у разі обмеження її цивільної дієздатності і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до статті 62 ЦК України опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.

Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю (ч.2 ст. 63 ЦК України), опікун або піклувальник призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника (ч.4 ст. 63 ЦК України).

Згідно приписів ст.64 Цивільного кодексу України, опікуном або піклувальником не може бути фізична особа поведінка та інтереси якої суперечать інтересам фізичної особи, яка потребує опіки або піклування.

Статтею 69 ЦК України передбачено, що піклувальник над фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена, зобов`язаний дбати про її лікування, створення необхідних побутових умов, дає згоду на вчинення підопічним правочинів відповідно до статей 32 та 37 цього Кодексу та зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.

Системний аналіз законодавства України дає підстави стверджувати, що недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння. Недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод. Хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації.

Згідно рішення №37 від 29.08.2019 року Новокаїрської сільської ради Бериславського району Херсонської області про встановлення піклування над інвалідом другої групи, було вирішено рекомендувати доцільним призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 піклувальником над співмешканцем, інвалідом другої групи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Підстав, які б згідно зі ст. 64 ЦК України, перешкоджали визнанню заявника піклувальником даної особи, судом не встановлено.

При призначенні піклувальника важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження піклувальника перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність його призначення.

Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.

Суд роз`яснює ОСОБА_1 права та обов`язки піклувальника, передбачені ст.ст. 69, 73 ЦК України, яка згідно заявлених вимог підтвердила свій намір бути піклувальником ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Суд вважає, що ОСОБА_1 має можливість виконувати обов`язки піклувальника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки є єдиною близькою людиною, обставини, передбачені ст.64 ЦК України, відсутні.

Відповідно до ст.65 Цивільного кодексу України, до встановлення опіки або піклування і призначення опікуна чи піклувальника опіку або піклування над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування.

Таким чином, з метою забезпечення захисту прав та законних інтересів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , заява ОСОБА_1 в частині призначення її піклувальником особи, цивільна дієздатність якої обмежена, підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 39-41, 55, 60, 63 ЦК України, ст.ст.12,13,77,81,259,263-265,268,295-300 ЦПК України, суд-

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Стрижавка Вінницького району Вінницької області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 обмежено дієздатним.

Призначити обмежено дієздатній особі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 піклувальника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку с. Осична Оратівського району Вінницької області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 .

З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Херсонського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення, однак з врахуванням п. 15.5 розділу ХII "Перехідні положення" ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до Херсонського апеляційного суду через Бериславський районний суд Херсонської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення суду.

Заявник ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Заінтересована особа Органу опіки та піклування Новокаїрської сільської ради Бериславського району Херсонської області, 74362, Херсонська область, Бериславський район, с. Новокаїри, вул.. Бархутова, 77, Код ЄДРПОУ 04401316.

Повне рішення складено 02.10.2019 року.

Суддя В. С. Миргород

Присяжні: С.Д. Давидова

Г.М. Воєвода

СудБериславський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення02.10.2019
Оприлюднено04.10.2019
Номер документу84721484
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —647/2425/19

Рішення від 02.10.2019

Цивільне

Бериславський районний суд Херсонської області

Миргород В. С.

Ухвала від 16.09.2019

Цивільне

Бериславський районний суд Херсонської області

Миргород В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні