Справа № 724/1191/19 Провадження № 2/724/461/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 жовтня 2019 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Єфтеньєва О.Г.
при секретарі: Мельник М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хотин Чернівецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Колінковецької сільської ради с. Колінківці Хотинського району Чернівецької області про визнання права власності на спадкове майно,-
В С Т А Н О В И В:
27 червня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Хотинського районного суду Чернівецької області з позовною заявою до Колінковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області про визнання права власності на спадкове майно. В обґрунтування позовної заяви посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 . При житті вона являлась власником житлового будинку АДРЕСА_1 . Вказаний будинок разом з господарськими будівлями та спорудами розташований на земельній ділянці площею 0,25 га., цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку, кадастровий номер земельної ділянки 7325084000:01:004:0285.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на нерухоме майно, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Зазначає, що згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 03 жовтня 2018 року вона є власником вказаної земельної ділянки. Житловий будинок, що на час смерті належав спадкодавцю.
Також вказує, що вона являючись спадкоємцем за заповітом в установлений законодавством термін вчасно звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
17 жовтня 2018 року при зверненні до приватного нотаріуса Хотинського районного нотаріального округу Чернівецької області Масловської І.Ю. про оформлення права на спадщину на житловий будинок АДРЕСА_1 , їй 23 жовтня 2018 року було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з тим, що на спадкове майно відсутні документи, що посвідчують право власності.
Також вказує, що вказаний житловий будинок належав на праві власності спадкодавцю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Крім того, зазначає, що за життя спадкодавець побудувала ще житловий будинок, що в інвентарній справі значиться під літ. Б., будівництво якого було розпочато на законних підставах, про що свідчить повідомлення про початок виконання будівельних робіт, яке було зареєстровано управлінням держаної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області під номером ЧВ 062163292755 від 25.10.2016 року.
27.08.2019 року представник позивача ОСОБА_3 надав до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій вказав, що в первинному позові ОСОБА_1 просила визнати право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, проте як вбачається із постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом після смерті покійної матері ОСОБА_2 , який складений 15 березня 2016 року, та зі змісту якого вбачається, що покійна заповіла все своє майно, де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося, на що вона по закону матиме право на день її смерті, окрім земельної ділянки ОСОБА_1 .
Також, зазначає, що позивач ОСОБА_1 в первинній позовній заяві, вказувала на те, що покійна ОСОБА_2 за життя побудувала житловий будинок, що в інвентарній справі значиться під літ. Б., будівництво якого було розпочато на законних підставах, про що свідчить повідомлення про початок виконання будівельних робіт, яке було зареєстровано управлінням держаної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області під номером ЧВ 062163292755 від 25.10.2016 року.
А тому в цій частині, представник позивача ОСОБА_3 уточнив позовні вимоги та просив суд визнати право власності в порядку спадкування за заповітом на будівельні матеріали, що знаходяться у незавершеному будівництвом житловому будинку та належних до нього господарських будівель та споруд, а саме в житловому будинку літ. Б, загальною площею 185,4 кв.м.
В загальному, просить визнати за нею ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на спадкове майно, що розташоване в АДРЕСА_1 , до якого відноситься: житловий будинок літ. А-1, загальною площею 62,60 кв.м., житловою площею 21,90 кв.м., прибудова літ. а, підвал літ. Пд, ганок літ. а1, сарай літ. В, вбиральня літ. Г, ворота № 1, огорожа № 2, огорожа № 3, криниця № 4, замощення І, яке належало ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Також просить визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителькою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 право власності в порядку спадкування за заповітом на будівельні матеріали, що знаходяться у незавершеному будівництвом житловому будинку, що розташований по АДРЕСА_1 , а саме: фундамент - бетон - 33,0м?; стіни зовнішні - керамблок - 89,0м?; стіни внутрішні - керамблок - 74,0м?; підлога - бетон - 9,0м?, перекриття міжповерхове - залізобетонне - 5,9м?, дерев`янні балки, дощане - 2,5 м?; дах - дерев`яні крокви, дощане - 10,5м? ; покрівля - метало черепиця - 140,0м?; вікна - металопластикові - 9 штук; двері металопластикові - 1 штука; сходи - металевий каркас - 150 кг.; електрика - електропроводка - 120 метрів.
Справу просять слухати у їх відсутності, уточнені позовні вимоги підтримують. Також просять не стягувати з відповідача судові витрати в справі.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, але від її представника на адресу суду надійшла заява, в якій вони позовні вимоги підтримали, просили задовольнити їх в повному обсязі.
Відповідач - представник Колінковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області Мельник Д.І. в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити у відсутності представника сільської ради, позовні вимоги визнають.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову, якщо визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Суд, вивчивши та дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , яка постійно до дня своєї смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
На день смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на спадкове майно, до якого відноситься: житловий будинок літ. А-1, загальною площею 62,60 кв.м., житловою площею 21,90 кв.м., прибудова літ. а, підвал літ. Пд, ганок літ. а1, сарай літ. В, вбиральня літ. Г, ворота № 1, огорожа № 2, огорожа № 3, криниця № 4, замощення І.
Після смерті ОСОБА_2 позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом вчасно звернулася до приватного нотаріуса Хотинського районного нотаріального округу із заявою про прийняття спадщини, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину їй було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів вищевказане спадкове майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 403-01-14 від 23 жовтня 2018 року приватного нотаріуса Хотинського районного нотаріального округу Масловської І.Ю.
Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
В силу п. 11 ч. 1 ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника.
Виходячи із змісту ст. 392 ЦК України право власності встановлюється в судовому порядку, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 є донькою покійної ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 21 січня 2014 року.
Відповідно до копії паспорта, наявного в матеріалах справи, позивач значиться як ОСОБА_1 .
Згідно довідки № 235 від 06.05.2019 року виданої виконавчим комітетом Колінковецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в тому, що покійна ОСОБА_2 дійсно була прописана та проживала в по господарському номері в АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_4 , по господарська книга № 30 до дня своєї смерті, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 . На день смерті в даному господарстві була прописана та проживала донька - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 23 жовтня 2018 року вбачається, що на земельну ділянку площею 0,2500 га., кадастровий номер: 7325084000:01:004:0285, яка розташована в с. Колінківці, Хотинського району, Чернівецької області, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка належала померлій ОСОБА_2 вже видане свідоцтво про право на спадщину позивачу ОСОБА_1 .
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності встановлено, що право власності на вищевказану земельну ділянку вже зареєстровано в належному порядку, форма власності приватна, частка 1/1, власник ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 .
Крім цього, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 не може оформити право власності на вищезазначене спадкове майно в АДРЕСА_1 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
Також, судом встановлено, що у відповідності до технічного паспорта, який наявний в матеріалах справи, характеристика будинку, господарських будівель та споруд встановлено, що до складу спадкового майна, яке залишилось після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , також входить і житловий будинок під літ. Б, проте вказаний житловий будинок в господарстві АДРЕСА_1 не прийнятий в експлуатацію, він фактично експлуатується за своїм функціональним призначенням, і право власності на нього не оформлювалося.
Як встановлено судом, будівництво цього житлового будинку в АДРЕСА_1 спадкодавцем ОСОБА_2 було розпочато на законних підставах, про що свідчить повідомлення про початок виконання будівельних робіт, яке було зареєстровано управлінням держаної архітектурно-будівельної інспекції у Чернівецькій області під номером ЧВ 062163292755 від 25.10.2016 року, яке наявне в матеріалах справи.
Згідно Звіту про проведення технічного огляду і оцінки стану будівельних матеріалів незавершеного будівництвом житлового будинку (літ. Б-2) в АДРЕСА_1 , в розділі характеристика основних будівельних матеріалів незавершеного будівництвом житлового будинку (літ. Б-2) вказано перелік відповідних будівельних матеріалів, які були використані при будівництві вказаного житлового будинку та їх перелік.
Так, до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
Однак, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 позбавлена можливості здійснити дії з оформлення права власності в порядку спадкування за заповітом, що перешкоджає їй реалізувати своє право на отримання у спадщину вищевказаного житлового будинку під літ. Б, який не прийнятий до експлуатації.
Згідно із правовим висновком Верховного суду України від 07.09.2016 р. у справі № 6- 47цс16, який є обов`язковим для судів, новостворене нерухоме майно набуває юридичного статусу житлового будинку після прийняття його до експлуатації і з моменту державної реєстрації права власності на нього. Однак до цього, не будучи житловим будинком з юридичного погляду, об`єкт незавершеного будівництва є сукупністю будівельних матеріалів, тобто речей як предметів матеріального світу, щодо яких можуть виникати цивільні права та обов`язки, тому такий об`єкт є майном, яке за передбачених законом умов може належати на праві спільної сумісної власності подружжю і з дотриманням будівельних норм і правил підлягати поділу між ними.
За змістом ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Предметами права власності може бути лише майно, яке складається з речей (стаття 179 ЦК України), сукупності речей та майнових прав (стаття 190 цього Кодексу).
Відповідно до ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Статтею 177 ЦК України встановлено, що об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага. Майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки.
Статтею 328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до вимог ст. 331 ч. 3 ЦК України до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
Тому, до завершення будівництва житлового будинку, та (або) до прийняття його в експлуатацію та (або) до реєстрації права власності на цього житлового будинку як нерухомого майна юридично не існує, натомість в якості об`єктів цивільних прав, щодо яких можливо вирішити спір, існують лише будівельні матеріали.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється, або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Як вбачається із ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Згідно з положеннями ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Визнання відповідачем пред`явленого позову та обставин, викладених позивачкою в позовній заяві, не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Таким чином, судом встановлено, що для будівництва спадкоємцем житлового будинку літ. Б, що знаходиться в АДРЕСА_1 були придбані відповідні будівельні матеріали, які були використані при будівництві вказаного будинку, перелік і вартість яких зазначений у Звіті про проведення технічного огляду і оцінки стану будівельних матеріалів незавершеного будівництвом житлового будинку (літ. Б-2) в АДРЕСА_1 , в розділі характеристика основних будівельних матеріалів незавершеного будівництвом житлового будинку (літ. Б-2), що визнано відповідачем в справі.
Отже, виходячи з вищенаведених положень, суд вважає, що за позивачем ОСОБА_1 слід визнати право власності на будівельні матеріали, які були використані спадкодавцем під час будівництва житлового будинку літ. Б, що знаходиться в АДРЕСА_1 у порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , а саме: будівельні матеріали, що знаходяться у незавершеному будівництвом житловому будинку, що розташований по АДРЕСА_1 , а саме: фундамент - бетон - 33,0м?; стіни зовнішні - керамблок - 89,0м?; стіни внутрішні - керамблок - 74,0м?; підлога - бетон - 9,0м?, перекриття міжповерхове - залізобетонне - 5,9м?, дерев`янні балки, дощане - 2,5 м?; дах - дерев`яні крокви, дощане - 10,5м? ; покрівля - метало черепиця - 140,0м?; вікна - металопластикові - 9 штук; двері металопластикові - 1 штука; сходи - металевий каркас - 150 кг.; електрика - електропроводка - 120 метрів.
Проте, як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 не може оформити право власності на вищевказане спадкове майно, після смерті її матері, яке розташоване в АДРЕСА_1 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
Таким чином, виходячи з вищенаведеного, суд приходить висновку, що вказаний позов ОСОБА_1 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом слід задовольнити.
Крім цього, на підставі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 5742,00 гривень.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 328, 346, 392, 1217, 1223, 1261, ч. 3 ст. 1268, 1270 ЦК України, керуючись ст. ст. 12, 13, 76, 81, 141, 206, 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителькою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) право власності в порядку спадкування за заповітом на спадкове майно, що розташоване в АДРЕСА_1 , до якого відноситься: житловий будинок літ. А-1, загальною площею 62,60 кв.м., житловою площею 21,90 кв.м., прибудова літ. а, підвал літ. Пд, ганок літ. а1, сарай літ. В, вбиральня літ. Г, ворота № 1, огорожа № 2, огорожа № 3, криниця № 4, замощення І, яке належало ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителькою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) право власності в порядку спадкування за заповітом на будівельні матеріали, що знаходяться у незавершеному будівництвом житловому будинку, що розташований по АДРЕСА_1 , а саме: фундамент - бетон - 33,0м?; стіни зовнішні - керамблок - 89,0м?; стіни внутрішні - керамблок - 74,0м?; підлога - бетон - 9,0м?, перекриття міжповерхове - залізобетонне - 5,9м?, дерев`янні балки, дощане - 2,5 м?; дах - дерев`яні крокви, дощане - 10,5м? ; покрівля - метало черепиця - 140,0м?; вікна - металопластикові - 9 штук; двері металопластикові - 1 штука; сходи - металевий каркас - 150 кг.; електрика - електропроводка - 120 метрів.
Стягнути з Колінковецької сільської ради ( АДРЕСА_2 . Колінківці, вул. Головна, 105, Хотинського району, Чернівецької області, КОАТУУ - 7325084001, ЄДРПОУ - 04416849 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жительки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 судовий збір в розмірі 5742,00 гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Хотинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 10.10.2019 року.
Суддя: О.Г. Єфтеньєв
Суд | Хотинський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2019 |
Оприлюднено | 11.10.2019 |
Номер документу | 84874773 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хотинський районний суд Чернівецької області
Єфтеньєв О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні