ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.10.19 Справа № 917/1359/19
Господарський суд Полтавської області у складі судді Тимощенко О.М., при секретарі судового засідання Отюговій О.І ., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовною заявою Лохвицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області вул. Перемоги, 15, м. Лохвиця, Лохвицький район, Полтавська область,37200
до відповідача Безсалівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області с. Безсали, Лохвицький район, Полтавська область,37206
про стягнення 7 919,21 грн. надміру виплаченої пенсії
ВСТАНОВИВ:
06.08.2019 року до Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Лохвицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області до відповідача Безсалівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області про стягнення 7 919,21 грн. надміри виплаченої пенсії.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області суду від 09.08.2019 року на підставі ст. 174 ГПК України позовну заяву Лохвицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області залишено без руху та надано позивачу строк 3 дні з дня вручення такої ухвали для усунення недоліків.
19.08.2019 року від позивача до суду надійшло клопотання про усунення недоліків.
У позові позивач вказав як третю особу ОСОБА_1 .
Згідно приписів ч. ч. 1,3 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
При цьому позивач відповідної заяви та обґрунтування необхідності залучення третьої особи не подавав, не вказав на стороні кого необхідно залучити третю особу, не навів мотивів на які саме права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Суд не вбачав підстав для залучення третьої особи за таких обставин.
Ухвалою суду від 20.08.2019 року відкрито провадження у даній справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України протягом 15 днів з дня отримання ухвали; після отримання від позивача відповіді на відзив подати до суду заперечення в строк 5 днів з дня отримання такої відповіді від позивача з урахуванням вимог ст.167,184 ГПК України. Встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив з урахуванням вимог ст. 166 ГПК України 5 днів з моменту отримання від відповідача відзиву на позов. Попереджено відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст.165 ГПК України).
Частиною 5 ст.176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст.242 цього Кодексу, та з додержанням вимог ч.4 ст.120 цього Кодексу.
Відповідно до ч.11 ст.242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Так, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи, ухвала від 20.08.2019 про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача.
Станом на дату розгляду справи по суті до суду надійшло рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідно до якого ухвала суду від 20.08.2019 була вручена відповідачу 23.08.2019 року.
Згідно з ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.251 Господарського процесуального кодексу України та ухвалою суду від 20.08.2019 не подав до суду відзиву на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами відповідно до ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно положень ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У відповідності до ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення (ч. 4 ст. 240 ГПК України).
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення ( ч. 5 ст. 240 ГПК України).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне.
На обліку в Лохвицькому об`єднаному управлінні ПФУ Полтавської області перебуває гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 Йому призначена та виплачується пенсія за віком відповідно до ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058/1У від 09.07.2003р., на підставі поданої заяви від 19.11.01 р. та згідно даних системи персоніфікованого обліку.
Відповідно до ч. 1 ст.40 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. А страховий стаж відповідно до ч.2 ст.24 ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування 11 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
При подачі звітності у 2008 році Безсалівська сільська рада Лохвицького району допустила помилку в реєстраційному номері облікової картки платника податків ОСОБА_1 . В результаті цього було безпідставно враховано завищену заробітну плату, яка вплинула на розмір пенсії ОСОБА_1 При виявленні некоректного реєстраційного номеру картки платника податків Безсалівською сільською радою Лохвицького району відповідно до заяви №127 від 08.10.2018р. було виправлено помилку шляхом коригування звітності 08 жовтня 2018 року. Внаслідок надання відповідачем недостовірних відомостей, після проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з вірним реєстраційним номером виникла переплата пенсії в сумі 7 919 Грн. 21 коп. за період з 19.11.2013 по 30.11.2018р.
За твердженням позивача, враховуючи, що надмірна виплата сум пенсій відбулася внаслідок подання Безсалівською сільською радою Лохвицького району недостовірних даних, саме сільська рада повинна нести матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну бюджету Пенсійного фонду України. Поданням недостовірних даних відповідачем завдано істотної шкоди інтересам держави, яка відповідно до ст. 46 Конституції України гарантує громадянам України право на соціальний захист.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Згідно статті 14 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об`єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10 статті 11 цього Закону.
Відповідно до статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до статей 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права та інтересу у разі його порушення, невизнання або оспорювання, шляхом звернення до суду у спосіб зокрема відшкодування збитків та інших способів відшкодування майнової шкоди.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначено у ст. 1166 Цивільного кодексу України, згідно з якою майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відшкодування шкоди є одним із видів цивільно-правової відповідальності і для застосування такої міри відповідальності необхідна наявність всіх елементів складу правопорушення, а саме: протиправної поведінки, дії чи бездіяльність особи; шкідливого результату такої поведінки - збитків (шкоди), їх наявності та розміру; причинного зв`язку між протиправною поведінкою та збитками; вини особи, яка заподіяла шкоду. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не наступає.
У даному випадку мають місце (є доведеними) усі чотири елементи складу цивільного правопорушення, необхідні для притягнення відповідача до такої відповідальності як відшкодування майнової шкоди.
Протиправна поведінка відповідача полягала у зазначенні невірного реєстраційного номеру картки платника податків.
Майнова шкода, завдана управлінню Пенсійному фонду України протиправною поведінкою відповідача, полягає у витратах Пенсійного фонду України на виплату ОСОБА_1 - 7919,21 грн. надмірно виплаченої пенсії.
Причинний зв`язок між завданою управлінню Пенсійному фонду України майновою шкодою і протиправною поведінкою відповідача полягає у тому, що саме внаслідок зазначення відповідачем невірного реєстраційного номеру картки платника податків позивач нарахував і виплатив фізичній особі 7 919,21 грн. надмірної пенсії.
Наведене підтверджується розпорядженнями про призначення пенсії ( арк. справи 10-11), розпорядженням про перерахунок пенсії (12-13), заявою відповідача ( арк. справи 14), повідомленням позивача ( арк. справи 15), протоколом призначення пенсії ( арк. справи 16).
Відповідач проти позову жодних заперечень не надав.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
На підставі матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідачем не спростовуються та не заперечуються, та підлягають задоволенню.
Судовий збір згідно ст. 129 ГПК України відшкодовується позивачу за рахунок відповідача.
Керуючись статтями 129, 232-233,237-238,240 ГПК України, суд,-
Вирішив:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Безсалівської сільської ради Лохвицького району Полтавської області ( с. Безсали, Лохвицький район, Полтавська область,37206 , ідентифікаційний код 21048548) на користь Лохвицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Перемоги, 15, м. Лохвиця, Лохвицький район, Полтавська область,37200, ідентифікаційний код 40386115) 7919,21 грн. переплаченої пенсії, 1921 грн. витрат по сплаті судового збору.
Видати накази після набранням рішенням законної сили.
Рішення підписано 17.10.2019 року
Суддя Тимощенко О.М.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст.256 ГПК України). Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2019 |
Оприлюднено | 18.10.2019 |
Номер документу | 85014407 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Тимощенко О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні