ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3326/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
03 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги про визнання незаконними дій щодо відмови у призначенні захисникадля надання правової допомоги і складення документів процесуального харахтеру згідно заяви від 17.07.2019 року та зобов`язання розглянути заяву від 17.07.2019 року та призначити захисника для надання правової допомоги і складення документів процесуального харахтеру згідно заяви від 17.07.2019 року. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що Полтавським місцевим центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги протиправно йому відмовлено у наданні безоплатної вторинної допомоги за його заявою від 17.07.2019 року, оскільки вказана заява є конкретною та зрозумілою, в ній зазначено найменування процесуального документа, який потрібно скласти, та найменування органу, на адресу якого потрібно скласти процесуальні документи. Такою наголошував, що він не має юридичної освіти та відповідних юридичних знань, а тому допущена можлива неточність у назві процесуального документу, який потрібно скласти, не може бути підставою для відмови у наданні безоплатної вторинної правової допомоги. Вважає, що вказаними діями відповідача порушене його право на професійну правничу допомогу, гарантоване статтею 59 Конституції України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2019 року зазначену позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників сторін у судове засідання.
24 вересня 2019 року до суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому представник вказує, що у 2018 році за заявами довічно засудженого ОСОБА_1 про надання йому правової допомоги Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області було видано адвокатам 6 доручень і 3 доручення за ухвалами судів. У 2019 році регіональним та місцевим центрами видано 6 доручень адвокатам для надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_1 Зазначає, що позивач добре ознайомлений з порядком надання безоплатної вторинної правової допомоги, оскільки скористався правом на безоплатну вторинну правову допомогу неоднаразово. Для отримання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_1 необхідно звернутися до місцевого центру із конкретизованою заявою через установу виконання покарань з відповідним супровідним листом. У разі, якщо раніше з питання викладеного у зверненні не надавалася безоплатна вторинна правова допомога, йому буде призначено адвоката для надання такої правової допомоги.
У відповіді на відзив, що надійшла до суду 08.10.2019, представник позивач наполягає на тому, що з питання, порушеного позивачем у заяві від 17.07.2019 року, безоплатна вторинна допомога раніше не надавалась, а тому відсутні підстави для відмови, визначені статтею 20 Закону України "Про безоплатну правову допомогу".
В запереченні на відповідь на відзив на позовну заяву № 01-21/1178 представником відповідача наголошувалось на тому, що місцевим центром не було відмовлено ОСОБА_1 у наданні безоплатної вторинної правової допомоги, рішення про відмову у наданні безоплатної вторинної правової допомоги не приймалося. У відповіді акцентовано увагу ОСОБА_1 на те, що заява від 17.07.2019 року не є конкретною і з її змісту неможливо з`ясувати чи йому вже надавалась безоплатна вторинна правова допомога саме з цього питання чи ні. В задоволенні позовних вимог просив відмовити в повному обсязі.
Відповідно до вимог пункту 2 частини 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв`язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до таких висновків.
За змістом довідки Державної установи "Полтавська установа виконання покарань №23" (а.с. 13) ОСОБА_1 1991 року народження є засудженим до довічного позбавлення волі, відбуває покарання в Державній установі "Полтавська установа виконання покарань №23".
17.07.2019 року за вх. № В-34 до Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги надійшла заява ОСОБА_1 від 17.07.2019, у якій останній просив призначити захисника (адвоката) для надання правової допомоги і складення документів процесуального характеру: - до суду двох цивільних позовів про спростування недостовірної інформації, захисту честі та гідності, зобовязання вчинити певні дії та про відшкодування моральної шкоди; клопотання про звільнення від сплати судового збору; клопотання про поновлення строку на подання цивільних позовів; клопотання про витребування доказів та допит свідків; - до органів місцевого самоврядування, Полтавської УВП № 23, ГУ НП в Полтавській області адвокатських запитів та клопотань про отримання певної інформації та витребування документів; - до Диканського районного суду Полтавської області адвокатських запитів та клопотань про отримання певної інформації та витребування документів, необхідних для подання двох цивільних позовів; - представництва інтересів під час розгляду цивільних позовів.
Листом від 08.08.2019 вих.№ 01-24/880 Полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги повідомив засудженого ОСОБА_1 про не можливість на даний час вирішити по суті заяву останнього від 17.07.2019 року, оскільки з їх змісту незрозуміло який вид безоплатної вторинної правової допомоги він потребує та з якого саме питання. (а.с. 7).
Вважаючи рішення Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги про відмову у наданні безоплатної вторинної правової допомоги за заявою від 17.07.2019 року протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Зміст права на безоплатну правову допомогу, порядок реалізації цього права, підстави та порядок надання безоплатної правової допомоги, державні гарантії щодо надання безоплатної правової допомоги відповідно до Конституції України визначає Закон України "Про безоплатну правову допомогу" від 02.06.2011 №3460-VI.
За приписами статті 1 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" безоплатна правова допомога - правова допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел; правова допомога - надання правових послуг, спрямованих на забезпечення реалізації прав і свобод людини і громадянина, захисту цих прав і свобод, їх відновлення у разі порушення; правові послуги - надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; здійснення представництва інтересів особи в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; забезпечення захисту особи від обвинувачення; надання особі допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.
Право на безоплатну правову допомогу - гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця, чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених цим Законом (стаття 3 Закону України "Про безоплатну правову допомогу").
Відповідно до статті 4 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" при реалізації права на безоплатну правову допомогу не допускається застосовування привілеїв чи обмежень до осіб за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" право на безоплатну вторинну правову допомогу згідно з цим Законом та іншими законами України мають особи, у кримінальних провадженнях стосовно яких відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України захисник залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії, а також особи, засуджені до покарання у вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або обмеження волі, - на всі види правових послуг, передбачені частиною другою статті 13 цього Закону.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є засудженим до довічного позбавлення волі, відбуває покарання в Державній установі "Полтавська установа виконання покарань №23".
За приписами статті 15 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" суб`єктами надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні є: 1) центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги; 2) адвокати, включені до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу.
Згідно статті 17 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги:
1) приймає рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги або про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги;
2) забезпечує складення процесуальних документів за зверненням суб`єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу;
3) забезпечує участь захисника при здійсненні досудового розслідування та судового провадження у випадках, коли захисник відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії;
4) забезпечує участь захисника у розгляді справи про адміністративне правопорушення;
5) забезпечує здійснення представництва інтересів суб`єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу в судах, інших органах державної влади, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
6) укладає контракти з адвокатами, включеними до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, для надання такої допомоги на постійній основі;
7) укладає договори з адвокатами, включеними до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, для надання такої допомоги на тимчасовій основі (на підставі окремих договорів про надання послуг);
8) видає доручення для підтвердження повноважень захисника або повноважень адвоката для здійснення представництва інтересів особи в судах, органах державної влади, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
9) приймає рішення про заміну адвоката відповідно до статті 24 цього Закону;
10) подає клопотання до Координаційного центру з надання правової допомоги про виключення адвоката з Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, у випадках, передбачених пунктами 2 і 3 частини першої статті 24 цього Закону;
11) приймає рішення про припинення надання безоплатної вторинної правової допомоги;
12) подає Координаційному центру з надання правової допомоги звіти про свою діяльність;
13) виконує інші функції, передбачені Положенням про центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
За змістом статті 19 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" у разі звернення особи про надання одного з видів безоплатної вторинної правової допомоги Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги зобов`язаний протягом десяти днів з дня надходження звернення прийняти рішення щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Якщо особа належить до однієї з категорій осіб, передбачених частиною першою статті 14 цього Закону, Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги приймає рішення про надання безоплатної вторинної правової допомоги і письмово повідомляє про це особу або її законного представника, а також суд, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, в яких здійснюватиметься представництво інтересів особи.
Якщо особа не має підстав для отримання безоплатної вторинної правової допомоги, Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги приймає рішення про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги і надсилає копію цього рішення особі, яка звернулася про надання такої допомоги, з одночасним роз`ясненням порядку оскарження рішення про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги.
Підстави для відмови в наданні безоплатної вторинної правової допомоги визначені у статті 20 Закону України "Про безоплатну правову допомогу".
Так, згідно вказаної статті особі може бути відмовлено в наданні безоплатної вторинної правової допомоги за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) особа не належить до жодної з категорій осіб, передбачених частиною першою статті 14 цього Закону;
2) особа подала неправдиві відомості або фальшиві документи з метою віднесення її до однієї категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу;
3) вимоги особи про захист або відновлення її прав є неправомірними;
4) особі раніше надавалася безоплатна вторинна правова допомога з одного і того ж питання;
5) особа використала всі національні засоби правового захисту у справі, з якої звертається за наданням безоплатної вторинної правової допомоги.
У разі якщо особі відмовлено в наданні безоплатної вторинної правової допомоги на підставі пункту 5 частини першої цієї статті, до рішення про відмову додається письмове роз`яснення про порядок звернення до відповідних міжнародних судових установ чи відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна.
Тобто, вказані підстави для відмови в наданні безоплатної вторинної правової допомоги є вичерпними.
Згідно пояснень представника відповідача місцевим центром було розглянуто заяву ОСОБА_1 від 17.07.2019 та вказано на відсутність у заяві даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення на час її розгляду. Лист місцевого центру від 08.08.2019 року № 01-24/880 є відповіддю, підготовленою заявником відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян".
З цього приводу суд зазначає, що згідно частини першої та другої статті 13 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" безоплатна вторинна правова допомога - вид державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг: 1) захист; 2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; 3) складення документів процесуального характеру.
Зі змісту наявної у матеріалах справи заяви ОСОБА_1 від 17.07.2019 слідує, що вона містить прохання про призначення захисника (адвоката) для надання правової допомоги і складення документів процесуального характеру, а тому вказана заява повинна бути розглянута в порядку Закону України "Про безоплатну правову допомогу".
Суд зазначає, що приписи статті 19 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" виключають можливість центру оформляти наслідки розгляду звернень / заяв про надання безоплатної вторинної правової будь яким іншим способом, а ніж шляхом прийняття рішення щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги чи рішення про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги.
Разом з тим, в порушення приписів вказаної норми у спірному випадку результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.07.2019 оформлені не рішенням щодо надання безоплатної вторинної правової допомоги або рішенням про відмову в наданні безоплатної вторинної правової допомоги, а листом центру від 08.08.2019 вих. № 01-24/880.
Суд відхиляє доводи представника відповідача про неможливість з`ясування чи ОСОБА_1 вже надавалась безоплатна вторинна правова допомога саме з цього питання чи ні як на правомірну підставу для не прийняття відповідного рішення, оскільки це питання може бути з`ясовано в процесі надання безоплатної вторинної правової допомоги в порядку пункту 4 частини 1 статті 23 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" .
За викладених обставин, враховуючи, що заява ОСОБА_1 від 17.07.2019 не була вирішена по суті доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.07.2019 року про надання безоплатної вторинної правової допомоги відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про безоплатну правову допомогу" та зобов`язання Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.07.2019 року про надання безоплатної вторинної правової допомоги з урахуванням висновків суду.
Таким чином, позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , Державна установа "Полтавська установа виконання покарань № 23"; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (вул. Європейська, 37/40, м. Полтава, 36011; код ЄДРПОУ 39788609) про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.07.2019 року про надання безоплатної вторинної правової допомоги відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про безоплатну правову допомогу".
Зобов`язати Полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.07.2019 року про надання безоплатної вторинної правової допомоги з урахуванням висновків суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Б. Головко
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2019 |
Оприлюднено | 19.10.2019 |
Номер документу | 85026988 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
А.Б. Головко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні