Справа № 683/1556/19
2/683/1075/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2019 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Бондарчук Л.А.
секретаря Борикіної Л.В.
розглянувши у судовому засіданні в місті Старокостянтинів цивільну справу № 683/1556/19, 2/683/1075/2019 за позовом ОСОБА_1 до Ілляшівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
У червні 2019 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Ілляшівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 На день своєї смерті ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав один по АДРЕСА_1 . Після його смерті залишилося спадкове майно, до складу якого входить земельна ділянка, розташована на території Ілляшівської сільської ради Старокостянтинівського району, розміром 2,17 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. За життя ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповів все майно де б воно не було і з чого воно не складалось ОСОБА_1 . На даний час спадщина залишається неприйнятою, спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не заводилась. Вказує, що вчасно не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки
втратив свій ідентифікаційний код при переїзді з м. Краснодон Луганської області, де він зареєстрований, в с. Ілляшівка Старокостянтинівського району Хмельницької області, у зв`язку із ситуацією, яка склалась в Луганській області. Як тільки відновив ідентифікаційний код, відразу звернувся до державного нотаріуса для оформлення спадкових прав, але йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку із пропуском строку подачі заяви про прийняття спадщини. В зв`язку з цим просить суд визначити йому додатковий строк - два місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, подав до суду письмову заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив задоволити.
Відповідач - Ілляшівська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області, яка належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, в судове засідання свого представника не направила, подавши заяву про розгляд справи у відсутності представника, проти позову не заперечувала.
Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ілляшівка Старокостянтинівського району Хмельницької області помер ОСОБА_2 . До складу спадкового майна після його смерті увійшла земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Іллішівської сільської ради Старокостянтинівського району, розміром 2,17 га, яка належала померлому на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 № 755118 від 02 січня 2002 року . На день своєї смерті ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав один за адресою: АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 склав заповіт, яким все своє майно де б воно не було і з чого воно не складалося і взагалі все те, що належало йому на день його смерті заповів ОСОБА_1
Спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не заводилась.
Зазначені обставини підтверджуються: копією паспорта та картки платника податків ОСОБА_1 ; свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 від 09.08.2017 року; довідкою виконкому Ілляшівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області № 347 від 08.10.2018 року про склад сім`ї ОСОБА_2 на день його смерті; Державним актом на право приватної власності на землю серії Р1 № 755118 від 02 січня 2002 року; заповітом ОСОБА_2 від 31 травня 2017 року, посвідченим секретарем виконкому Іллішівської сільської Ради народних депутатів Старокостянтинівського району Хмельницької області Романюк Л.С. 31 травня 2017 року за р.№ 6 ; Витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 55417630 від 12 березня 2019 року та Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 57005236 від 26 липня 2019 року.
Відповідно до ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Частиною 1 статті 1222 ЦК України передбачено, що спадкоємцями за заповітом можуть бути, зокрема, фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ст. 1233 ЦК України).
Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
У відповідності до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України).
Відповідно до роз`яснень, даних у п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 . На час відкриття спадщини він не був зареєстрований та не проживав разом із померлим, в зв`язку з чимдержавним нотаріусом Старокостянтинівської державної нотаріальної контори Заворотною Т.В. йому було відмовлено в оформленні спадщини до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (лист відмова від 12 березня 2019 року № 677/01-16).
Судом встановлено, що позивач пропустив визначений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 з поважних причин, тому йому слід визначити додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання ним нотаріусу заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників (ч. 1 ст. 82 ЦПК України).
Відповідач - Ілляшівська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області - визнав, що вищевказані обставини обумовили пропуск позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 пропустив строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 з поважних причин, тому йому слід визначити додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання ним нотаріусу заяви про прийняття спадщини.
Оскільки позивач не заявляв вимог про стягнення судових витрат і не подавав відповідного розрахунку, тому судові витрати на його користь не стягуються.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 82, 264-265 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Ілляшівка Старокостянтинівського району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Апеляційного суду Хмельницької області.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: Іллішіявська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області, місцезнаходження: вул. Жовтнева, 24 с. Ілляшівка Старокостянтинівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ: 04405308.
Суддя:
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2019 |
Оприлюднено | 11.10.2019 |
Номер документу | 84866841 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Бондарчук Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні