Рішення
від 15.10.2019 по справі 360/3536/19
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

15 жовтня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3536/19

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Захарової О.В.,

за участю

секретаря судового засідання Пономарьової О.І.,

та представників сторін:

від позивача - Куклішина В.Г.,

Федіна С.О.,

від відповідача - не прибув,

розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 360/3536/19 за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до дочірнього підприємства Луганський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

09 серпня 2019 року Державна екологічна інспекція у Луганській області (далі - позивач) звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до дочірнього підприємства Луганський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (далі - відповідач, ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України ), в якому позивач просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації технологічного обладнання пов`язаного з операціями виробництва асфальтобетонної суміші, шляхом зобов`язання тимчасово зупинити виконання робіт з експлуатації:

- технологічного обладнання (асфальтозмішувальна установка ДС-158), розташованого на території виробничого майданчика № 2 філії Біловодський райавтодор ДП Луганський облавтодор за адресою; 92200, Луганська область, Біловодський район, Семикозівська сільська рада, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого статтею 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря ;

- технологічного обладнання (асфальтозмішувальна установка ДС-158), розташованого на території виробничого майданчика філії Білокуракинський райавтодор ДП Луганський облавтодор за адресою: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Чапаєва, буд. 240, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст. 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря ;

- технологічного обладнання (асфальтозмішувальна установка Тельмомат ), розташованого на території виробничого майданчика № 2 філії Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця ДП Луганський облавтодор за адресою: Луганська область, Старобільський район, с. Половинкине, вул. Степова, буд. 40, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст. 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря ;

- двох місць розвантаження щебню і відсіву, пов`язаних з операціями виробництва асфальтобетонної суміші, розташованих на території виробничого майданчика № 2 філії Кремінський райавтодор ДП Луганський облавтодор за адресою: 92950, Луганська область, Кремінський район, м. Кремінна, пров. Сєвєрний, буд. 1Б, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст. 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що інспекцією в період з 13.05.2019 по 24.05.2019 проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів дочірнього підприємства Луганський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України та його філій, серед яких філія Біловодський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 26229941, місцезнаходження: 92800, Луганська область, Біловодський район, смт. Біловодськ, вул. Гуньяна, буд. 20); філія Білокуракинський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 26229929, місцезнаходження: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Чапаева, буд. 240); філія Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 33702018, місцезнаходження: 92700, Луганська область, Старобільський район, с. Чмирівка, вул. Східна, буд. 4); філія Кремінський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 26229852, місцезнаходження; 92950, Луганська область, Кремінський район, м. Кремінна, вул. Інтернаціональна, буд. 156). За результатом планового заходу державного нагляду (контролю) встановлено, що філії ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України , а саме Біловодський райавтодор , Білокуракинський райавтодор , Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця , Кремінський райавтодор проваджують господарську діяльність з експлуатації обладнання необхідного для виготовлення асфальтобетонної суміші, яка пов`язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, при відсутності дозволу на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст. 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря .

За результатами перевірки ДП Луганський облавтодор складено акт від 24.05.2019 №182 та надано припис щодо усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства від 29.05.2.019 № 182.

З метою перевірки стану усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів інспекцією здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України . Під час здійснення позапланової перевірки встановлено факт невиконання пунктів №15, № 16, № 17 припису № 182 від 29.05.2019 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.

За невиконання вимог припису № 182 від 29.05.2019 до адміністративної відповідальності були притягнуті особи, відповідальні за його виконання, філій Кремінський райавтодор , Біловодський райавтодор , Білокуракинський райавтодор , Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України . Останніми штрафи сплачені в повному обсязі.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 16 Конституції України, ст. 20 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , Положенням про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим наказом Мінприроди України від 11.08.2017 № 312, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 04.09.2017 за № 1080/30948 та статтями 50, 51 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , статтями 11, 12 Закону України Про охорону атмосферного повітря та у зв`язку з наявністю фактів порушень вимог природоохоронного законодавства, підлягає безумовному тимчасовому зупиненню (припиненню) виконання робіт за рішенням суду.

Ухвалою від 13 серпня 2019 року позовну заяву Державної екологічної інспекції у Луганській області залишено без руху, запропоновано позивачу протягом семи (семи) календарних днів з дня отримання даної ухвали надати суду належним чином засвідчені копії письмових доказів, доданих до позовної заяви, для приєднання до справи з доказами надіслання відповідачу, або документ на підтвердження права Полтавського діяти від імені та в інтересах Державної екологічної інспекції у Луганській області; документ про сплату судового збору в розмірі 1921,00 грн (арк. спр. 118 - 120).

Позивачем 23.08.2019 на виконання вимог ухвали суду від 13.08.2019 надано супровідний лист з додатками (арк. спр. 123 - 127).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 1-3).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2019 року клопотання дочірнього підприємства Луганський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України про зобов`язання позивача направити копію позову з усіма додатками на його адресу, надати додатковий строк для надання відзиву після отримання позовної заяви, - повернуто заявнику без розгляду, перейдено із розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (арк. спр. 141-142).

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги повністю, просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду відповідач повідомлений належним чином (арк. спр. 154), правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Керуючись положеннями статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача в порядку письмового провадження.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, суд встановив таке.

Дочірнє підприємство Луганський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України є юридичною особою, код ЄДРПОУ 31995774, юридична адреса: Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 70, код за КВЕД, серед іншого: 23.61 - Виготовлення виробів із бетону для будівництва; 23.69 - Виробництво інших виробів із бетону, гіпсу та цемент (арк. спр. 168 - 171).

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відокремленими підрозділами юридичної особи є: філія Біловодський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 26229941, місцезнаходження: 92800, Луганська область, Біловодський район, смт. Біловодськ, вул. Гуньяна, будинок 20); філія Білокуракинський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 26229929, місцезнаходження: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Чапаева, будинок 240); філія Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 33702018, місцезнаходження: 92700, Луганська область, Старобільський район, с. Чмирівка, вул. Східна, будинок 4); філія Кремінський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 26229852, місцезнаходження; 92950, Луганська область, Кремінський район, м. Кремінна, вул. Інтернаціональна, будинок 156) (арк.спр.168-171).

З метою дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища на підставі статті 20-2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , статті 5 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності , Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю), затвердженого наказом Державної регуляторної служби України від 15.11.2018 № 152, призначено проведення планового заходу ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України та його філіях, про що виданий наказ Державної екологічної інспекції у Луганській області від 11.05.2019 за № 2/1-28-135 (арк. спр. 13-15).

На підставі наказу про організацію здійснення планового заходу від 11.05.2019 за №2/1-28-135, направлення на перевірку від 11.05.2019 № 337/01-03-19, за наявності повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 19.04.2019 № 281/01-03-19, посадовими особами Державної екологічної інспекції у Луганській області у період з 13.05.2019 по 24.05.2019 проведено плановий захід державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів дочірнього підприємства Луганський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України та його філій, за наслідками якої складено акт від 24.05.2019 № 182 (арк. спр. 10-77).

Перевіркою встановлені наступні порушення, зафіксовані в акті від 24.05.2019 № 182, серед яких, наступні:

- під час проведення перевірки комплексу будівель та споруд № 1 філії Біловодський райавтодор за адресою: Луганська область, Біловодський район, Семикозівська сільська рада, встановлено факт експлуатації технологічного обладнання установки ДС-158 для виробництва асфальтобетонної суміші, пов`язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст. 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря (арк. спр. 30 зв.);

- під час проведення перевірки філії Білокуракинський райавтодор за адресою: Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Чапаева, буд. 240, встановлено факт експлуатації технологічного обладнання установки ДС-158 для виробництва асфальтобетонної суміші, пов`язаного з викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст. 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря (арк. спр. 29 зв., 30);

- під час проведення перевірки виробничого майданчика № 2 (АБЗ) філії Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця за адресою: Луганська область, Старобільський район, с. Половинкине, вул. Степова, 40, встановлено факт експлуатації технологічного обладнання установки асфальтозмішувача Тельмомат , пов`язаного з викидом забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст. 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря (арк. спр. 30 зв., 31);

- під час проведення виробничого майданчика № 2 (АБЗ) філії Кремінський райавтодор за адресою: Луганська область, Кремінський район, м. Кремінна, пров. Сєвєрний, 1-6, встановлено факт експлуатації двох місць розвантаження щебню і відсіву, пов`язаних з операціями виробництва асфальтобетонної суміші та з викидом забруднюючих речовин в атмосферне без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням ст.11 Закону України Про охорону атмосферного повітря (арк. спр. 27-29).

З метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, проведеного на ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України в період з 13.05.2019 по 24.05.2019, Державною екологічною інспекцією у Луганській області винесено припис № 182 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 29.05.2019 (арк. спр. 74-79).

У пунктах 15,16,17 припису від 29.05.2019 № 182 визначено, що відповідач повинен усунути порушення порушень вимог природоохоронного законодавства:

- отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами по філіям Кремінський райавтодор , Білокуракинський райавтодор , Біловодський райавтодор та Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця до 30.06.2019 (п.15 припису);

- надати інформацію щодо постановки на державний облік в галузі охорони атмосферного повітря на адресу Державної екологічної інспекції у Луганській області до 30.06.2019 (п.16 припису);

- не допускати викиди забруднюючих в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без відповідного документу дозвільного характеру по виявленим стаціонарним джерелам викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на ДП Луганський облавтодор та його відокремлених структурних підрозділах (філіях).

За результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України , оформленого актом від 16.07.2019 № 270, встановлено, що вимоги пунктів 15, 16, 17 припису від 29.05.2019 № 182 відповідачем не виконані (арк. спр. 80-96).

За порушення порядку здійснення викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря при експлуатації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин, Державною екологічною інспекцією у Луганській області до адміністративної відповідальності були притягнуті керівники та/або відповідальні особи відокремлених підрозділів Білокуракинський райавтодор , Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця , Біловодський райавтодор , Кремінський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України та накладені адміністративні стягнення у вигляді штрафу (арк. спр. 97-104).

За невиконання вимог припису Державної екологічної інспекції у Луганській області від 29.05.2019 № 182 інспекторами були складені протоколи про адміністративне правопорушення та винесено постанови про накладення адміністративного стягнення у відношенні осіб, відповідальних за його виконання відокремлених підрозділів Білокуракинський райавтодор , Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця , Біловодський райавтодор , Кремінський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (арк. спр. 105-112).

Адміністративні штрафи повністю добровільно сплачені, про що зазначено представниками позивача у судовому засіданні.

Відповідно до опису виявлених правопорушень, перевіркою встановлено порушення відповідачем ст. ст. 10, 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря , ст. 20-2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , ст. ст. 8, 11 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності , а саме відсутність дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що й слугувало підставою звернення позивача до суду.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, суд виходить з такого.

З 05 травня 2017 року, дня офіційного опублікування, набрало чинності Положення про Державну екологічну інспекцію України , затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275 (далі - Положення № 275).

Відповідно до Положення № 275 Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Пунктом 7 Положення № 275 встановлено, що Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення № 275 Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 № 877-V.

Відповідно до статті 1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності , державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності , на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За вимогами частини восьмої статті 7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання.

Отже, у разі встановлення порушень природоохоронного законодавства, позивач має право вказати на виявлені порушення, винести припис та надати добровільний строк на його виконання. У разі невиконання припису, до підприємства можливо застосувати примусові заходи реагування у вигляді зупинення виконання робіт.

Водночас, правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України від 16.10.1992 № 2707-XII Про охорону атмосферного повітря (далі - Закон № 2707). Цей закон спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище, а також визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.

Так, відповідно до опису виявлених правопорушень, перевіркою встановлено порушення відповідачем ст. ст. 10, 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря , ст. 20-2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , ст. ст. 8, 11 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності , а саме відсутність дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що й слугувало підставою звернення позивача до суду.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря, визначені Законом № 2707, який спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище.

Відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України Про охорону навколишнього природного середовища та іншими нормативно-правовими актами (стаття 2 Закону № 2707).

Відповідно до статті 10 Закону № 2707, підприємства, установи, організації та громадяни-суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані:

- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п`ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

Відповідно до статті 11 Закону № 2707:

- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення;

- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

До першої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об`єкти, які не належать до першої і другої груп.

Строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - сім років, об`єкт якого належить до другої групи, - десять років, об`єкт якого належить до третьої групи, - необмежений.

Перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян-суб`єктів підприємницької діяльності, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 12 Закону № 2707, господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту в частини першої статті 20-2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

З огляду на завдання адміністративного судочинства такий механізм реалізації владних повноважень покладає на адміністративний суд обов`язок, окрім іншого, запобігти неправомірному обмеженню прав та інтересів конкретних суб`єктів господарювання суб`єктами владних повноважень; з іншого боку суд повинен зважати на підстави, які змушують контролюючий орган звертатися з позовом про застосування таких заходів реагування, як-от зупинення роботи підприємств чи їхніх окремих об`єктів. З урахуванням наведених контролюючим органом обставин у зіставленні з наслідками застосування заходів реагування адміністративний суд і повинен ухвалити рішення по суті і в межах позовних вимог.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 07.08.2019 у справі №140/2043/18.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що у філій Білокуракинський райавтодор , Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця , Біловодський райавтодор , Кремінський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України відсутні дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Відповідачем не виконуються вимоги припису, а саме не забезпечено отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Щодо філії Кремінський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України .

Строк дії дозволу № 4421610100-12 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий філії Кремінський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (Промисловий майданчик № 2, АБЗ), терміном дії 5 років, з 25.06.2008 по 25.06.2013, закінчився 25.06.2013 відповідно (арк. спр. 185).

Згідно з довідкою ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України за підписом в.о. начальника філії Кремінський райавтодор та головного бухгалтера, б/н, філією Кремінський райавтодор вироблено асфальтобетонної суміші 24000 за 2016 рік 7300 тон, за 2017 рік 7500 тон, за 2018 рік - 8400 тон, за 2019 рік (станом на 21.05.2019) 800 тон (арк. спр. 186).

Виготовлення асфальтобетонної суміші свідчать про експлуатацію 2 місць розвантаження щебню і відсіву, пов`язаних з операціями виробництва асфальтобетонної суміші, розташованих на території виробничого майданчика № 2 філії Кремінський райавтодор ДП Луганський облавтодор за адресою: 92950, Луганська область, Кремінський район, м. Кремінна, пров. Сєвєрний, буд. 1Б, та з викидом забруднюючих речовин в атмосферне без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Щодо філії Білокуракинський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України .

Строк дії дозволу № 4420955100-2 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий філії Білокуракинський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (Промисловий майданчик № 2) терміном дії 5 років, з 17.06.2008 по 17.06.2013, закінчився 17.06.2013 (арк. спр. 189).

У довідці про виготовлення асфальтобетонної суміші по філії Білокуракинський райавтодор на установці ДС-158 за період 2016-2018, підписаною начальником філії та головним бухгалтером, б/н, зазначено, що асфальтобетонним заводом філії Білокуракинський райавтодор виготовлено асфальтобетонної суміші у 2016 році 366,5 тон, у 2017 році 4516,9 тон, у 2018 році 6062,35 тон (арк. спр. 190).

Вказані обставини підтверджують експлуатацію технологічного обладнання - асфальт змішувальної установки ДС-158, розташованої на території виробничого майданчика філії Білокуракинський райавтодор ДП Луганський облавтодор за адресою: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Чапаєва, буд. 240 без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Щодо філії Біловодський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України .

Строк дії дозволу № 4420655100-7 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий філії Біловодський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (Промисловий майданчик №2, Промислова база) терміном дії 5 років, з 19.06.2008 по 19.06.2013, закінчився 19.06.2013 (арк.спр.187).

У бухгалтерській довідці про виготовлення асфальтобетонної суміші по філії Біловодський райавтодор , підписаною начальником філії та головним бухгалтером, б/н, зазначено, що асфальтобетонним заводом філії Біловодський райавтодор виготовлено асфальнобетонної суміші у 2017 році 2474,00 тон, у 2018 році 5951,00 тон (арк. спр. 188).

Виготовлення асфальтобетонної суміші підтверджує експлуатацію асфальт змішувальної установки ДС-158, розташованої на території виробничого майданчика № 2 філії Біловодський райавтодор ДП Луганський облавтодор за адресою; 92200, Луганська область, Біловодський район, Семикозівська сільська рада, без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами технологічного обладнання.

Щодо філії Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України .

Строк дії дозволу № 4425184501-1 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий філії Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України (АБЗ) терміном дії 5 років, з 01.09.2008 по 01.09.2013, закінчився 01.09.2013 (арк. спр. 191).

У довідці про виготовлення асфальтобетонної суміші по філії Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця за період 2016-2019, підписаній начальником філії та головним бухгалтером, б/н, зазначено, що асфальтобетонним заводом філії Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця виготовлено асфальтобетонної суміші у 2016 році 142228,81 тон, у 2017 році 10930,73 тон, у 2018 році 10711,25 тон (арк. спр. 192).

Вказані обставини підтверджують експлуатацію технологічного обладнання - установки асфальтозмішувача Тельмомат , розташованої на території виробничого майданчика № 2 філії Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця ДП Луганський облавтодор за адресою: Луганська область, Старобільський район, с. Половинкине, вул. Степова, буд. 40, без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Доказів на спростування встановлених позивачем під час перевірки порушень відповідачем не надано.

Разом з цим, згідно з частинами першою - третьою, шостою ст. 51 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища при проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об`єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об`єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров`я людей.

Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов`язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Для отримання дозволу суб`єкт господарювання оформляє заяву та готує документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин; проводить інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, видів та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, пилогазоочисного обладнання; проводить оцінку впливу викидів забруднюючих речовин на стан атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони; розробляє плани заходів щодо: досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин; охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; ліквідації причин і наслідків забруднення атмосферного повітря; остаточного припинення діяльності, пов`язаної з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, та приведення місця діяльності у задовільний стан; запобігання перевищенню встановлених нормативів граничнодопустимих викидів у процесі виробництва; здійснення контролю за дотриманням встановлених нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин та умов дозволу на викиди; обґрунтовує розміри нормативних санітарно-захисних зон, проводить оцінку витрат, пов`язаних з реалізацією заходів щодо їх створення; проводить оцінку та аналіз витрат, пов`язаних з реалізацією запланованих заходів щодо запобігання забрудненню атмосферного повітря; готує інформацію про отримання дозволу для ознайомлення з нею громадськості відповідно до законодавства.

Доказів вчинення вказаних дій з дня складення припису та до завершення розгляду справи відповідачем не надано, дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря вищезазначеними стаціонарними джерелами відсутні, а також відсутнє судове рішення, яке набрало законної сили про зобов`язання компетентного органу видати такий дозвіл, відтак відповідач здійснює господарську діяльність з порушенням статей 10, 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря .

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно з частиною другою ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позивач обґрунтував наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації технологічного обладнання, пов`язаного з операціями виробництва асфальтобетонної суміші, філіями Білокуракинський райавтодор , Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця , Біловодський райавтодор , Кремінський райавтодор ДП Луганський облавтодор ВАТ ДАК Автомобільні дороги України , тому адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З урахуванням такого правила витрати позивача суб`єкта владних повноважень зі сплати судового збору за звернення до суду із даним позовом із відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 205, 132, 133, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Луганській області (місце знаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 93, код ЄДРПОУ 37991372) до дочірнього підприємства Луганський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (місце знаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 70, код ЄДРПОУ 31995774) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити повністю.

Застосувати до дочірнього підприємства Луганський облавтодор відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації технологічного обладнання пов`язаного з операціями виробництва асфальтобетонної суміші, шляхом зобов`язання тимчасово зупинити виконання робіт з експлуатації:

- технологічного обладнання (асфальтозмішувальна установка ДС-158), розташованого на території виробничого майданчика № 2 філії Біловодський райавтодор ДП Луганський облавтодор за адресою; 92200, Луганська область, Біловодський район, Семикозівська сільська рада, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого статтею 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря ;

- технологічного обладнання (асфальтозмішувальна установка ДС-158), розташованого на території виробничого майданчика філії Білокуракинський райавтодор ДП Луганський облавтодор за адресою: 92200, Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Чапаєва, буд. 240, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст. 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря ;

- технологічного обладнання (асфальтозмішувальна установка Тельмомат ), розташованого на території виробничого майданчика № 2 філії Старобільська дорожня експлуатаційна дільниця ДП Луганський облавтодор за адресою: Луганська область, Старобільський район, с. Половинкине, вул. Степова, буд. 40, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст. 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря ;

- двох місць розвантаження щебню і відсіву, пов`язаних з операціями виробництва асфальтобетонної суміші, розташованих на території виробничого майданчика № 2 філії Кремінський райавтодор ДП Луганський облавтодор за адресою: 92950, Луганська область, Кремінський район, м. Кремінна, пров. Сєвєрний, буд. 1Б, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, передбаченого ст. 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 21 жовтня 2019 року.

Суддя О.В. Захарова

СудЛуганський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення15.10.2019
Оприлюднено22.10.2019
Номер документу85052572
СудочинствоАдміністративне