Рішення
від 09.10.2019 по справі 130/1541/19
ЖМЕРИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

2/130/811/2019

130/1541/19

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" жовтня 2019 р. м. Жмеринка

Жмеринський міськрайонний суду Вінницької області в складі:

головуючого судді Заярного А.М.,

за участі: секретаря Буга Р.М.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Андріанопільської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів №27 Перевальської районної ради про встановлення факту припинення трудових відносин,

ВСТАНОВИВ:

В липні 2019 року позивач звернулась в суд з цим позовом, в якому просила встановити факт припинення трудових відносин між нею та Андріанопільською загальноосвітньою школою І-ІІ ступенів №27 Перевальської районної ради з 01 вересня 2014 року за власним бажанням, у зв`язку з переїздом на нове місце проживання, на підставі ст. 39 КЗпП України.

Стислий виклад позицій позивача.

Позивач свої вимоги обґрунтувала тим, що на підставі наказу №151 з 27 серпня 2001 року вона знаходилась у трудових відносинах з НСШ №27 с. Андріанопіль, який на підставі рішення сесії Перевальської районної ради №9/9 було перейменовано в Андріанопільську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів №27 Перевальської районної ради. Працюючи в даному навчальному закладі учителем біології вона постійно проживала за місцем реєстрації в АДРЕСА_1 .

У зв`язку з проведенням антитерористичної операції на території с. Андріанопіль Перевальського району Луганської області, з липня 2014 року вона змушена була виїхати з даного району без припинення трудових відносин з вищевказаним навчальним закладом, шляхом звільнення з роботи та внесення відповідного запису до трудової книжки. В м. Жмеринка Вінницької області, куди в подальшому вона переїхала, вона була взята на облік як особа переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Позивач зазначила, що Андріанопільська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №27 з початку проведення на території Луганської області антитерористичної операції фактично перестала працювати і вона не має можливості в позасудовому порядку вирішити питання про розірвання трудових відносин, а тому для реалізації свого права на звільнення у зв`язку з переїздом на нове місце, вона звернулась до суду, зазначивши 01.09.2104 як кінець трудових відносин у зв`язку з початком навчального року, з якого вона фактично не приступила до своїх обов`язків.

Процесуальні дії, заяви та клопотання.

13.08.2019 ухвалою судді вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 03.09.2019. Виклик представника відповідача вирішено проводити у відповідності до вимог Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України , шляхом виклику в судове засідання через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

03.09.2019 розгляд справи відкладено у зв`язку з першою неявкою сторін на 09.10.2019. Відповідача повторно викликано в судове засідання у відповідності до вимог Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України .

09.10.2019 позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві.

Представник відповідача Андріанопільської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів №27 Перевальської районної ради повідомлявся про дату, час і місце судового засідання у відповідності до вимог ст. 12-1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України , шляхом виклику в судове засідання через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

Відповідно до ч.1 ст. 12 -1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.

Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.

З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Таким чином, відповідач Андріанопільська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №27 Перевальської районної ради вважається належним чином повідомленим про час та місце слухання справи.

Підстав для відкладення розгляду справи, передбачених частиною 2 ст. 223 ЦПК України, суд не вбачає.

Відповідно частини 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

З огляду на вищевикладене, за умов існування усіх підставі, передбачених ч. 1 ст. 280 ЦПК України, за згодою позивача, суд виніс ухвалу про заочний розгляд справи.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Відповідно до копії пенсійного посвідчення ОСОБА_1 являється пенсіонером за віком (а.с.7).

Як вбачається з копії довідки Дитячо-юнацької спортивної школи Жмеринської міської ради Вінницької області від 23.12.2015 № 104, ОСОБА_1 дійсно проживає на базі Жмеринської міської дитячо-юнацької спортивної школи з облаштованими місцями для проживання, без реєстрації, з 02 лютого 2015 року по даний час (а.с.8).

Згідно копії трудової книжки, виданої ОСОБА_1 , останнім місцем її роботи значиться Андріанопільська загальноосвітня школаІ-ІІ ступенів №27, запис №10 (а.с.9 -13).

Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення, ОСОБА_1 перемістилась з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_2 . АДРЕСА_3 9 (а.с.14, 14 зворот).

Як вбачається з копії реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Індивідуальні відомості про застраховану особу, останні відомості щодо суми заробітку, остання заробітна плата, відповідно до Реєстру застрахованих осіб, виплачена ОСОБА_1 у 2014 році (а.с.15-17).

Вказані докази суд приймає до уваги, так як вони містять інформацію щодо предмета доказування, одержані в порядку встановленому законом.

Вказані правовідносини регулюються Законом України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України та Кодексом законів про працю України.

Згідно з ч. 2 ст. 8 Конституції України звернення до суду для захисту конституційних прав та свобод громадян на підставі Конституції України гарантується.

Згідно з ч. 1 ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.

Аналогічні положення містяться в Європейській соціальній хартії (переглянута) від 03.05.1996р. (ратифікована Україною 14.09.2006р.).

Так, ст. 1 Хартії визначає що з метою забезпечення ефективного здійснення права на працю сторони зобов`язуються: визнати однією зі своїх найголовніших цілей і одним зі своїх найголовніших обов`язків досягнення та підтримання якомога високого і стабільного рівня зайнятості, маючи на меті досягнення повної зайнятості; ефективно захищати право працівника заробляти собі на життя професією, яку він вільно обирає; створювати безкоштовні служби працевлаштування для всіх працівників або забезпечувати їхнє функціонування; забезпечувати належну професійну орієнтацію, підготовку та перекваліфікацію або сприяти їм.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ст. 1 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Стаття 4 вказаного Закону визначає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території. Правовий режим тимчасово окупованої території може бути визначено, змінено чи скасовано виключно законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.

Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Зареєстрована (взята на облік) внутрішньо переміщена особа, яка не звільнилася з роботи (не припинила інший вид зайнятості), у разі неможливості продовження роботи (іншого виду зайнятості) за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю та соціальних послуг за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття може припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин з підтвердженням того, що ця заява таким громадянином надіслана роботодавцю рекомендованим листом (з описом вкладеної до нього такої заяви). Але, у зв`язку з загостренням суспільно-політичної ситуації на території Донецької та Луганської областей, проведенням бойових дій в зоні АТО, підвищення ризику виникнення загрози життю та здоров`ю працівникам поштового зв`язку, блокуванням шляхів проїзду до м. Донецьк і м. Луганськ незаконними озброєними угрупуваннями, зупинено приймання до пересилання поштових відправлень на адресу населених пунктів, які є непідконтрольними державній владі України. Постановою КМУ N 1053 від 30.10.2014 р. було визначено перелік населених пунктів, на яких тимчасово не діє українська влада. В цьому переліку зазначений Первальський район Луганської області та відповідно м. Алчевськ, де проживала позивач.

Таким чином судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 не має реальної можливості подати навіть поштовим відправленням заяву про припинення трудових відносин, оскільки такі відправлення на вказану територію не приймаються.

Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно розпорядження КМУ №1085-р від 07.11.2014 року "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" Луганська область Перевальський район знаходиться на території, де органи державної влади не здійснюються на даний час свої повноваження, в тому числі і поштові служби.

Статтею 21 КЗпП України передбачено, що сторонами трудового договору є працівник і власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, якому й надано право звільнення працівників у певних умовах. Трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати робітникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Як передбачено п.1 ч.1 ст. 23 КЗпП України, трудовий договір може бути безстроковим, що укладається на невизначений строк.

Згідно до ст. 24 КЗпП України, трудовий договір укладається, як правило, у письмовій формі. Додержання письмової форми є обов`язковим. Укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядження власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу.

Згідно ч.1 ст. 38 КЗпП України працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною-інвалідом; догляд за хворим членом сім`ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Відповідно до статей 3, 221, 231 КЗпП України в порядку передбаченому главою ХV цього Кодексу, підглядають розглядові індивідуальні трудові спори працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої приналежності, у тому числі членів кооперативів, їх об`єднань, членів кооперативних сільськогосподарських підприємств, членів інших громадських організацій, які перебувають з ними в трудових відносинах, членів селянських (фермерських) господарств, які працюють за трудовим договором із фізичними особами.

У статі 232 КЗпП України визначено, які трудові спори безпосередньо розглядаються в судах і , як правило, це спори про звільнення, і спори про відмови у прийнятті на роботі.

Відповідно до ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх досліджені, встановив, що Андріанопільська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №27 Перевальської районної ради знаходиться на тимчасово непідконтрольній території у Луганській області, через що позивач позбавлена можливості подати заяву про звільнення особисто або через засоби зв`язку щодо припинення трудових відносин з Андріанопільською загальноосвітньою школою І-ІІ ступенів №27 Перевальської районної ради, що перешкоджає ОСОБА_1 реалізувати її конституційне право на вільне обрання праці та бути звільненою з роботи за власним бажанням у порядку передбаченому законом, враховуючи положення ст. 38 КЗпП України, а тому суд дійшов висновку про задоволення позову.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до п.п. 21,22 ст.5 Закону України Про судовий збір позивач звільнена від сплати судового збору.

Як вбачається з квитанції, наявної в матеріалах справи (а.с.1) позивачем було сплачено суму судового збору при подачі позовної заяви в розмірі 768,40 грн..

Відповідно до ч.2 ст.7 Закону України Про судовий збір позивачу підлягає поверненню сума сплаченого нею судового збору.

Відповідно до ч.6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, враховуючи, що позивач звільнена від сплати судового збору його необхідно компенсувати за рахунок держави

На підставі викладеного, керуючись статтями ст.ст. 3-13, 19, 76-81, 89, 141, 259, 263-265, 280-281 ЦПК України, Суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати факт припинення трудових відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та Андріанопільською загальноосвітньою школою І-ІІ ступенів №27 Перевальської районної ради, з 1 вересня 2014 року, за власним бажанням, у зв`язку з переїздом на нове місце проживання, на підставі ст. 38 Кодексу законів про працю України.

Судовий збір компенсувати за рахунок держави.

Зобов`язати Управління Державної казначейської служби України у Жмеринському районі та м. Жмеринці Вінницької області повернути ОСОБА_1 кошти в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. судового збору відповідно до квитанції від 31 липня 2019 року № ПН 3481601, як помилково сплаченого.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ), Андріанопільська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №27 Перевальської районної ради (місцезнаходження: 94333 Луганська область, перевальський район, с. Адріанополь, вулиця Фрунзе, 2,ЄДРПОУ 24855479).

Суддя: А.М. Заярний

Дата складання повного судового рішення 16.10.2019

СудЖмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення09.10.2019
Оприлюднено18.10.2019
Номер документу84992340
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —130/1541/19

Рішення від 09.10.2019

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Заярний А. М.

Рішення від 09.10.2019

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Заярний А. М.

Ухвала від 03.09.2019

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Заярний А. М.

Ухвала від 13.08.2019

Цивільне

Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області

Заярний А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні