справа № 439/1335/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2019 року Бродівський районний суд Львівської областів складі:
головуючої - судді Бунда А.О.,
з участю секретаря Мартинюк О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Броди цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Сасівська сільська рада Золочівського району Львівської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, суд, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася в суд із заявою про встановлення факту про те, що вона постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_2 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування заяви посилається на те, що вона ОСОБА_1 , народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в сім`ї ОСОБА_4 та ОСОБА_2 . Після реєстрації 23.04.1977 року шлюбу з ОСОБА_5 змінила прізвище на ОСОБА_1 . Її мати ОСОБА_2 , яка постійно проживала в с.Ушня Золочівського району Львівської області за два роки до смерті переїхала до заявниці у с.Гаї - Смоленські Бродівського району Львівської області, де померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті матері відкрилася спадщина, яка складається з нерухомого майна у вигляді земельного паю площею 2,1432 га, що знаходиться на території Сасівської сільської ради Золочівського району Львівської області. Зазначає, що підставою звернення до суду є невідповідність фактичного місця проживання спадкодавця на день смерті з місцем його реєстрації, через що не має змоги документально оформити спадщину, хоча фактично вступила у володіння та управління спадковим майном, так як на момент відкриття спадщини постійно проживала разом із спадкодавцем у відповідності до вимог ч.3 ст.1268 ЦК України.
09.09.2019 року відкрито провадження у справі.
Заявниця та її представник в судове засідання не з`явилися подали заяви про розгляд справи у їх відсутності, заяву підтримали, просять її задовольнити.
Представник заінтересованої особи - представник Сасівської сільської ради Бродівського району Львівської області в судове засідання не з`явився, але подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності з обставинами наведеними у заяві погодився.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.2ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти,від яких залежить виникнення,зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.12) .
ОСОБА_2 була власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2.1432га, яка розташована на території Сасівської сільської ради Золочівського району Львівської області, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЛВ № 123687 від 24.05.2004 (а.с.13).
Відповідно до свідоцтва про народження та сідоцтва про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_2 (а.с.8-11) .
На підставі ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України , спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п. 211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , затвердженої наказом Міністра Юстиції України №20/5 від 03 березня 2004 року - доказом постійного проживання разом зі спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом зі спадкодавцем; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Спадкодавець ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала у своєї дочки ОСОБА_1 в с.Гаї-Смоленські Бродівського району Львівської області до дня смерті, де і була похована, що підтверджується довідкою Гаївської сільської ради Бродівського району Львівської області №766 від 03.09.2019 (а.с.14).
Метою звернення заявниці до суду є встановлення факту її постійного проживання, як спадкоємця зі спадкодавцем на час відкриття спадщини для подальшого оформлення прав на спадкове майно в нотаріальному порядку на підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України .
У своїй ухвалі № 505/2085/14-ц від 14.09.2016 року Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшов висновку - якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини. Згідно зі ст. 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні , реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. Відсутність реєстрації спадкоємця за останнім місцем проживання спадкодавця сама по собі не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини ч. 3 ст. 1268 ЦК України підтверджуються достатністю інших належних і допустимих доказів.
Аналогічні правові висновки містяться в ухвалі Верховного Суду України № 6-7165св09 від 03 листопада 2010 року, рішенні Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6048327св14 від 11 листопада 2015 року, ухвалі Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6-20158св15 від 21 жовтня 2015 року.
В судовому засіданні встановлено, що від встановлення факту постійного проживання заявника зі спадкодавцем на час смерті залежить виникнення та зміна його її майнових та немайнових прав, що пов`язані з можливістю звернення до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину за законом як спадкоємцем за законом першої черги.
Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно роз`яснень викладених у п.п.2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах спадкування" №7 від 30.05.2008 року , якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
З огляду на те, що в складі спадщини наявне нерухоме майно, в силу вимог ч. 1 ст. 1299 ЦК України спадкоємці зобов`язані зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна, для цього заявниці необхідно отримати свідоцтво про право на спадщину. Так як такі документи у заявниці відсутні, то вона звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини, маючи за мету оформлення та видачу нотаріусом свідоцтва про право на спадщину.
З положень ч. 2 ст. 1120 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою.
Оскільки заявниця, як спадкоємець за законом постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини в одному помешканні та протягом шести місяців із часу відкриття спадщини не заявила про свою відмову від спадщини, то вона вважається такою, що прийняла спадщину.
Таким чином, виходячи з аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи, що в даному випадку заявник іншим правовим шляхом, окрім звернення до суду про встановлення факту проживання однією сім`єю із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини не може підтвердити вказаний факт, а надані суду докази є належними та допустимими, тому, суд вважає, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 315 ч.2,319 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
заяву задоволити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на час відкриття спадщини за адресою: с.Гаї - Смоленські Бродівського району Львівської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30 - денний строк з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
У відповідності до п.п. 15.5 п.1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Заявник ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , проживає Львівська область Бродівський район с.Гаї-Смоленські.
Заінтересована особа Сасівська сільська рада Золочівського району Львівської області, код ЄДРПОУ 04374246, місце знаходження Львівська область Золочівський район с.Сасів вул.Бродівська, 17.
Повний текст рішення складено 15.10.2019 року.
Суддя А.О.Бунда
15 жовтня 2019 року
Суд | Бродівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2019 |
Оприлюднено | 16.10.2019 |
Номер документу | 84930030 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бродівський районний суд Львівської області
Бунда А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні