Троїцький районний суд Луганської області
Справа № 433/917/19
Провадження №2/433/599/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.10.2019 року
Троїцький районний суд Луганської області в складі:
головуючого - судді Суського О.І.,
за участю секретаря судового засідання - Яковлєвої В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , якого представляє ОСОБА_2 до Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області, третя особа: Троїцька державна нотаріальна контора Луганської області, про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
До суду з відповідним позовом звернувся позивач, який в обґрунтування вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої увійшли: житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,1252 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Вказаний житловий будинок спадкодавець разом з чоловіком ОСОБА_4 отримала у власність згідно рішення виконкому Троїцької ради депутатів трудящих № 5 від 04.03.1976. На підставі даного рішення було отримано свідоцтво про право особистої власності на домоволодіння від 16.09.1976, яке на теперішній час втрачено. 06 березня 1997 року спадкодавець отримала після смерті свого чоловіка ОСОБА_4 свідоцтво про право на спадщину за законом на Ѕ частину жилого будинку з відповідною часткою надвірних будівель, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . 15 січня 2010 року спадкодавець на підставі рішення Троїцької селищної ради № 37/18 від 15.12.2008 отримала земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,1252 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно технічного паспорту на житловий будинок, загальна площа будинку складає 89,6 кв.м, у тому числі житлова - 57,9 кв.м та допоміжна - 31,7 кв.м. Даний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами розташований на земельній ділянці для обслуговування та будівництва житлового будинку площею 0,1252 га. Характеристика житлового будинку, господарських будівель та споруд: житловий будинок літер - А-1; а, лікухня - Б;б, погріб -ПГ, сарай - Б1, сарай - Г, убиральня - Е, сарай - Д, гараж - В, огорожа - 1-2, водопровід - 3. Єдиним спадкоємцем є позивач. Він прийняв спадщину своєї померлої матері ОСОБА_3 , оскільки фактично проживав з нею однією сім`єю, був пов`язаний з нею спільним побутом, мав взаємні права та обов`язки, вів спільне господарство. А після її смерті, здійснив поховання. 15 квітня 2019 року позивач звернувся до Троїцької державної нотаріальної контори з заявою для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_3 , однак отримав відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки ним не було подано оригіналу документа, що посвідчує право власності на житловий будинок, а також відсутній документ, що підтверджує факт прийняття спадщини. На підставі викладеного, просить встановити факт його постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнати за ним право власності на вказане спадкове майно.
В судове засідання позивач та представник позивача не з`явились, суду надали заяву про розгляд справи без їх участі. На задоволенні позовних вимог наполягають.
Відповідач - Троїцька селищна рада Троїцького району Луганської областів судове засідання свого представника не направили, про розгляд справи повідомлялись належним чином. Суду надали відзив на позовну заяву, згідно якого просили справу розглядати без їх участі. Проти задоволення позовних вимог не заперечують.
Третя особа - Троїцька державна нотаріальна контора Луганської області в судове засідання свого представника не направили, про розгляд справи повідомлялись належним чином. Суду надали клопотання про розгляд справи без їх участі.
Виходячи з вищевикладеного, а також положень ч.3 ст.211 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), суд вважає, що судовий розгляд справи можливий за відсутності осіб, які беруть участь у справі.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі, у відповідності до вимог ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснюється.
Суд, дослідивши надані письмові докази в їх сукупності, приходить до наступного.
Судом було встановлено, що факт смерті ОСОБА_3 підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , актовий запис №123 від 08.06.2018 року (а.с. 12).
Факт родинних відносин між позивачем та його померлою матір`ю ОСОБА_3 підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 23.10.1968 (а.с. 11).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої увійшли: житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,1252 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Вказаний житловий будинок спадкодавець разом з чоловіком ОСОБА_4 отримала у власність згідно рішення виконкому Троїцької ради депутатів трудящих № 5 від 04.03.1976. На підставі даного рішення було отримано свідоцтво про право особистої власності на домоволодіння від 16.09.1976, яке на теперішній час втрачено (а.с. 17).
06 березня 1997 року ОСОБА_3 отримала після смерті свого чоловіка ОСОБА_4 свідоцтво про право на спадщину за законом на Ѕ частину жилого будинку з відповідною часткою надвірних будівель, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 18).
15 січня 2010 року ОСОБА_3 на підставі рішення Троїцької селищної ради № 37/18 від 15.12.2008 отримала земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,1252 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ №243011 (а.с. 19).
Згідно технічного паспорту на житловий будинок, загальна площа будинку складає 89,6 кв.м, у тому числі житлова - 57,9 кв.м та допоміжна - 31,7 кв.м. Даний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами розташований на земельній ділянці для обслуговування та будівництва житлового будинку площею 0,1252 га. Характеристика житлового будинку, господарських будівель та споруд: житловий будинок літер - А-1; а, лікухня - Б;б, погріб -ПГ, сарай - Б1, сарай - Г, убиральня - Е, сарай - Д, гараж - В, огорожа - 1-2, водопровід - 3 (а.с. 23-25).
ОСОБА_1 прийняв спадщину своєї померлої матері ОСОБА_3 , оскільки фактично проживав з нею однією сім`єю, був пов`язаний з нею спільним побутом, мав взаємні права та обов`язки, вів спільне господарство, а після її смерті, здійснив поховання, що підтверджується копією довідки № 1140 від 03.04.2019, виданої Центром надання адміністративних послуг Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області (а.с. 13).
15 квітня 2019 року позивач звернувся до Троїцької державної нотаріальної контори з заявою для оформлення спадщини після смерті ОСОБА_3 , однак отримав відмову у вчиненні нотаріальної дії, оскільки ним не було подано оригіналу документа, що посвідчує право власності на житловий будинок, а також відсутній документ, що підтверджує факт прийняття спадщини (а.с. 21-22).
Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування Спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом України, Законами України від 02 вересня 1993 року № 3425-XII Про нотаріат , від 23 червня 2005 року № 2709-IV Про міжнародне приватне право , іншими законами, а також прийнятими відповідно до них підзаконними нормативно-правовими актами.
Відносини спадкування регулюються правилами Цивільного кодексу України, якщо спадщина відкрилася не раніше 01 січня 2004 року.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Відсутність у спадкоємця свідоцтва про право на спадщину не може бути підставою для відмови у відкритті провадження у справі (п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування ). Тому спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за одержанням свідоцтва в будь-який час після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини. Неодержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину не позбавляє його права на спадкування.
Згідно ч. 1 ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а у разі відсутності заповіту спадкоємці за законом.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ч. 1 ст. 78 Земельного Кодексу України право власності на землю це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Згідно ч. 1 п. г ст. 81 Земельного Кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Згідно ст. 131 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку може застосовуватись, як спосіб захисту, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, відповідно до Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування .
Стаття 16 ЦК України також передбачає такий спосіб захисту права особи, як визнання права.
Відповідно до роз`яснення Пленуму Верховного Суду України в п.23 постанови №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження. В той же час, згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , при розгляді справ даної категорії слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи, наявність в матеріалах спадкової справи повідомлення нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Судовим розглядом доведено відсутність у позивача можливості у нотаріальному порядку оформити право на спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_3 , що є підставою для звернення до суду за захистом права в судовому порядку шляхом його визнання, що відповідає положенням ст. 16 ЦК України, якою також встановлено, що визнання за позивачем права власності на спадкове майно не порушує інтереси інших осіб.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що факти, викладені позивачем в позовній заяві в обґрунтування позовних вимог, підтверджені письмовими доказами, сумніву у їх достовірності суд не має, визнання права власності на спадкове майно не порушує прав чи інтересів будь-яких інших осіб. Позивач, наданими суду доказами довів, що він має право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_3 , у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , ст.ст. 1217, 1218, 1220, 1223ЦК України, ст.ст. 78, 81, 131 ЗК України, керуючись ст.ст. 10, 12, 76-81, 259, 263-265, 273 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), якого представляє ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 ) до Троїцької селищної ради Троїцького району Луганської області (вул. Центральна, б. 69, смт. Троїцьке Луганської області, ЄДРПОУ 04335772), третя особа: Троїцька державна нотаріальна контора Луганської області (кв. Молодіжний, б. 19, смт. Троїцьке Луганської області, ЄДРПОУ 05382242), про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкуваннязадовольнити у повному обсязі.
Встановити факт постійного проживання на час відкриття спадщини спадкоємця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зі спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 . Характеристика будинку, господарських будівель та споруд: житловий будинок літер - А-1; а, лікухня - Б;б, погріб - ПГ, сарай - Б1, сарай - Г, убиральня - Е, сарай - Д, гараж - В, огорожа - 1-2, водопровід - 3.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд (присадибну ділянку) площею 0,1252 га, кадастровий номер 4425455100:06:002:0235, яка розташована в АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення із урахуванням п.п 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України.
Суддя О.І. Суський
09.10.19
Суд | Троїцький районний суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2019 |
Оприлюднено | 15.10.2019 |
Номер документу | 84902387 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Троїцький районний суд Луганської області
Суський О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні