15.10.2019
Справа № 482/1732/19
Номер провадження 2/482/603/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2019 року м. Нова Одеса
Новоодеський районний суд Миколаївської області у складі: головуючого - судді - Баранкевич В.О., за участю секретаря судових засідань - Андрусенко В.А.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської областіпро встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
У вересні 2019 року позивач, від імені та в інтересах якого на передбачених законом підставах діє адвокат Ярмуш В.В., звернувся до суду з позовом до Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської областіпро встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.
На обґрунтування позову вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка - ОСОБА_2 , після смерті якої залишилося спадкове майно у вигляді земельної частки (паю) розміром 8,11 в умовних кадастрових гектарах на на території Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області.
Спадщину після смерті тітки позивача успадкував батько позивача - ОСОБА_3 , у відповідності до ст. 549 ЦК УРСР (в ред.. 1963 р.).
Прийнявши спадщину після смерті ОСОБА_2 , батько позивача не оформив належним чином своїх спадкових прав.
Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 батька позивача - ОСОБА_3 , відкрилася спадщина, яку позивач прийняв, але оформити свої спадкові права після смерті батька, а саме на право на земельну частку (пай), яке посвідчене сертифікатом серії НОМЕР_1 , зареєстрованого за № 227 від 20.03.1996 р., виданого на ім`я ОСОБА_2 не має змоги, так як оригінал вказаного сертифікату втрачено.
Відповідно, для реалізації позивачем своїх спадкових прав, він змушений звернутися до суду, для того, щоб встановити факт родинних відносин між його батьком та ОСОБА_2 , оскільки свідоцтво про народження його тітки ОСОБА_2 , 1928 р.н., не збереглося.
Посилаючись на те, що інших спадкоємців після померлої тітки ОСОБА_2 та батька ОСОБА_3 окрім нього немає, просить суд встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 є братом ОСОБА_2 та визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , право на земельну частку (пай) площею 8,11 в умовних кадастрових гектарах на території Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, яке належало ОСОБА_2 згідно сертифікату серії НОМЕР_1 , виписаного на підставі розпорядження Новоодеської райдержадміністрації № 46 від 13.03.1996 року та зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 227 від 20.03.1996 р.
Позивач та його представник в підготовче судове засідання не з`явилися, представник надав суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, просив про задоволення позову.
Відповідач - представник Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області,в підготовче судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, проти задоволення позову не заперечував.
На підставі ч.4 ст. 200 ЦПК України, судом ухвалено про розгляд справи у підготовчому судовому засіданні у зв`язку із визнанням відповідачем позову в порядку, встановленому ст. 206 ЦПК України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Вивчивши доводи позову, дослідивши матеріали справи та оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, судом встановлені такі факти та відповідні ним правовідносини.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд вправі встановити факт родинних відносин між фізичними особами.
Так, згідно п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_3 , що підтверджується копією запису акту про народження № 435 від 10.03.1950 р.
Відповідно до актового запису про смерть №11 від 07.06.1996 р., в. м. Нова Одеса, Миколаївської області у віці 68 років померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Відповідно до довідки Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області за вих.. № 596 від 01.10.2019 р. встановлено, що на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: с. Ясна Поляна, Новоодеського району, Миколаївської області, разом з нею був зареєстрований її брат - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5
Свідоцтво про народження ОСОБА_2 , 1928 р.н., не збереглося, що підтверджено наявними матеріалами справи.
У ході судового розгляду знайшов своє підтвердження факт родинних відносин між ОСОБА_3 та його сестрою ОСОБА_2 , зазначений факт підтверджується належними у справі доказами, дослідженими судом, що узгоджуються між собою та з іншими матеріалами цивільної справи.
Отже, факт родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 підтверджується наявними в матеріалах справи документами, тому заявлені вимоги про встановлення факту родинних відносин, підлягають до задоволення.
Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , залишилося спадкове майно у вигляді земельної частки (паю) площею 8,11 в умовних кадастрових гектарах на на території Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, яке належало ОСОБА_2 згідно сертифікату серії НОМЕР_1 , виписаного на підставі розпорядження Новоодеської райдержадміністрації № 46 від 13.03.1996 року та зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 227 від 20.03.1996 р.
Вказане спадкове майно батько позивача ОСОБА_3 прийняв у відповідності до ст.. 549 ЦК УРСР (1963 р.), будучи зареєстрованим за однією адресою зі спадкодавцем ОСОБА_2 , що підтверджено довідкою Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області за вих.. № 596 від 01.10.2019 р.
Відповідно до ст. ст.548,549 ЦК УРСР (1963 р.), для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.
Спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Таким чином, судом встановлено, що спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняв батько позивача ОСОБА_3
Прийнявши спадщину після своєї сестри ОСОБА_2 , ОСОБА_3 її не оформив у встановленому законом порядку, а ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 21.04.2010 року Димівською сільською радою Новоодеського району Миколаївської області, актовий запис № 08.
Після смерті ОСОБА_3 позивач вступив у свої спадкові права, отримавши свідоцтво про право на спадщину за законом № 496/2000 р. АВО № 288577 від 05.12.2000 р.
Інших спадкоємців, які претендували б на частку спадкового майна, немає.
Відповідно до ст. 530 ЦК УРСР (1963 р.), при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).
За приписами п.п. 10, 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування №7 відповідно до статті 1225 ЦК ( 435-15), право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Статтею 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власника земельних часток (паїв) передбачено, що до осіб, які мають право на земельну частку (пай) відносяться громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.
Згідно ст. 2 цього Закону основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Згідно ст. 328 ЦК України громадянин набуває право власності на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
За правилами ст.ст.1216,1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі прав та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і в припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Як роз`яснено в п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року, відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася раніше 1 січня 2004 року.
У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила ЦК Української PCP, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців законом. У разі, коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відноси регулюються цим Кодексом.
Спадщину після ОСОБА_3 позивач прийняв, то, відповідно, до нього перейшли й права, які належали ОСОБА_3 і не припинилися з його смертю.
За правилами ст.ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він протягом шести місяців з часу відкриття спадщини, подав заяву про прийняття спадщини.
В силу ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановленні судом.
Потреба у застосуванні такого способу виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджено відповідними доказами, не визнається іншими особами або ними оспорюється (пункт 37 Постанови № 5 Пленуму ВССУ від 7 лютого 2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав ).
Судом встановлено, що позивач є спадкоємцем за законом спадщини, яка відкрилась внаслідок смерті спадкодавця ОСОБА_3 , він, у передбачений законом спосіб (строк і порядок) прийняв дану спадщину. до складу спадщини спадкодавця ОСОБА_3 входить зазначена земельна ділянка (земельна частка), яку він успадкував після смерті сестри ОСОБА_2 , а право ОСОБА_2 на спірну земельну ділянку (земельну частку) було посвідчено Сертифікатом на право на земельну частку (пай), однак оригінал такого втрачено, суд приходить до висновку, що обраний позивачем спосіб захисту своїх порушених прав як визнання за ним права на спадкове майно є таким, що відповідає характеру спірних правовідносин сторін та характеру самих порушених прав позивача, а тому може бути застосований судом.
За такого, суд вважає, що є всі підстави для визнання за позивачем права на спірну земельну ділянку (земельну частку) в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яке належало його сестрі ОСОБА_2 .
Таким чином, оцінюючи всі перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що позивачем доведено обставини, викладені у позовній заяві, тому позов підлягає задоволенню.
Згідно з ч.1 ст.142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову в сумі 2504,00 грн.
З огляду на викладене та враховуючи те, що відповідачем до початку розгляду справи по суті подано заяву про визнання позову, суд вважає за можливе повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову, тобто у розмірі 1153 грн. 00 коп.
З урахуванням повернення позивачам з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову, у відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення 50 відсотків від сплаченого позивачем судового збору в сумі 1153 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 12, 76, 141, 259, 264, 265, 273, 285 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ :
Позов ОСОБА_1 до Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської областіпро встановлення факту родинних відносин та визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є рідним братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 РНОКПП НОМЕР_3 , в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , право на земельну частку (пай) розміром 8,11 в умовних кадастрових гектарах на території Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області, яке належало ОСОБА_2 згідно сертифікату серії НОМЕР_1 , виписаного на підставі розпорядження Новоодеської райдержадміністрації № 46 від 13.03.1996 року та зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 227 від 20.03.1996 р.
Стягнути з Димівської сільської ради Новоодеського району Миколаївської області (місцезнаходження: 56622, вул.. Миру, 4, с. Димівське, Новоодеського району, Миколаївської області, ЄДРПОУ 04376860 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 РНОКПП НОМЕР_3 - 1153 грн. 00 коп. судового збору.
Повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 РНОКПП НОМЕР_3 з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого ним при поданні позову відповідно до квитанції № 0.0.1455869487.1 від 05.09.2019 року - 1153 грн. 00 коп. судового збору.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий:
Суд | Новоодеський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2019 |
Оприлюднено | 16.10.2019 |
Номер документу | 84932063 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новоодеський районний суд Миколаївської області
Баранкевич В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні