Справа № 660/941/19
Номер провадження 2/660/209/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2019 рокусмт Нововоронцовка
Нововоронцовський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Каневського В.О.,
за участю секретаря судового засідання Білоїд Т.В.,
розглянувши у судовому засіданні в смт Нововоронцовка Нововоронцовського району Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововоронцовської селищної ради Нововоронцовського району Херсонської області про визнання права власності на квартиру,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Нововоронцовської селищної ради Нововоронцовського району Херсонської області про визнання права власності на квартиру. В обґрунтування позову посилалася на ту обставину, що їй за договором купівлі-продажу, укладеного в січні 1992 року з Нововоронцовським колективним підприємством Райагробуд , належить квартира, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Вказаний договір був укладений на підставі наказу голови Райагробуд №1 від 03.01.1992 року Про продаж квартири , рішення ради трудового колективу Райагробуд про надання згоди на продаж квартири та оціночного акту. При цьому, вона не оформляла в бюро технічної інвентаризації первісну реєстрацію права власності на квартиру та весь час проживала в ній, не маючи документів, які б підтверджували її право власності. На даний час у неї виникла необхідність продати належну їй квартиру, однак, після звернення до нотаріуса з`ясувалося, що вказаний договір купівлі-продажу нотаріально не посвідчений. Отримати зараз правовстановлюючий документ (договір купівлі-продажу, оформлений та зареєстрований належним чином) в позасудовому порядку неможливо, так як колективне підприємство Райагробуд ліквідоване. Тому, просила визнати за нею право власності на квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; розглянути справу без її участі.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, матеріали справи містять заяву, про розгляд справи без її участі.
Представник відповідача Нововоронцовської селищної ради Нововоронцовського району Херсонської області у судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позов визнав.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також, достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, враховуючи визнання позову відповідачем, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача знайшли своє доведення в судовому засіданні, є такими, що ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
Так, суд встановив, що між Райагробуд Нововоронцовського району Херсонської області та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу, за яким остання придбала квартиру за адресою: АДРЕСА_1 . Дані обставини підтверджуються вказаним договором, витягом з наказу голови Райагробуд №1 від 03.01.1992 року Про продаж квартири , витягом з рішення ради трудового колективу Райагробуд про надання згоди на продаж квартири від 14.01.1992 року та оціночним актом від 14.01.1992 року (а. с. 7-10).
Факт належності ОСОБА_1 вказаного договору встановлено рішенням Нововоронцовського районного суду Херсонської області від 04.04.2019 року (а. с. 11).
Крім того, з рішення Нововоронцовської селищної ради Нововоронцовського району Херсонської області від 19.09.2016 року №189 вбачається, що в АДРЕСА_2 Нововоронцовського АДРЕСА_3 перейменована АДРЕСА_4 . Покровська (а. с. 17).
З інформації, що наявна в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, вбачаються відомості щодо юридичної особи, а саме: колективного підприємства Райагробуд (місцезнаходження: 74200, Херсонська область, Нововоронцовський район, смт Нововоронцовка, вул. Петровського, 5; ідентифікаційний код юридичної особи - 03587187), за якими стан суб`єкта з 25.03.2005 року - припинено .
Згідно з копією довідки про реєстрацію місця проживання особи, виданої виконавчим комітетом Нововоронцовської селищної ради Нововоронцовського району Херсонської області від 14.03.2019 року №884, ОСОБА_1 з 12.06.1991 року по теперішній час зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 20).
Як вбачається з технічного паспорту на квартиру АДРЕСА_5 , виготовленого 28.02.2019 року на замовлення ОСОБА_1 , квартира розташована на другому поверсі, загальною площею - 30,8 кв.м, у тому числі житловою - 16,6 кв.м. (а. с. 4-6). Загальна вартість вказаної квартири, згідно з висновком про вартість об`єкта оцінки від 17.06.2019 року, складає 54628,00 грн (а. с. 13).
Право власності має фундаментальний характер, захищається згідно з нормами національного законодавства з урахуванням принципів ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі відповідно - Перший протокол; Конвенція). Держави-учасниці Конвенції зобов`язані поважати право кожного на мирне володіння своїм майном та гарантувати його захист передусім на національному рівні. Зазначене положення в Україні закріплено на конституційному рівні принципом непорушності права власності (ст. 41 Конституції України).
З урахуванням положень частини першої статті 15 та статті 392 ЦК власник майна має право пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також, у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Виходячи зі змісту наведених норм права, потреба в такому способі захисту права власності виникає тоді, коли наявність суб`єктивного права власника не підтверджена відповідними доказами, підлягає сумніву, не визнається іншими особами або ними оспорюється.
Відповідно до п. 4 Прикінцевих та Перехідних положень ЦПК України (в редакції 2004 року), Цивільний кодекс України застосовується до цивільних прав та відносин, що виникли після набрання ним чинності.
Згідно зі ст. 227 ЦК УРСР (в редакції, що діяла на час укладення договору купівлі-продажу), договір купівлі-продажу жилого будинку повинен бути нотаріально посвідчений, якщо хоча б однією з сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору (стаття 47 цього Кодексу). Договір купівлі-продажу жилого будинку підлягає реєстрації у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів.
Відповідно до ст. 47 ЦК УРСР, нотаріальне посвідчення угод обов`язкове лише у випадках, зазначених у законі. Недодержання в цих випадках нотаріальної форми тягне за собою недійсність угоди з наслідками, передбаченими частиною другою статті 48 цього Кодексу. Якщо одна з сторін повністю або частково виконала угоду, що потребує нотаріального посвідчення, а друга сторона ухиляється від нотаріального оформлення угоди, суд вправі за вимогою сторони, яка виконала угоду, визнати угоду дійсною. В цьому разі наступне нотаріальне оформлення угоди не вимагається.
Так, вирішуючи вказаний спір, суд встановив, що за договором купівлі-продажу сторони досягли згоди щодо всіх істотних умов договору, здійснили повне виконання умов договору, однак, не вчинили нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу. Позивач протягом всього часу вважала укладений договір законним, проживала у квартирі, яка була предметом договору купівлі-продажу, здійснювала всі витрати щодо її утримання. Також, колективне підприємство Райагробуд передало позивачу вказану квартиру у власність, до припинення діяльності не пред`являло до позивача жодної вимоги щодо недійсності укладеного договору. Однак, колективне підприємство Райагробуд ліквідовано, тому, позивач ОСОБА_1 позбавлена можливості належним чином оформити право власності на вказану квартиру.
З огляду на викладене, враховуючи беззаперечне визнання позову відповідачем, відповідність договору вимогам чинного законодавства, яке діяло як на момент вчинення правочину, так і на час розгляду справи, зважаючи, що жоден суспільний інтерес, інтерес окремої особи через відсутність нотаріального посвідчення договору порушеним не був, беручи до уваги, що визнання права власності на квартиру є єдиним способу захисту невизнаного (оспорюваного) права власності позивача, керуючись принципом верховенства права, який є фундаментальним принципу пропорційності , забезпечуючи баланс права позивача на мирне володіння своїм майном та суспільного інтересу, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 89, 259, 206, 263-265 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_6 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) до Нововоронцовської селищної ради Нововоронцовського району Херсонської області (місцезнаходження: 74200, Херсонська область, Нововоронцовський район, смт Нововоронцовка, вул. Суворова, 4; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 26283366) про визнання права власності на квартиру - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду безпосередньо або через Нововоронцовський районний суд Херсонської області.
СуддяВ.О. Каневський
Суд | Нововоронцовський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2019 |
Оприлюднено | 17.10.2019 |
Номер документу | 84966356 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Нововоронцовський районний суд Херсонської області
Каневський В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні