Рішення
від 11.10.2019 по справі 927/737/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

11 жовтня 2019 року м. Чернігів справа № 927/737/19

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма ТЕХНОВА 04071, м. Київ, вул. Оболонська, 38, кв. 36 До Політичної партії Чернігівська обласна організація Народного руху України 14017, м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 4 про стягнення 20 139 грн. 45 коп.

ВСТАНОВИВ:

29 серпня 2019 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма ТЕХНОВА до Політичної партії Чернігівська обласна організація Народного руху України про стягнення 16 809,17 грн. заборгованості по оплаті теплової енергії, поставленої згідно договору № 2062 купівлі-продажу теплової енергії від 05.10.2018р., 589,93 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 252,65 грн. трьох процентів річних з простроченої суми та 2 487,70 грн. пені за несвоєчасну оплату поставленої теплової енергії.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо своєчасної оплати поставленої теплової енергії.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 03.09.2019р.:

позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі;

постановлено здійснювати розгляд позовної заяви за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами;

встановлено процесуальний строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали;

встановлено процесуальні строки: для подання позивачем відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву; для подання відповідачем заперечення - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.

У встановлений господарським судом процесуальний строк відповідачем відзив на позовну заяву поданий не був.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Вказана вище ухвала суду від 03.09.2019р., що направлялась відповідачеві на адресу, вказану позивачем і яка відповідає адресі, наявній в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, була повернута до суду з інших причин, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення (адресат відсутній).

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Таким чином, відповідач належним чином був повідомлений про розгляд Господарським судом Чернігівської області позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма ТЕХНОВА .

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма ТЕХНОВА зареєстроване в якості суб`єкта господарювання 21.11.1996р., про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1 071 120 0000 002040.

Політична партія Чернігівська обласна організація Народного руху України зареєстрована 01.10.1993р., про що у Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань внесені відомості за № 1 062 176 0000 001199.

Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).

05 жовтня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Фірма ТЕХНОВА (Постачальник) в особі заступника директора з постачання та збуту теплової енергії КЕП Чернігівська ТЕЦ ТОВ фірми Тех Нова ОСОБА_1 та Політичною партією Чернігівська обласна організація Народного руху України (Споживач) в особі голови Черепа Миколи Миколайовича був укладений договір № 2062 купівлі-продажу теплової енергії (надалі - Договір).

За умовами Договору (п. 1.1, 2.1, 3.2, 4.1, 4.2, 6.1, 6.4, 6.5, 10.1 та 10.4), Постачальник взяв на себе зобов`язання постачати Споживачеві теплову енергію в потрібних йому обсягах згідно додатку № 1 до Договору, а Споживач зобов`язався сплачувати одержану теплову енергію на розрахунковий рахунок Постачальника за встановленими тарифами (цінами) в терміни, на умовах та порядку постачання і сплати, передбачених Договором.

Теплова енергія надається Споживачу для об`єктів та в обсягах згідно з додатком № 1 до Договору у вигляді гарячої води на такі потреби: опалення в період опалювального сезону.

Споживач теплової енергію зобов`язався, зокрема:

виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обсягах і в термінах, які передбачені Договором;

щомісячно здійснювати розрахунки за всю спожиту теплову енергію згідно тарифів п. 6.1 Договору на розрахунковий рахунок після отримання рахунку на оплату;

підписувати акти приймання-передачі теплової енергії. Один примірник підписаного акту приймання-передачі Споживач зобов`язався повернути Постачальнику у 5-денний термін з моменту його пред`явлення Споживачу. У випаду незгоди Споживача з виставленим актом приймання-передачі теплової енергії Споживач в 5-денний термін зобов`язався повідомити про це Постачальника в письмовому вигляді з обґрунтуванням причин такої незгоди. В разі неповідомлення Постачальника про обґрунтовану відмову, неповернення або не підписання акту приймання-передачі теплової енергії в 5-денний термін, акт вважається прийнятим Сторонами в повному обсязі.

Постачальник має право, зокрема здійснювати контроль за виконанням Споживачем договірних зобов`язань.

Постачальник зобов`язався, зокрема відпускати теплову енергію для об`єктів, перерахованих в додатку № 1 Договору, і в кількості згідно з Договором.

Розрахунки за теплову енергію, що споживається Споживачем, здійснюються виключно у грошовій формі на розрахунковий рахунок Постачальника по тарифах, які затверджені в установленому законом порядку, і які можуть змінюватися згідно Закону України Про державне регулювання у сфері комунальних послуг і постанов Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

Розрахунки Споживача з Постачальником за відпущену теплову енергію виконуються згідно діючого законодавства згідно рахунків Постачальника щомісячно у відповідності з показаннями приладів обліку або розрахунковим способом при відсутності приладів обліку. Розрахунковим періодом є календарний місяць. Плата за теплову енергію та послуги вносяться не пізніше 15 числа місяця, що настає за розрахунковим.

Споживач за 3 дні до початку розрахункового періоду сплачує Постачальнику 50 % вартості зазначеної в Договору кількості теплової енергії, передбаченої на розрахунковий період, з урахуванням залишкової суми (сальдо) розрахунків на початок місяця.

Договір набуває чинності з дня його підписання та діє до 05.10.2019р.

Припинення дії Договору не звільняє Споживача від обов`язків повної сплати спожитої теплової енергії.

Додатками Договору є:

Перелік об`єктів Споживача та максимальні теплові навантаження - додаток № 1;

Схема теплотраси, що перебуває на балансі Споживача - додаток № 2 (відсутній);

Умови припинення подачі теплової енергії - додаток № 3.

Як вбачаться з матеріалів справи, Сторони погодили додатки № 1 та № 3 до Договору.

Службовими особами позивача в присутності представників Споживача були зняті показання будинкових приладів обліку теплової енергії за період з жовтня 2017р. по квітень 2018р. та з жовтня 2018р. по квітень 2019р., що підтверджується відповідними актами зняття показників будинкових приладів обліку теплової енергії (а.с. 48 - 61).

На виконання умов Договору, позивач в жовтні - грудні 2018р. та січні - квітні 2019р. поставив відповідачеві теплову енергію на загальну суму 27 118,66 грн., що підтверджується актами прийому-передачі (а.с. 41 - 47).

Відповідні акти з боку Споживача (відповідача) підписані не були. Проте, враховуючи умови Договору (п. 3.2.24) акти є такими, що прийняті відповідачем в повному обсязі.

На оплату поставленої теплової енергії позивачем були сформовані та направлені відповідачеві рахунки - фактури на загальну суму 27 118,66 грн. (а.с. 21 - 31).

Згідно платіжних доручень № 18 від 16.11.2018р. та № 20 від 28.12.2018р. відповідач частково розрахувався з позивачем, сплативши за поставлену теплову енергію 10 309,49 грн., а тому сума боргу за теплову енергію, спожиту з 01.01.2018р. по 09.04.2019р., становить 16 809,17 грн.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як зазначалося вище, позивач належним чином виконав свої зобов`язання шляхом поставки теплової енергії.

Відповідач зобов`язання щодо оплати поставленої теплової енергії своєчасно та в повному обсязі не виконав, у зв`язку з чим має заборгованість в сумі 16 809,17 грн.

За умовами Договору (п. 6.8 та 7.2), у випадку несплати Споживачем рахунку до 15 числа наступного місяця нараховується пеня у розмірі 0,5 % належної до сплати суми за кожен день прострочення.

Споживач несе відповідальність, зокрема за несвоєчасне виконання розрахунків за теплову енергію - пеня у розмірі 0,5 % належної до сплати суми за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, а також борг з урахуванням індексу інфляції за весь період прострочення і 3 % річних від простроченої суми.

Частина 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Виходячи з того, що відповідач припустився прострочення виконання зобов`язання по оплаті поставленої теплової енергії, з нього підлягає стягненню 589,93 грн. нарахованого на суму боргу індексу інфляції за період з грудня 2018р. по травень 2019р. та 252,65 грн. трьох процентів річних від простроченої суми за період з 16.11.2016р. по 30.06.2019р.

Згідно ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

У відповідності зі ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

На підставі умов Договору (п. 6.8 та 7.28), позивач, за неналежне виконання відповідачем зобов`язання по оплаті поставленої теплової енергії, нарахував пеню в розмірі 2 487,70 грн. за період з 16.11.2016р. по 30.06.2019р.

Матеріалами справи підтверджується факт прострочення відповідачем виконання зобов`язань по оплаті поставленої теплової енергії, а тому з нього підлягає стягненню пеня в сумі 2 487,70 грн.

Оскільки відповідач своєчасно з позивачем не розрахувався, позивач правомірно звернувся з відповідною позовною заявою до суду.

За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню у повному обсязі.

За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 173 - 175, 193 Господарського кодексу України, ст. 11, 202, 205, 526, 530, 546, 549, 625, 626, 629 Цивільного кодексу України, ст. 129, 165, 233, 238, 240, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Політичної партії Чернігівська обласна організація Народного руху України (14017, м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, 4, код 14253147) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фірми ТЕХНОВА (04071, м. Київ, вул. Оболонська, 38, кв. 36, код 24100060) 16 809 грн. 17 коп. заборгованості, 589 грн. 93 коп. нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 252 грн. 65 коп. трьох процентів річних з простроченої суми, 2 487 грн. 70 коп. пені та 1 921 грн. 00 коп. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено та підписано 11.10.2019р.

Суддя А.С.Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення11.10.2019
Оприлюднено11.10.2019
Номер документу84879697
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/737/19

Рішення від 11.10.2019

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 03.09.2019

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні