Справа № 157/1134/19
Провадження №2/157/308/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2019 рокумісто Камінь-Каширський
Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Антонюк О.В.,
з участю секретаря судового засідання - Фесь Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Воєгощанської сільської ради Камінь-Каширського району про визнання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся у суд з позовом до Воєгощанської сільської ради Камінь-Каширського району, в якому просить визнати за ним право власності на житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами, що знаходяться по АДРЕСА_1 в порядку спадкування. В обґрунтування вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на належний їй житловий будинок та надвірні споруди, що знаходяться по АДРЕСА_1 . Належність ОСОБА_2 . зазначеного домоволодіння стверджується довідкою Воєгощанської сільської ради № 1788 від 30 липня 2019 року та витягом з погосподарської книги Воєгощанської сільської ради № 1 за 2016 - 2020 роки. Спадкоємців першої черги за законом у померлої немає. У встановлений законом строк він звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, однак йому було роз`яснено, що неможливо видати свідоцтво про право власності на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на будинок та надвірні будівлі.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, подав до суду заяву, із змісту якої вбачається, що він позовні вимоги підтримує та просить справу розглянути у його відсутності.
Представник відповідача Ковальчук Н. в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву, із змісту якої вбачається, що вона просить справу розглянути у її відсутності та не заперечує проти задоволення позову.
З`ясувавши обставини справи та дослідивши докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити повністю, зважаючи на таке.
Згідно зі ст. 328 ЦК України однією із підстав набуття права власності є спадкування, яке, згідно зі ст. 1216 цього Кодексу, являє собою перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтями 1217, 1218, 1220, 1221 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, а місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
У відповідності до ст. ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, тобто протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Камені-Каширському, Волинської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Камінь-Каширського районного управління юстиції Волинської області 12 травня 2015 року (а.с. 5).
За життя ОСОБА_2 на випадок своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 склала заповіт, посвідчений секретарем Воєгощанської сільської ради Камінь-Каширського району та зареєстрований за № 25, згідно з яким, зокрема, житловий будинок та господарські будівлі і споруди, що знаходяться по АДРЕСА_1 заповіла ОСОБА_1 Цей заповіт не змінено і не відмінено.
Відповідно до довідки Воєгощанської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області № 1788 від 30 липня 2019 року зазначений житловий будинок дійсно знаходиться в межах с. Воєгоща Камінь-Каширського району Волинської області і не є самовільно збудованим (а.с. 10).
З довідки Воєгощанської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області № 1427 від 1 жовтня 2015 року вбачається, що у погосподарській книзі № 1 за особовим рахунком № НОМЕР_3 рахується господарство, а саме житловий будинок по АДРЕСА_1 , головою якого була ОСОБА_2 .
Беручи до уваги, що зазначений житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами збудований в сільській місцевості і зареєстрований у погосподарській книзі, тому зазначений будинок вважається прийнятим в експлуатацію і не є самовільним будівництвом.
З технічного паспорта на об`єкт нерухомого майна, виготовленого станом на 15 липня 2019 року експертом з інвентаризації нерухомого майна ОСОБА_4 , вбачається, що біля належного спадкодавцю житлового будинок А-1 , 1934 року побудови, загальна площа якого 29,5 кв.м., є сарай Б-1 , 1950 року побудови, навіс В-1 , 1956 року побудови, вбиральня Г , 1940 року побудови (а.с. 14).
Статтею 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 як спадкоємець за заповітом прийняв спадщину шляхом подання нотаріусу 8 жовтня 2015 року заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Окрім того, позивач постійно проживав зі спадкодавцем ОСОБА_2 на день її смерті, що підтверджується довідкою Воєгощанської сільської ради Камінь-Каширського району № 1427 від 1 жовтня 2015 року.
12 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Камінь-Каширської державної нотаріальної контори з заявою про отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом, зокрема на житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 , проте, як вбачається з повідомлення Камінь-Каширської державної нотаріальної контори від 12 листопада 2015 року за № 690/02-14, йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на зазначене майно у зв`язку з відсутністю передбачених законодавством правовстановлюючих документів на спадкове нерухоме майно (а.с. 6).
За життя спадкодавець ОСОБА_2 таких документів не мала, що стверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 177879773 від 19 серпня 2019 року, а тому позивач позбавлений можливості оформити своє право власності на нерухоме майно у порядку спадкування за заповітом в нотаріальній конторі.
З урахуванням зазначених обставин, суд дійшов висновку, що за позивачем належить визнати право власності на нерухоме майно, що знаходиться по АДРЕСА_1 в судовому порядку.
Керуючись ст. ст. 328, 1216, 1217, 1218, 1220, 1221, 1223, 1233, 1268 - 1270 ЦК України, ст. ст. 2, 10, 13, 30, 259, 264, 265, 273, 353, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) до Воєгощанської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області (місцезнаходження: вул. Центральна, с. Воєгоща, Камінь-Каширський район, Волинська область, ЄДРПОУ - 04333448) про визнання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) право власності на житловий будинок А-1 , 1934 року побудови, сарай Б-1 , 1950 року побудови, навіс В-1 , 1956 року побудови, вбиральню Г , 1940 року побудови, що знаходяться по АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання. Апеляційна скарга подається через Камінь-Каширський районний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: О. В. Антонюк
Суд | Камінь-Каширський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2019 |
Оприлюднено | 08.10.2019 |
Номер документу | 84794445 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Камінь-Каширський районний суд Волинської області
Антонюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні