КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА
Справа № 488/4279/18
Провадження № 2-о/488/11/19 р.
РІШЕННЯ
Іменем України
10.09.2019 року м. Миколаїв
Корабельний районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючої по справі судді - Селіщевої Л.І.,
за участю секретаря судового засідання -Тузова Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду заяву ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на момент відкриття спадщини, заінтересована особа: Новозаріцька сільська рада Захарівського району Одеської області, -
ВСТАНОВИВ :
У вересні 2018 року заявник - ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт постійного проживання її, ОСОБА_1 разом із спадкодавицею ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування своїх вимог заявник зазначила, що після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилась спадщина у вигляді права на частку (пай) в розмірі 8,77 умовних кадастрових гектарів в с. Новозаріцьке, Фрунзівського району, Одеської області, яку ОСОБА_2 успадкувала після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 (батько заявниці), але не оформила на своє ім`я, та права на частку (пай) в розмірі 8,77 умовних кадастрових гектарів в с. Новозаріцьке, Фрунзівського району, Одеської області, яке належало їй на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 .
19.08.1996 року батьки заявниці отримали сертифікати про право на частку(пай) КСП Перемога , розміром 8,77 в умовних кадастрових гектарів, с. Новозаріцьке, Фрунзівського району, Одеської області на підставі рішення Фрунзівської сільської ради №326/96 від 19 серпня 1996р.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько заявниці ОСОБА_3 , спадщину, в силу ст. 1268 ГК України, прийняла його дружина, мати заявниці - ОСОБА_2 , але встановленому законом порядку спадщину не оформила, до нотаріальної контор не зверталася.
Після смерті батька ОСОБА_3 заявниця забрала до себе матір ОСОБА_2 , яка проживала разом з нею, за адресою: АДРЕСА_1 , по день своєї смерті.
Заявниця, як єдина спадкоємиця за законом після смерті матері ОСОБА_2 , оскільки остання на випадок своєї смерті заповіту не залишила, звернулася до державного нотаріуса Захарівської районної державної нотаріальної контори Одеської області із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_2 . Проте, державним нотаріусом було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку із відсутністю відомостей про постійне проживання (реєстрацію) спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
В зв`язку із вищенаведеним, ОСОБА_1 вимушена звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавицею на момент відкриття спадщини, тобто на момент смерті її матері.
Заявник в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, вимоги, викладені у заяві, підтримала, просила суд задовольнити їх.
Представник заінтересованої особи - Новозаріцька сільська рада Захарівського району Одеської області в судове засідання не з`явився, був належним чином та своєчасно повідомлений про час та місце судового засідання, будь - яких заяв від нього не надходило, причина його неявки суду не відома.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, знаходить позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до змісту ч. 2 ст. 315 ЦПК України, судом можуть бути встановлені юридичні факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, в судовому порядку може бути встановлений факт постійного проживання спадкоємця зі спадкодавцем на день смерті останнього, факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.2008 року, справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року, тощо. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про
встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Відповідно до положень ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частинами 1, 2 ст. 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. ст. 1261-1265 цього Кодексу.
Нормами ст. 1258 ЦК України визначено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Згідно зі ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У відповідності до ч. 2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
У відповідності до ч. 4 ст. 3 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 1220 та ч. 1 ст. 1221 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи, а місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.2008 року, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, спадкоємець має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, тобто, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися до суду із заявою про встановлення цих фактів.
Зібрані у справі докази, зокрема, наявні в матеріалах справи документи: копія відповіді Інгульського об`єднаного управління пенсійного фонду України в Миколаївській області, довідки Новозаріцької сільської ради Захарівського району, Одеської області, свідоцтва про поховання, акту про проживання, їх належна оцінка, вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на момент відкриття спадщини, оскільки встановлення цього факту дозволяє їй реалізувати своє право на прийняття спадщини за законом, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 55544316 від 20.03.2019 року, інформація відносно ОСОБА_2 у Спадковому реєстрі відсутня.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 258-259, 264-265, 268, 315, 319, 354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Заяву - задовольнити .
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом із спадкодавицею ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , за адресою: АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення до Миколаївського апеляційного суду. У випадку проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування сторін:
Заявник: ОСОБА_1 , паспорт: НОМЕР_2 , виданий Корабельним РО НГУ УМВС України в Миколаївській області, РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Миколаївська міська рада, ЄДРПОУ 26565573, адреса: 54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20.
Заінтересована особа: Новозаріцька сільська рада Захарівського району, Одеської області, с.Новозаріцьке, Захарівського району, Одеської області, код ЄДРПОУ 20949686.
Суддя Л.І. Селіщева
Суд | Корабельний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2019 |
Оприлюднено | 08.10.2019 |
Номер документу | 84796304 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Корабельний районний суд м. Миколаєва
Селіщева Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні