Тростянецький районний суд
Вінницької області
справа № 147/660/18
номер провадження № 2/147/147/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2019 року Тростянецький районний суд Вінницької області у складі :
головуючого судді Дудікова А.В.,
при секретарі Подолян Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні Тростянецького районного суду Вінницької області цивільну справу №147/660/18 за позовом ОСОБА_1 до Тростянчикської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, Тростянецької районної державної адміністрації про захист права власності,
в с т а н о в и в:
У червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Тростянчикської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, Тростянецької районної державної адміністрації, про захист права власності.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що його батько ОСОБА_2 , як колишній член КСП ім.Петровського с.Тростянчик Тростянецького району, отримав сертифікат, який посвідчував право власності на земельну частку (пай). В подальшому була розроблена схема розпаювання. На підставі розпорядження Тростянецької РДА від 08.11.2002 р. за № 187, ОСОБА_2 отримав Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ВН №190299. Згідно схеми розпаювання, його земельна ділянка в полі 1-1 площею 4,1446 га. Зазначив, що дана земельна ділянка виявилась непридатною для ведення сільськогосподарського виробництва, у зв`язку з тим, що вона містить схилові землі з ухилом 5-7 градусів. ДП Поділлягеодезкартографія розробила проект землеустрою щодо розташування земельних часток (паїв). Відповідно до такого проекту, частина земельних ділянок, на силових землях із крутизною 7 градусів підлягають вилученню. Таким чином, земельний пай позивача у полі 1-1 підлягає вилученню. ОСОБА_1 виділяється земельна ділянка в межах населеного пункту, розміром 2,2164 га в полі №4 за №76. Рішенням 11 сесії 5 скликання Тростянчикської сільської ради від 04.02.2008 р. Про надання згоди на виготовлення нової схеми перепаювання земельних ділянок відповідно до подання ДП Поділлягеодезкартографія , погоджено вилучення його паю з поля 1-1 з компенсацією рівноцінної земельної ділянки в полі №4. ОСОБА_1 просив суд винести рішення, яким визнати за ним право власності на земельну частку (пай) на землях колишнього КСП ім.Петровського с. Тростянчик Тростянецького району Вінницької області в полі №4 за №76 розміром земельної ділянки 2,2164 га. Також просив визнати Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ВН №190299, виданий на підставі розпорядження Тростянецької РДА від 08.11.2002р. №187, площею 4,1446 в полі №1, недійсним.
Ухвалою Тростянецького районного суду від 15.02.2019 р. прийнято цивільну справу до свого провадження суддею Дудіковим А.В. та призначено підготовче засідання.
19.04.2019р. від сільського голови Тростянчикської сілської ради надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_3 , згідно якого сільська рада визнала позов.
02.07.2019р. від представника позивача надійшла до суду заява, у якій він, керуючись ч.3 ст. 152 ЗК України, просив частково змінити п. 2 резолютивної частини позовної заяви, а саме просив визнати недійсним розпорядження Тростянецької РДА Вінницької області №187 від 08.11.2002 р. в частині затвердження технічної документації і схеми розпаювання земель колективної власності на земельні частки (пай) відносно ОСОБА_2 .
Ухвалою Тростянецького районного суду від 05.09.2019р. закрито підготовче провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду по суті.
Позивач в судове засідання не з`явився, представник позивача подав до суду заяву в якій позовні вимоги підтримав та просив задовольнити, розгляд справи просив провести без його участі.
Представник Тростянецької районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився. Від першого заступника голови райдержадміністрації надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника.
Представник Тростянчикської сільської ради Тростянецького району Вінницької області в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, не заперечує проти визнання права власності на земельний пай ОСОБА_1 в полі №4
Згідно з частиною третьою статті 211 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності; якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до наступного висновку.
У частині першій статті 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Положення цієї статті ґрунтуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов`язок держави забезпечувати захист прав усіх суб`єктів власності і господарювання (стаття 13), захист прав і свобод людини і громадянина судом (частина перша статті 55).
Паювання земель колективних сільськогосподарських підприємств проводилось відповідно до Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям .
Відповідно до статті 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
Відповідно до статті 2 цього Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , як член КСП ім. Петровського с.Тростянчик Тростянецького району Вінницької області отримав Сертифікат на право на земельну частку (пай).
Згідно зі статтею 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності, та його державної реєстрації, а відповідно до статті 126 ЗК України (в редакції на час отримання позивачем прав на земельну частку (пай) право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Водночас, відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права (статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини ), статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ці норми права підлягають застосуванню для захисту правомірних очікувань щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною майна.
Розпорядженням Тростянецької РДА Вінницької області від 08.11.2002 р. №187 затверджено технічну документацію і схему розподілу земель колективної власності земельні частки (пай) по складанню державних актів на право приватної власності на землю власникам сертифікатів на території Тростянчицької сільської ради. Передано у власність громадянам згідно зі списком, що додається, земельні ділянки в розмірі земельної частки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель, переданих у колективну власність колишньому КСП ім. Петровського с.Тростянчик. Дозволено ДП Поділлягеодезкартографія виготовити державні акти на право приватної власності на землю.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі розпорядження Тростянецької районної державної адміністрації від 08.11.2002 року № 187, ОСОБА_2 видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ВН №190299 від 30.05.2003 року. Кадастровий номер земельної ділянки 05224185900:01:001:0077, площею 4,1446 га у межах згідно з планом, розташованої в с. Тростянчик Тростянецького району Вінницької області (а.с.16).
Згідно відповіді на запит по паюванню Тростянчикської сільської ради від 10.12.2007р. №175, наданої ДП Поділлягеодезкартографія , проект розпаювання земельних ділянок №67,68,69,70,71,72,73,74,75,76,77,78,88, було виконано по старому земельному кодексу до 2002 року (не вилучені схилові землі). Поділлягеодезкартографія пропонувало прийняти нову схему перепаювання вищевказаних земельних ділянок зі змінами (а.с.17).
Рішенням 11 сесії 5 скликання Тростянчикської сільської ради від 04.02.2008 р. Про надання згоди на виготовлення нової схеми перепаювання земельних ділянок відповідно до подання ДП Поділлягеодезкартографія , погоджено вилучення земельних частко (паїв) у громадян власників державних актів на право власності на землю, у тому числі: ділянка № 76 - ОСОБА_2 , з компенсацією рівноцінної земельної ділянки в полі №4 в межах населеного пункту (а.с.18, 19).
Таким чином, судом встановлено, що земельна ділянка, виділена ОСОБА_2 , виявилась непридатною для ведення сільськогосподарського виробництва, у зв`язку з тим, що розташована на схилові землі з ухилом 5-7 градусів.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 72 років, про що 29.01.2013 р. складено відповідний актовий запис №4 (а.с. 9).
Спадкоємцем до майна померлого ОСОБА_2 є його син ОСОБА_1 , 1971 р.н., що підтверджується довідкою №990 від 25.12.2015 р., виданою виконкомом Тростянчикської сільської ради Тростянецького району Вінницької області (а.с.11).
Позивач отримав Свідоцтво про право на спадщину за законом від 25.04.2018 р. на земельну ділянку площею 4,1446 гектарів в межах згідно з планом, розташованої на території с. Тростянчик Тростянецького району, Вінницької області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки - 0524185900:01:001:0077, належної спадкодавцю на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВН №190299 (а.с.13).
Таким чином, ОСОБА_1 , як власник вищевказаної земельної ділянки, має право на усунення порушення його прав.
Згідно з частиною третьою статті 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсним рішень органів виконавчої влади або органу місцевого самоврядування; відшкодування заподіяння збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним (стаття 155 ЗК України).
Відповідно до глави 16 ЦК України правочин може бути визнано недійсним з підстав, визначених законом. У разі визнання недійсним правочину може бути визнано недійсним і правовстановлюючий документ, який посвідчує право власності на майно.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в абзаці другому пункту 2 постанови від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , виходячи з положень статей 8, 124 Конституції України, статей 26, 30, 87-90, 97, 100, 102, 118, 123, 143-146, 149, 151, 153-158, 161, 210, 212 ЗК України, глав 27, 33, 34 ЦК України, статті 15 ЦПК України (2004 року), статті 12 Господарського процесуального кодексу України судам підвідомчі (підсудні) справи за заявами, зокрема, з приводу володіння, користування, розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян чи юридичних осіб, і визнання недійсними державних актів про право власності та право постійного користування земельними ділянками; про визнання недійсними угод купівлі-продажу, дарування, застави, обміну, ренти земельних ділянок, договорів довічного утримання, за якими набувачеві передаються у власність земельні ділянки, укладених із порушенням встановлених законом порядку.
У спорах, пов`язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватись як зазначені рішення, угоди, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки. Визнання недійсними тільки державних актів на право власності може мати місце в разі їх видання з порушенням вимог закону, усупереч рішенням чи угодам. У цьому разі таке визнання є належним та самостійним способом поновлення порушених прав у судовому порядку.
Згідно ст.391 Цивільного кодексу України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Виходячи з вищенаведеного, суд вбачає порушення права позивача, за захистом якого спрямоване його звернення до суду, позов частково є доведеним належними доказами, а тому підлягає до задоволення в частині визнання недійсним розпорядження Тростянецької РДА Вінницької області №187 від 08.11.2002 р. в частині затвердження технічної документації і схеми розпаювання земель колективної власності на земельні частки (пай) відносно ОСОБА_2 , у зв`язку з чим Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ВН №190299 є недійсним.
Щодо позовної вимоги про визнання за ОСОБА_1 права власності на земельну частку (пай) розміром 2,2164 га на землях колишнього КСП ім.Петровського с.Тростянчик, суд зазначає, що позивачем не подано належних доказів того, що він позбавлений можливості в позасудовому порядку вирішити дане питання, вказана позовна вимога є передчасною, оскільки не надано доказів, що позивачу відмовлено у видачі Державного акта на дану земельну ділянку, а тому в задоволенні даної позовної вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 259, 263-265, 268, 272 ЦПК України, суд -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Тростянчикської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, Тростянецької районної державної адміністрації про захист права власності, - задовольнити частково.
Визнати недійсним розпорядження Тростянецької районної державної адміністрації Вінницької області №187 від 08.11.2002 р. в частині затвердження технічної документації і схеми розпаювання земель колективної власності на земельні частки (паї) по складанню державних актів на право приватної власності на землю власникам сертифікатів на території Тростянчицької сільської ради відносно ОСОБА_2 та Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ВН №190299.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до або через відповідні суди, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , громадянин України, житель АДРЕСА_1 .
Відповідач - Тростянчикська сільська рада Тростянецького району Вінницької області, місцезнаходження якої зареєстровано в с . Тростянчик , вул. Т. Шевченка, 3, Тростянецький район, Вінницька область.
Відповідач - Тростянецька районна державна адміністрація Вінницької області, місцезнаходження якої зареєстровано в смт. Тростянець, вул. Соборна, 37, Тростянецький район, Вінницька область.
Суддя:
Суд | Тростянецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2019 |
Оприлюднено | 10.10.2019 |
Номер документу | 84821118 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тростянецький районний суд Вінницької області
Дудіков А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні