Справа № 615/789/19
Провадження № 2/615/343/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2019 року м. Валки
Валківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Токмакової А.П.,
секретаря судового засідання - Антоненко М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Валки Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мельниківської сільської ради Валківського району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в:
23.05.2019 року представник позивача ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати строк прийняття спадщини пропущеним з поважних причин та визначити додатковий строк в 1 місяць для прийняття спадщини після померлої матері ОСОБА_3 .
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідною матір`ю позивача. За життя була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 та проживала там до 2010 року разом зі своїм чоловіком (батьком позивача) ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На день смерті ОСОБА_3 належала земельна ділянка № НОМЕР_7 площею 4,0316 га, яка знаходиться на території Мельниківської сільської ради Валківського району Харківської області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. За життя померла заповіту не складала.
Як зазначає представник позивача, на даний час вона не має можливості оформити спадщину в нотаріальній конторі в зв`язку із пропуском шестимісячного строку з поважних причин, оскільки не була обізнана про необхідність подання до нотаріусу заяви про прийняття спадщини, тому змушена звернутися до суду з даним позовом.
Після виконання вимог ст.187 ЦПК України на підставі ухвали суду від 28.05.2019 року відкрито провадження у цивільній справі, з урахуванням вимог ст.274 ЦПК України судовий розгляд вирішено проводити в порядку загального позовного провадження та роз`яснено сторонам про порядок та строки виконання ними вимог цього Кодексу.
09.09.2019 року представник позивача ОСОБА_2 подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив визнати таким, що пропущений з поважних причин та визначити додатковий строк в 1 місяць для прийняття спадщини після померлого батька ОСОБА_4 , який після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , фактично успадкував майно, що належало їй на день смерті, як чоловік , тому необхідно визначити додатковий строк після смерті саме батька ОСОБА_4
Правом щодо подання інших заяв по суті справи в передбаченому ст.174 ЦПК України порядку сторони не скористалися.
Будь-які заяви чи клопотання щодо проведення процесуальних дій, в тому числі забезпечення доказів, вжиття заходів забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження у справі, учасниками справи не заявлялися.
Позивач та її представник подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, при цьому позов підтримали в повному обсязі, просили задовольнити. Повідомили, що про існування спадкового майна, а саме земельної ділянки № НОМЕР_7 , що розташована на території Мельниківської сільської ради Валківського району Харківської області дізналася лише в квітні 2019 року від працівників сільської ради, які перевіряли чи не відноситься дана земельна ділянка до безхозних. Через необізнаність про наявність спадкового майна вважає, що пропустила строк з поважних причин, але має намір оформити спадкові права, оскільки є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті батьків.
Представник відповідача - сільський голова Сердюк В.І. надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, проти задоволення позовних вимог сільська рада не заперечує.
Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що батьками позивача є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , що підтверджується даними Свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , актовий запис №6 від 04.09.1953 року.
Згідно даних Свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , актовий запис №1 від 05.01.1974 року, після укладення шлюбу позивачу присвоєно прізвище ОСОБА_1 .
У відповідності до Свідоцтв про смерть серії НОМЕР_4 та НОМЕР_6 виданих 22.02.2010 року та 25.06.2012 року Мельниківською сільською радою Валківського району Харківської області ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що зроблено відповідні актові записи №№04 та 19.
Згідно інформаційних довідок зі спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №№54222400, 54222413 сформованих 26.11.2018 року приватним нотаріусом Левчук С.В., відносно майна померлих ОСОБА_3 та ОСОБА_4 спадкові справи не відкривалися.
Як вбачається із довідки виданої виконавчим комітетом Мельниківської сільської ради Валківського району Харківської області №426 від 17.10.2018 року ОСОБА_3 на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . За цією ж адресою був зареєстрований її чоловік ОСОБА_4 .
Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №209435, виданого 02.03.2005 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №282, на підставі розпорядження Валківської райдержадміністрації від 20.12.2004 року №467 ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 4,0316 га, кадастровий номер 6321284000:02:000:0203, яка розташована на території Мельниківської сільської ради Валківського району Харківської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Ст.1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно вимог ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В постанові Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування звернуто увагу, що спадкоємець є таким, що спадщину не прийняв, якщо свідомо, за відсутності будь-яких перешкод своєчасно не вчиняв дії з прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту її відкриття.
П.24 постанови визначає, що особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. За відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, які повинні бути пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Аналізуючи приведені норми чинного законодавства, враховуючи наявність у спадкоємця бажання для прийняття спадщини та наявні перешкоди для подання заяви до нотаріальної контори, які від позивача не залежали, вона не змогла скористатися правом на прийняття спадщини в передбаченому законом порядку, тому суд вбачає наявними правові підстави для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.
Суд вважає, що для подачі заяви про прийняття спадщини позивачу достатнім буде строк один місяць після набрання рішенням суду законної сили, що відповідає вимогам ст.1270 ЦК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.263-265 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , додатковий строк один місяць для подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Валківський районний суд Харківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя А.П. Токмакова
Суд | Валківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2019 |
Оприлюднено | 22.10.2019 |
Номер документу | 85062092 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Валківський районний суд Харківської області
Токмакова А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні