Рішення
від 23.09.2019 по справі 905/1381/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

23.09.2019 Справа № 905/1381/19

Позивач: Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" (місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд.1 "Д"; адреса для листування: 49027, м. Дніпро, а/с 1800; ідентифікаційний код 14360570)

до відповідача: Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Транснаціональна агроакадемія спеціального продовольства від пандемії голоду та недугу" (скорочена назва - СВК "ТАСПВПГТН", місцезнаходження - 85623, Донецька обл., Мар`їнський район, село Георгіївка, вул. Леніна, будинок 12, ідентифікаційний код 36975454)

про стягнення 40 496,49грн.

Суддя Матюхін В.І.

Секретар судового засідання Гайдар М.А.

Представники:

позивача: не з`явився.

відповідача: не з`явився.

Публічне акціонерне товариство Комерційний банк Приватбанк (надалі позивач , банк ) звернулось до господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Транснаціональна агроакадемія спеціального продовольства від пандемії голоду та недугу (надалі відповідач , клієнт , підприємство ) 40 496,49грн., у тому числі:

· 5 100,00грн. грн. - заборгованість за кредитом;

· 17 033,39 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом;

· 17 032,22 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором за період з 01.10.2011 по 03.07.2019 включно;

· 1 330,88грн. - заборгованість по комісії за користування кредитом.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором банківського обслуговування № Б/Н від 04.04.2011р., який був укладений шляхом подачі відповідачем заяви про відкриття поточного рахунку і заяви приєднання до Умов та правил надання банківських послуг і Тарифів банку, щодо повернення кредитних коштів і сплати відсотків за користування кредитом в строки, визначені Умовами та правилами надання банківських послуг .

Ухвалою суду від 29.07.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду і вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначене на 27.08.2019 року о 10:20 год. Клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження залишене без задоволення.

Відповідачу у строк не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі було запропоновано надати (надіслати):

- відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази, висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову;

- позивачеві - копію відзиву та доданих до нього документів.

Із урахуванням вимог ст.ст.166, 167, 251 ГПК України встановлено:

-позивачу строк для подання відповіді на відзив - протягом 5-ти календарних днів з дня отримання відзиву;

- відповідачу строк для подання заперечення на відповідь - протягом 5-ти календарних днів з дня отримання відповіді.

Сторони, належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, не скористались своїм правом на участь у підготовчому засіданні, яке відбулось 27.08.2019р., відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 27.08.2019р. підготовче засідання відкладено на 12.09.2019р. у зв`язку з необхідністю забезпечення сторонам можливості надати суду відзив та заперечення.

12.09.2019р. представник позивача в засіданні позов підтримав, в обґрунтування позовних вимог посилався на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором банківського обслуговування № Б/Н від 04.04.2011р., який був укладений шляхом подачі відповідачем заяви про відкриття поточного рахунку і заяви приєднання до Умов та правил надання банківських послуг і Тарифів банку, щодо повернення кредитних коштів і сплати відсотків за користування кредитом в строки, визначені Умовами та правилами надання банківських послуг , а також надав виписки з банківських рахунків на підтвердження обґрунтованості розрахунку заборгованості відповідача і заявив, що за період з 01.10.2011 по 13 квітня 2014 року включно пеня становить 721,48грн.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, не скористався своїм правом на участь у підготовчому засіданні, яке відбулось 12.09.2019р. і від нього до дня розгляду справи ніяких документів щодо суті спору, зокрема, відзиву на позовну заяву не надходило.

З огляду на те, що протягом значного строку від відповідача ніяких документів щодо суті спору не надходило, ухвалою суду від 12.09.2019 підготовче провадження було закрите і справа призначена до судового розгляду по суті на 23.09.2019 о 10:40 год. Явка представників сторін у судове засідання визнавалась не обов`язковою.

Позивач у судове засідання 23.09.2019 свого представника не направив.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, не заперечив проти позовних вимог, не скористався своїм правом на участь у підготовчому і судовому засіданні, відзив на позов у встановлений судом строк без поважних причин не надав, у зв`язку з чим господарським судом справа на підставі ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України розглянута за наявними у ній матеріалами.

Кореспонденція, яка надсилалась судом на адресу відповідача, зазначену позивачем у позовній заяві ( 85623, Донецька обл., Мар`їнський район, село Георгіївка, вул. Леніна, будинок 12 ) і яка згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є його юридичною адресою, поштою поверталась до суду з зазначенням причин повернення - невірно зазначена (відсутня) адреса одержувача (за зазначеною адресою такої особи не існує.

З огляду на те, що відповідно до п.4 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду, господарський суд вважає, відповідача належним чином повідомлено про час і місце розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи у відкритому судовому засіданні, заслухавши пояснення повноважного представника позивача під час розгляду справи, господарський суд встановив:

04.04.2011р. Сільськогосподарським виробничим кооперативом "Транснаціональна агроакадемія спеціального продовольства від пандемії голоду та недугу у особі фінансового менеджера Мар`їнського відділення Давиденко Наталії Володимирівни була підписана заява про відкриття поточного рахунку, якою відповідач одночасно приєднався до "Умов та правил надання банківських послуг" (надалі - Умови ) і погодився з тарифами банку, що розміщені в мережі Інтернет на сайті http://privatbank.ua. "Умови і правила надання банківських послуг". Тарифи банку, розміщені на сайті банку разом із заявою про приєднання (анкета) складають договір банківського обслуговування.

Згідно ч.2. ст.639 Цивільного кодексу України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася .

Відповідно до умов договору, відповідачу було встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок НОМЕР_1 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв`язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано Умовами та правилами надання банківських послуг .

Відповідно до п.3.18.1.16. Умов - при укладанні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до Умов і правил надання банківських послуг (або у формі Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт - банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно - цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.

У відповідності з ч. 2. ст. 639 Цивільного кодексу України - якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагається.

Відповідно до п.3.18.1.1. Умов - кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банка та Клієнта.

Відповідно до п. 3.18.1.3 Умов - кредит надається в обмін на зобов`язання Клієнта щодо його повернення, сплати процентів та винагороди.

Відповідно до п.3.18.1.8 Умов - проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до Умов і правил надання банківських послуг (або у формі Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією або в будь-якій іншій формі - Угода ).

Відповідно до п. 3.18.1.6 Умов - ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших).

Згідно довідки Публічного акціонерного товариства комерційний банк Приватбанк №08.7.0.0.0/190709144014 від 09.07.2019 відповідачу був встановлений кредитний ліміт 1 800,00грн. - з 24.04.2011року і 5 100,00грн. - з 23.05.2011 року.

На виконання умов договору позивачем протягом 23 і 24 лютого 2012 року були надані відповідачу кредитні кошти у розмірі 5 100,00грн., що підтверджується відповідною банківською випискою, доданою позивачем до позовної заяви, а саме:

· 23 лютого 2012 року - 4 300,00грн. (оплата за забезпечення спільної діяльності згідно договору від 20.02.2012р.);

· 24 лютого 2012 року - 900,00грн. (оплата за спільну діяльність згідно додаткової угоди від 22.02.2012р.).

Загальна сума перерахування склала 5 223,94грн. (з урахуванням 23,94грн. - погашення відсотків за користування кредитним лімітом згідно договору банківського обслуговування). При цьому на рахунку відповідача знаходилась сума 123,94грн.

Відповідно до розділу Умов 3.18.4, яким затверджений порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка). Порядок розрахунку відсотків:

За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця (далі - "період, в який дебетове сальдо підлягає обнуленню"), розрахунок відсотків здійснюється за процентною ставкою у розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості (п.3.18.4.1.1 Умов).

При необнулені дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, клієнт сплачує банку за користування кредитом відсотки в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню (п. 3.18.4.1.2 Умов).

У разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов`язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань клієнт сплачує банку висотки за користування кредитом у розмірі 48% річних від суми залишку непогашеної заборгованості (п. 3.18.4.1.3. Умов).

Під непогашенням кредиту мається на увазі невиникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня (п. 3.18.4.1.4. Умов).

Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.

Пунктом 3.18.4.4.Умов визначено розмір винагороди за використання ліміту, яку позичальник сплачує Банку 1-го числа кожного місяця.

При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.

Відповідно до п. 3.18.2.3.4. Умов - Банк має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбаченого Умовами , змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов`язань за кредитом в повному обсязі.

Відповідно п.3.18.5.1. Умов при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов`язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.18.2.2.2, 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.18.1.8, 3.18.2.2.3, 3.18.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п. 3.18.2.2., 3.18.4.4, 3.18.4.5, 3.18.4.6 Клієнт виплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації Банком права на встановлення іншого строку

повернення кредиту, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі, зазначеному у п. 3.18.4.1.3. від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні.

Відповідно до ч.6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Відповідно до п.3.18.5.4. Умов - нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов`язань, передбаченої пп. 3.18.5.1., 3.18.5.2., 3.18.5.3, здійснюється протягом 3-х років з дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконано Клієнтом.

Пунктом 3.18.6.1. Умов передбачено, що обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку Клієнта здійснюється з моменту подачі Клієнтом до Банку заяви на приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг (або у формі Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі) та/або з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитного Ліміту в межах зазначених у них сум, і діє в обсязі перерахованих засобів до повного виконання зобов`язань сторонами.

Свої зобов`язання за вказаним договором відповідач виконував не належним чином, у зв`язку з чим у останнього утворилась заборгованість у розмірі 5 100,00грн. З 27.06.2012 року зазначена сума враховується банком як непогашений кредит.

Також за відповідачем рахується заборгованість за наступними видами платежів:

- 17 033,39 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом;

- 1 330,88грн. - заборгованості по комісії за користування кредитом.

Окрім зазначених сум банк нарахував на відповідача і штрафні санкції, а саме - 17 032,22 грн. пені за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань за договором.

Відповідно до приписів ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень , крім випадків, встановлених законом.

Згідно приписів ст.14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи , поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів , поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Так, згідно зі статтями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

За таких обставин і зважаючи на те, що:

· ч.1 ст.1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти;

· згідно ч.2 ст.1054 Цивільного кодексу України до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави (параграф 1 глави 71 ЦК України), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

· ст.1046 Цивільного кодексу України (параграф 1 глави 71 ЦК України) передбачено: За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками. ;

· позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики (ст. 1048 Цивільного кодексу України);

· позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ч. 3 ст. 1049 Цивільного кодексу України).

· відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу;

· згідно п.1 ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору;

· ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін);

· відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом;

· у разі порушення зобов`язання відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:

1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;

2) зміна умов зобов`язання;

3) сплата неустойки;

4) відшкодування збитків та моральної шкоди;

· неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 Цивільного кодексу України);

· штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (п.6 ст.231 Господарського кодексу України);

· згідно ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано;

· ч.2 ст.343 Господарського кодексу України обумовлено, що платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня;

· згідно ст.4 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань розмір пені за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань не повинен перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховувалася пеня;

· відповідачем належними та допустимими доказами не спростовано факт несплати заборгованості, яка утворилась за вказаним договором,

· зауважень щодо розрахунку основної заборгованості (борг, відсотки за користування кредитом) та здійснених позивачем нарахувань (пені) відповідачем не заявлено,

господарський суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення заборгованості за кредитом та заборгованості по відсоткам і комісії за користування кредитом обґрунтовані і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо вимог позивача про стягнення пені за прострочення позичальником строків погашення кредиту та/або сплати процентів господарський суд констатує, що:

Згідно ст.4 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Статтею 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції встановлено наступне:

На час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов`язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Банки та інші фінансові установи, а також кредитори зобов`язані скасувати зазначеним у цій статті особам пеню та/або штрафи, нараховані на основну суму заборгованості із зобов`язань за кредитними договорами і договорами позики у період проведення антитерористичної операції .

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України запроваджено антитерористичну операцію на території України.

Статтею 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено: період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014.

Даний Закон, який є спеціальним, визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1275-р визначений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включене с. Георгіївка Мар`їнського району , де здійснює свою господарську діяльність відповідач по справі.

Натомість, розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про внесення змін у додатки 1 і 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014р. №1085" від 02.12.2015р. №1276-р урядом затверджений перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення. Отже, даний акт має персоніфікований характер, не скасовує та не змінює розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року за №1275-р, з огляду на що, не розповсюджується на правовідносини сторін у цій справі.

30.04.2018р. Указом Президента України Про затвердження рішення РНБО Про широкомасштабну антитерористичну операцію на території Донецької та Луганської областей , введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України, та згідно Наказу Президента України Про початок операції об`єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей розпочато з 14:00 30.04.2018 року операцію об`єднаних сил.

Таким чином, на теперішній час операція об`єднаних сил триває. Однак, заважаючи на те, що зазначеним Указом Президента України відбулась фактично лише зміна формату широкомасштабної антитерористичної операції, яка була запроваджена у 2014 році, інших актів про зупинення або скасування встановлених заходів та пільг на території АТО не приймалосьё за висновками суду, завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України в порядку встановленому ст.1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" не відбулося.

При цьому, наразі, розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року за №1275-р є чинним.

У зв`язку з вищевикладеним, вимоги щодо стягнення пені:

- за період з 01.10.2011 по 13 квітня 2014 року включно у сумі 721,48грн. обґрунтовані і підлягають задоволенню;

- з 14 квітня 2014 року по 03 липня 2019 року у сумі 16 310,74грн. (із розрахунку: 1,84+1,72+0,45+53,84+50,85+13,08+75,37+73,65+18,99+67,29+68,14+17,56+5,38+5,55+1,40+ 9,76+2,46+12,11+12,61+3,16+210,72+237,28+54,99+7,93+9,59+2,07+180,65+203,21+41,92+ 71,82+95,99+18,74+752,22+1107,18+196,30+107,10+172,28+27,95+654,49+1156,58+170,79+ 94,21+181,88+24,59+71,40+140,84+18,63+81,81+164,80+21,35+107,61+222,81+28,08+89,26+ 190,23+23,29+333,21+756,76+86,95+77,35+186,50+20,18+272,69+693,15+71,16+93,71+250,89+24,45+86,28+236,20+22,52+79,33+221,26+20,70+320,29+929,24+83,58+138,83+420,27+36,23+525,30+1681,91+137,08+63,75+212,92+16,64+168,58+563,04+43,99 = 16 310,74), необґрунтовані і задоволенню не підлягають.

Судові витрати в межах, встановлених законодавством, покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст.526, 530, 612, 1049, 1054 Цивільного кодексу України, ч.1 ст.193 Господарського кодексу України, ст.2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції і керуючись ст.ст.210, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017), господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити частково у сумі 24 185,75грн.

Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Транснаціональна агроакадемія спеціального продовольства від пандемії голоду та недугу" (скорочена назва - СВК "ТАСПВПГТН", місцезнаходження - 85623, Донецька обл., Мар`їнський район, село Георгіївка, вул. Леніна, будинок 12, ідентифікаційний код 36975454) на користь Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд.1 "Д", ідентифікаційний код 14360570) 5 100,00грн. - заборгованість за кредитом, 17 033,39 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом, 1 330,88грн. - заборгованість по комісії за користування кредитом, 721,48грн. - пеня, 1 147,26грн. на відшкодування витрат по оплаті судового збору.

В іншій частині відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається у порядку, передбаченому п.17.5 перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, протягом двадцяти днів з дня його проголошення (складення повного судового рішення).

Повний текст судового рішення складено 24.09.2019р.

Суддя В.І. Матюхін

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення23.09.2019
Оприлюднено09.10.2019
Номер документу84815826
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/1381/19

Ухвала від 17.10.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Рішення від 23.09.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 12.09.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 27.08.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 19.08.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Ухвала від 29.07.2019

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні