МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" вересня 2019 р. Справа №370/1238/19
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Косенко А.В., із секретарем судового засідання Левківським С.В., розглянувши у судовому засіданні у порядку загального позовного провадження у залі суду у смт Макарів Київської області справу за позовом
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Забуянської сільської ради Макарівського району Київської області про визнання права власності на спадкове майно за законом,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (далі - позивачі) в особі представника - адвоката Живаги О.В., звернулися до суду із позовом до Забуянської сільської ради Макарівського району Київської області про визнання права власності на спадкове майно за законом, в якому вказали, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів, ОСОБА_4 , який до дня смерті постійно проживав та був зареєстрований у АДРЕСА_1 .
Після смерті їх батька відкрилася спадщина, до складу якої увійшло право на житловий будинок із господарськими надвірними спорудами та будівлями, що розташований у АДРЕСА_1 та право на земельну частку (пай), розміром 4.37 умовних кадастрових гектарах, без визначення меж земельної ділянки на місцевості в натурі, що розташована в межах Забуянської сільської ради Макарівського району.
На момент смерті ОСОБА_4 разом із ним проживали та були зареєстровані його дружина - ОСОБА_5 , позивачі ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .
Окрім того в оперативне управління та володіння спадковим майном вступив ОСОБА_2 .
Таким чином, у відповідності із положеннями ст. 529 ЦК України (1963 року), який діяв на момент смерті ОСОБА_4 та відкриття спадщини, спадкоємцями померлого являлися позивачі по справі, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , а також дружина померлого (мати позивачів) - ОСОБА_5 . Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом не має.
У відповідності до положень ст. ст. 548 - 549 ЦК України (1963 року), для придбання спадщини необхідно щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Для прийняття спадщини спадкоємцям було достатньо вчинити одну із дій, передбачених даною нормою: або подати заяву про прийняття спадщини до державної нотаріальної контори, або фактично вступити в оперативне управління та володіння спадковим майном.
Прийняття і відмова від спадщини можуть мати місце щодо всього спадкового майна. Спадкоємець не вправі прийняти одну частину спадщини, а від іншої частини відмовитись. Спадкоємець, який прийняв частину спадщини, вважається таким, що прийняв усю спадщину.
Враховуючи, що на момент смерті ОСОБА_4 в оперативне володіння та управління його спадковим майном вступила його дружина - ОСОБА_5 та діти - ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , то житловий будинок у АДРЕСА_1 та право на земельну частку (пай), вони успадкували разом у рівних частках, по 1/4 частині кожному. Однак відповідним чином свої спадкові права вказані особи не оформили і відповідні свідоцтва про право на спадщину не отримували.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачів - ОСОБА_5 , яка до дня смерті постійно проживала та була зареєстрована у АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина, до складу якої увійшло право на 1/4 частину житлового будинку із господарськими надвірними спорудами та будівлями, що розташований у АДРЕСА_1 та право на 1/4 частину земельної частки (паю), розміром 4,37 умовних кадастрових гектарах. Тобто на майно, яке їх мати прийняла у спадщину після смерті ОСОБА_4 , однак не оформила на це майно правовстановлюючі документи.
Окрім того до складу спадщини після смерті ОСОБА_5 увійшло право на земельну частку (пай), розміром 4,37 умовних кадастрових гектари, що розташована в межах Забуянської сільської ради та належала ОСОБА_5 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 .
На момент смерті ОСОБА_5 разом із нею проживали та були зареєстровані її діти, позивачі ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .
Окрім того, ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Макарівської районної ДНК із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , про що відкрито спадкову справу.
Таким чином, у відповідності із положеннями ст. 529 ЦК України (1963 року), який діяв на момент смерті ОСОБА_5 та відкриття спадщини, спадкоємцями померлої являються, позивачі по справі, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 у рівних частинах, тобто по 1/3 частині кожному. Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом не має.
Проте, коли позивачі звернулась до нотаріальної контори з метою отримання свідоцтва про право власності на спадкове майно, а саме домоволодіння, яке розташоване у АДРЕСА_1 та земельні частки (пай), що розташовані у межах Забуянської сільської ради, то їм було відмовлено у видачі свідоцтва по причині відсутності у померлих ОСОБА_4 , та ОСОБА_5 оригіналів правовстановлюючих документів.
У зв`язку з відмовою нотаріуса у видачі позивачам свідоцтва про право на спадщину на вказане майно позивачі змушені звернутись до суду з даним позовом.
Враховуючи викладене, позивачі просять суд: визнати за ними, у рівних частках (по 1/3 кожному) право власності на належне їм спадкове майно за законом, а саме:
-на житловий будинок з відповідною кількістю надвірних будівель та господарських (присадибних) споруд у АДРЕСА_1 будинок (А) 1967 року побудови, загальною площею 90,1 м 2 , житловою площею 61,2 м 2 ; (А1) прибудова; (а) веранда, ганок; (В) погріб; (Б) (Д) сарай; (Г) вбиральня; № 1 колодязь; № 2-10 огорожа; І тротуар;
-на земельну частку (пай) розміром 4,37 умовних кадастрових гектарах, що розташована в межах Забуянської сільської ради Макарівського району та належала померлому ОСОБА_4 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 від 14.06.2002 року;
-на земельну частку (пай) розміром 4,37 умовних кадастрових гектари, що розташована в межах Забуянської сільської ради Макарівського району та належала померлій ОСОБА_5 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 14.06.2002 року.
Ухвалою Макарівського районного суду Київської області від 23.04.2019 року позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд цивільної справи постановлено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 29.05.2019 року, встановлено відповідачу 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву відповідно до ст. 178 ЦПК України.
Також даною ухвалою суду у порядку вимог ст. 84 ЦПК України витребувано від Макарівської районної державної нотаріальної контори Київської області (08001, смт. Макарів, вул. Димитрія Ростовського, 66) належним чином засвідчену копію спадкової справи ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Вказаний доказ отримано судом 29.05.2019 р. та приєднано до матеріалів справи.
Ухвалою суду від 29.05.2019 р. підготовче провадження закрито, справу призначено до розгляду на 09.07.2019 р., та в подальшому відкладено на 05.09.2019 р.
У судове засідання 05.09.2019 р. позивачі не з`явилися, їх представник - адвокат Живага О.В. подав заяву, в якій просив розгляд справи проводити у його відсутність, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Відповідач подав лист, в якому вказав про розгляд справи у відсутність його представника, проти позовних вимог не заперечив.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові матеріали справи, матеріали спадкової справи ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивачів - ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , видане 04.01.1999 року Забуянською сільською радою, який до дня смерті постійно проживав та був зареєстрований у АДРЕСА_1 (а.с. 9, 12, 13, 16, 17, 18, 19).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, до складу якої увійшло право на житловий будинок із господарськими надвірними спорудами та будівлями, що розташований у АДРЕСА_1 та право земельну частку (пай), розміром 4.37 умовних кадастрових гектарах, без визначення меж земельної ділянки на місцевості в натурі, що розташована в межах Забуянської сільської ради Макарівського району. Дані факти підтверджуються Сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 від 14.06.2002 року, випискою з по господарської книги Забуянської сільської ради та технічним паспортом на житловий будинок від 19.09.2009 р.
На момент смерті ОСОБА_4 разом із ним проживали та були зареєстровані його дружина - ОСОБА_5 , позивачі ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою Забуянської сільської ради № 165 від 07.03.2019 року (а.с. 19).
Окрім того в оперативне управління та володіння спадковим майном вступив ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою Забуянської сільської ради № 460 від 10.07.2009 року (а.с. 20).
Таким чином, у відповідності із положеннями ст. 529 ЦК України (1963 року), який діяв на момент смерті ОСОБА_4 та відкриття спадщини, спадкоємцями померлого являлися позивачі по справі, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , а також дружина померлого (мати позивачів) ОСОБА_5 (а.с. 21). Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом не має.
У відповідності до положень ст.ст. 548 - 549 ЦК України (1963 року), для придбання спадщини необхідно щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Для прийняття спадщини спадкоємцям було достатньо вчинити одну із дій, передбачених даною нормою: або подати заяву про прийняття спадщини до державної нотаріальної контори, або фактично вступити в оперативне управління та володіння спадковим майном.
Прийняття і відмова від спадщини можуть мати місце щодо всього спадкового майна. Спадкоємець не вправі прийняти одну частину спадщини, а від іншої частини відмовитись. Спадкоємець, який прийняв частину спадщини, вважається таким, що прийняв усю спадщину.
Враховуючи, що на момент смерті ОСОБА_4 в оперативне володіння та управління його спадковим майном вступила його дружина - ОСОБА_5 та діти - ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , то житловий будинок у АДРЕСА_1 та право на земельну частку (пай), вони успадкували разом у рівних частках, по 1/4 частині кожному. Однак відповідним чином свої спадкові права вказані особи не оформили і відповідні свідоцтва про право на спадщину не отримували, що підтверджується інформаційною довідкою із спадкового реєстру (а.с. 34).
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивачів - ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 від 28.10.2000 року видане Забуянською сільською радою, яка до дня смерті постійно проживала та була зареєстрована у АДРЕСА_1 (а.с. 23).
Після смерті ОСОБА_5 відкрилася спадщина, до складу якої увійшло право на 1/4 частину житлового будинку із господарськими надвірними спорудами та будівлями, що розташований у АДРЕСА_1 та право на 1/4 частину земельної частки (паю), розміром 4,37 умовних кадастрових гектарах, тобто на майно, яке мати позивачів прийняла у спадщину після смерті ОСОБА_4 , однак не оформила на це майно правовстановлюючі документи.
Окрім того до складу спадщини після смерті ОСОБА_5 увійшло право на земельну частку (пай), розміром 4,37 умовних кадастрових гектарах, що розташована в межах Забуянської сільської ради та належала ОСОБА_5 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 (а.с. 31).
На момент смерті ОСОБА_5 разом із нею проживали та були зареєстровані її діти, позивачі ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою Забуянської сільської ради № 523 від 13.07.2018 року (а.с. 23).
Окрім того, ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Макарівської районної ДНК із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , про що відкрито спадкову справу № 472 за 2010 р. Дані обставини підтверджуються інформаційною довідкою із спадкового реєстру, яка додана до матеріалів позову.
Таким чином, у відповідності із положеннями ст. 529 ЦК України (1963 року), який діяв на момент смерті ОСОБА_5 та відкриття спадщини, спадкоємцями померлої являємося ми, позивачі по справі, ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 у рівних частинах, тобто по 1/3 частині кожному. Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом не має.
Проте, коли позивачі звернулись до нотаріальної контори з метою отримання свідоцтва про право власності на спадкове майно, а саме домоволодіння, яке розташоване у АДРЕСА_1 та земельні частки (пай), що розташовані у межах Забуянської сільської ради, то їм було відмовлено у видачі свідоцтва по причині відсутності у померлих ОСОБА_4 , та ОСОБА_5 оригіналів правовстановлюючих документів (відповідь на заяву щодо порядку оформлення спадщини Макарівської районної державної нотаріальної контори Київської області № 227/02-31 від 12.02.2019 р.).
Відповідно до листа Міністерства юстиції України №19-32/319 від 21.02.05 р. у випадку відсутності у померлої особи правовстановлюючого документу на нерухоме майно, державна реєстрація якого не проводилась, питання належності нерухомого майна такій особі має вирішуватись в судовому порядку.
Відповідно до положень частин другої та третьої пункту 23 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 р. №7 Про судову практику у справах про спадкування , за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно до Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року, за змістом п. 69 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у по господарських книгах. До компетенції виконкомів місцевих Рад відносились також питання узаконення цих будівель та внесення записів про право власності на будинки за громадянами у по господарські книги місцевих Рад.
Згідно виписки з погосподарської книги №166 від 07.03.2019 р. встановлено, що в погосподарській книзі Забуянської сільської ради Макарівського району Київської області за 2015-2020 роки зроблено особовий запис № 0036-6 житлового будинку, розташованого у АДРЕСА_1 власником є ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 26).
Згідно технічного паспорту від 19.09.2019 р., до складу домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , входить: житловий будинок з погосподарськими спорудами та будівлями літера А загальною площею 90,1 м 2 , житловою площею 61,2 м 2 ; (А1) прибудова; (а) веранда, ганок; (В) погріб; (Б) (Д) сарай; (Г) вбиральня; № 1 колодязь; № 2-10 огорожа; № І тротуар (а.с. 27-28).
Між сторонами виникли правовідносини, які регулюються нормами Цивільного кодексу УРСР 1963 року, що були чинними на момент відкриття спадщини, тобто смерті спадкодавця.
Згідно положень ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця (ст. 525 Кодексу).
Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.
Для прийняття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв (ст. 548 Кодексу).
Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям, що прийняли спадщину, тобто таким, які фактично вступили в управління або володіння спадковим майном чи подали заяву в державну нотаріальну контору про прийняття спадщини (ст. 549 Кодексу).
Згідно ст. 548 ЦК УРСР прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1297 ЦК України (чинного на час розгляду справи), спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину за законом/заповітом.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх належними, допустимими, достовірними, а позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що позивачі спадкоємцями першої черги за законом майна, що залишилось після смерті їх батьків, спадщину прийняли, до складу спадщини увійшов житловий будинок та право на земельні частки (пай), щодо яких нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, оскільки відповідач не вчиняв протиправних дій, що стали підставою позову, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 5, 76-81, 83, 95, 141, 198, 247, 265, 273, 354-355 ЦПК України суд, -
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Забуянської сільської ради Макарівського району Київської області про визнання права власності на спадкове майно за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 у рівних частках (по 1/3 кожному) право власності на належне їм спадкове майно за законом, а саме:
-на житловий будинок з відповідною кількістю надвірних будівель та господарських (присадибних) споруд у АДРЕСА_1 будинок (А) 1967 року побудови, загальною площею 90,1 м 2 , житловою площею 61,2 м 2 ; (А1) прибудова; (а) веранда, ганок; (В) погріб; (Б) (Д) сарай; (Г) вбиральня; № 1 колодязь; № 2-10 огорожа; І тротуар;
-право на земельну частку (пай) розміром 4,37 умовних кадастрових гектари, що розташована в межах Забуянської сільської ради Макарівського району та належала ОСОБА_4 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 від 14.06.2002 року;
-право на земельну частку (пай) розміром 4,37 умовних кадастрових гектари, що розташована в межах Забуянської сільської ради Макарівського району та належала ОСОБА_5 на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 14.06.2002 року.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складання повного його тексту, через Макарівський районний суд.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.
Повний текст рішення складено 05.09.2019 року.
Реквізити сторін:
ОСОБА_1 : адреса - АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_6 ;
ОСОБА_2 : адреса - АДРЕСА_3 , ІПН НОМЕР_7 ;
ОСОБА_3 : адреса - АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_8 ;
Забуянська сільська рада Макарівського району Київської області: 08011, Київська область, Макарівський район, с. Забуяння, вул. Незалежності, 44-Б, код ЄДРПОУ 04362272.
Суддя А.В. Косенко
Суд | Макарівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 05.09.2019 |
Оприлюднено | 18.10.2019 |
Номер документу | 84989654 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Макарівський районний суд Київської області
Косенко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні