ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"10" жовтня 2019 р.м. Одеса Справа № 916/2528/19
Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І.
секретар судового засідання Тіщенко Д.І.
За участю представників сторін:
від позивача - Василенко Т.В. (довіреність № 01/16/07 від 16.07.2019р.);
від відповідача - не з`явився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №916/2528/19
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна Енергопостачальна компанія» (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва,70, код ЄДРПОУ 42114410)
до відповідача об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченко 46 А» (67700, м. Білгород-Дністровський, вул. Шевченко, буд. 46 А, код ЄДРПОУ 39546806)
про стягнення 29 670,59 грн.
ВСТАНОВИВ:
28.08.2019р. товариство з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна Енергопостачальна компанія» звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченко 46 А» , в якій просить суд стягнути з відповідача 29 670,59 грн., у тому числі: 28 894,80 грн. - заборгованості за спожиту активну електричну енергію, 275,49 грн. - пені, 226,43 грн. - 3% річних, 273,81 грн. - інфляційних нарахувань, а також суму судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає про порушення відповідачем договірних зобов`язань щодо своєчасної та повної оплати вартості спожитої активної електричної енергії у період з березня по червень 2019 року.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 30.08.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/2528/19 за правилами спрощеного позовного провадження з викликом представників сторін, із призначенням розгляду по суті на "19" вересня 2019 р. о 14:30.
В судовому засіданні 19.09.2019р. судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення розгляду справи по суті на 10.10.2019р. о 14:30.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 20.09.2019р. повідомлено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченко 46 А» про відкладення розгляду справи по суті на 10.10.2019р. о 14:30, в порядку ст.120 ГПК України.
В судовому засіданні 10.10.2019р. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд задовольнити позов.
Відповідач про час та місце судових засідань повідомлявся належним чином шляхом надсилання ухвал суду на його юридичну адресу, що зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у судові засідання не з`явився, про поважність причин відсутності не повідомляв, відзив на позовну заяву не надав.
За змістом ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Приймаючи до уваги, що ухвали суду відповідачем було отримано, про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до п.9 ст.165 ГПК України.
В судовому засіданні 10.10.2019 року судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Правовідносини між товариством з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія" та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Шевченко 46 А» виникли в силу договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг з комерційною пропозицією №1-УП , який укладено шляхом підписання відповідачем 28.12.2018р. заяви-приєднання на умовах раніше укладених договорів з постачальником за врегульованим тарифом №372 з 01.01.2019р.
Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - споживач) постачальником універсальних послуг (далі - постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього договору.
Цей договір є публічним договором приєднання, якщо укладений шляхом приєднання Споживача до розробленого постачальником договору, що розміщений на його сайті та на умовах комерційної пропозиції, що опублікована на сайті Постачальника (публічна комерційна пропозиція (п.1.1 договору).
Відповідно до пункту 2.1 договору, за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Постачальник купує електричну енергію, вироблену з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру об`єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, величина встановленої потужності яких не перевищує 30 кВт, за "зеленим" тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами на підставі укладеного між ним та побутовим споживачем договору про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом приватним домогосподарством відповідно до додатку 2 до цього договору.
Пунктом 3.1 договору сторони передбачили, що умови надання універсальних послуг споживачу повинні передбачати наступне: ціни на електроенергію для споживача повинні бути економічно обґрунтованими, прозорими, недискримінаційними і формуватися постачальником відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором; споживач має право змінювати постачальника без сплати будь-яких штрафних санкцій на користь такого постачальника у разі дострокового розірвання цього договору.
Постачальник за цим договором не має права вимагати від споживача будь-якої іншої оплати за спожиту електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 3 до цього договору (пункт 3.3 договору).
Згідно п.3.4 договору датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні.
Споживач розраховується з постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 3 до цього договору (пункт 5.1 договору).
Згідно п. 5.5. договору ціна на електричну енергію встановлюється з дотриманням вимог, передбачених Законом України "Про ринок електричної енергії" і ПРРЕЕ. Сторони домовились про те, що ціна на електричну енергію, встановлена Регулятором, повинна бути обов`язкова для сторін з дати її введення в дію.
Відповідно до пункту 5.8 договору розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.
Згідно пункту 5.9 договору розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника. При цьому, споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни.
Відповідно до пункту 5.10 договору, оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.
Якщо споживач не здійснив оплату за цим договором в строки, передбаченою пропозицією, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ (з урахуванням особливостей, встановлених для вразливих споживачів). У разі порушення споживачем строків оплати постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати за цим договором. Споживач сплачує за вимогою постачальника пеню у розмірі, що визначається у комерційній пропозиції (п.5.11 Договору).
Пунктом 6.2 договору, серед іншого, сторони домовились, що споживач зобов`язується забезпечити своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього договору.
Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднанні (пункт 13.1 договору).
Згідно додатку №3 до договору на постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг комерційної пропозиції №1-УП, договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг набирає чинності з дати оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання споживачем заяви-приєднання до умов договору і укладається на строк до 31.12.2019р., а в частині розрахунків договір діє до повного їх виконання.
Відповідно до п.2 комерційної пропозиції №1-УП обсяги спожитої електричної енергії визначаються Оператором за розрахунковий період, який становить один календарний місяць.
Згідно до п.3 комерційної пропозиції №1-УП для колективних побутових споживачів оплата здійснюється шляхом 100% попередньої оплати заявлених обсягів споживання електричної енергії не пізніше ніж за 15 календарних днів до дати початку розрахункового періоду з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію. Оплата колективним побутовим споживачем за спожиту електричну енергію має бути здійснена у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду.
Відповідно п.5 комерційної пропозиції №1-УП у разі несвоєчасної оплати обумовлених даним додатком платежів, Постачальник електричної енергії може нараховувати споживачу пеню в розмірі 0,01%, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожен день прострочення відповідно до вимог законодавства.
Пунктом 5.5.5 Правил передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.
Публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та публічні комерційні пропозиції для споживачів електричної енергії, які мають право на універсальну послугу викладені ТОВ «Одеська обласна Енергопостачальна компанія» на офіційному веб-сайті та розміщені в газеті Одеські вісті №99 від 29.12.2018р.
Позивач зазначає, що в період з березня 2019р. по червень 2019р. ОСББ «Шевченко 46 А» було спожито 25235 кВт/год. на загальну суму 42 394,80 грн., на підтвердження чого були складені акти приймання-передавання товарної продукції:
- від 19.03.2019р., згідно до якого в березні 2019р. ОСББ «Шевченко 46 А» спожив 6920 кВт/год. на суму 11 625,60 грн.;
- від 22.04.2019р., згідно до якого в квітні 2019р. ОСББ «Шевченко 46 А» спожив 6413 кВт/год. на суму 10 773,84 грн.;
- від 28.05.2019р. , згідно до якого в травні 2019р. ОСББ «Шевченко 46 А» спожив 7020 кВт/год. на суму 11 793,60 грн.;
- від 26.06.2019р., згідно до якого в червні 2019р. ОСББ «Шевченко 46 А» спожив 4882 кВт/год. на суму 8 201,76 грн.
Зазначені акти підписано сторонами та скріплено печатками останніх.
Як вказує позивач, за розрахунковий період з березня по червень 2019р. TOB "ООЕК" від AT "Одесаобленерго", як оператора системи розподілу, були отримані дані щодо фактичного споживання електричної енергії ОСББ «Шевченко 46 А» за ці розрахункові періоди.
На підставі наведених даних позивачем було виставлено відповідачу рахунки № 05-372/1 на оплату спожитої електричної енергії, які були отримані представником ОСББ «Шевченко 46 А» - 19.03.2019р, 22.04.2019р., 28.05.2019р., 27.06.2019р., про що свідчать відповідні підписи особи, що їх отримала.
При цьому, відповідачем отримана електроенергія була сплачена лише частково на загальну суму 13 500,00 грн., а саме: 01.08.2019р. - в сумі 7 000,00 грн.; 20.08.2019р. - в сумі 3 000,00 грн.; 22.08.2019р. - в сумі 3 500,00 грн.
На підставі вищезазначеного, ТОВ «Одеська обласна Енергопостачальна компанія» звернулось до суду з даним позовом, в якому просить суд стягнути з ОСББ «Шевченко 46 А» 29 670,59 грн., у тому числі: 28 894,80 грн. - заборгованості за спожиту активну електричну енергію, 275,49 грн. - пені, 226,43 грн. - 3% річних, 273,81 грн. - інфляційних нарахувань, а також суму судових витрат.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Приписами ч. 1-2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
У відповідності до ч.1. п.2 ч.2 ст. 62 Закону України "Про ринок електричної енергії" з метою забезпечення загального економічного інтересу в електроенергетичній галузі України, необхідного для задоволення інтересів громадян, суспільства і держави, та забезпечення сталого довгострокового розвитку електроенергетичної галузі і конкурентоспроможності національної економіки України на учасників ринку відповідно до цієї статті можуть бути покладені спеціальні обов`язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії. До спеціальних обов`язків, що покладаються на учасників ринку електричної енергії відповідно до цього Закону для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, належать, зокрема виконання функцій постачальника універсальних послуг.
Частиною 1 статті 63 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам.
Тимчасово, на період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2020 року, універсальні послуги, крім побутових та малих непобутових споживачів, надаються постачальником таких послуг також бюджетним установам незалежно від розміру договірної потужності та іншим споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт. У зазначений період на бюджетні установи незалежно від розміру договірної потужності та на інших споживачів, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт, поширюються всі права та обов`язки, передбачені Законом України "Про ринок електричної енергії" для малих непобутових споживачів щодо отримання універсальних послуг, передбачених статтею 63 цього Закону (абзац 11 пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії").
Згідно до п. 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018р. за №312 (далі ПРРЕЕ), на роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Відповідно до п.1.2.8. ПРРЕЕ постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору.
Пунктом 3.1.7. ПРРЕЕ встановлено, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.
Як встановлено судом, правовідносини між товариством з обмеженою відповідальністю "Одеська обласна енергопостачальна компанія" та об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Шевченко 46 А» виникли в силу договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг з комерційною пропозицією №1-УП , який укладено шляхом підписання відповідачем 28.12.2018р. заяви-приєднання на умовах раніше укладених договорів з постачальником за врегульованим тарифом №372 з 01.01.2019р.
Відповідно до пункту 5.10 договору, оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.
Згідно до п. 4.12. ПРРЕЕ розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Підпунктами 6.1., 6.8. п.6 розділу XIII Кодексу комерційного обліку обсяги спожитої електричної енергії визначаються за розрахунковий період, який становить один місяць. Зчитування показів лічильника провадиться постачальником послуг комерційного обліку та/або оператором мережі, та/або споживачем щомісяця відповідно до умов договору. Покази лічильників мають фіксуватись з вказанням фактичної дати та, за необхідності, часу зчитування.
Одразу після отримання фактичних показів з лічильників споживача постачальник послуг комерційного обліку має їх перевірити та передати адміністратору комерційного обліку для проведення розрахунків та виставлення рахунків учасникам ринку на основі фактичних даних комерційного обліку.
Так, судом встановлено, що ТОВ «Одеська обласна Енергопостачальна компанія» в період з березня 2019р. по червень 2019р. поставив та передав ОСББ «Шевченко 46 А» 25235 кВт/год., на загальну суму 42 394,80 грн., при цьому, відповідач за спожиту електроенергію розрахувався частково в сумі 13 500,00 грн.
Заборгованість відповідача за спожиту електроенергію з березня 2019р. по червень 2019р. склала 28 894,80 грн. та залишилась несплаченою.
Наявність вказаної заборгованості відповідач не спростував, докази, які б підтверджували факт повної сплати відповідачем спожитої електроенергії в матеріалах справи відсутні.
У зв`язку з чим позовна вимога позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості у сумі 28 894,80 грн. за спожиту активну електричну енергію підлягає судом задоволенню повністю.
Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача пені в розмірі 275,49 грн., суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
За приписами частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ч.3 ст.549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 2 ст.343 Господарського кодексу України встановлено, що пеня за прострочку платежу встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно п.5 комерційної пропозиції №1-УП, що є додатком №3 до публічного договору, у разі несвоєчасної оплати обумовлених даним додатком платежів, Постачальник електричної енергії може нараховувати споживачу пеню в розмірі 0,01%, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України від суми заборгованості за кожен день прострочення відповідно до вимог законодавства.
Перевіривши розрахунок позивача щодо сплати відповідачем пені у розмірі 275,49 грн., за період з 27.03.2019р. по 22.08.2019р., суд встановив, що при здійснені даного розрахунку позивач допустив помилку, а саме невірно визначив кількість днів прострочення, в зв`язку з чим суд зробив власний розрахунок пені та встановив, що загальна сума пені, що підлягає стягненню з відповідача, за визначений позивачем період становить 408,51 грн.
При цьому, враховуючи, що у суду відсутні повноваження щодо збільшення позовних вимог, а таке право належить виключно позивачу, суд не виходить за межі позовних вимог та приймає заявлену позивачем до стягнення суми пені, яка безпосередньо заявлена у позові.
Щодо вимог позивача про стягнення з відповідача 3 % річних у розмірі 226,43 грн. та інфляційних втрат у сумі 273,81 грн., суд вказує наступне.
Згідно частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши розрахунок позивача щодо сплати відповідачем 3% у розмірі 226,46 грн. за період з 27.03.2019р. по 22.08.2019р., суд встановив, що при здійснені даного розрахунку позивач також допустив помилку, невірно визначивши кількість днів прострочення, в зв`язку з чим суд зробив власний розрахунок 3% та встановив, що загальна сума 3%, що підлягає стягненню з відповідача, за визначений позивачем період становить 335,48 грн.
При цьому, враховуючи, що у суду відсутні повноваження щодо збільшення позовних вимог, а таке право належить виключно позивачу, суд не виходить за межі позовних вимог та приймає заявлену позивачем до стягнення суми 3%, яка безпосередньо заявлена у позові.
Так, індекс інфляції це додаткова сума, яка сплачується боржником і за своєю правовою природою є самостійним засобом захисту цивільного права кредитора у грошових зобов`язань і спрямована на відшкодування його збитків, заподіяних знеціненням грошових коштів внаслідок інфляційних процесів в державі. Офіційний індекс інфляції, що розраховується Державною службою статистики України, визначає рівень знецінення національної грошової одиниці України, тобто зменшення купівельної спроможності гривні.
Згідно роз`яснень, наведених в п. 3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань № 14 від 17.12.2013 р., інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною другою статті 625 ЦК України , не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання. Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений Державною службою статистики України, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
Суд, здійснивши за допомогою системи "Ліга Закон" перевірку розрахунку позивача інфляційних втрат (за період з 27.03.2019р. по 31.07.2019р. та з 03.05.2019р. по 20.08.2019р.) встановив його помилковість, у зв`язку з чим, судом було зроблено власний розрахунок інфляції, з урахуванням кінцевих дат нарахування, визначених позивачем, згідно якого сума інфляційних витрат, яка підлягає стягненню з відповідача становить 68,74 грн.
Згідно з ч.1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У відповідності до ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищезазначене, з огляду на часткове задоволення позову, витрати по сплаті судового збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених вимог, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст.129,232,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна Енергопостачальна компанія» до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченко 46 А» про стягнення 29 670,59 грн. - задовольнити частково.
2. Стягнути з об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шевченко 46 А» (67700, м. Білгород-Дністровський, вул. Шевченко, буд. 46 А, код ЄДРПОУ 39546806) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська обласна Енергопостачальна компанія» (65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва,70, код ЄДРПОУ 42114410) 28 894 (двадцять вісім тисяч вісімсот дев`яносто чотири) грн. 80 коп. - заборгованості за спожиту активну електричну енергію, 275 (двісті сімдесят п`ять) грн. 49 коп. - пені, 226 (двісті двадцять шість) грн. 43 коп. - 3% річних, 68 (шістдесят вісім) грн. 74 коп. - інфляційних нарахувань та 1 907 (одну тисячу дев`ятсот сім) грн. 55 коп. - витрат по сплаті судового збору.
3. В решті позову відмовити.
Рішення Господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено 11.10. 2019 р.
Суддя Ю.І. Мостепаненко
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2019 |
Оприлюднено | 15.10.2019 |
Номер документу | 84879243 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Мостепаненко Ю.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні