Рішення
від 30.09.2019 по справі 127/15377/19
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 127/15377/19

Провадження № 2/127/2128/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2019 рокум. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Іщук Т.П.,

за участі секретаря судового засідання Коваленко Д.І.,

представника позивача Кубрак Ж.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вінниці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ОПТИМА-КОРМ до ОСОБА_1 , за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю ОРГАНІК ПАРТНЕР , про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ ОПТИМА-КОРМ звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , за участю третьої особи - ТОВ ОРГАНІК ПАТРНЕР , про стягнення коштів. Свої позовні вимоги мотивувало тим, що 30.05.2018 між ТОВ ОПТИМА-КОРМ та ОСОБА_1 був укладений договір поруки, відповідно до якого остання взяла на себе зобов`язання відповідати в повному обсязі солідарно з боржником ТОВ ОРГАНІК ПАРТНЕР за виконання його зобов`язань за договором про надання послуг №180530-001 від 30.05.2018, укладеним між ТОВ ОРГАНІК ПАТНЕР та ТОВ ОПТИМА-КОРМ (основний договір). По цьому основному договору ТОВ ОРГАНІК ПАРТНЕР взяло на себе зобов`язання надати послуги, що є предметом договору, в результаті яких ТОВ ОПТИМА-КОРМ набуде право оренди земельних ділянок, загальною площею не менше 200 га шляхом укладення договорів оренди з фізичними особами. Вартість послуги за 1 га земельної ділянки становить 6000,00 грн, загальна ціна винагороди 1200 000,00 грн. Умови договору передбачають поетапну попередню оплату за послуги. Кінцевий строк виконання зобов`язання встановлений 30.11.2018. Позивач здійснив попередню оплату в сумі 600 000,00 грн, про те ТОВ ОРГАНІК ПАРТНЕР своїх зобов`язань, передбачених основним договором, не виконало. На вимогу позивача останнім повернуто 350 000,00 грн, залишок в сумі 250 000,00 грн. не повернутий. Зважаючи на несвоєчасне виконання зобов`язань щодо повернення коштів позивачем нараховано проценти річних в сумі 45 164,39 грн, а також за невиконання зобов`язань по основному договору 4 036 000,00 грн. штрафних санкцій, з яких: 30000,00 грн - штраф за порушення строків укладення договорів оренди, 4000000,00 грн - штраф за кожен гектар загальної площі, 6000,00 грн - штраф за ненадання звіту. Вимога щодо повернення попередньої плати та сплату штрафних санкцій була направлена як ТОВ ОРГАНІК ПАРТНЕР , так і ОСОБА_1 , як поручителю, однак відповіді не надано. Зважаючи на те, що поручитель несе солідарну відповідальність перед кредитором, позивач звернувся до суду з цим позовом та просив стягнути з відповідача на його користь кошти в сумі 4 331 164,39 грн, а також судові витрати.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 12.06.2019 відкрите загальне позовне провадження.

Відповідач відзиву на позов не надав.

Третя особа своїм правом на надання пояснення також не скористалася.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити з підстав, зазначених у позові; не заперечувала проти заочного розгляду справи.

Відповідач у судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце судового засідання, що підтверджується матеріалами справи, про причини неявки суд не повідомив, відзиву не надав, а тому суд ухвалив (без винесення окремого процесуального документа із занесенням ухвали до протоколу судового засідання) провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України, оскільки позивач не заперечував проти такого порядку розгляду справи.

Представник третьої особи також в судове засідання не з`явився.

Враховуючи вищевикладене та положення ст. 178 ЦПК України, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

Судом встановлені наступні фактичні обставини справи, яким відповідають правовідносини, врегульовані нормами ЦК України щодо виконання зобов`язань та відповідальності поручителя за неналежне виконання боржником своїх зобов`язань.

Відповідно до ст.526, 530 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Якщо строк виконання боржником обов`язку визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор вправі вимагати його виконання в будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно ст. 546, 549 ЦК України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник зобов`язаний передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Згідно ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Судом установлено, що 30 травня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідністю ОРГАНІК ПАРТНЕР (надалі - виконавець) та Товариством з обмеженою відповідністю ОПТИМА-КОРМ (надалі - замовник) укладений договір №180530-001 про надання послуг. Відповідно до умов цього договору виконавець брав на себе зобов`язання надати послуги відповідно до умов цього договору, яким є виконання робіт (вчинення юридично значимих дій) спрямованих на досягнення кінцевої мети цього договору, якою є придбання (одержання) замовником права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення (з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та/або особистого селянського господарства) загальною площею не менше 200 га з відхиленням +/- 5% від загальної площі.

Відповідно до п.2.1 договору кінцевий строк виконання зобов`язань виконавцем - 30 листопада 2018 року.

Відповідно до п.4.1 договору надані послуги передаються виконавцем та приймаються замовником поетапно. Зобов`язання вважаються виконані виконавцем належним чином та повинні бути прийняті замовником шляхом підписання ату приймання-передачі наданих послуг (п.4.4 договору).

Відповідно до п.4.5 договору, не пізніше, ніж за 3 календарних днів до кожної дати, передбаченої п. 5.3. цього договору як дата сплати виконавцем грошових коштів, виконавець зобов`язаний надавати замовникові детальний звіт про виконанні роботи щодо виконання зобов`язань за цим договором.

Відповідно до п.5.1 договору вартість послуг виконавця за цим договором становить 6000,00 грн за 1 га стосовно якого виконавцем було укладено договір оренди землі на користь замовника.

Загальна сума винагороди виконавця за цим договором становить 1200 000,00 грн та залежить від загальної площі об`єктів щодо яких виконавцем було надано послуги за цим договором. Оплата здійснюється замовником на умовах часткової передоплати поетапно в наступному порядку: 300 000,00 грн - до 31 травня 2018 року, 300000,00 грн - до 20 червня 2018 року, але в будь-якому випадку не раніше дати погодження замовником звіту, 300 000,00 грн - до 31 липня 2018 року, але в будь-якому випадку не раніше погодженого сторонами акту приймання-передачі наданих послуг в розмірі не менше 10% від загального обсягу, 300000,00 грн - до 31 серпня 2018 року, але в будь-якому випадку не раніше погодженого сторонами акту приймання-передачі наданих послуг в розмірі не менше 30% від загального обсягу.

Виконання зобов`язань виконавця за цим договором забезпечується порукою, умови якої викладаються в окремому договорі. Поручителем виступає фізична особа - ОСОБА_1 (п.6.1.4).

В забезпечення виконання цих зобов`язань 30 травня 2018 року між ТОВ ОПТИМА-КОРМ та ОСОБА_1 укладений договір поруки 0530, відповідно до якого поручитель поручається перед кредитором за виконання зобов`язань ТОВ ОРГАНІК ПАРТНЕР за договором про надання послуг №180530-001 від 30 травня 2018 року. У разі порушення боржником зобов`язань за основним договором поручитель відповідає солідарно з боржником, тобто в повному обсязі, якщо боржник не виконує у повному обсязі або частково своїх зобов`язань відповідно до умов основного договору.

Поручитель відповідає перед кредитором в частині грошових зобов`язань боржника ( в тому числі, але не обмежуючись поверненням суми одержаної боржником передоплати в повному обсязі чи частково, сплати штрафних санкцій, відшкодування завданої порушенням умов основного договору шкоди тощо), ( п.2.2. договору поруки).

Замовник здійсним попередню оплату коштів в розмірі 600000,00 грн., що підтверджується матеріалами справи, зокрема копіями платіжних доручень та випискою з за особовим рахунком.

Виконавець своїх зобов`язань не виконав. Протилежного судом не встановлено.

Як слідує з матеріалів справи, виконавець повернув кошти в розмірі 350000,00 грн, інша сума коштів в розмірі 250000,00 грн не повернута.

04 грудня 2018 року позивач направив виконавцю вимогу про повернення коштів сплачених як попередня оплата, однак вказані кошти не повернуті.

Частиною 2 ст.530 ЦК України передбачено, якщо строк виконання боржником обов`язку визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор вправі вимагати його виконання в будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до п.3.1.9 договору у разі невиконання зобов`язань, передбачених цим договором, виконавець зобов`язаний повернути замовнику отримані кошти в повному обсязі шляхом перерахування їх на поточний рахунок у визначений замовником строк, а також нести відповідальність, передбачену цим договором.

Тобто умовами договору не визначений строк повернення попередньої оплати, проте вона повинна бути повернута на вимогу позивача, тобто з врахуванням ч.2 ст.530 ЦПК України та пред`явленої вимоги від 04 грудня 2018 року в строк до 11 грудня 2018 року. Однак сума не повернута.

Відповідно до п.7.3 договору в разі допущення виконавцем порушення своїх зобов`язань за цим договором замовник має право нарахувати, а виконавець зобов`язаний сплатити на користь замовника проценти за користування чужими коштами за весь період ( з дати допущення порушення до дати його припинення) в розмірі 30% річних.

Позивачем визначена сума процентів станом на 16.05.2019 в розмірі 45 164,39 грн. Розрахунок цієї суми проведений відповідно до умов договору з урахуванням дати та розміру повернутих сум.

Відповідно до п.7.2.2. договору у випадку несвоєчасного (порушення строків) виконання зобов`язань за цим договором в частині укладення договорів оренди об`єктів замовник має право нарахувати, а виконавець зобов`язаний сплатити штраф в розмірі 5% від загальної суми здійсненої замовником оплати за цим договором.

Позивачем проведене нарахування в сумі 30000,00 грн. Вказаний розмір штрафу відповідає умовам договору ( 600000,00 грн Х 5%).

Відповідно до п.7.2.3 договору в випадку неповного (порушення щодо встановленої договором загальної площі об`єктів) виконання за цим договором в частині укладення договорів оренди об`єктів замовник має право нарахувати, а виконавець зобов`язаний сплатити штраф в розмірі 20000 грн за кожний гектар, щодо якого виконавцем не виконано зобов`язання.

Як установлено судом виконавцем своїх зобов`язань не виконано, а тому сума штрафу за вказаним пунктом договору становить 4 000 000,00 грн ( 200 га х 20 000,00 грн).

Крім того, позивач, звертаючись до суду з цим позовом, просить стягнути також штраф в розмірі 6000,00 грн відповідно до п.7.2.1. договору.

Відповідно до п.7.2.1 договору у випадку несвоєчасного надання звіту, передбаченого п.4.6 цього договору виконавець несе відповідальність в розмірі 1% від сплаченої замовником передоплати.

Однак, суд звертає увагу, що умови договору не містять пункту, зазначеного під номером 4.6. Наразі положеннями п.4.5. договору визначено, що виконавець зобов`язаний надавати замовникові звіт про виконані роботи щодо виконання зобов`язань за цим договором, тобто обов`язком виконавця є надання звіту, однак за виконану роботу. В разі її не виконання подання такого звіту сторони не обумовили, а тому суд не вбачає обґрунтованими вимоги щодо стягнення цього виду штрафу.

Отже, сума грошового зобов`язання за договором про надання послуг №180530-001 від 30 травня 2018 року становить 4 325 164,39 грн, з яких: 250 000,00 грн - попередня оплата, 45164,39 грн - сума нарахованих відсотків, 30000,00 грн - штраф та 4000000,00 грн - штраф.

Щодо стягнення вказаної суми з відповідача, який є поручителем, то суд враховує, що відповідно до ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Правові наслідки порушення зобов`язання, забезпеченого порукою, передбачені ст. 554 ЦК України. Згідно зі ст. 554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя; поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Відповідно до ч.1 ст.543 ЦК України, в разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Як вказувалося умовами договору поруки визначено, що в разі порушення боржником зобов`язань за основним договором поручитель відповідає солідарно з боржником, тобто в повному обсязі, якщо боржник не виконує у повному обсязі або частково своїх зобов`язань відповідно до умов основного договору.

Поручитель відповідає перед кредитором в частині грошових зобов`язань боржника ( в тому числі, але не обмежуючись поверненням суми одержаної боржником передоплати в повному обсязі чи частково, сплати штрафних санкцій, відшкодування завданої порушенням умов основного договору шкоди тощо), ( п.2.2. договору поруки).

Суд звертає увагу, що договір поруки містить умову щодо строку дії поруки (п.5.1), відповідно до якого договір діє до моменту припинення поруки на підставах, визначених ст.559 ЦК Україні.

Відповідно до ч.4 ст.559 ЦК України ( в редакції чинній на момент укладення договору) порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців з дня настання строку виконання основного зобов`язання не пред`явить вимоги до поручителя, якщо інше не передбачено законом. Якщо строк основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред`явить позову до поручителя протягом одного року з дня укладення договору поруки, якщо інше не передбачено законом.

В частині виконання зобов`язань за договором про надання послуг кінцевий строк виконання є 30.11.2018, щодо повернення коштів (враховуючи п.3.1.9 договору та ст.530 ЦК України) - 11.12.2018, позивач звернувся до суду 29.05.2019, тобто своєчасно, а тому в суду відсутні підстави стверджувати про припинення поруки.

З огляду на викладене встановлена сума заборгованості підлягає стягненню з поручителя, а позов частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат, суд проводить відповідно до ст.141 ЦПК України. Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі пропорційному задоволеним вимогам, а саме в сумі 64 877,48 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. 526, 530, 543, 546, 547, 549, 553- 554, 559, 610, 611, 625 ЦК України, ст. 13, 81, 141, 263-265, 268, 273, 280-282, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ОПТИМА-КОРМ (код ЄДРПОУ 41177354) грошові кошти в сумі 4 325 164,39 ( чотири мільйони триста двадцять п`ять тисяч сто шістдесят чотири гривні 39 коп.

В решті вимог - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ОПТИМА-КОРМ (код ЄДРПОУ 41177354) 64 877,48 грн (шістдесят чотири тисячі вісімсот сімдесят сім гривень 48 коп.) судового збору.

Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте Вінницьким міським судом Вінницької області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення заначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю ОПТИМА-КОРМ ,01054, м.Київ, вул.Бульваоно-кудрявська,35,оф.5 , код ЄДРПОУ 41177354,

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ,

Третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю ОРГАНІК ПАРТНЕР , 46400, м.Тернопіль, вул. Соломії Крушельницької, 18, код ЄДРПОУ 40318658.

Повний текст рішення складений 07.10.2019.

Суддя:

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення30.09.2019
Оприлюднено08.10.2019
Номер документу84780649
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —127/15377/19

Ухвала від 17.01.2020

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Іщук Т. П.

Ухвала від 15.01.2020

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Іщук Т. П.

Ухвала від 15.01.2020

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Іщук Т. П.

Ухвала від 20.11.2019

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Іщук Т. П.

Ухвала від 05.11.2019

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Іщук Т. П.

Рішення від 30.09.2019

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Іщук Т. П.

Рішення від 30.09.2019

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Іщук Т. П.

Ухвала від 05.08.2019

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Іщук Т. П.

Ухвала від 12.06.2019

Цивільне

Вінницький міський суд Вінницької області

Іщук Т. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні