Рішення
від 10.10.2019 по справі 622/881/19
ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЗОЛОЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 622/881/19 р.

2/622/376/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.10.2019 року смт Золочів

Золочівський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Чернової О.В.,

за участю секретаря Вишневської О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Золочівської селищної ради Харківської області, Золочівської районної державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_2 , про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом, -

ВСТАНОВИВ:

01.08.2019 року до суду надійшла вказана позовна заява, в якій, з урахуванням уточнень від 19.09.2019 року, позивач ОСОБА_1 просить визнати за нею право в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 , яка не встигла оформити спадщину після своєї матері, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , на земельну частку (пай) у розмірі 8,53 в умовних кадастрових гектарах або в розмірі середньої земельної частки з числа земель сільськогосподарського призначення запасу або резерву, що перебувають у комунальній власності Золочівської селищної ради.

Свої вимоги позивач мотивувала тим, що за життя її бабуся- ОСОБА_4 була членом КСП Перше Травня , та була внесена до списку членів вказаного господарства, які мають право на земельну частку (пай) з числа земель, переданих у колективну власність (додаток до Державного акту на право колективної власності на землю серії ХР 13-00-000493 від 15.02.1996 року). ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла, за життя останньою з невідомих причин не було отримано сертифіката на право на земельну частку (пай). Спадкоємцями першої черги після смерті останньої були її доньки- ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , чоловік спадкодавиці помер ще в 1992 році. ОСОБА_3 в установленому законом порядку прийняла спадщину після смерті матері, так як проживала з останньою за однією адресою, вступила у фактичне володіння та управління спадковим майном. ОСОБА_2 у визначений діючим законодавством строк шість місяців- заяву про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 не подала, також не надала доказів про фактичне прийняття спадщини, тобто пропустила строк, передбачений ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини, у зв`язку з чим і отримала відмову нотаріуса. ОСОБА_3 за життя було складено заповіт, яким вона все своє майно, яке на день її смерті буде їй належати, та на яке вона за законом матиме право, вона заповіла своїй доньці- ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, не встигнувши за життя оформити спадщину після своєї матері ОСОБА_4 Таким чином, після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, в тому числі і на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Перше Травня , що за життя належало ОСОБА_4 Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняла її донька ОСОБА_1 , у зв`язку з чим отримала свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку кадастровий номер 6322685500:01:008:0125, однак отримала відмову нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на право на земельну частку (пай), у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Перше Травня , в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), після померлої ОСОБА_3 , що належало ОСОБА_4 , спадкоємцем на вказану частку після якої була її дочка ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав.

У судове засідання позивач та її представник адвокат Ісоєв М.Н. не з`явилися, від позивача та її представника через канцелярію суду надійшла спільна письмова заява з проханням справу розглядати без їх участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та просять задовольнити.

Представник відповідача Золочівської селищної ради Харківської області в судове засідання також не з`явився, подав через канцелярію суду відзив на позовну заяву в якому заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 оскільки право на земельну частку (пай) в спадкову масу, яку прийняла позивач після смерті своєї матері, не ввійшло. Справу просив розглядати за його відсутності.

Представник відповідача Золочівської РДА Харківської області в судове засідання також не з`явилася, надавши через канцелярію суду відзив на позовну заяву в якому рішення по справі покладають на розсуд суду, оскільки Золочівська РДА Харківської області не наділена повноваженнями розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення, в тому числі невитребуваними (нерозподіленими) земельними частками (паями), та виділяли їх громадянам, оскільки повноваженнями щодо виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) власникам земельних частко (паїв) у даному випадку наділена Золочівська селищна рада. Справу просили розглядати за їх відсутності.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання також не з`явилася, надавши суду відповідну заяву в якій проти задоволення позовних вимог не заперечує, справу просить розглядати за її відсутності.

Зважаючи на те, що всі особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з`явилися, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно Державного акту на право колективної власності на землю серії ХР № 13-00-000493 від 15.02.1996 року, виданого Світличненською сільською радою народних депутатів Золочівського району Харківської області, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 3, відповідно до рішення виконавчого комітету Світличненської сільської ради народних депутатів від 10 жовтня 1995 року №28 колективному сільськогосподарському підприємству Перше травня Золочівського району Харківської області передано у колективну власність 4035,8 гектарів землі в межах згідно з планом для ведення сільськогосподарського виробництва.

У додатку 1 до вказаного державного акту, а саме списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства під номером 346 значиться ОСОБА_4 . Згідно списку громадян Світличненської сільської ради, які бажають отримати земельні частки (паї)в натурі, як додатку до розпорядження голови райдержадміністрації від 11.12.2002 року, ОСОБА_4 значиться під №398, номер земельної ділянки 170.

Як вбачається з листа начальника Відділу у Золочівському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 10.04.2018 року ОСОБА_4 була включена до списку осіб, що мають право на земельну частку (пай) із числа земель переданих у колективну власність членам КСП Перше травня . Державний акт на право колективної власності на землю КСП Перше травня серії ХР в„–13-00-000493 видано 10.10.1995 року. Сертифікат на право на земельну частку (пай) та державний акт на право власності на земельну ділянку на ім`я ОСОБА_4 не виготовлялися. Площа земельної частки (паю) по КСП Перше травня складає 8,53 га. Вартість земельної частки (паю) на 01.01.2018 року становить 277372,024 грн.

ОСОБА_4 та ОСОБА_5 мали доньку ОСОБА_3 , що вбачається із наданої суду копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження від 21.03.2019 року.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла, що вбачається із наданої суду копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_2 .

ОСОБА_4 , на день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована в с. Світличне Золочівського району Харківської області, разом з нею мешкали та були зареєстровані: дочка- ОСОБА_3 ; онука- ОСОБА_1 ; зять- ОСОБА_6 .

Спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 не заводилася, із заявами про прийняття чи відмову від спадщини ніхто не звертався.

ОСОБА_3 одружилася з ОСОБА_7 , після реєстрації шлюбу дружина обрала прізвище чоловіка - ОСОБА_3 , що вбачається із наданого суду витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища. 10.12.1991 року шлюб було розірвано. В шлюбі з ОСОБА_7 народилася ОСОБА_1 , яка після реєстрації шлюбу з ОСОБА_8 обрала прізвище чоловіка- ОСОБА_1 . 27.09.2013 року шлюб було розірвано, однак після розірвання шлюбу дошлюбне прізвище ОСОБА_1 не відновлювала.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, що вбачається із наданої суду копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 .

ОСОБА_3 , на день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована в с. Світличне Золочівського району Харківської області, разом з нею мешкали та були зареєстровані: дочка- ОСОБА_1 ; онук- ОСОБА_9 .

Згідно матеріалів спадкової справи №93/2016 заведеної після смерті ОСОБА_3 , із заявою про прийняття спадщини після останньої 12.04.2016 року звернулася її донька ОСОБА_1 , вказану заяву зареєстровано за №174, заведено спадкову справу №93/2016. 22.09.2016 року до Золочівської ДНК надійшла заява від ОСОБА_1 про відмову від прийняття спадщини на користь сестри померлої - ОСОБА_2 . Заява про відкликання раніше поданої заяви про прийняття спадщини від ОСОБА_1 не надходило. Заява про відмову від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця ОСОБА_1 складена та направлена до нотаріальної контори поза межами шестимісячного строку. Тому ОСОБА_1 вважається такою, що спадщину прийняла.

ОСОБА_3 за життя було складено заповіт на користь ОСОБА_1 , яким вона все своє майно, яке буде їй належати на день смерті і на яке вона за законом матиме право, заповіла ОСОБА_1

31.10.2017 року постановою державного нотаріуса Дергачівської ДНК Харківської області, в порядку виконання обов`язків державного нотаріуса Золочівської ДНК Харківської області Борисенко К.В. - ОСОБА_1 . було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Перше травня , в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості), після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , що належав ОСОБА_4 , матері спадкодавця, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем на вказану частку після якої була її донька- ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав.

20.12.2017 року ОСОБА_1 було отримано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 6,2427 га, кадастровий номер 6322685500:01:008:0125, що розташована на території Світличненської сільської ради Золочівського району Харківської області, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (рілля).

Відповідно до пункту 2 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" право на частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишилися членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Пунктом 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" судам роз`яснено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Водночас відповідно до роз`яснень, що містяться в пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Дослідженими доказами по справі встановлено, що ОСОБА_4 , будучи членом КСП Перше травня та будучи включеною у списки громадян, які мають право на земельну частку (пай), що додається до державного акта на право колективної власності на землю КСП "Перше травня" серії ХР -13-00-000493 від 15.02.1996 року, набула право на земельну частку (пай).

Проте, ОСОБА_4 померла, не отримавши за життя сертифікат на право на земельну частку (пай).

З урахуванням встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 успадкувала належне ОСОБА_4 право на земельну частку (пай).

Після смерті ОСОБА_3 право на земельну частку (пай) прийняла її дочка ОСОБА_1 .

Отже, ОСОБА_3 у порядку та строки передбачені ст. ст. 524, 525, 526, 529, 548, 549, ЦК УРСР (1963 р.) прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , а позивач ОСОБА_1 , у порядку та строки передбачені ст. ст. 1268-1270 ЦК України, прийняла спадщину після смерті матері ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

П. 21 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України установлено, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності.

Дослідженими доказами у справі встановлено, що ОСОБА_4 за життя належало право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Перше травня , сертифікат останньою отримано не було з невідомих причин. Після смерті ОСОБА_4 спадщину на належне їй майно прийняла її донька ОСОБА_3 , оскільки вступила у фактичне володіння та користування спадковим майном останньої, була зареєстрована та проживала разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Після смерті ОСОБА_3 спадщину за заповітом прийняла та отримала у власність спадкове майно її дочка - позивач по справі ОСОБА_1 , в тому числі і на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Перше травня , в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості), після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , що належало ОСОБА_4 , матері спадкодавця, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем на вказану частку після якої була її донька- ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав.

Аналізуючи досліджені докази, суд вважає, що є всі підстави для визнання за позивачем ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 права на земельну частку (пай), що належало ОСОБА_4

Таким чином, враховуючи, що позивач не може реалізувати своє право на земельну частку (пай), тому у відповідності до ст. 16 ЦК України, суд може захистити цивільне право позивача шляхом ухвалення рішення про визнання за позивачем права на земельну частку (пай).

Керуючись наведеними положеннями матеріального закону та ст.ст. 12, 13, 76, 81, 209, 211, 247, 258, 264, 265, 268 ЦПК України, суд ,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , право на земельну частку (пай) в розмірі 8,53 умовних кадастрових гектарів, з земель резерву або запасу комунальної власності сільськогосподарського призначення Золочівської селищної ради Харківської області, яке належало ОСОБА_4 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем якої була ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину, однак не оформила своїх спадкових прав.

Рішення може бути оскаржено у встановленому порядку до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , рнокпп НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Золочівська селищна рада Харківської області, код ЄДРПОУ 25175462, адреса: Харківська область, смт. Золочів, вул. Центральнна,13А, електронна адреса: zolsrada@ukr.net.

Відповідач: Золочівська районна державна адміністрація Харківської області, код ЄДРПОУ 04059510, адреса: Харківська область, смт. Золочів, пл. Слобожанська, 5, електронна пошта: mail@zolochivska-rda.gov/ua.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , рнокпп НОМЕР_5 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_3 .

Повний текст рішення складено 21.10.2019 року

Суддя О. В.Чернова

СудЗолочівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення10.10.2019
Оприлюднено22.10.2019
Номер документу85062291
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —622/881/19

Рішення від 10.10.2019

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Рішення від 10.10.2019

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Ухвала від 26.09.2019

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Ухвала від 19.09.2019

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

Ухвала від 13.08.2019

Цивільне

Золочівський районний суд Харківської області

Чернова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні