Рішення
від 16.09.2019 по справі 402/516/19
УЛЬЯНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №402/516/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2019 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючої - судді: Терновенко А.В.

при секретарі: Льошенку О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Благовіщенське Кіровоградської області цивільну справу за позовною заявою заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, в особі Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області до відповідача ОСОБА_1 , про звільнення та повернення в управління органу місцевого самоврядування самовільно зайнятої земельної ділянки,

В С Т А Н О В И В:

Заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави, в особі Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області звернувся до Ульяновського районного суду з позовом до ОСОБА_1 про звільнення та повернення в управління органу місцевого самоврядування самовільно зайнятої земельної ділянки.

Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 самовільно використовується земельна ділянка площею 3,83 га з кадастровим номером 3525588600:02:000:0187.

Встановлено, що спірна земельна ділянка є майном, що входить до складу спадщини спадкодавця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Однак, земельна ділянка є майном не прийнятим спадкоємцями та не визнаним в судовому порядку відумерлою спадщиною, що підтверджується довідкою Благовіщенської районної державної нотаріальної контори від 25.03.2019 №65/01-16, довідкою Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області від 26.03.2019 року №100.

Земельна ділянка, яку використовує громадянин ОСОБА_1 , є спадщиною не прийнятою спадкоємцями, не визнаною у судовому порядку відумерлою спадщиною, тому повинна перебувати в управлінні Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області до прийняття спадщини спадкоємцями, або набрання законної сили рішенням суду про визнання спадщини відумерлою, відповідно до ст.ст. 1277, 1283 ЦК України. В зв`язку з цим уповноважена на це посадова особа Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області повинна вжити заходів до охорони спадкового майна до прийняття спадщини спадкоємцями або набрання законної сили рішенням суду про визнання спадщини відумерлою.

Відповідно до ст.212 ЦК України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Відповідно до пункту 34 статті 25 та підпункту 1 пункту б статті 33 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , до повноважень (в т.ч. делегованих) органів місцевого самоврядування належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель.

У зв`язку з тим, що відповідач користується майном без правової підстави, що є порушенням інтересів держави у сфері використання земель, тому є всі наявні підстави для повернення оспорюваної земельної ділянки в управління Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області для управління та використання земель як майна спадщини, яке потребує утримання, догляду, вчинення інших фактичних чи юридичних дій для підтримання його в належному стані.

Отже, незважаючи на очевидний характер порушень, захист прав і законних інтересів держави відповідний орган не здійснює, тому відповідно до вимог ст. 56 ЦПК України, ст. 23 Закону України Про прокуратуру , у даному випадку, прокурор звертається до суду в інтересах держави в особі Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградській області.

Представник позивача - заступник керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, надіслав до суду клопотання яким позов підтримує, просить його задовольнити та розглядати справу у його відсутності.

Представник Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому порядку.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву, якою позов визнає, просить розглядати справу у його відсутності.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно ч.2 ст.247 ЦПК України не здійснюється.

Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Виходячи з наведеного, дослідивши матеріали справи, суд вважає за можливе прийняти визнання позову відповідачем, оскільки судом не встановлено обставин, які б свідчили, що таке визнання суперечить вимогам закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Дослідивши матеріали справи, а саме:

- довідку Сабатинівської сільської ради від 26.03.2019 №100, з якої вбачається, що земельна ділянка спадкодавця ОСОБА_2 кадастровий номер НОМЕР_1 :02:000:0187, яка знаходиться на території Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області є неприйнятою спадкоємцями спадщиною, яка не визнана в судовому порядку відумерлою спадщиною. Самовільно використовується ОСОБА_1 для вирощування сільськогосподарських культур (а.с.10);

- довідку Благовіщенської районної ДНК від 25.03.2019 №66/01-16, про те, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась (а.с.11);

- повний витяг з Державного реєстру щодо смерті ОСОБА_2 відповідно до якого він помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.15);

- інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на земельну ділянку 3525588600:02:000:0187, яка знаходиться на території Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області (а.с.16);

- лист Сабатинівської сільської ради про непред`явлення до суду аналогічного позову (а.с.18);

- лист-повідомлення в порядку п.4 ст.23 Закону України Про прокуратуру (а.с.20).

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову, якщо таке визнання не суперечить закону і не порушує права свободи чи інтереси інших осіб.

Згідно з ч.1 ст.82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Статтею131 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Право звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачено ст.131 Конституції України, ст.23 Закону України Про прокуратуру та ст.4 ЦПК України.

Відповідно до вимог п.п.1, 3 ст.23 Закону України Про прокуратуру , представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Судом встановлено, що в ході проведення перевірки Новоукраїнською місцевою прокуратурою Кіровоградської області, на підставі абз.4 ч.4 ст.23 Закону України Про прокуратуру , встановлено, що жителем с.Данилова Балка - громадянином ОСОБА_1 самовільно використовується земельна ділянка, площею 3,83 га з кадастровим номером 3525588600:02:000:0187.

Спірна земельна ділянка є майном, що входить до складу спадщини спадкодавця ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Однак, земельна ділянка є майном не прийнятим спадкоємцями та не визнаним в судовому порядку відумерлою спадщиною, що підтверджується довідкою Благовіщенської районної державної нотаріальної контори від 25.03.2019 №65/01-16, довідкою Сабатинівською сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області від 26.03.2019 №100.

Згідно зі ст.14 Конституції України та ст.1 Земельного кодексуУкраїни земля є основним національним багатством, яке перебуває під особливою охороною держави та об`єктом права власності Українського народу. Від імені народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно ч.1 ст.83 Земельного кодексуУкраїни землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Згідно ч.1 ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до ч.1 ст.122 Земельного кодексуУкраїни повноваження по передачі земельних ділянок комунальної власності у власність і користування належать сільським селищним міським радам із земель відповідних територіальних громад.

Згідно ч.1 ст.124 Земельного кодексуУкраїни передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст.125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, користування або її оренди виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності, право постійного користування або оренди та його державної реєстрації.

Статтею 1 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель`визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

За приписами ст.211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи за самовільне зайняття земельних ділянок несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.

За приписами ст.212 Земельного кодексуУкраїни самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню за рішенням суду власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними.

Таким чином, з урахуванням встановлених обставин справи, суд вважає, що земельна ділянка площею 3,83 га (кадастровий номер 3525588600:02:000:0187), яка знаходиться на території Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, самовільно зайнята відповідачем, а тому ОСОБА_1 повинен повернути Сабатинівській сільській раді Благовіщенського району Кіровоградської області самовільно зайняту земельну ділянку.

Частиною 1 статті 142 ЦПК України визначено, що у разі, зокрема, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, що також зазначено в ч.3 ст.7 Закону України Про судовий збір . Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір у даній справі у зв"язку з визнанням позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, підлягає поверненню позивачу з державного бюджету у розмірі 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

При поданні позовоної заяви до суду прокурором сплачено судовий збір у розмірі 1921, 00 грн. Отже, позивачу підялгає поверненню з державного бюджету судовий збір у розмірі 960 грн. 50 копійок, сплачений згідно платіжного доручення №593 від 15.04.2019 року на загальну суму 1921, 00 грн., оригінал якого залишається в матеріалах справи.

Решта судових витрат покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 15, 23 Закону України „Про прокуратуру", ст. ст. 1, 152 ЗК України, ст. ст. 16, 1029 ЦК України, ст. ст. 4, 5, 19, 2 ), 27, 48, 49, 56, 175, 176, 177 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги заступника керівника Новоукраїнської місцевої прокуратури в інтересах держави, в особі Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області до ОСОБА_1 , про звільнення та повернення в управління органу місцевого самоврядування самовільно зайнятої земельної ділянки - задовольнити повністю.

Зобов`язати ОСОБА_1 звільнити та повернути в управління Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області самовільно зайняту земельну ділянку, площею 3,83 га (кадастровий номер 3525588600:02:000:0187), яка знаходиться на території Сабатинівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області.

Стягнути з ОСОБА_1 960 гривень 50 копійок судового збору на користь прокуратури Кіровоградської області на р/р 35215073004600 в банку - Державна Казначейська служба України, м.Київ МФО820172, код класифікації видатків бюджету - 2800, отримувач - прокуратура Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 02910025.

Повернути з Державного бюджету прокуратурі Кіровоградської області 960 гривень 50 копійок судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення №593 від 15 квітня 2019 року (отримувач - УК у Благовіщенському районі, код 37944689, код банку 899998) на загальну суму 1921 грн. 00 копійок, оригінал якої залишається в матеріалах справи.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач: Новоукраїнська місцева прокуратура Кіровоградської області, адреса: вул.Гагаріна 7, м. Новоукраїнка, Кіровоградська область;

Сабатинівська сільська рада Благовіщенського району Кіровоградської області - код ЄДРПОУ 04364526, адреса: Кіровоградська область, Благовіщенський район, с.Сабатинівка, вул.Центральна,159

відповідач: ОСОБА_1 , проживає в с. АДРЕСА_1 Балка Благовіщенського району Кіровоградської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .

Суддя: А. В. Терновенко

СудУльяновський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення16.09.2019
Оприлюднено22.10.2019
Номер документу85059892
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —402/516/19

Рішення від 16.09.2019

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Терновенко А. В.

Ухвала від 16.05.2019

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Терновенко А. В.

Ухвала від 22.04.2019

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Терновенко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні