Справа № 216/6288/15-ц
провадження №2/216/840/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2019 року м. Кривий Ріг
Центрально-Міський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі головуючого судді Бутенко М.В.,
за участю секретаря судового засідання Клименко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривому Розі цивільну справу за уточненим позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з вказаним уточненим позовом, посилаючись на те, що вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем з 12 серпня 2006 року. У період шлюбу ними було придбано майно, яке було зареєстровано на відповідача, а саме домоволодіння, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а також земельна ділянка, призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0564 га, розташована за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка в садівничому товаристві "Акація" площею 0,0660 га для ведення садівництва (№ 168). Рішенням Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24 липня 2013 року шлюб між ними розірвано. Просила здійснити поділ спільного майна подружжя шляхом виділення у власність по 1/2 частки спільно нажитого нерухомого майна кожному.
Представник позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, уточнену позовну заяву підтримав, наполягав на її задоволенні.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, уточнений позов визнав, не заперечував щодо його задоволення.
На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що сторони перебували у шлюбі з 12.08.2006 року, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого Центрально-Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області (а.с. 7). Згідно рішення Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 24 липня 2013 року шлюб між сторонами розірвано (а.с. 8).
Згідно інформаційної довідки з Управління Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області від 24.02.2016 року за вих. № 9-404-99.17-3062/2-16 у власності ОСОБА_2 перебувають земельні ділянки:
- площею 0,0564 га по АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Право власності посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 479080, зареєстрованим 09.03.2010 за № 011010800318;
- площею 0,0660 га в садівничому товаристві "Акація" для ведення садівництва (ділянка № НОМЕР_2 ). Право власності посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯЛ № 915560, зареєстрованим 21.10.2011 за № 121100001000775. (а.с. 19).
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за № 65631862, сформованою приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу 11.08.2016 року Русавською Тамарою Василівною, ОСОБА_2 на праві приватної власності належить житловий будинок літ. А-2 за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 187,4 кв.м., житловою площею 94,4 кв.м., огорожа № 1-6; підстава виникнення - технічний паспорт, б/н, виданий 02.08.2016, виданий ТОВ "СМАРТ ІНЖИНІРІНГ" (код ЄДРПОУ- 37214976) (а.с. 80-81).
Відповідно до вимог ч.3 ст.368 ЦК України майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 2 ст.372 ЦК України встановлено, що у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.
Статтею 60 СК України встановлено, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя.
Частиною 1 ст.61 СК України встановлено, що об`єктом права спільної сумісної власності подружжя може бути будь-яке майно, за винятком виключеного з цивільного обороту.
Статтею 163 СК України встановлено, що дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпоряджання майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
Частиною 1 ст. 69 СК України встановлено, що дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.
Суб`єктивне право на поділ майна, що перебуває на праві спільної сумісної власності подружжя, належить кожному з них незалежно від того, в який момент здійснюється поділ: під час шлюбу або після його розірвання. Поділ може бути здійснений як за домовленістю подружжя, так і за судовим рішенням. В основу поділу покладається презумпція рівності часток подружжя, яка може бути спростована домовленістю подружжя або судовим рішенням.
Частинами 1, 2 ст.70 СК України встановлено, що у разі поділу майна, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. При вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення, зокрема якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім`ї, приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім`ї.
Принцип рівності часток застосовується незалежно від того, чи здійснюється поділ у судовому або у позасудовому порядку.
Статтею 71 СК України встановлено, що майно, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі. Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом. При цьому суд бере до уваги інтереси дружини, чоловіка, дітей та інші обставини, що мають істотне значення. Неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними. Речі для професійних занять присуджуються тому з подружжя, хто використовував їх у своїй професійній діяльності. Вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна другому з подружжя. Присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно, зокрема на житловий будинок, квартиру, земельну ділянку, допускається лише за його згодою, крім випадків, передбачених Цивільним кодексом України. Присудження одному з подружжя грошової компенсації можливе за умови попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.
Сутність поділу полягає в тому, що кожному з подружжя присуджуються в особисту власність конкретні речі, а також здійснюється розподіл майнових прав та обов`язків. При здійсненні поділу в судовому порядку суд має виходити з презумпції рівності часток. При винесенні рішення суд має керуватися, обставинами, що мають істотне значення, якими можуть бути, насамперед, ступінь трудової та (або) фінансової участі кожного з подружжя в утриманні спільного майна, зроблених поліпшеннях, доцільність та обґрунтованість укладених правочинів, спрямованих на розпорядження спільним майном, наявність або відсутність вчинення одним з подружжя дій, що порушують права другого з подружжя, суперечать інтересам сім`ї, матеріальне становище співвласників тощо. Поділ спільного сумісного майна подружжя здійснюється з визначення кола об`єктів спільної сумісної власності подружжя і встановлення їхньої вартості. Вартість майна, що підлягає поділу, визначається за погодженням між подружжям, а при недосягненні згоди - виходячи з дійсної його вартості на час розгляду справи (абзац перший пункту 22 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя" від 21 грудня 2007 р. N 11).
Зі змісту п. п.23, 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 21.12.2007 №11 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя вбачається, що вирішуючи спори між подружжям про майно, необхідно встановлювати обсяг спільно нажитого майна, наявного на час припинення спільного ведення господарства, з`ясувати джерело і час його придбання. Спільною сумісною власністю подружжя, що підлягає поділу можуть бути будь-які види майна, незалежно від того, на ім`я кого з подружжя вони були придбані чи внесені грошовими коштами, якщо інше не встановлено шлюбним договором чи законом. До складу майна, що підлягає поділу включається загальне майно подружжя, наявне у нього на час розгляду справи, та те, що знаходиться у третіх осіб. При поділі майна враховуються також борги подружжя та правовідносини за зобов`язаннями, що виникли в інтересах сім`ї.
Судом встановлено, що дійсно за час зареєстрованого шлюбу між сторонами, ними було придбано у спільну сумісну власність подружжя житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , земельна ділянка, призначена для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0564 га, розташована за адресою: АДРЕСА_1 та земельна ділянка в садівничому товаристві "Акація" площею 0,0660 га для ведення садівництва (№ 168), які були зареєстровані за ОСОБА_2 , але згідно з ст.ст.60,61,68,70 СК України належить до спільної сумісної власності подружжя.
Виходячи з того, що майно, набуте подружжям за час зареєстрованого шлюбу належить їм на праві спільної сумісної власності, домовленості між сторонами по справі не було, шлюбний договір не укладався, при поділі цього майна, частки кожного з подружжя є рівними, а тому з врахуванням зазначених обставин та відсутності заперечень з боку відповідача, суд приходить до висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають до задоволення і суд доходить висновку про визначення розміру належної позивачу частки в спільному з ОСОБА_2 майні подружжя, а саме в житловому будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , земельній ділянці, призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0564 га, розташована за адресою: АДРЕСА_1 та земельної ділянці в садівничому товаристві "Акація" площею 0,0660 га для ведення садівництва (№ 168).
Відповідно до ч. 1 ст. 158 ЦПК України, суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Частиною 7 ст. 158 ЦПК України передбачено, що у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев`яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Відповідно ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений останньою судовий збір в розмірі 243,60 грн.
Керуючись ст.ст.2, 3, 10-12, 13, 81, 82, 247, 263-265 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Уточнену позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ спільного майна подружжя - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , право власності на 1/2 частину житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який складається з житлового будинку А-2, загальною площею 187,4 кв.м., житловою площею 94,4 кв.м., огорожі №№1-6.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , право власності на 1/2 частину земельної ділянки, призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0564 га.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , право власності на 1/2 частину земельної ділянки в садівничому товаристві "Акація", площею 0,0660 га для ведення садівництва (№ 168).
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , судовий збір в розмірі 243,60 грн.
Скасувати заходи забезпечення позову накладені згідно ухвали Центрально-Міського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22 листопада 2016 року в частині накладення арешту та заборони відчуження нерухомого майна: яке складається з:
- земельної ділянки кадастровий номер 1211000000:08:318:0202, площею 0,0564 га, цільове призначення якої: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;
- житлового будинку, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 997660412110, загальна площа якого складає 187,4 кв.м., житлова площа 94,4 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який складається: житловий будинок А-2, загальною площею 187,4 кв.м., житловою площею 94,4 кв.м., огорожа № 1-6;
- земельної ділянки в садівничому товаристві "Акація" площею 0,0660 га для ведення садівництва (№168), право власності на яку посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ 915560 зареєстрованим 21.10.2011 за № НОМЕР_5 , яка належить ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Відомості про сторін:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_3 .
відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .
Головуючий суддя М.В. Бутенко
Суд | Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2019 |
Оприлюднено | 16.10.2019 |
Номер документу | 84918406 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
Бутенко М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні