Справа № 574/905/18 Провадження №2/574/128/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2019 року Буринський районний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Куцан В.М.
з участю секретаря судового засідання Кошелєвої Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Чернечослобідської сільської ради Буринського району Сумської області про визнання права на земельну частку (пай) та права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в:
Позивачі звернулися до суду з цим позовом мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина, до складу якої ввійшло право на земельну частку (пай) розміром 3,34 в умовних кадастрових гектарах, яке було посвідчено сертифікатом серії СМ в„–0202765 . Спадщину прийняла її чоловік ОСОБА_4 , але юридично її не оформив і помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . До спадщини останнього ввійшло право на вищевказану земельну частку (пай), а також земельна ділянка площею 3,27 га, що належала йому на підставі державного акта серії СМ №165370. Все своє майно він заповів ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , які прийняли спадщину. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 померла, у зв`язку з чим відкрилася спадщина до якої ввійшли Ѕ частини вищевказаної земельної ділянки та Ѕ частини зазначеного права на земельну частку пай. Спадкоємцем останньої є її чоловік ОСОБА_6 та син - ОСОБА_7 , які прийняли спадщину, але також юридично не оформили. ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , спадщину після якого прийняв його син ОСОБА_7 .. Позивачі просили визнати за кожним із них право на Ѕ частину земельної частки (пая) розміром 3,34 в умовних кадастрових гектарах та право власності на Ѕ частину земельної ділянки площею 3,27 га, оскільки правовстановлюючі документи на них були втрачені і нотаріус неспроможний видати свідоцтво про право на спадщину на це майно.
Ухвалою суду від 11.12.2018 року до участі в справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача залучено Буринську районну державну адміністрацію Сумської області.
Позивачі заявлені вимоги підтримали, просили розгляд справи провести без їх участі, про що повідомили до суду письмовими заявами.
Представник відповідача Чернечослобідської сільської ради в задоволенні позову не заперечував, просив справу розглянути без його участі, про що надав до суду письмову заяву.
Представник третьої особи про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, в судове засідання не з`явився, письмових пояснень з приводу позову не надав. Суд визнав можливим розгляд справи провести без його участі.
Враховуючи, що особи, які беруть участь у справі в судове засідання не явилися, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України. Дослідивши обставини справи, надані докази та давши їм оцінку, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , в селі Чернеча Слобода Буринського району Сумської області, померла ОСОБА_8 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина, до якої ввійшло право на земельну частку (пай) розміром 3,34 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) на території Чернечослобідської сільської ради Буринського району Сумської області, що було посвідчено сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії СМ в„–0202765 , зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №723, що вбачається із свідоцтва про смерть, листів №298/146-8 та №198/146-17 відділу у Буринському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області, інформаційної довідки (а.с.11,12,14,15).
Спадщину після смерті останньої прийняв її чоловік ОСОБА_4 , являючись спадкоємцем першої черги за законом в силу ст.529 ЦК УРСР, фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном відповідно до вимог п.1) ч.1 ст.549 ЦК УРСР, що підтверджується довідкою Чернечослобідської сільської ради №1348, витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу (а.с.16,17).
Із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 та інформаційної довідки із Спадкового реєстру №53878845 видно, що ОСОБА_4 не оформивши юридично свої спадкові права після смерті ОСОБА_8 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.18,67).
У зв`язку зі смертю останньої відкрилася спадщина, до складу якої ввійшло, право на земельну частку (пай) розміром 3,34 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що було успадковане ним після смерті своєї дружини ОСОБА_8 та земельна ділянка площею 3,1220 га, кадастровий номер 5920989100:05:002:0048, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Чернечослобідської сільської ради Буринського району Сумської області, що належала йому відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії СМ №165370 від 21.05.2003 року (а.с.19,21-24, 26-40).
За життя, 05.08.1996 року останній посвідчив у виконкомі Чернечослобідської сільської ради Буринського району Сумської області заповіт, зареєстрований в реєстрі за №50, яким все своє майно заповів в рівних долях своїм дітям: сину - ОСОБА_1 (позивачу) та дочці - ОСОБА_5 (а.с.41).
Відповідно до довідки сільської ради та інформаційних довідок із спадкового реєстру (а.с.42,70,71) на день ОСОБА_4 з ним ніхто не проживав та не був зареєстрований, заповіт ним не відмінявся та ніким не скасовувався.
28.09.2005 року за заявою ОСОБА_5 , Буринською районною державною нотаріальною конторою, була заведена спадкова справа №272, копія якої була витребувана судом із Сумського обласного державного нотаріального архіву(а.с.43,86-88).
В матеріалах спадкової справи міститься заява ОСОБА_5 від 28.09.2005 року про прийняття спадщини після смерті її батька ОСОБА_4 , а також заява ОСОБА_1 (позивача) від 20.12.2005 року , якою останній повідомив до органів нотаріату, що йому відомий зміст заповіту його батька ОСОБА_4 , у встановлений строк він спадщину не прийняв і до судових органів з позовом про його продовження звертатися не буде.
За змістом ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Таким чином, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 спадщину після смерті свого батька не прийняв ні за заповітом, ні за законом.
Доводи останнього, викладені в позовній заяви щодо прийняття ним спадщини після смерті батька не були ним доведені в суді належними та допустимими доказами відповідно до вимог ст.ст.12,81 УПК України, у зв`язку з чим позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч.1 ст.1275 ЦК України, якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за заповітом, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до інших спадкоємців за заповітом і розподіляється між ними порівну.
Тобто, Ѕ частка спадщини, яка не була успадкована ОСОБА_1 після смерті батька, перейшла до його сестри ОСОБА_5 ..
ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Київ, спадщину після смерті останньої прийняв її син ОСОБА_7 , відповідно до положень ч.3 ст.1268 ЦК України, оскільки будучи спадкоємцями першої черги за законом (ч.1 ст.1261 ЦК) постійно проживали із спадкодавцем на час відкриття спадщини і протягом часу, встановленого законом, не заявили про відмову від неї, що вбачається із свідоцтва про смерть, свідоцтва про укладення шлюбу, витягу із Реєстру територіальної громади міста Києва про реєстрацію (а.с.44,46,83).
ОСОБА_6 від прийняття спадщини відмовився, що підтверджується копією свідоцтва про право на спадщину за законом, виданому державним нотаріусом Двадцятої Київської державної нотаріальної контори 05.05.2010 року позивачу ОСОБА_2 , номер в реєстрі 6-1154 та інформаційною довідкою із спадкового реєстру №53878867 (а.с.73).
Заповіт ОСОБА_5 не посвідчувала (а.с.74).
Як видно із свідоцтва про смерть ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , а спадщину після його смерті прийняв його син ОСОБА_7 , що також підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданим державним нотаріусом Першої Київської державної нотаріальної контори 02.03.2015, номер в реєстрі 6-65.
Між тим, позивач ОСОБА_7 прийнявши спадщину після смерті своєї матері неспроможний отримати свідоцтво про право на спадщину, що залишилася після неї, яка у свою чергу була успадкована нею після смерті свого батька ОСОБА_4 , оскільки правовстановлюючі документи на спадкове майно (сертифікат на право на земельну частку (пай) серії СМ в„–0202765 , Державний акт на право власності на земельну ділянку серії СМ №165370) були втрачені (а.с.13,20).
Однак право попередніх спадкодавців як на земельну частку (пай) ( в ОСОБА_8 ), так і земельну ділянку ( в ОСОБА_4 ) у суду сумнівів не викликає, оскільки доведене вищевказаними належними і допустимими доказами.
Статтею 131 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. При цьому ч. 2 ст.373 цього Кодексу встановлено, що право на землю гарантується Конституцією.
Статтею 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який посвідчує його право власності.
В силу ч.1 ст.1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно ч.1 ст.126 ЗК України право власності, користування земельною ділянкою оформляється відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Статтею 27 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень встановлено, що державна реєстрація прав проводиться, в тому числі, на підставі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Частиною 3 статті 1296 ЦК України визначено, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ч.1 ст.13 цього Кодексу суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Таким чином, з огляду на зміст зазначених норм матеріального права та їх аналізу, в межах заявлених вимог, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів ОСОБА_2 , а тому позов в цій частині підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.2, 3, 5, 7, 10, 12, 13, 23, 76-83, 109, 258, 259, 265, 268, 354 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Чернечослобідської сільської ради Буринського району Сумської області про визнання права на земельну частку (пай) та права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 (проживає за адресою АДРЕСА_1 ), в порядку спадкування за законом, право на Ѕ частину земельної частки (паю) розміром 3,34 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), що належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_8 відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії СМ в„–0202765 , зареєстрованого у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №723.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 (проживає за адресою АДРЕСА_1 ), в порядку спадкування за законом, право власності на Ѕ частину земельної ділянки площею 3,1220 га , кадастровий номер 5920989100:05:002:0048, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Чернечослобідської сільської ради Буринського району Сумської області, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 відповідно до Державного акту на право на земельну частку (пай) СМ в„–165370 від 21.05.2003 року.
В задоволенні іншої частини позову відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Сумського апеляційного суду) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий:
Повний текст рішення виготовлений 15.07.2019 року.
Суд | Буринський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2019 |
Оприлюднено | 10.10.2019 |
Номер документу | 84834744 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Буринський районний суд Сумської області
Куцан В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні