15.10.2019 227/1500/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2019 року. м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді: Мацишин Л.С.,
за участю секретаря судового засідання: Михайловської Т.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє ОСОБА_2 до Шилівської сільської ради, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2019 року позивач звернулася до суду з позовом до Шилівської сільської ради, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, уточнивши позовні вимоги просила визнати за нею право власності на земельну ділянку розміром 6,92 га, що знаходиться на території Шилівської сільської ради Добропільського району Донецької області в порядку спадкування за законом, після смерті баби з боку батька ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_6 померла її баба ОСОБА_3 . Після смерті баби залишилась спадщина у виді земельної ділянки, яка належала померлій на підставі Державного акту ІІІ-ДН №016531, загальною площею 6,92 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Шилівської сільської ради. 29 березня 2019 року нотаріус видала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії про видачу свідоцтва про право власності за законом на тій підставі, що надати державний акт на право приватної власності на спадкову земельну ділянку у спадкоємиці немає можливості так як він втрачений. Листом ГУ Держгеокадастру у Донецькій області підтверджують право власності спадкодавця ОСОБА_3 на спірну земельну ділянку. У зв`язку з тим спадкоємиця не може набути право власності на спадкове майно, а тому вона звернулась в суд з позовом.
Позивач в судове засідання не з`явилась, хоча була належним чином повідомлена про час та місце судового розгляду, звернулась в суд з заявою про розгляд справи у її відсутність. На позові наполягає та просить його задовольнити повністю.
Представник позивача в судове засідання не з`явилась, хоча була належним чином повідомлена про час та місце судового розгляду, звернулась в суд з заявою про розгляд справи у її відсутність. На позові наполягає та просить його задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка, звернувся в суд з заявою про розгляд справи у відсутності їхнього представника. Про задоволення позовних вимог не заперечує.
Представник третьої особи Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області в судове засідання не з`явився з невідомих суду причин, хоча був повідомлений належним чином про час та місце судового розгляду, про що свідчить розписка.
Згідно ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Суд, вважає за необхідне проводити розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 . (а.с.7)
Після смерті ОСОБА_3 залшилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 6,92 га, яка розташована на території Шилівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується копією державного акту на право власності на землю серії ІІІ - ДН №016531, відповідно до якого ОСОБА_3 на підставі рішення Шилівсьської сільської ради народних депутатів від 05 червня 2001 року № ІІІ/10-12 передано у приватну власність вищевказана земельна ділянка, та витягами з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.8, 13-18)
Свідоцтвом про народження підтверджується, що померла ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який у свою чергу є батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка змінила прізвище після укладення шлюбу на ОСОБА_6 . (а.с.5-6, 12)
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 . (а.с.11)
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що позивач ОСОБА_1 , є рідною онукою спадкодавиці ОСОБА_3 по лінії батька ОСОБА_4 , який помер задовго до дня смерті своєї матері спадкодавці ОСОБА_3 , тобто до дня відкриття спадщини.
Згідно довідки Шилівської сільської ради від 04 травня 2019 року №01-20/414, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 . Померла ОСОБА_3 на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована та проживала з онукою ОСОБА_1 за вищевказаною адресою.
27 жовтня 2010 року ОСОБА_1 , зверталась до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, а 29 березня 2019 року зверталась до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлої баби з боку батька - ОСОБА_3 , а саме на земельну ділянку 6,92 га, яка розташована на території Шилівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на яку вона має право у відповідності до ст. 1266 ЦК України, що підтверджується копією спадкової справи №390/2010 до майна померлої ОСОБА_3 .
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину від 26 вересня 2019 року після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , другою Добропільською державною нотаріальної конторою відкрито спадкову справу. Інформація щодо видачі свідоцтва про право на спадщину відсутня.
Постановою про відмову у вчинення нотаріальної дії від 29 березня 2019 року державним нотаріусом Другої Добропільської державної нотаріальної контори, відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 баби з боку батька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке складається з земельної ділянки 6,92 га, яка розташована на території Шилівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, у зв`язку з відсутністю оригінала державного акту на право власності на спадкову земельну ділянку. (а.с.9)
В матеріалах справи відсутні будь які докази щодо наявності інших спадкоємців, що також підтверджується копією спадкової справи №390/2010 до майна померлої ОСОБА_3 .
З відповіді відділу у Добропільському районі головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 22 березня 2019 року вбачається, що ОСОБА_3 на підставі рішення Шилівсьської сільської ради народних депутатів від 05 червня 2001 року № ІІІ/10-12 передано у приватну власність земельна ділянка площею 6,92 га, яка розташована на території Шилівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №34 від 24 червня 2002 року. Проте повідомили, що чинним законодавством не передбачена видача дублікатів державних актів на земельні ділянки. (а.с.10)
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За положеннями статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та друга статті 1220 ЦК України).
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (стаття 1223 ЦК України).
Положеннями статті 1266 ЦК України передбачено, що внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини; прабаба, прадід спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім дітям (бабі, дідові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини; племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини; двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (тітці, дядькові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (стаття 1268 ЦК України).
Позивач ОСОБА_1 є внучкою спадкодавиці ОСОБА_3 по лінії батька ОСОБА_4 , який помер до дня відкриття спадщини, а тому набула право на спадкування за законом згідно зі статтею 1266 ЦК України.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 та померла ОСОБА_3 були зареєстровані та проживали разом за адресою АДРЕСА_1 .
Таким чином, позивач є така, яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3
Нотаріусом відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлої баби, тому що нотаріусу не надано оригінал документу, який підтверджує право власності спадкодавця на вказану земельну ділянку.
Статтею 55 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Аналогічні положення містяться у ч. 1 ст. 15 ЦК України та ст. 3 ЦПК України.
Суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (ст. 4 ЦПК України).
Завданнями цивільного судочинства є, зокрема, справедливий розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст. 1 ЦПК України).
Матеріалами справи підтверджується, що позивач, яка є спадкоємцем за законом після смерті своєї баби за правом представлення прийняла спадщину, а до суду звернулась саме через неможливість отримати свідоцтво про право на спадщини у зв`язку з відсутню оригіналу правовстановлюючого документа на спадкове майно, тобто у зв`язку з відсутністю умов для одержання в державній нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, про що їй було повідомлено нотаріусом, а тому суд вважає, що позов є підставним та підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 223, 263, 265, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), в інтересах якої діє ОСОБА_2 (місце знаходження: АДРЕСА_2 ) до Шилівської сільської ради (ЄДРПОУ: 04343205, місце знаходження: Донецька область Добропільський район с. Шилівка вул. Шевченка, буд. 28), третя особа Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області (ЄДРПОУ: 39767332, місце знаходження: Донецька область м. Костянтинівка, вул. Європейська, буд. 13), про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки с.Юріївка Добропільського району Донецької області, право власності в порядку спадкування за законом після смерті баби ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельна ділянка площею 6,92 га, яка розташована на території Шилівської сільської ради Добропільського районну Донецької області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Рішення суду може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Добропільський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя Л.С. Мацишин
15.10.2019
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2019 |
Оприлюднено | 17.10.2019 |
Номер документу | 84968548 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Мацишин Л. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні