Рішення
від 08.10.2019 по справі 235/5731/19
КРАСНОАРМІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

08.10.19

Провадження № 2/235/1936/19

Справа № 235/5731/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2019 року м.Покровськ

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі: головуючого - судді Філь О.Є.

за участю секретаря судового засідання Придворової В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Покровську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоекономічної селищної ради Покровського району Донецької області про тлумачення заповіту, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 22.08.2019 року звернулася до суду із позовом до Новоекономічної селищної ради Покровського району Донецької області про тлумачення заповіту, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина після смерті ОСОБА_2 , який при житті склав на ім`я позивача заповіт, посвідчений керуючим справами виконкому Новоекономічної селищної ради 24.10.2002 року реєстр за № 468, заповівши їй належну йому земельну частку (пай) площею 5,6 в умовних кадастрових гектарів, яка знаходиться в колективній власності КСП Октябрь Красноармійського району Донецької області.

Позивач прийняла спадщину, подавши до приватного нотаріуса Мирноградського міського нотаріального округу Богатова С.Г. заяву про прийняття спадщини.

Спадкоємці, які мають обов`язкову долю у спадщині відсутні.

В квітні 2019 року позивач звернулася до нотаріуса з заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом.

Однак постановою нотаріуса від 17.04.2019 року у видачі свідоцтва було відмовлено, у зв`язку з ненаданням позивачем правоустановчого документу - сертифікату про право на земельну частку (пай).

За таких підстав позивач вважає, що заповіт спадкодавця підлягає тлумаченню.

23 серпня 2019 року згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вищезазначену справу було передано до провадження головуючому судді Філь О.Є.

27 серпня 2019 року ухвалою судді відкрито провадження у справі, надано відповідачу 15 - денний строк на подання відзиву на позов з дня вручення ухвали про відкриття провадження та призначено підготовче засідання на 23 вересня 2019 року.

У підготовче судове засідання позивач не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі. Відповідач у підготовче судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Інших клопотань від сторін не надійшло, справу призначено до судового розгляду на 08 жовтня 2019 року.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності. На задоволенні позовних вимог наполягає.

Представник відповідача Новоекономічної селищної ради Покровського району Донецької області про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без участі представника. Проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Дослідивши матеріли справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача законні, обгрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі за наступних підстав:

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про сперть, виданого 18 жовтня 2018 року Виконкомом Новоекономічної селищної ради Покровського району Донецької області (а.с.4).

Після його смерті відкрилася спадщина. Померлий ОСОБА_2 при житті склав на ім`я позивача заповіт, посвідчений керуючим справами виконкому Новоекономічної селищної ради 24.10.2002 року реєстр за № 468, заповівши їй належну йому земельну частку (пай) площею 5,6 в умовних кадастрових гектарів, яка знаходиться в колективній власності КСП Октябрь Красноармійського району Донецької області (а.с.5).

Позивач прийняла спадщину, подавши до приватного нотаріуса Мирноградського міського нотаріального округу Богатова С.Г. заяву про прийняття спадщини.

Спадкоємці, які мають обов`язкову долю у спадщині відсутні.

В квітні 2019 року позивач звернулася до нотаріуса з заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за заповітом.

Однак постановою нотаріуса від 17.04.2019 року у видачі свідоцтва було відмовлено, у зв`язку з ненаданням позивачем правоустановчого документу - сертифікату про право на земельну частку (пай) (а.с.8).

Надати зазначений право установочний документ позивач не має можливості, враховуючи наступне: вже після складання заповіту спадкодавець скористався своїм правом на виділення земельної частки (паю) в КСП в натурі та 28 грудня 2004 року взамін сертифікату ДН № 0191151 від 03.08.1998 року, який він отримав в процесі розпаювання КСП Октябрь Новоекономічної селищної ради Покровського району Донецької області, спадкодавець отримав Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ДН № 14930, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 010401402070, згідно якого спадкодавець набув право власності на земельну ділянку площею 5,14 га яка розташована на території Новоекономічної селищної ради Покровського району Донецької області призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за кадастровим номером 1422755600:09:000:0569 (а.с.6).

Відповідно до статті 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

За змістом статті 317 ЦК України право розпоряджання майном є однією зі складових права власності, поряд із правом володіння і користування майном.

Виходячи з аналізу положень ст.ст.213, 1256 ЦК України, тлумачення заповіту здійснюється з метою встановлення точної волі заповідача і може мати місце, якщо заповіт викликає питання в спадкоємців, має суперечливий характер, у зв`язку з чим необхідно уточнити його зміст. При цьому ч.2 ст.213 ЦК України не допускає, щоб при тлумаченні правочину здійснювався пошук волі учасника правочину, який не знайшов відображення в тексті самого правочину. Таким чином, при тлумаченні заповіту не допускається внесення змін у сам зміст заповіту, враховуючи також, що заповіт - це особисте розпорядження фізичної особи щодо належного їй майна, майнових прав і обов`язків на випадок своєї смерті. (ст.1233 ЦК України)

При тлумаченні змісту правочину беруться до уваги однакове для всього змісту правочину значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів. Якщо буквальне значення слів і понять, а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів не дає змоги з`ясувати зміст окремих частин правочину, їхній зміст встановлюється порівнянням відповідної частини правочину зі змістом інших його частин, усім його змістом, намірами сторін. Якщо немає можливості

визначити справжню волю особи, яка вчинила правочин, до уваги беруться мета правочину, зміст попередніх переговорів, усталена практика відносин між сторонами, звичаї ділового обороту, подальша поведінка сторін, текст типового договору та інші обставини, що мають істотне значення.

Позивач вважає, що дійсною волею спадкодавця було передати їй у спадщину саме земельну ділянку, яка належала спадкодавцю на час смерті на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, бо у заповіті зазначено Сертифікат про право на земельну ділянку (пай), який в подальшому було замінено Державним актом про право на земельну ділянку, у зв`язку з виділенням землі в натурі.

Довідкою Міськрайонного управління Держгеокадастру у Покровському районі та м. Мирнограді від 09.08.2019 року 14.08.2017 року стверджується та обставина, що спадкодавцю в замін Сертифікату на земельну частку (пай) серії ДН № 019151 від 03.08.1998 року, який він отримав в процесі розпаювання КСП Октябрь Новоекномічної селищної ради Покровського району Донецької області було видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ДН № 149301 від 28.12.2004 року, зареєстрованого за № 010401402070 (а.с.7).

Відповідно до п. 2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям 8 серпня 1995 року N 720/95 , право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) регулюється порядок та підстави виділу земельних ділянок в натурі власникам Сертифікатів про право на земельну частку (пай) та заміну їх Державними актами на право власності на земельну ділянку.

Враховуючи, що спадкодавець не змінив за своє життя спадкоємця за заповітом, саме спадкову земельну ділянку він і мав намір передати позивачу у спадок.

Таким чином, вимоги позивача законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного вище та керуючись ст..213, 317, 1233, 1256 ЦК України, статей ст..ст. ст..ст. 174, 175, 177 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.

Здійснити тлумачення заповіту складеного ОСОБА_2 , посвідченого керуючим справами виконкому Новоекномічної селищної ради 24.02.2002 року, реєстр № 468, встановивши, що ОСОБА_2 заповів ОСОБА_1 земельну ділянку площею 5,14 га кадастровий номер 1422755600:09:000:0569, розташованої на території Новоекономічної селищної ради Покровського району Донецької області, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належну спадкодавцю ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ДН № 149301 від 28.12.2004 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законно сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права,

свободи, інтереси та (або) обов`язки, повністю або частково безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Новоекономічна селищна рада Покровського району Донецької області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04341643, місцезнаходження: 85340, Донецька область, Покровський район, с.Новоекономічне, пров. Центральний, 7.

Дата складання повного тексту рішення 08 жовтня 2019 року.

Суддя О.Є.Філь

СудКрасноармійський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення08.10.2019
Оприлюднено09.10.2019
Номер документу84806579
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —235/5731/19

Рішення від 08.10.2019

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Філь О. Є.

Ухвала від 23.09.2019

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Філь О. Є.

Ухвала від 27.08.2019

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Філь О. Є.

Ухвала від 27.08.2019

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Філь О. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні