Справа № 311/2773/19
Провадження № 2/311/932/2019
30.09.2019
Р І Ш Е Н Н Я
ІMЕНЕM УКРАЇНИ
30 вересня 2019 року м. Василівка
Василівський районний суд Запорізької області у складі:
Головуючого - судді: Сидоренко Ю.В.,
при секретарі: Осінцевій Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Василівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області (місцезнаходження: вул.Каховська буд.26 с.Балки Василівського району Запорізької області, код ЄДРПОУ - 23787356), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Приватний нотаріус Василівського районного нотаріального округу Никаноров Олександр Олександрович (адреса місцезнаходження: вул.Центральна буд.9 оф.64 м.Дніпрорудне Василівського району Запорізької області) про визнання права власності на спадкове майно за заповітом,
В С Т А Н О В И В :
29 липня 2019 року до Василівського районного суду Запорізької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Приватний нотаріус Василівського районного нотаріального округу Никаноров Олександр Олександрович, про визнання права власності на спадкове майно за заповітом.
На обґрунтування заявлених позовних вимог позивач ОСОБА_1 зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати - ОСОБА_2 . Після її смерті залишилося спадкове майно, а саме: житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . При житті ОСОБА_2 право власності на вказаний будинок не оформила.
26 вересня 2003 року ОСОБА_2 зробила заповітне розпорядження, відповідно до якого вищевказаний житловий будинок ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 . Відповідно до довідки сільської ради, ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , і за вказаною адресою ОСОБА_2 була зареєстрована разом з сином - ОСОБА_1 .
11 квітня 2019 року приватним нотаріусом Василівського районного нотаріального Никаноровим О.О. було відмовлено позивачеві ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів, що посвідчують право власності на спадкове майно. Тому він, позивач ОСОБА_1 , вимушений звернутися до суду з даним позовом, в якому просить визнати за ним, ОСОБА_1 , право власності на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою Василівського районного суду Запорізької області від 30 липня 2019 року провадження у даній справі відкрито та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Василівського районного суду Запорізької області від 13 серпня 2019 року закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.
Позивач ОСОБА_1 та представник позивача в особі адвоката Лисенко І.Ю. в судове засідання не з`явилися, про день та час розгляду справи були повідомлені судом своєчасно та належним чином, проте суду надано письмову заяву, в якій представник позивача ОСОБА_3 , яка діє в інтересах позивача ОСОБА_1 , просить розглянути справу у їх відсутність та без участі її довірителя, заявлені позовні вимоги підтримують у повному обсязі, просять позов задовольнити повністю за підставами, викладеними у позовній заяві (а.с.51).
Представник відповідача Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи був повідомлений судом своєчасно та належним чином, проте суду надав заяву, в якій просить розглянути справу у відсутність їх представника. Відзиву, заперечень проти заявлених позовних вимог відповідачем не надано, проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , не заперечують (а.с.38,46).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Приватний нотаріус Василівського районного нотаріального округу Никаноров О.О. в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи був повідомлений судом своєчасно та належним чином, проте суду надано заяву, в якій просить розглянути справу у його відсутність, самостійних вимог щодо предмета спору не заявлено, заперечень не подано (а.с.28,49).
Повно та всебічно з`ясувавши обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, давши їм оцінку у сукупності з оголошеними та дослідженими матеріалами справи, суд вважає, що заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.ст. 13, 43, 81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом; , учасники сторін зобов`язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно положень ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст.331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Стаття 392 ЦК України визначає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Виконавчим комітетом Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області від 20.06.2017 року, актовий запис № 45, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.9,54).
Той факт, що ОСОБА_1 , позивач по справі, є сином ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про народження позивача, де в графі мати вказано " ОСОБА_2 ", копія даного свідоцтва міститься в матеріалах справи (а.с.8).
При житті, 26.09.2003 року, ОСОБА_2 склала заповіт, який посвідчений 26.09.2003 року секретарем Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області та зареєстрований в реєстрі № 257, та відповідно до якого ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила таке розпорядження: земельну частку/пай згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ЗП №064855, зареєстрованого в Балківській сільській раді від 08.10.2002 року за №534, присадибну ділянку в АДРЕСА_1 - заповіла ОСОБА_1 , йому ж ОСОБА_2 заповіла усе її майно, що буде належати їй на день її смерті, де б воно не знаходилось і з чого не складалось, в тому числі житловий будинок в АДРЕСА_1 , а також усе те, на що вона за Законом буде мати право (а.с.10,33).
Даний заповіт не змінювався, не скасовувався та є чинним , про що свідчать відомості з Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти / спадкові договори), сформованої приватним нотаріусом Василівського районного нотаріального округу Никаноровим О.О. від 30.03.2018 року за довідкою № 51424709 (а.с.32).
Вказані відомості також підтверджуються довідкою, виданою Балківською сільською радою Василівського району Запорізької області від 17.09.2019 року за № 891, зі змісту якої вбачається, що заповіт, складений ОСОБА_2 на ім`я ОСОБА_1 в приміщенні Балківської сільської ради та посвідчений 26 вересня 2003 року за № 257, не скасовувався, не змінювався та є дійсним (а.с.52).
Як вбачається з довідки, виданої Балківською сільською радою Василівського району Запорізької області від 05.04.2019 року за №33, ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 з 1965 року по 07.06.2017 року. Разом з нею на день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_3 за вищевказаною адресою був зареєстрований: син - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за вищевказаною адресою і на теперішній час (а.с.11).
Відповідно до списку житлових будинків, розташованих на території радгоспу Балка Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області, та який є додатком до рішення виконавчого комітету Василівської районної ради народних депутатів від 17.10.1990 року № 196, вбачається належність житлового будинку АДРЕСА_3 (а.с.12-13).
Згідно технічного паспорту на житловий будинок АДРЕСА_3 , виготовленого РКП Василівське бюро технічної інвентаризації станом на 22 листопада 2017 року та Звіту про незалежну оцінку майна: житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , складеного ФОП ОСОБА_4 , станом на 12.04.2019 року вартість вищевказаного об"єкту нерухомого майна становить - 46260,00 грн. (а.с.15-17,18).
Листом приватного нотаріуса Василівського районного нотаріального округу Никанорова О.О. від 11.04.2019 року за вих.№ 76/02-14 позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок АДРЕСА_3 , після померлої ОСОБА_2 з тих підстав, що відповідно до п.4.15 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, відповідно до яких видача Свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про право власності на майно. Спадкоємцем ОСОБА_1 не було надано документ, що посвідчує право власності на житловий будинок та рекомендовано звернутися до суду для вирішення питання про встановлення права власності на вищевказаний житловий будинок (а.с.14).
З матеріалів спадкової справи №42/2017, заведеної приватним нотаріусом Василівського районного нотаріального округу Никаноровим О.О. після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачається, що 24.10.2017 року ОСОБА_1 , позивач у справі, звернувся до приватного нотаріуса Василівського районного нотаріального округу Никанорова О.О. із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка проживала на момент смерті у житловому будинку АДРЕСА_3 (а.с.28-37).
Згідно Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого приватним нотаріусом Василівського районного нотаріального округу Никаноровим О.О. від 30.03.2018 року, ОСОБА_1 отримав Свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вигляді спадкового майна, яке складається з: земельної ділянки, загальною площею 6,5439 га, яка розташована на території Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області, яка належить спадкодавцю на підставі Державного акту направо приватної власності на землю серії ІІ-ЗП №064855 виданого Балківською сільською радою Василівського району Запорізької області 08 жовтня 2002 року та зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за №534, кадастровий номер земельної ділянки 2320981100:02:012:0028, що підтверджується витягом з відділу Державного земельного кадастру про земельну ділянку у Василівському районі Запорізької області, виданого головним управлінням Держгеокадастру у Василівському районі Запорізької області від 23.03.2018 року за № НВ-2304088422018 (а.с.35 зворот).
Відповідно до інформаційної довідки № 49602174 від 25 жовтня 2017 року, виданої приватним нотаріусом Василівського районного нотаріального округу Никаноровим О.О., 25.10.2017 року заведена спадкова справа № 42/2017 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , яка на теперішній час є чинною (а.с.30 зворот).
Статтею 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч.1 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ст.1218 ЦК Україна до складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент смерті.
Згідно ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу її відкриття.
Згідно приписів ст.1276 ЦК України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія). Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.
За вимогами ст.1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обов`язковим, коли об`єктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обов`язковій державній реєстрації.
Для підтвердження наявності спадкового майна, яке підлягає державній реєстрації та місця його знаходження, нотаріусу слід подати документ, що підтверджує право власності спадкодавця на майно з відміткою органу, що проводить реєстрацію, або реєстраційного посвідчення, яке є невід`ємною частиною правовстановлюючого документа.
В свою чергу, право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця лише з моменту державної реєстрації цього майна (ч.2 ст.1299 ЦК України).
Право власності на нерухоме майно може бути оформлене на ім`я особи, яка померла, у разі наявності документів, які б підтвердили право власності на майно цієї особи. У випадку відсутності таких документів порушене питання вирішується у судовому порядку.
Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Враховуючи, що позивач ОСОБА_1 не має можливості оформити спадкове майно за заповітом у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно у житлового будинку АДРЕСА_3 , тому питання визначення належності цього майна має вирішуватись у судовому порядку, оскільки рішення суду буде правовстановлюючим документом для оформлення права на це майно.
Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого права. При цьому, одним із способів захисту цивільного права є визнання права власності.
Таким чином, враховуючи, що після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , із заявою про прийняття спадщини за заповітом звертався 24 жовтня 2017 року лише ОСОБА_1 , позивач по справі, який є єдиним спадкоємцем за заповітом на спадкове майно, у тому числі житлового будинку АДРЕСА_3 , проте реєстрація речових прав вказаного об`єкту нерухомого майна за померлою ОСОБА_2 своєчасно проведена не була, інші спадкоємці після смерті ОСОБА_2 . відсутні, тому суд приходить до висновку, що заявлені позивачем ОСОБА_1 позовні вимоги про визнання за ним права власності на вищевказаний житловий будинку в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 на спадкове майно у вигляді житлового будинку, який розташований за адресою: по АДРЕСА_5 , є обґрунтованими, відповідачем не ос порені, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі за вищевикладеними підставами.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст.9,12,13,81,141,259,263-265,268 ЦПК України, ст.ст.11,15,16,182,328,331, ст.ст.373-374,381,392,1216-1218,1225,1233-1236,1268-1270,1299 ЦК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Балківської сільської ради Василівського району Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Приватний нотаріус Василівського районного нотаріального округу Никаноров Олександр Олександрович, про визнання права власності на спадкове майно за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (громадянина України, уродженця с.Балки Василівського району Запорізької області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) - право власності на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 - в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Василівський районний суд Запорізької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя
Василівського районного суду
Запорізької області Ю.В. СИДОРЕНКО
Суд | Василівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2019 |
Оприлюднено | 08.10.2019 |
Номер документу | 84775009 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Василівський районний суд Запорізької області
Сидоренко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні