ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2019 рокуЛьвів№ 857/8384/19
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Довгополова О.М., Пліша М.А.,
за участю секретаря судового засідання: Гнідець Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Члена релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району ОСОБА_1 на ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 08 липня 2019 року про відмову у відкритті провадження, головуючий суддя - Нор У.М., постановлена у м. Рівне, у справі за адміністративним позовом Члена релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району ОСОБА_1 до Рівненської обласної державної адміністрації, Державного реєстратора Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування розпорядження, рішення, записів,-
В С Т А Н О В И В:
В липні 2019 року позивач - Член релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Рівненської обласної державної адміністрації, Державного реєстратора Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_2, в якому просила визнати протиправними дії Рівненської обласної державної адміністрації щодо проведення реєстрації змін до Статуту Релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району (ідентифікаційний код: 13972182, адреса: 35753, Рівненська область, Здолбунівський район, село Буща, вул. Зацерква, будинок 10) шляхом реєстрації Статуту Релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району (ідентифікаційний код: 13972182, адреса: 35753, Рівненська область, Здолбунівський район, село Буща, вул. Зацерква, будинок 10) в новій редакції; визнати протиправним та скасувати Розпорядження Голови Рівненської обласної державної адміністрації "Про реєстрацію статутів релігійних громад у новій редакції" № 255 від 26.03.2019 року стосовно реєстрації статуту Релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району (ідентифікаційний код: 13972182, адреса: 35753, Рівненська область, Здолбунівський район, село Буща, вул. Зацерква, будинок 10) в новій редакції з новою юридичною назвою; визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора ОСОБА_2 про державну реєстрацію внесення змін до установчих документів юридичної особи - Релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району (ідентифікаційний код: 13972182, адреса: 35753, Рівненська область, Здолбунівський район, село Буща, вул. Зацерква, будинок 10), на підставі якого внесено записи в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 15961050006001023 та № 15961070007001023 від 26.03.2019 року; визнати протиправними та скасувати записи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 15961050006001023 та № 15961070007001023 від 26.03.2019 року, що внесені державним реєстратором ОСОБА_2 щодо державної реєстрації внесення змін до установчих документів юридичної особи - Релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району (ідентифікаційний код: 13972182, адреса: 35753, Рівненська область, Здолбунівський район, село Буща, вул. Зацерква, будинок 10).
Позовна заява мотивована тим, що їй стало відомо, що деякі мешканці с. Буща, які не є членами Релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району, звернулись до Православної Церкви України із заявою про перехід Релігійної громади до названої релігійної структури.
В той же час, членами Релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району у відповідності до положень Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" та Статуту Релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району не проводились загальні збори членів релігійної громади - Парафіяльні збори щодо прийняття рішень про внесення змін до Статуту Релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району та відповідні рішення не приймалися.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду 02 липня 2019 року відмовлено у відкритті провадження у справі, оскільки даний спір не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Не погоджуючись з вищезазначеною ухвалою суду першої інстанції, член релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржена ухвала винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповністю досліджені обставини справи, просить зазначену ухвалу скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Свою апеляційну скаргу мотивує тим, що предметом спору є порушення відповідачами положень законодавства України, яким регулюється порядок внесення змін і доповнень до статутних документів, на підставі яких прийняті оскаржені розпорядження та рішення. Фактичною підставою звернення до суду стали не стільки порушення прав та інтересів учасників релігійної громади, як дії суб'єктів владних повноважень, що полягають у реєстрації змін до статуту.
В судовому засіданні представник позивача підтримав подану апеляційну скаргу, вважає оскаржену ухвалу суду незаконною та повністю підтримав доводи, зазначені у апеляційній скарзі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Приймаючи оскаржену ухвалу, суд першої інстанції виходив з того, що даний спір не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
У справі, що розглядається, предметом спору є правомірність рішення органу виконавчої влади - Рівненської обласної державної адміністрації щодо реєстрації статусу релігійної організації (позивача) у новій редакції. Проте оскаржується таке рішення саме з підстав порушення особами, які подали заяву про реєстрацію статуту, положень закону в частині дотримання порядку, способу та компетенції реєстрації таких змін. Ці обставини належать до внутрішньої діяльності юридичної особи. Як встановлено із зазначених обставин, позивач пов'язує проведену реєстрацію статуту, власне із незаконними діями осіб, які подали відповідну заяву та документи Державному реєстратору Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації ОСОБА_2.
Фактичною підставою звернення до суду стали не стільки протиправні дії відповідачів щодо реєстрації змін до статуту, як дії осіб, які скликали парафіяльні збори, прийняли рішення про зміну підлеглості релігійної громади, подали відповідну заяву та документи відповідачам.
Колегія суддів зважає на те, що до компетенції адміністративних судів належать публічно-правові спори, в яких хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Це узгоджується і з положеннями статей 2, 4, 19 чинного КАС України, які закріплюють завдання адміністративного судочинства, визначення понять публічно-правового спору та суб'єкта владних повноважень, а також межі юрисдикції адміністративних судів.
Водночас, неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
До юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома (кількома) суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єкта (суб'єктів), а останній (останні) відповідно зобов'язаний (ні) виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень.
Спір, що розглядається, не є спором між учасниками публічно-правових відносин, оскільки відповідач, приймаючи оскаржуване розпорядження, хоч і мав владні-управлінські повноваження щодо позивача (в частині зареєструвати або відмовити у реєстрації змін до статуту релігійної громади), проте факт здійсненої реєстрації обумовлений наданими для такої реєстрації документами. В свою чергу, позивач власне і доводить відсутність повноважень у особи, яка подала заяву та документи для внесення змін до статуту, оспорює порядок та спосіб скликання парафіяльної ради, парафіяльних зборів та право участі у них, повноваження приймати рішення про внесення змін до статуту.
Отже, наданню правової оцінки розпорядженню Рівненської обласної державної адміністрації передує встановлення та доказування у даному спорі обставин, які є внутрішньою діяльністю релігійної організації - Релігійної громади Свято-Михайлівської Української православної церкви. Окрім того, оскаржені рішення, записи та дії зачіпають не лише права та інтереси позивача, а й Релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району.
Відтак, в даному випадку спір виник саме між засновниками, членами релігійної громади Свято-Михайлівської Української православної церкви та релігійною громадою, яка вирішила змінити канонічне підпорядкування, подавши заяву про реєстрацію змін.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.
Спірні правовідносини стосуються прав та інтересів учасників релігійної громади на канонічне підпорядкування, а позовні вимоги у зазначеній справі спрямовані на захист цивільного права Позивача.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19 грудня 2018 року у справі №806/3462/14.
Аналіз зазначених обставин справи та норм права дає підстави вважати, що спір у цій справі не пов язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб єкта владних повноважень.
Відтак, даний спір не належить до юрисдикції адміністративних судів, а тому висновок суду першої інстанції про відмову у відкритті провадження у справі є обґрунтованим.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 312, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Члена релігійної громади Свято - Михайлівської парафії Рівненської єпархії Української Православної Церкви с. Буща Здолбунівського району ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 08 липня 2019 року про відмову у відкритті провадження у справі №460/1556/19 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5
Повний текст постанови складено 04.10.2019 року.
Суд | Восьмий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2019 |
Оприлюднено | 06.10.2019 |
Номер документу | 84746371 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Саприкіна І.В.
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Гудим Любомир Ярославович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Гудим Любомир Ярославович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Гудим Любомир Ярославович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Гудим Любомир Ярославович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні