Рішення
від 27.09.2019 по справі 607/16518/19
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.09.2019 Справа №607/16518/19

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого - судді Вийванко О. М.

за участю секретаря судового засідання Стрілкової М. С.

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Острівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, садівницького товариства Поділля , третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Перша Тернопільська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідачів ОСОБА_2 , Острівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, садівницького товариства Поділля , третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Перша Тернопільська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно, а саме, просить визнати за нею право власності на садовий будинок АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 . Однак, постановою нотаріуса позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на даний житловий будинок, який необхідний для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.

У судовому засіданні позивач позов підтримала та просила його задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 та представники відповідачів Острівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та садівницького товариства Поділля у судове засідання не з`явилися, однак подали заяви про розгляд справи без їх участі, позов визнали та не заперечили проти його задоволення.

Представник третьої особи на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Першої Тернопільської державної нотаріальної контори у судове засідання не з`явився, однак про день та час слухання справи був повідомлений у встановленому законом порядку.

Заслухавши пояснення позивача, перевіривши, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 27.09.1999 р. відділом РАГС Тернопільської міської ради Тернопільської області України, актовий запис № 1182.

04 квітня 2000 року Першою Тернопільською державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 182/2000, після померлого ОСОБА_3 .

Відповідно до матеріалів спадкової справи спадкоємцем за законом після померлого батька є його дочка ОСОБА_1 , яка спадщину прийняла, оскільки, постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини (довідка №1903 від 20.05.2019 року) та дружина померлого ОСОБА_2 (свідоцтво про укладення шлюбу серія НОМЕР_2 від 23.11.1975 року), яка у встановлений законом строк, відмовилась від прийняття спадщини за законом, про що подала відповідну заяву.

В порядку спадкування за законом після померлого батька позивачем було отримано свідоцтво про право на спадщину за законом, зареєстроване в реєстрі за №5-682 від 15.06.2019 року, на земельну ділянку, площею 0.0610 га., переданої тля садівництва, що розташована на території Острівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, кадастровий номер 6125286400:01:001:1038.

Однак, при зверненні до Першої Тернопільської державної нотаріальної контори для

видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, а саме, на садовий будинок АДРЕСА_1 , позивачу було відмовлено у його видачі, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на нього (Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 2634/02-31 від 15.06.2019 р.

Згідно довідки, виданій головою СТ Поділля зазначено, що ОСОБА_1 є членом СТ Поділля в с. Острів Тернопільського району Тернопільської області і є власником земельної ділянки, площею 0,0610 га, переданої для садівництва, розташованої на території Острівської сільської ради Тернопільського району, кадастровий номер - 6125286400:01:001:0138.

На даній земельній ділянці побудований в 1991 році садовий будинок АДРЕСА_1 .

Згідно технічного паспорта від 04.07.2019 р. садовий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 85,2 кв. м., збудований у 1991 році.

Відповідно до інформаційної довідки Тернопільського районного бюро технічної інвентаризації за № 665 від 16.05.2019 р., право власності на вказаний вище садовий будинок не зареєстровано.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.1992 року №449 Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів державного замовлення було вперше встановлено порядок прийняття в експлуатацію об`єктів недержавного замовлення, який визначався Урядом Автономної Республіки Крим, обласними. Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за погодженням з Державним комітетом у справах містобудування і архітектури. У відповідності до цієї постанови місцевими органами влади у свій час були розроблені та затверджені, за погодженням Держбудом, Положення при прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів недержавної власності (по всіх регіонах України), державними технічними комісіями (Лист Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №12/5-126, від 23.03.1999 p.)

Тобто, до 5 серпня 1992 року не було передбачено процедури ведення садових будинків в експлуатацію при оформленні права власності, а тому зазначений вище садовий будинок збудований в 1991 році не підлягає введенню в експлуатацію.

Відповідно до Листа Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №12/5-126, від 23.03.1999 року по об`єктах, що збудовані до 5 серпня 1992 року, тобто до прийняття Урядом України документу, яким встановлено порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, при їх реєстрації для оформлення права власності одним з документів є висновок про технічний стан будинку (будівлі), що складається бюро технічної інвентаризації.

Відповідно до п.3.2. витягу із узагальнення про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування №24-753/0/4-13, від 16.05.2013 року суди можуть визнавати право власності в порядку спадкування на спірні будинки, збудовані до 05 серпня 1992 року, на які спадкоємцем не було належним чином оформлені правовстановлюючі документи.

Згідно частин 1, 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ст.ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 1223 ЦК України: У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 ЦК України .

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Частиною 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї (ст.1268 ЦК України).

Згідно ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

З приписів ч. 1 ст. 5 ЦПК України вбачається, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Нормами статті 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Таким чином, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також, достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, зважаючи на те, що позивач не має можливості реалізувати свої спадкові права в нотаріальному порядку, оскільки спадкодавець не отримав за життя правовстановлюючих документів на належне майно та не здійснив державної реєстрації свого права власності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог, так як в даному випадку мають місце порушення прав позивача, які підлягають захисту, шляхом визнання за ОСОБА_1 права власності на садовий будинок АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 258-268, 273, 352-355ЦПК України, ст.ст. 328, 1216, 1217, 1223, 1268, 1276 Цивільного кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Острівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, садівницького товариства Поділля , третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Перша Тернопільська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на садовий будинок АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідачі: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: с . Вірлів Зборівського району Тернопільської області;

Острівська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області, місцезнаходження: с. Острів вул. Ярмуша, 143 Тернопільського району Тернопільської області , код ЄДРПОУ 04393580;

Садівницьке товариство Поділля , місцезнаходження: с. Острів Тернопільського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 22606430.

Третя особа на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Перша Тернопільська державна нотаріальна контора, місцезнаходження: м. Тернопіль вул. Коперніка, 1, код ЄДРПОУ 02900587.

Повний текст рішення суду складено 07 жовтня 2019 року.

Головуючий суддяО. М. Вийванко

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення27.09.2019
Оприлюднено11.10.2019
Номер документу84864590
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/16518/19

Рішення від 27.09.2019

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Рішення від 27.09.2019

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Ухвала від 07.08.2019

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні