УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" жовтня 2019 р. м. Житомир Справа № 906/429/19
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Кудряшової Ю.В.
секретар судового засідання: Сенькіна Л.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Ковальчук А.В. - адвокат, ордер серії ЖТ №059025 від 21.03.2019,
від відповідача-1: не прибув,
від відповідача-2: не прибув.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк"
до 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕМ-ВУД"
2) ОСОБА_1
про стягнення 94336,64 грн.
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідачів в солідарному порядку 51745,91 грн. заборгованості за кредитом, 15501,33 грн. заборгованості за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 10000,00 грн. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії; 17089,40 грн. пені.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач-1 свої зобов`язання перед позивачем стосовно сплати щомісячного платежу, відсотків, комісії у строки, визначені договором від 16.08.2017, та пені не виконав в повному обсязі.
Також позивач наполягав на тому, що згідно договору поруки №POR1502878947212 від 16.08.2017 боржник та поручитель (відповідачі у справі) відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав, зазначених в позові, просив задовольнити в повному обсязі.
Відповідач-1 в судове засідання уповноваженого представника не направив. Примірник ухвали, що направлявся на адресу ТОВ "ДЕМ-ВУД" повернувся до суду з відміткою працівника пошти "за відсутністю адресата".
Відповідно до п. 11 листа №01-8/123 від 15.03.2007 Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році" до повноважень господарських судів не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Пунктом 3.9.1 Постанови №18 від 26.12.2011 Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" визначено, якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцезнаходженням ТОВ "ДЕМ-ВУД" є 10025, м. Житомир, вул. Корольова, 132.
На зазначену вище адресу судом направлялась кореспонденція.
Відповідач-2 в судове засідання уповноваженого представника не направив. Примірник ухвали, що направлявся на адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) повернувся на адресу суду "заборонено до пересилання".
Враховуючи, що остання відома адреса місця проживання ОСОБА_1 знаходиться на тимчасово окупованій території Донецької області, та на виконання вимог ч.1 ст. 12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" відповідача-2 ОСОБА_1 викликано та повідомлено йому про дату, час і місце судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень).
Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача своєчасно та належним чином про час і місце розгляду справи і забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.
Разом з тим, судом взято до уваги, що явка представника відповідача в судове засідання не визнана обов`язковою, а надання письмового відзиву є правом відповідача, а не його обов`язком, суд вважає, що неявка представника відповідача та неподання відзиву не перешкоджатиме розгляду справи за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, 16.08.2017 Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕМ-ВУД (відповідач-1, клієнт) через систему інтернет-клієнт-банкінгу підписано із використанням електронного цифрового підпису анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання послуг "КУБ" Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (позивач, Банк), за умовами виду кредиту - строковий договір, розмір кредиту - визначається Приватбанком, вказується у профайлі позичальника на сайті kub.pb.ua, строк кредиту - 12 місяців з моменту видачі коштів; проценти (комісія) за користування кредитом: 2% в місяць від початкового розміру кредиту (п.1.1-1.4 Анкети-заяви) (а.с. 21).
У п. 1.5. Анкети-заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" вказано порядок погашення заборгованості за кредитом - щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в який було здійснено видачу коштів.
У випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом, що зазначений в п. 1.5. цієї Заяви, проценти за користування кредитом становлять розмір 4% на місяць від суми заборгованості. При цьому сплачується неустойка в розмірі і згідно розділу 3.2.8. Умов та Правил надання банківських послуг. Укладання кредитного договору здійснюється в порядку, визначеному розділом 3.2.8. Умов та Правил надання банківських послуг (п. 1.6. Анкети-заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ").
Анкету-заяву про приєднання до Умов та Правил надання послуги "КУБ" підписано із використанням електронного цифрового підпису відповідача, відповідно до якої позичальник приєднався до розділу 3.2.8. Умов та правил надання банківських послуг, які розміщені на офіційному веб-сайті АТ КБ "Приватбанк" http://privatbank.ua.
За умовами п. 3.2.8.1. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" передбачено, що банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту "Кредит КУБ" для фінансування поточної діяльності клієнта, в обмін на зобов`язання клієнта по повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим Договором терміни. Істотні умови кредиту (сумам кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в Заяві про приєднання до Умови та правил надання послуг "КУБ", а також в системі Приват24.
Клієнт приєднується до Послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом Заяви в системі Приват 24 або у сервісі "Рареrless" або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення кредитного договору.
Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги.
Якість послуг має відповідати законодавству України, нормативним актам Національного Банку України, які регулюють кредитні відносини.
Повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у заяві (п. 3.2.8.3.1. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").
За умовами п. 3.2.8.3.1.3. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" передбачено, що клієнт доручає банку щомісячно у строки, зазначені в заяві, здійснювати договірне списання з його рахунків, відкритих у Банку, на погашення заборгованості за послугою у кількості та розмірі, зазначеному в кредитному договорі. Остаточним терміном погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту. Згідно зі ст.ст. 212, 651 ЦК України при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених цим Договором, банк на свій розсуд, починаючи із 91-го дня порушення будь-якого із зобов`язань, має право змінити умови Договору, встановивши інший термін повернення кредиту. При цьому Банк направляє клієнту повідомлення з зазначенням дати терміну повернення кредиту (Банк здійснює інформування клієнта на свій вибір або письмово, або через встановлені засоби електронного зв`язку банку та клієнта (системи клієнт-банк, інтернет-клієнт-банк, sms-повідомлення або інших). При непогашенні заборгованості за цим Договором у термін, зазначений у повідомленні, вся заборгованість за кредитним договором починаючи з наступного дня від дати, зазначеної в повідомленні, вважається простроченою. У разі погашення заборгованості в період до закінчення 90 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов`язань терміном повернення кредиту є дата останнього платежу.
За користування послугою клієнт сплачує щомісячно на протязі всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно графіку, визначених в заяві та тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання Договору згідно з п. 3.2.8.6.2.) (п. 3.2.8.3.2. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").
При порушенні клієнтом будь-якого грошового зобов`язання клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому у заяві. У разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права банку, передбаченого п. 3.2.8.3.1, клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення (п. 3.2.8.3.3. Умов та Правил надання "Кредит КУБ").
За умовами п. 3.2.8.4. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" банк зобов`язався надати клієнту кредит за умови погодження можливості надання кредиту у відповідності до внутрішньобанківських методик оцінки фінансового стану та методик оцінки ризиків з подальшим перерахуванням коштів відповідно до заяви на поточний рахунок клієнта або шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги.
Клієнт зобов`язався, зокрема, використовувати кредит на цілі, зазначені в п. 3.2.8.1. (п. 3.2.8.5.1. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ"); оплатити щомісячні проценти за користування кредитом згідно з п. 3.2.8.3.2. (п. 3.2.8.5.2. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ"); сплатити банку проценти згідно з п.п. 3.2.8.3.1., 3.2.8.3.2. (п. 3.2.8.5.5. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").
За умовами п. 3.2.8.9.1. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" передбачено, що за користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дат погашення кредиту згідно з п.п. 3.2.8.1., 3.2.8.3. цього Договору клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.2.
Нарахування прострочених процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на непогашену частину кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується (п. 3.2.8.9.2. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").
Згідно п. 3.2.8.9.3. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" вказано, що сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначені у заяві (п. 3.2.8.3.1. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").
Зобов`язання за цим Договором виконуються в такій послідовності: кошти, отримані від клієнта, а також від інших уповноважених органів/осіб, для погашення заборгованості за цим Договором, перш за все спрямовуються для відшкодування витрат/збитків банку згідно з п.п. 3.2.8.5.14 цього Договору, далі для погашення неустойки згідно з розділом 5 цього Договору, далі - прострочених процентів, далі - простроченого кредиту, далі - процентів, далі - кредиту. Остаточне погашення заборгованості за цим Договором проводиться не пізніше дати, зазначеної в п. 3.2.8.9.3. цього Договору. У разі несплати процентів у відповідні дати сплати, визначені в цьому Договорі, вони вважаються простроченими. У разі розрахунку витрат Банку згідно з п.п. 3.2.8.5.14 цього Договору за згодою сторін можлива зміна термінів погашення кредиту (п. 3.2.8.9.6. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").
За умовами п. 3.2.8.9.7. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" передбачено, що розрахунок і нарахування процентів за користування кредитом здійснюється у терміни, вказані в заяві, кожного місяця, на наступний день після дня отримання клієнтом кредиту або дня погашення чергової частини боргу і проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на первісну суму кредиту.
Згідно п. 3.2.8.10.1. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" передбачено, що у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов`язань щодо сплати процентів за користування кредитом та термінів повернення кредиту, передбачених п. п. 3.2.8.3.2., 3.2.8.3.1., п. 3.2.8.9., 3.2.8.3.1. цього Договору, клієнт сплачує банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Сплата пені здійснюється у гривні.
Нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов`язань здійснюється протягом 15 років з дня, коли зобов`язання мало бути виконано клієнтом (п. 3.2.8.10.3. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ").
Договір є чинним, згідно п. 3.2.8.11. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ", з моменту підписання клієнтом заяви про приєднання та перерахування банком кредитних коштів на рахунок клієнта. Строк дії Договору встановлюється з дня його укладання і до повного виконання сторонами зобов`язань за Договором.
Умовами та Правилами надання кредиту "Кредит КУБ" передбачено наступні тарифи: малий і середній бізнес, щомісячні проценти за користування кредитом "КУБ", встановлено тариф в розмірі 2% від початкової суми кредиту; малий і середній бізнес, проценти за користування кредитом у разі виникнення прострочених зобов`язань за кредитним договором, встановлено тариф в розмірі 4% від суми простроченої заборгованості; розмір пені - подвійна облікова ставка НБУ.
Згідно виписки по рахунку кошти в сумі 500000,00 грн. позивач (банк) перерахував відповідачу на його рахунок (а.с. 30).
Правила та Умови є публічною офертою, що містять умови та правила надання послуг банком його клієнтам.
Отже Заява про приєднання до Умов та правил надання банківських послуг, зокрема щодо послуги "Кредити КУБ", із зразками електронного підпису уповноваженої особи, а також тарифами, що розташовані на офіційному сайті банку, складають договір банківського рахунка.
Відповідач-1 свої зобов`язання перед позивачем стосовно повернення, зокрема сплату щомісячного платежу, відсотків, комісії у строки, визначені договором, та пені не виконав в повному обсязі.
Як встановлено під час розгляду справи, відповідач-1 свої зобов`язання за договором від 16.08.2017 перед позивачем у повному обсязі не виконував, в зв`язку з чим утворилась заборгованість, яка складається з 51745,91 грн. заборгованості за кредитом, 15501,33 грн. заборгованості за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 10000,00 грн. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії; 17089,40 грн. пені.
Дослідивши матеріали справи, всебічно, повно і об`єктивно розглянувши всі обставини справи в сукупності до ст. 86 ГПК України, господарський суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з п. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.
Згідно зі ст. 633 ЦК України, публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ч. 1 ст. 634 ЦК України).
Частиною 1 статті 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку щодо правової природи договору, укладеного між сторонами даного спору шляхом приєднання, а саме, що він є змішаним договором банківського рахунку та кредитного договору.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів (ст. 181 ГК України).
Пунктом 1 ст. 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
З огляду на п.п. 1.3., 1.5. Анкети-заяви про приєднання до Умов та правил надання послуг "КУБ", остаточна дата повернення кредиту - 16.08.2018 року.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Стаття 610 Цивільного кодексу України визначає що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач обов`язок щодо погашення заборгованості за тілом кредиту своєчасно та в повному обсязі не виконав, заборгованість за тілом кредиту становить 51745,91 грн., яка є обґрунтована.
Частиною 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України визначено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Як зазначалося раніше, сторони домовились про розмір процентів за користування кредитом у п.1.4. Анкеті-заяві та п. 3.2.8.3.2. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" та який становить 2 % в місяць від початкового розміру кредиту.
В свою чергу, в п. 1.6. Анкети-заяви сторони погодили інший розмір процентів - 4% на місяць від суми заборгованості у випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом.
Пункт 3.2.8.9.1 Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" визначає, що відповідно до ст. 212 ЦК України у разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених п.п. 3.2.8.5.2., 3.2.8.5.3. цього договору, Клієнт сплачує Банку відсотки в розмірі, зазначеному в п. 3.2.8.3.3. цього договору (за винятком випадку реалізації Банком права зміни умов договору, встановленого п. З.2.8.3.1. цього договору).
Відповідач зобов`язаний був щомісячно сплачувати проценти, однак свій обов`язок виконав не своєчасно та не в повному обсязі, у зв`язку з чим виникла заборгованість по сплаті відсотків в розмірі 15501,33 грн., яка є обґрунтована та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Разом з тим, у п. 3.2.8.5.5. Умов та Правил надання кредиту "Кредит КУБ" зазначено, що клієнт зобов`язується сплатити банку комісію згідно п.п. 3.2.8.6.5., 3.2.8.5.7.
Відповідач свого обов`язку по сплаті комісії виконав не своєчасно та не в повному обсязі, у зв`язку з чим виникла заборгованість по сплаті комісії в розмірі 10000,00 грн., яка є обґрунтована та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Як зазначалось раніше, у разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права банку, передбаченого п. 3.2.8.3.1., клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня за кожний календарний день прострочення.
Позивачем нарахована пеня за порушення строків погашення заборгованості за кредитом за період з 25.09.2017 року до 15.04.2019 року на суму 17089,40 грн.
16.08.2017 між Акціонерним товариством "Комерційний банк "Приватбанк" (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) було укладено договір поруки №POR1502878947212 (далі - договір поруки), відповідно до умов якого поручитель поручився перед кредитором за виконання ТОВ "ДЕМ-ВУД" зобов`язань за угодою-приєднання до розділу 3.2.8. "Кредит КУБ" Умов та правил надання банківських послуг (Угода-1) по сплаті
а) процентної ставки за користування кредитом: - за період користування кредитом згідно Угоди-1 - 2% від суми кредиту щомісяця; - за період користування кредитом згідно п.п. 3.2.8.5.3. Угоди-1 - 4% від суми кредиту щомісяця;
б) кредиту в розмірі, що вказаний в Угоді-1.
Якщо під час виконання Угоди-1 зобов`язання боржника, що забезпечені цим договором збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя. Поручитель при укладенні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за Угодою-1 в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні.
Згідно п.1.2 договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за "Угодою-1" в тому ж розмірі що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків.
У пункті 1.5 договору поруки передбачено, що у випадку невиконання боржником зобов`язань за "Угодою-1" , боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Кредитор має право у випадку невиконання боржником якого-небудь зобов`язання, передбаченого п. 1.1 цього договору, кредитор має право направити поручителю вимогу із зазначенням невиконаного(их) зобов`язання (зобов`язань). Направлення кредитором вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє права кредитора звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе поручителем зобов`язання або вимагати від поручителя виконання взятих на себе зобов`язань іншими способами. Поручитель відповідає перед кредитором як солідарний боржник у випадку не виконання боржником зобов`язань за Угодою 1 і/або Угодою 2 , незалежно від факту направлення чи ненаправлення кредитором поручителю передбаченої даним пунктом вимоги (п.2.1.2 договору поруки).
Судом за результатом дослідження матеріалів справи встановлено, що заборгованість відповідача станом на день розгляду справи становить 51745,91 грн. заборгованості за кредитом, 15501,33 грн. заборгованості за відсотками, нарахованими на прострочену заборгованість, 10000,00 грн. заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії; 17089,40 грн. пені.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб (ст. 553 ЦК України).
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Оскільки відповідач-1, в порушення умов договору банківського обслуговування від 16.08.2017, зобов`язання щодо повернення кредитних коштів, сплати відсотків за користування кредитом, комісії не виконував, хоча строк їх виконання настав, він є таким, що порушив взяті на себе зобов`язання, які забезпечені порукою відповідача-2.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідач не подав до суду жодного доказу на спростування позовних вимог, в тому числі доказів проведення розрахунків (платіжні доручення, виписки банківських установ щодо руху коштів, квитанції до прибуткових касових ордерів, тощо).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕМ-ВУД" (10025, м. Житомир, вул. Корольова, 132, ід. код 40780943) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ід. номер НОМЕР_1 )
- на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (01001, м.Київ, вул. Грушевського, 1Д, ід. код 14360570) 94336,64 грн. заборгованості за кредитним договором №б/н від 16.08.2017, з яких: 51745,91 грн. - заборгованість за кредитом, 15501,33 грн. - заборгованість за відсотками, нарахованими за прострочену заборгованість, 10000,00 грн. - заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії, 17089,40 грн. - пені за несвоєчасність виконання зобов`язання за договором, а також 1921,00 грн. сплаченого судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 10.10.19
Суддя Кудряшова Ю.В.
Віддрукувати:
1 - в справу;
2 - позивачу (рек. з повід.)
3, 4 - відповідачам (рек. з повід.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2019 |
Оприлюднено | 10.10.2019 |
Номер документу | 84846625 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Кудряшова Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні