ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" вересня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2120/19
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.
секретар судового засідання Голоденко І.О.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом : Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» (вул. Чорноморського козацтва, 70, м. Одеса, 65003)
до відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Тетра» (вул. Калініна, 6, кв.45, с. Кароліно-Бугаз, Овідіопольський район, Одеська обл., 67844)
про стягнення 4245,15 грн, -
за участю представників учасників справи:
від позивача: Василенко Т.В.
від відповідача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Тетра» , в якій просить суд стягнути з відповідача на його користь 34170,81 грн, з яких: 28261,79 грн заборгованості за спожиту активну електричну енергію; 5326,94 грн пені; 453,11 грн 3% річних та 128,97 грн інфляційних нарахувань.
Позиції учасників справи
В обґрунтування підстав позову позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги в частині повної та своєчасної оплати отриманих послуг електропостачання.
23.08.2019 представником позивача було подано заяву про збільшення розміру позовних вимог (а.с.63-70, т.1), яку судом не було прийнято до розгляду, оскільки зазначену заяву було подано з порушенням строків, визначених п.2 ч.2 ст.46 ГПК України.
Під час розгляду справи по суті представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги, з врахуванням здійснених відповідачем після відкриття провадження у справі оплат.
Відповідач відзив на позов і жодних доказів суду не надав, у судові засідання 23.08.2019 та 30.09.2019 не з`являвся, про час та місце судових засідань був повідомлений належним чином, а отже справа згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішується судом за наявними матеріалами.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 30.07.2019 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на "23" серпня 2019 р. о 14:30.
23.08.2019 судом протокольно ухвалено оголосити перерву у судовому засіданні до 30 вересня 2019 о 12год.30хв.
Ухвалою суду від 30.09.2019 закрито провадження у даній справі в частині вимог про стягнення з відповідача основної заборгованості в сумі 28261,79 грн та пені в сумі 1663,87 грн.
У судовому засіданні 30.09.2019 судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Обставини справи
Як вбачається з матеріалів справи (а.с.23, т.1), постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №429 від 14.06.2019 позивачу - Товариству з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Тетра» (споживач) був укладений договір про постачання електричної енергії за об`єктом споживача за адресою: Інглезі, 9а/1, шляхом підписання відповідачем 06.12.2018 заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії з 01.01.2019 (а.с.47, т.1).
Відповідно до п. 1.1. договору договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - споживач) постачальником універсальних послуг (далі - постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до цього договору згідно із заявою-приєднання, яка є додатком 1 до цього договору. Цей договір є публічним договором приєднання, якщо укладений шляхом приєднання Споживача до розробленого постачальником договору, що розміщений на його сайті та на умовах комерційної пропозиції, що опублікована на сайті Постачальника (публічна комерційна пропозиція).
Відповідно до пункту 2.1 договору за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Згідно з п. 3.4. договору датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні.
Споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього договору (пункт 5.1 договору).
Згідно з п. 5.5. договору ціна на електричну енергію встановлюється з дотриманням вимог, передбачених Законом України "Про ринок електричної енергії" і ПРРЕЕ. Сторони домовились про те, що ціна на електричну енергію, встановлена Регулятором, повинна бути обов`язкова для сторін з дати її введення в дію.
Відповідно до пункту 5.8 договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
Згідно з пунктом 5.9 договору розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. При цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни.
Відповідно до пункту 5.10 договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.
Згідно з п. 5.11. договору у разі порушення споживачем строків оплати постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати за цим договором. Споживач сплачує за вимогою постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.
Пунктом 6.2 договору, серед іншого, сторони домовились, що споживач зобов`язується забезпечити своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього договору.
Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднанні (пункт 13.1 договору).
Комерційною пропозицією №2-УП (а.с.31, т.1), споживачами якої є малі непобутові споживачі, бюджетні установи, юридичні споживачі з договірною потужністю до 150 кВт, визначено, що ТОВ Одеська обласна енергопостачальна компанія здійснює діяльність з постачання електричної енергії на території м. Одеса та Одеської області в межах території, на якій здійснюють діяльність з розподілу електричної оператори системи розподілу, зокрема, АТ Одесаобленерго на підставі укладених з ними договорів електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачу) електричної енергії.
Згідно з п. 1 комерційної пропозиції ціна (тариф) на електричну енергію визначається у встановленому регулятором порядку. Інформація про діючий тариф на послуги постачальника універсальних послуг за електричну енергію розміщується на офіційному веб сайті http://www.ooek.ua , в засобах масової інформації, у центрах обслуговування споживачів не пізніше ніж за 20 днів до початку застосування тарифу. У разі зміни ціни (тарифу) на електричну енергію оплата заборгованості проводиться за цінами (тарифами), що діяли у період, за який сплачується борг.
Пунктом 4 комерційної пропозиції визначено, що по закінченню розрахункового місяця постачальник надає споживачу рахунок на оплату за фактично спожиту розподілену електроенергію у попередньому місяці. Споживач здійснює оплату протягом 5 (п`яти) робочих днів від дня отримання рахунку, грошовими коштами на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання ТОВ ООЕК , але не пізніше ніж до 10 (десятого) числа місяця, що слідує за розрахунковим.
Відповідно до п.6 комерційної пропозиції у разі несвоєчасної оплати обумовлених даним додатком платежів, постачальник електричної енергії проводить споживачу нарахування за весь час прострочення пені у розмірі 0,5%, але не більше подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу, що діяла в період, за який здійснюється нарахування; 3% річних від простроченої суми, при цьому сума боргу повинна бути сплачена споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції.
В матеріалах справи наявні роздруківки з засобів масової інформації щодо встановлених у спірний період тарифів за послуги електропостачання (а.с. 27-29, 32, т.1).
За розрахунковий період січень 2019 - червень 2019 TOB "ООЕК" від AT "Одесаобленерго", як оператора системи розподілу, були отримані дані щодо фактичного споживання електричної енергії ТОВ Виробничо-комерційна фірма Тетра (договір №8080) (а.с.49, т.1) - 21308 кВт/год.
За спірний період позивач виставив відповідачу рахунки за спожиту електроенергію (а.с. 35-40, т.1), які були отримані відповідачем та сплачені не в повному обсязі, у зв`язку з чим у відповідача виникла заборгованість за отримані послуги електропостачання станом на день звернення позивача до суду з позовом у розмірі 28261,79 грн.
На підтвердження здійснених відповідачем часткових оплат позивач надав суду виписки по рахунки (а.с.42-44, т.1). Крім того, позивач надав суду копію реєстру про перерахування кредиторської заборгованості згідно договору про відступлення права вимоги споживачів Південним РЕМ та виписку по рахунку позивача (а.с.85-86, т.1), згідно яких позивачу було повернуто кошти, отримані АТ Одесаобленерго від відповідача в сумі 282,92 грн, які зараховані в погашення наявної у відповідача заборгованості перед позивачем.
Приймаючи до уваги порушення відповідачем строків оплати послуг електропостачання, визначених умовами вищевказаного договору та комерційної пропозиції, позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача пеню в сумі 5326,94 грн, 3% річних в сумі 453,11 грн та інфляційні нарахування в сумі 128,97 грн.
Після відкриття провадження у даній справі відповідач сплатив в повному обсязі заявлений позивачем до стягнення основний борг в сумі 28261,79 грн та частково суму пені в розмірі 1663,87 грн, у зв`язку з чим суд відповідною ухвалою закрив провадження у даній справі в цій частині позовних вимог.
Законодавство, застосоване судом до спірних відносин
Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з ч. 1-2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Згідно до п. 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018р. за №312 (далі ПРРЕЕ), на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Відповідно до п.1.2.8. ПРРЕЕ постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору.
Пунктом 3.1.7. ПРРЕЕ встановлено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.
Згідно з п. 4.12. ПРРЕЕ розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Підпунктами 6.1., 6.8. п.6 розділу XIII Кодексу комерційного обліку обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить один місяць. Зчитування показів лічильника провадиться постачальником послуг комерційного обліку та/або оператором мережі, та/або споживачем щомісяця відповідно до умов договору. Покази лічильників мають фіксуватись з вказанням фактичної дати та, за необхідності, часу зчитування. Одразу після отримання фактичних показів з лічильників споживача постачальник послуг комерційного обліку має їх перевірити та передати адміністратору комерційного обліку для проведення розрахунків та виставлення рахунків учасникам ринку на основі фактичних даних комерційного обліку.
Частиною 1 статті 193 ГК України визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст.611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
За приписами частини першої статті 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ч.3 ст.549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 2 ст.343 ГК України встановлено, що пеня за прострочку платежу встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Частиною 3 статті 13 ГПК України визначено, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 73 доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 79 ГПК України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Позиція суду
Під час розгляду справи судом встановлений факт несвоєчасної оплати відповідачем послуг електропостачання, які отримані останнім відповідно до умов договору про постачання електричної енергії, до якого відповідач приєднався згідно заяви-приєднання від 06.12.2018. Оскільки такі дії відповідача не відповідають вищевказаним нормам права та умовам договору, а отже позивачем правомірно нараховані до стягнення з відповідача пеня, 3% річних та індекс інфляції.
Так, перевіривши розрахунки спірних сум пені та 3% річних за період з 25.01.2019 по 25.07.2019, а також інфляційних нарахувань, заявлених за березень 2019 - травень 2019 включно, що долучені позивачем до позовної заяви (а.с.13, т.1), суд визнає їх обґрунтованими та вірними.
Таким чином, враховуючи закриття провадження у даній справі в частині вимог про стягнення з відповідача основного боргу в розмірі 28261,79 грн та частково суми пені в розмірі 1663,87 грн, позовні вимоги ТОВ Одеська обласна енергопостачальна компанія підлягають задоволенню в повному обсязі та з відповідача слід стягнути на користь позивача пеню в сумі 3663,07 грн, 3% річних в сумі 453,11 грн та інфляційні нарахування в сумі 128,97 грн.
Розподіл судових витрат.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ч.9 ст. 129 ГПК України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Приймаючи до уваги, що відповідачем було частково погашено заборгованість після відкриття провадження, з огляду на те, що спір між сторонами виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне покласти судовий збір в повному обсязі на відповідача в сумі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1 . Позов задовольнити повністю.
2 . Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Тетра» (вул. Калініна, буд. 6, кв.45, с. Кароліно-Бугаз, Овідіопольський район, Одеська обл., 67844, код ЄДРПОУ 31126015) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна енергопостачальна компанія» (вул. Чорноморського козацтва, 70, м. Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 42114410) пеню в сумі 3663 /три тисячі шістсот шістдесят три/ грн 07 коп, 3% річних в сумі 453 /чотириста п`ятдесят три/ грн 11 коп, інфляційні нарахування в сумі 128 /сто двадцять вісім/ грн 97 коп та судовий збір в сумі 1921 /одну тисячу дев`ятсот двадцять одну/ грн 00 коп.
Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 07 жовтня 2019 р.
Суддя Д.О. Бездоля
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2019 |
Оприлюднено | 09.10.2019 |
Номер документу | 84793792 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Бездоля Д.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні