справа № 156/612/19
Провадження № 2/156/303/19
рядок статзвіту 4
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
18 жовтня 2019 року смт Іваничі
Іваничівський районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Нєвєрова І. М.,
за участю секретаря судового засідання Салатюк Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду цивільну справу № 156/612/19 за позовно заявою ОСОБА_1 до Старолішнянської сільської ради про встановлення факту проживання однією сім`єю та визнання права власності на 1/2 частину житлового будинку, - .
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до Старолішнянської сільської ради про встановлення факту проживання однією сім`єю та визнання права власності на 1/2 частину житлового будинку. Позовні вимоги мотивує тим, що з 20 травня 2001 року була зареєстрована та проживала разом із своїм вітчимом ОСОБА_2 у житловому будинку, який знаходиться в АДРЕСА_1 . Власниками вказаного будинку були ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , кожному з них належало по 1/2 частині будинковолодіння.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер. Позивач прийняла спадщину за заповітом після його смерті до складу якої увійшла 1/2 частина житлового будинку.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 Вона постійно проживала разом із ним, вели спільне господарство, спільно несли витрати на утримання будинку, догляділа ОСОБА_2 до смерті та здійснила його поховання. Встановлення даного факту їй необхідне для оформлення спадщини. Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає. Однак, оформити право власності вона не може через відсутність документів, які підтверджують її родинні відносини із спадкодавцем. Просить ухвалити рішення, яким встановити факт проживання однією сім`єю з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та визнати за нею 1/2 частину житлового будинку, який знаходиться в АДРЕСА_1 .
Позивач в судове засідання не з`явилася, однак від неї надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача Старолішнянської сільської ради в судове засідання не з`явився, однак від нього надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнає та не заперечує щодо їх задоволення.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи та проведенням розгляду справи за їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України , не здійснювалося.
Згідно ч. 1 ст. 223 Цивільно-процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Випадки відкладення розгляду справи відсутні.
Суд, дослідивши надані докази, приходить до висновку, що позовна заява підставна та підлягає до повного задоволення, виходячи із наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що згідно свідоцтва про смерть (серії НОМЕР_1 ) ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.14).
Будинковою книгою стверджується, що позивач ОСОБА_1 була зареєстрована та проживала разом із своїм вітчимом ОСОБА_2 (а.с.6-9).
Витягом з погосподарської книги № 2 за 2017 рік стверджується, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 належало по 1/2 частині будинковолодіння, що знаходиться в АДРЕСА_1 (а.с. 10).
Статтею 1264 ЦК України передбачено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач з 20 травня 2001 року була зареєстрована та проживала за однією адресою із спадкодавцем ОСОБА_2 до моменту його смерті. Позивач є єдиним спадкоємцем за законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 293 ЦПК України , окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Встановлення факту проживання однією сім`єю необхідно позивачу для оформлення права власності на спадкове майно,тобто цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для позивача - право на оформлення спадкових прав.
З матеріалів справи прослідковується, що ОСОБА_2 був вітчимом позивача - ОСОБА_1 та вони разом проживали однією сім`єю більше п`яти років.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Згідно ст. 346 ЦК України смерть власника є однією з підстав припинення права власності.
Частиною 1 ст. 1268 ЦК України передбачено, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялись внаслідок його смерті.
З матеріалів справи вбачається, що позивач прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 вступивши у володіння спадковим майном, шляхом проживання разом із спадкодавцем за однією адресою. Державним нотаріусом позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 у зв`язку із відсутністю оригіналу правовстановлюючих документів на спадкове майно. Матеріалами справи встановлено, що позивач набула право власності на 1/2 частину житлового будинку шляхом спадкування.
Визнання позову відповідачем будь-чиїх прав та інтересів не порушує.
За таких обставин вимоги позивача є обґрунтованими та підставними.
Судові витрати по справі суд покладає на позивача.
Керуючись ст. ст. 13 , 18 , 258, 259, 263-265, 293 , 294 , 319 ЦПК України , ст. ст. 392, 1233, 1235, 1268 ЦК України, суд, -
у х в а л и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), мешканки АДРЕСА_2 до Старолішнянської сільської ради Іваничівського району Волинської області (код ЄДРПОУ 04333402) про встановлення факту проживання однією сім`єю та визнання права власності на 1/2 частину житлового будинку - задовольнити повністю.
Встановити той факт, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 проживав із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , мешканкою АДРЕСА_2 право власності на 1/2 частину житлового будинку АДРЕСА_1 , яку вона успадкувала за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно підп. 15.5 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Іваничівський районний суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І. М. Нєвєров
Суд | Іваничівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2019 |
Оприлюднено | 19.10.2019 |
Номер документу | 85028652 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Іваничівський районний суд Волинської області
Нєвєров І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні