Рішення
від 11.10.2019 по справі 916/2235/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" жовтня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2235/19

Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи:

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ВАЛС Юнайтед Скаффолдінг" (10008, Житомирська обл., м. Житомир, вул. Житній Базар, буд.8)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Інвестиції та інновації" (65088, м. Одеса, вул. Олександра Невського, буд.68, кв.1)

про стягнення 70 634,78 грн

ВСТАНОВИВ:

05.08.2019 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "ВАЛС Юнайтед Скаффолдінг" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Інвестиції та інновації", в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість в розмірі 70 634,78 грн, з яких: орендна плата - 62 131,76 грн, пеня - 8503,02 грн, а також судові витрати.

Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору оренди обладнання (опалубки) №19/11/2018/О від 19.11.2018 р. в частині повної та своєчасної сплати орендної плати.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 12.08.2019р. за даним позовом було відкрито провадження у справі №916/2235/19 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.

Вказаною ухвалою суду було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз`яснено сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України.

Ухвала суду від 12.08.2019р. була надіслана позивачу на визначену у позовній заяві адресу, та отримана останнім 19.08.2019р., про що свідчить наявне в матеріалах справи поштове повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.45).

Відповідачу по справі ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана в межах строку, встановленого Господарським процесуальним кодексом України, на його юридичну адресу, яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.41-44).

Суд зауважує, що згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є , зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

У відповідності до п. 116 Правил надання послуг поштового зв`язку у разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення.

Як вбачається з матеріалів справи, надіслана судом рекомендованим листом з позначкою "Судова повістка" ухвала про відкриття провадження у справі була повернута поштовою установою з відбитком календарного штемпелю на конверті 26.08.2019р. та відміткою "адресат відсутній" (а.с.46-49).

Отже оскільки ухвала суд про відкриття провадження у справі направлена судом за належною адресою і повернута поштою у зв`язку з відсутністю адресата, суд доходить висновку, що відповідач повідомлений про відкриття провадження у справі та прийняття позовної заяви до розгляду.

Згідно з ч.ч. 5, 7 ст. 252 ГПК України ст.252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учассуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.

Водночас суд зауважує, що відповідно до пунктів 3 та 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Зі змісту ст. 165 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що свої заперечення проти позову відповідач може викласти у відзиві на позовну заяву. При цьому, згідно ч. 4 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву не скористався, жодних заперечень проти позову не надав, з огляду на що суд вважає за можливе відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Згідно положень ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У відповідності до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Проаналізувавши надані сторонами докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків :

Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

У відповідності із ч.1 ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Як вбачається з матеріалів справи, 19.11.2018р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "ВАЛС Юнайтед Скаффолдінг" (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Інвестиції та інновації" (Орендар) було укладено договір №19/11/2018/О оперативної оренди обладнання (опалубки) (а.с.16-17), відповідно до умов якого орендодавець надає Орендарю у тимчасове сплатне користування (оренду) нову будівельну опалубку (в т.ч. окремі елементи), іменовану надалі "обладнання", асортимент, кількість і вартість якого вказуються в Специфікаціях та Актах приймання-передачі, що є невід`ємною частиною цього Договору.

За умовами розділу 2 договору передача обладнання в оренду (з оренди) здійснюється на підставі Акту(ів) прийому-передачі (п.2.1.). Асортимент і строки передачі обладнання Орендарю узгоджуються Сторонами додатково (п.2.2.). Місце передачі обладнання Орендарю: м. Одеса, вул. Давида Ойстраха, в районі тенісних кортів, якщо інше не погоджено сторонами. Місце повернення обладнання: Київська область, Макарівський район, с. Мотижин, вул. Шевченка, 79\5. Транспортування обладнання із місця передачі і до місця повернення здійснюється Орендарем самостійно (або із залученням третіх осіб) і за його рахунок. Транспортні засоби Орендаря повинні забезпечувати збереження обладнання протягом всього часу його транспортування. У випадку транспортування обладнання за адресою Орендаря Орендодавцем (залученими ним третіми особами), транспортні витрати і витрати по забезпеченню доставки несе (компенсує) Орендар, якщо інше не буде узгоджено Сторонами додатково. При цьому, витрати (компенсацію) на транспортування обладнання і витрати по забезпеченню доставки Орендар сплачує у вигляді 100% попередньої оплати на підставі виставленого Орендодавцем рахунку на оплату (п.2.3.). Орендар вправі протягом строку дії договору повертати обладнання Орендодавцю за відсутністю необхідності і за погодженням з Орендодавцем, одержувати інше обладнання в оренду, здійснювати заміну окремих елементів (п.2.6.).

Згідно п. 4.1.1. договору орендна плата нараховується за повний календарний місяць по факту знаходження обладнання у Орендаря (згідно Актів прийому - передачі), а у разі використання обладнання не повний календарний місяць - орендна плата нараховується за фактичну (згідно п. 4.3. даного Договору) кількість днів знаходження обладнання в оренді (згідно Актів прийому - передачі).

У відповідності до п.4.1.2. договору орендна плата сплачується шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Орендодавця за реквізитами вказаними в частині 10 цього договору. При наявності заборгованості по орендній платі, суми оплат, що надходять від Орендаря за цим договором, зараховуються Орендодавцем як оплата орендної плати за більш ранній неоплачений період, незалежно від відомостей про призначення платежів, вказаних в платіжних документах Орендаря.

Орендодавець до десятого числа кожного місяця, наступного за оплачуваним (за який нарахована орендна плата), направляє Орендарю поштою (цінним листом із описом вкладення) або кур`єром оригінал Акт наданих послуг в двох примірниках (п.4.1.3. договору).

Згідно п. 4.1.4 договору орендар зобов`язаний підписати і повернути Орендодавцю один підписаний оригінал Акту наданих послуг до двадцятого числа місяця, наступного за оплачуваним (за який нарахована орендна плата). У разі неповернення (несвоєчасного повернення) підписаного Акту наданих послуг і відсутності письмової мотивованої відмови Орендаря віл підписання цього акту, такий акт і сума орендної плати в грошовому вираженні вважаються беззастережно визнаними Орендарем, а послуга є такою, що прийнята в повному обсязі (на указану в акті суму).

Пунктом 4.1.5 договору сторони погодили, що Орендар сплачує орендну плату щомісячно.

Відповідно до п. 4.2.1. договору ставка орендної плати за один місяць складає 2 % від вартості обладнання, переданого в оренду Орендарю (згідно специфікації, що додається). В разі протермінування сплати обов`язкових платежів відповідно до договору поставки № 19/11/18 від 19.11.2018 року, який є невід`ємною частиною даного договору, у строк 10 календарних днів, ставка орендної плати змінюється і становить 10% вартості обладнання переданого в оренду. Ставки, що застосовуються Орендодавцем відповідного до даного пункту, вважаються такими, що заздалегідь узгоджені і погоджені Сторонами.

У п.4.2.2. договору сторони погодили, що вартість наданого в оренду обладнання зазначається в додатках, які є невід`ємною частиною цього договору і встановлюється для визначення розміру: щомісячної суми орендної плати (в грошовому вираженні) за передане обладнання; плати в разі неповернення, втрати та/або пошкодження обладнання; відповідальності сторін при невиконанні ними умов цього Договору і відшкодування завданих збитків.

Орендна плата в грошовому вираженні і вартість обладнання щомісячно розраховуються Орендодавцем на підставі вартості орендованого обладнання і вказується в Додатках та Актах наданих послуг, що є невід`ємною частиною цього Договору (п.4.2.3. договору).

Початком оплачуваного періоду (нарахування орендної плати) є дата дня одержання обладнання (дата підписання Акту прийому-передачі). Закінченням оплачуваного періоду (нарахування орендної плати) є дата дня, що передує даті повернення обладнання (дата дня підписання Акту прийому-передачі (повернення).

За умовами розділу 5 договору Орендодавець зобов`язаний своєчасно передати Орендарю обладнання, визначене Сторонами відповідно до умов цього договору, Орендар в свою чергу зобов`язаний своєчасно і належним чином прийняти орендоване обладнання та сплачувати орендну плату відповідно до умов цього договору.

Даний договір вважається договором оперативної оренди. Даний договір співпрацює разом з договором поставки №19/11/18 від 19.11.2018р. і вони діють як одне ціле (п.9.1. договору).

Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє 1 (один) рік, а в частині повернення обладнання, оплати заборгованості з орендної плати та інших платежів - до повного виконання Орендарем своїх обов`язків за цим договором. Подовження стоку дії даного Договору здійснюється шляхом підписання відповідної Додаткової угоди до нього. У разі відсутності Додаткової угоди про подовження строку дії даного Договору він припиняє свою чинність в строк, зазначений в цьому пункті (п.3.1. договору).

Також 19.11.2018р. між сторонами по справі було укладено договір поставки №25/10/18 (а.с.27-29) відповідно до умов якого ТОВ "ВАЛС Юнайтед Скаффолдінг" (Постачальник) зобов`язався в порядку та на умовах визначених даним договором поставити ТОВ "Будівельна компанія "Інвестиції та інновації" (Покупець) товар, а саме: елементи будівельної опалубки згідно Специфікації №1 до даного договору, а Покупець зобов`язався в порядку та на умовах, визначених даним договором, оплатити і прийняти даний товар. Згідно пояснень позивача у номері договору поставки допущено помилку, оскільки вірним номером є 19/11/18, саме такий номер і зазначено у всіх додатках до договору.

Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Як встановлено судом з матеріалів справи, на виконання умов договору 20.12.2018р. позивачем за актом прийму-передачі (а.с.18 з оборотом) було передано відповідачу в оренду обладнання (опалубку) вартістю 423 952,20 грн.

Також на виконання умов договору сторонами щомісяця, починаючи з грудня 2018р. закінчуючи травнем 2019р., складалися та підписувались акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) (а.с.19-21).

Так згідно наявних в матеріалах справи актів надання послуг, які підписані відповідачем та скріплені печаткою без жодних зауважень та заперечень, послуги з оренди опалубки за відповідний період склали 64 899,82 грн.

Як вказує позивач, відповідачем орендоване майно за актами прийму-передачі (а.с.23-26) було повернуто, водночас надані послуги оренди були оплачені лише частково на суму 2 768,06 грн, про що свідчить наявне в матеріалах справи платіжне доручення (а.с.22). Доказів оплати залишку суми у розмірі 62 131,76 грн матеріали справи не містять.

При цьому, суд зауважує, що в матеріалах справи наявний гарантійний лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Інвестиції та інновації" від 05.03.2019р. №5 (а.с.34), згідно якого відповідач гарантував в термін до 01.04.2019р. здійснення повної оплати залишку заборгованості, що виникла за оренду обладнання за договором №19/11/2018/О.

Крім того, з метою досудового врегулювання спору, 11.06.2019р. позивачем на адресу відповідача було направлено претензію №1 про сплату заборгованості за договором оренди, яка залишилась без відповіді та задоволення.

Враховуючи вищезазначене та те, що належних доказів, які б спростовували наявність заборгованості у розмірі 62 131,76 грн відповідач, згідно приписів ст.ст. 74, 76-77 ГПК України, суду не надав, та вказана заборгованість підтверджується матеріалами справи, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ВАЛС Юнайтед Скаффолдінг" в цій частині цілком обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Аналізуючи вимоги позивача про стягнення з відповідача пені у розмірі 8 503,02 грн, суд вказує наступне.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

За приписами частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до ч.3 ст.549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 2 ст. 343 Господарського кодексу України встановлено, що пеня за прострочку платежу встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до п.7.1. договору у разі несвоєчасної сплати орендної плати орендар сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня за кожен день на період простроченої орендної плати.

Проаналізувавши зміст розділу 4 договору, враховуючи погодження сторонами обов`язку відповідача щодо повернення підписаного акту наданих послуг двадцятого числа місяця наступного за завітним та щомісячної сплати орендної плати, суд доходить висновку про погодження сторонами строку оплати орендної плати - 20 число місяця наступного за завітним.

З огляду на викладене, здійснюючи перевірку наданого позивачем розрахунку пені (а.с.11-15), суд в цілому погоджується з ним, окрім розрахунку пені по заборгованості за березень 2019р., з огляду на невірне визначення початку нарахування штрафної санкції.

Так, суд зазначає, що останнім днем оплати наданих послуг за березень 2019р. є 20 квітня 2019р.

Відповідно до ст.253 Цивільного кодексу України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якої пов`язано його початок.

Пунктом 5 ст. ст.254 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі, якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Оскільки строком оплати за березень 2019р. є 20 квітня 2019р., яке припадає на суботу, то в даному випадку останнім днем сплати є 22.04.2019р., а отже початковою датою нарахування пені є 23.04.2019р.

З огляду на зазначене, судом, за допомогою системи "Ліга-Закон", в межах наведеного позивачем строку, з урахуванням встановленої початкової дати нарахування пені, здійснено власний розрахунок, згідно з яким загальна сума пені по заборгованості за березень 2019р. складає 429,53 грн.

Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 4492.28 23.04.2019 - 25.04.2019 3 18.0000 % 0.099 %* 13.29 4492.28 26.04.2019 - 06.06.2019 42 17.5000 % 0.096 %* 180.92 4492.28 07.06.2019 - 18.07.2019 42 17.5000 % 0.096 %* 180.92 4492.28 19.07.2019 - 31.07.2019 13 17.0000 % 0.093 %* 54.40

Отже, оскільки в іншій частині розрахунок пені є вірним, вимоги позивача про стягнення з відповідача пені підлягають частковому задоволенню у сумі 8 494,15 грн.

Приймаючи до уваги часткове задоволення позовних вимог, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 129,232,233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Інвестиції та інновації" (65088, м. Одеса, вул. Олександра Невського, буд.68, кв.1, код ЄДРПОУ 40052709) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВАЛС Юнайтед Скаффолдінг" (10008, Житомирська обл., м. Житомир, вул. Житній Базар, буд.8, код ЄДРПОУ 39305132) заборгованість за договором оренди у сумі 62 131 /шістдесят дві тисячі сто тридцять одна/ грн 76 коп., пеню у сумі 8 494 /вісім тисяч чотириста дев`яносто чотири/ грн 15 коп., судовий збір у сумі 1920 /одна тисяча дев`ятсот двадцять/ грн 76 грн

3. В задоволенні решти позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя Ю.М. Щавинська

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.10.2019
Оприлюднено15.10.2019
Номер документу84879239
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2235/19

Рішення від 11.10.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 12.08.2019

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні