Рішення
від 02.10.2019 по справі 311/1519/19
ВАСИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 311/1519/19

Провадження 2/311/659/2019

02.10.2019

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2019 року м. Василівка

Василівський районний суд Запорізької області у складі:

Головуючого - судді: Сидоренко Ю.В.,

при секретарі: Осінцевій Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Василівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Підприємства з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства Запорізький залізорудний комбінат , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області, про зобов`язання вчинити певні дії на захист порушеного права на отримання відшкодування, отриманої внаслідок нещасного випадку на виробництві,

В С Т А Н О В И В :

25 квітня 2019 року до Василівського районного суду Запорізької області надійшов позовом ОСОБА_1 , який було уточнено в остаточній редакції від 02.08.2019 року (а.с.59-60) до Підприємства з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства Запорізький залізорудний комбінат , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області, про зобов`язання вчинити певні дії на захист порушеного права на отримання відшкодування, отриманої внаслідок нещасного випадку на виробництві.

В обґрунтування заявлених та в подальшому уточнених позовних вимог позивач ОСОБА_1 зазначає, що станом на 18.10.1994 року він працював на посаді машиніста ВВДР - підривником шахти Експлуатаційна , АП Запорізький залізорудний комбінат, Концерну Укррудпром Держкомітету України по металургії, правонаступником якого являється Підприємство з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства Запорізький залізорудний комбінат .

18 жовтня 1994 року, під час виконання робіт та здійснення завантаження руди до вагону, стався нещасний випадок на виробництві, а саме: внаслідок самовільного падіння куска руди на нього, він отримав травму, - компрессаціонний перелам тазу та хребта. 20.10.1994 року уповноваженою комісією підприємства був складений Акт № 28 про нещасний випадок на виробництві (Форма Н-1), з виплатою певних сум. Внаслідок отриманої травми він, ОСОБА_1 , став інвалідом 2 групи. На даний час він продовжує лікування від отриманої травми і відповідно, несе матеріальні витрати з цього приводу та потребує соціального захисту.

Звернувшись до Василівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Запорізькій області, ОСОБА_1 повідомили, що він не перебуває на обліку у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, а відповідно не має права на отримання страхових виплат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, інших соціальних послуг. Відповідно до письмової відповіді Василівського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Запорізькій області, підставою для постановки на облік є Акт розслідування нещасного випадку або Акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності, тощо. Оскільки оригінал Акту № 28 про нещасний випадок на виробництві (Форма Н-1), затверджений керівником підприємства 20.10.1994 року, - був втрачений, а Підприємство з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства Запорізький залізорудний комбінат відмовляється надати йому оригінал цього акту, посилаючись на те, що за законодавством України цей Акт повинен зберігатись на підприємстві 45 років, тому він вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів з даним позовом, в якому просить зобов`язати Підприємство з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства Запорізький залізорудний комбінат видати йому, ОСОБА_1 , оригінал Акту №28 про нещасний випадок на виробництві (Форма Н-1), який затверджений керівником підприємства 20.10.1994 року за матеріалами розслідування на потерпілого ОСОБА_1 .

Ухвалою Василівського районного суду від 07 травня 2019 року відкрито провадження у даній справі, та призначено підготовче судове засідання (а.с.18).

23.05.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, складений представником відповідача Підприємства з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства Запорізький залізорудний комбінат за довіреністю Кондратєвою Н.М. (а.с.21-22).

31.05.2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву по справі №311/1519/19, складений начальником Управління виконавчої дирекції фонду у Запорізькій області Пожидаєвим І.В. (а.с.28-29).

Ухвалою Василівсього районного суду Запорізької області від 02.10.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.56).

07.08.2019 року до суду поштою надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Підприємства з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства Запорізький залізорудний комбінат , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області, про зобов`язання вчинити певні дії на захист порушеного права на отримання відшкодування, отриманої внаслідок нещасного випадку на виробництві, в редакції від 02.08.2019 року (а.с.59-60).

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Ганюков В.Д. не з`явились, про день та час розгляду справи були повідомлені судом своєчасно та належним чином, проте позивачем ОСОБА_1 надано заяву, у якій міститься прохання розглядати справу у його відсутність та відсутність його представника адвоката Ганюкова В.Д., та в якій зазначено, що уточнені позовні вимоги в редакції від 02.08.2019 року підтримують у повному обсязі та просять позов задовольнити за підставами, викладеними у позовній заяві (а.с.67).

В судове засіданні представник відповідача Підприємства з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства Запорізький залізорудний комбінат не з`явився, про день та час розгляду справи був повідомлений судом своєчасно та належним чином, проте суду надано заяву про розгляд у відсутність їх представника, заявлений позов ОСОБА_1 залишають на розсуд суду та підтримують раніше поданий відзив на позовну заяву в редакції від 21.05.2019 року (а.с.21-23). В обґрунтування свого відзиву на позовну заяву зазначають, що 18 жовтня 1994 року з ОСОБА_1 стався нещасний випадок на АП Запорізький залізорудний комбінат . Підприємством було проведене розслідування нещасного випадку, встановлено його зв`язок з виробництвом та складено акт за формою Н-1 № 28 від 20.10.1994 року, як це вимагалося діючим на той час Положенням про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях. Акт форми Н-1 відповідно до вказаного Положення складений у 5 екземплярах. Один екземпляр акту (оригінал) був вручений ОСОБА_1 під особистий підпис, про свідчить підпис на екземплярі, який зберігається на підприємстві. Висновком МСЕК (акт повторного огляду № 270 від 30.05.1995 року ОСОБА_1 інвалідом не визнаний, йому встановлена втрата професійної працездатності 15%. Термін повторного огляду - 30.05.1996 року. Більше ніяких документів з 30.05.1995 року до теперішнього часу на підприємство від ОСОБА_1 не надходило. 06.02.2019 року ОСОБА_1 звернувся на ПрАТ ЗЗРК з заявою, і якій ставив питання, чи передавались підприємством до Управління ФСС у Запорізькій області його документи для постановки на облік для отримання страхових виплат. Листом від 21.02.2019 року (вих.№ 19/428) підприємство повідомило, що для передачі документів до Фонду з незалежних від підприємства обставин відсутні документи, які передбачені Інструкцією.

Згідно з п.23 постанови Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 pоку № 1232 Деякі питання розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві в судовому порядку встановлюється факт нещасного випадку лише в разі ліквідації підприємства роботодавця. Відповідно до Постанови Правління ФССУ від 19.07.2018 року № 11 Про затвердження Порядку призначення, перерахування та проведення щомісячних страхових виплат визначені документи, які необхідно надати Фонду. Одним з таких документів є рішення суду про встановлення факту нещасного випадку на виробництві. Враховуючи, що факт нещасного випадку ПрАТ ЗЗРК не заперечує, не вбачається спору з цього питання, який підлягає розгляду у судовому порядку із залученням їх підприємства в якості Відповідача. Вважають, що обставини, викладені в позовній заяві, не свідчать про порушення ПрАТ ЗЗРК прав ОСОБА_1 , що виключає участь в судовому провадженні ПрАТ ЗЗРК в якості відповідача. В позовній заяві не обґрунтовано, яким чином визнання вже встановленого та розслідуваного факту нещасного випадку на виробництві може вплинути на обов`язки ПрАТ ЗЗРК про взяття ОСОБА_1 на облік у Фонді. У зв`язку з наведеним, просять в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

В судове засіданні представник третьої особи Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області не з`явився, про день та час розгляду справи був повідомлений судом своєчасно та належним чином, проте суду надано заяву про розгляд у відсутність їх представника, проти позову ОСОБА_1 не заперечують та підтримують раніше поданий відзив на позовну заяву в редакції від 23.05.2019 року (а.с.28-29). В обґрунтування свого відзиву на позовну заяву зазначають, що нещасний випадок з ОСОБА_1 стався на шахті Експлуатаційна (правонаступником якого є Комбінат) 18.10.1994 року під час виконання обов`язків машиніста ВВДР - підривника. Розслідування даного нещасного випадку проводилось відповідно до Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на підприємствах, в установах та організаціях, затвердженого Постановою КМУ від 10.08.1993 року № 623. На підставі п.13 та п.14 Положення результати розслідування нещасного випадку на виробництві оформлюються актом за формою Н-1 у п`яти примірниках, один з яких видається потерпілому. Зазначений акт зберігається на підприємстві протягом 45 років. Листом Василівського відділення від 08.02.2019 року № 01/227 позивачу повідомлялось, що для призначення страхових виплат йому необхідно надати до відділення документи, передбачені ст.43 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 23.09.1999 року №1105-XIV та п.3.1І Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 року № 11, зокрема: Акт про нещасний випадок за формою Н-1. До позовної заяви позивачем додано копію акту про нещасний випадок, яка завірена Комбінатом 30.07.2018 року. Факт нещасного випадку ніким із відповідачів не заперечується і не оскаржується. Тому вважають, що у позивача немає необхідності встановлювати факт нещасного випадку на виробництві. З метою отримання оригіналу акту про нещасний випадок за формою Н-1 від 20.10.1994 року № 28, необхідного для призначення страхових виплат, позивачу необхідно звернутись до Комбінату з проханням про вилучення з архіву оригіналу зазначеного акту. Оскільки, на теперішній час роботодавці не проводять відшкодування шкоди потерпілим у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, а зазначені обов`язки було покладено на Фонд соціального страхування України, тому, вважають, що Комбінат повинен передати оригінал Акту за формою Н-1 позивачу або Василівському відділенню для подальшого призначення страхових виплат. Тобто, на даний час, у роботодавця не має підстав зберігати на підприємстві оригінал Акту про нещасний випадок, оскільки він потрібен ОСОБА_1 для призначення та отримання страхових виплат від Фонду соціального страхування України.

Відповідно до вимог ст.44 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 23.09.1999 № 1105-XIV Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів. Таким чином, діючим законодавством не передбачена можливість призначення страхових виплат на підставі копії акту за формою Н-1, завіреної нотаріально, страхувальником або працівником управління (відділення). Враховуючи вищевикладене, питання про призначення ОСОБА_1 страхових виплат вирішуватиметься після надання до Василівського відділення всіх передбачених діючим законодавством документів. Після надходження від ОСОБА_1 до Василівського відділення всіх необхідних документів, відповідачем відносно ОСОБА_1 будуть проведені усі дії, передбачені Законом, і постановка на облік у тому числі. Тому, позовна вимога щодо зобов`язання Василівського відділення поставити на облік ОСОБА_1 , як особу, яка потребує соціального захисту у зв`язку з втратою працездатності від нещасного випадку на виробництві є передчасною, безпідставною та необгрунтованою. У зв`язку з чим, просять відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, оглянувши надані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються заявлені ОСОБА_1 та в подальшому уточнені позовні вимоги, та відзиви на позовну заяву, викладені представником відповідача Підприємства з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства Запорізький залізорудний комбінат та представником третьої особи Управління виконавчої дирекції фонду у Запорізькій області, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду даної справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ст.ст.13,43,81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом; учасники сторін зобов`язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно положень ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Судом встановлено, що 18.10.1994 року з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на шахти Експлуатаційна , АП Запорізький залізорудний комбінат, Концерну Укррудпром Держкомітету України по металургії, під час виконання робіт та здійснення завантаження руди до вагону, стався нещасний випадок на виробництві, а саме: внаслідок самовільного падіння куска руди на нього, він отримав травму,- компрессаціонний перелам тазу та хребта, про що 20.10.1994 року уповноваженню комісією підприємства, був складений Акт № 28 про нещасний випадок на виробництві (Форма Н-1), копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.6-8).

Відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 за НОМЕР_3, виданого Пенсійним фондом України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом 2 групи загального захворювання та отримує пенсію за віком, та копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.4).

Як вбачається з Довідки за вих..№03-1154 від 06.08.2018 року, виданої Василівським відділенням Управління виконавчої дирекції фонду у Запорізькій області, ОСОБА_1 не перебуває на обліку у Василівському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області у зв`язку з нещасним випадком на виробництві та не отримує страхових виплат (а.с.5).

Згідно відповіді на заяву ОСОБА_1 за №19/428 від 21.02.2019 року, наданої ПрАТ Запорізький залізорудний комбінат , відповідно до Інструкції про порядок передачі виконавчій дирекції Фонду соціального страхуванні від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України була прийнята постановою Правління Фонду соціального страхування №10 від 20.04.2001 року на виконання норм Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань №11 до Фонду передавались особі справи потерпілих нещасні випадки з якими сталися до 01.04.2001 року. Особові справи повинні бути містити визначений Інструкцією пакет документів. На час передачі в червні 2001 року у ПрАТ ЗЗРК з незалежних від нього обставин відсутні документи по справі ОСОБА_1 , тому документи щодо нещасного випадку який стався 18.10.1994 року до Фонду соціального страхування не передавались. Оригінал акту про нещасний випадок форми Н-1 №28, затверджений керівником підприємства 20.10.1994 року, ОСОБА_1 отриманий, про що свідчить особистий підпис (а.с.8 зворот).

Як вбачається з відповіді на заяву ОСОБА_1 за №01/227 від 08.02.2019 року, наданої Василівським відділенням Управлінням виконавчої дирекції фонду у Запорізькій області, правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою стратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я, визначає Закон України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування . Відповідно до п.3 ст.36 Закону підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими нормами . Ст.43 Закону визначені документи для розслідування справ про страхові виплати. Відповідно до п.1.3 розділу І Порядку Управління (відділення) Фонду розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або осіб, які мають право на страхові виплати, за наявності усіх необхідних документів, визначених Законом України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування та Порядком і приймають відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження останнього документу (а.с.10-11).

Відповідно до загальнообов`язкове Фонд соціального страхування розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності всіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів.

На момент виникнення у ОСОБА_1 права на страхові виплати призначення, перерахування та проведення страхових виплат повинно здійснюватись відповідно до вимог Закону, в редакції, яка діяла на дату настання права на страхові виплати та Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 27.04.2007 року №24.

Відповідно до п.3.1 Порядку призначення одноразової допомоги та щомісячної страхової виплати до робочого органу виконавчої дирекції Фонду подається в тому числі акт про нещасний випадок за формою Н-1.

У пункті 1.4 Положення про розслідування та облік нещасних випадків на виробництві, яке затверджене Постановою президіуму ВЦРПС від 13.08.1982 року №11-6 було зазначено, що адміністрація підприємства зобов`язана видати завірену копію акту форми Н-1 про нещасний випадок потерпілому чи іншій заінтересованій особі. форми Н-1 з матеріалами розслідування підлягає зберіганню протягом 45 років та підприємстві, де взятий на облік нещасний випадок.

З прийняттям Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 23.09.1999 року №1105-XIV роботодавець перестав призначати та сплачувати страхові виплати та ці обов`язки були покладені на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.

Тобто, на даний час у відповідача Підприємства з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства Запорізький залізорудний комбінат відсутні підстави для зберігання на підприємстві оригіналу Акту про нещасний випадок, оскільки вказаний Акт необхідний ОСОБА_1 для призначення та отримання ним страхових виплат.

Відповідно до положень статті 5 ЦПК України застосовуваний судом спосіб захисту цивільного права має відповідати критерію ефективності. Тобто цей спосіб має бути дієвим, а його реалізація повинна мати наслідком відновлення порушеної майнових або немайнових прав та інтересів управомоченої особи.

За ч. 2 ст.5 ЦПК у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Позивач ОСОБА_1 вважає, що захист його прав та інтересів може бути вчинений саме шляхом зобов`язання видати оригінал Акту про нещасний випадок, та цей спосіб захисту не суперечить закону, а тому може бути застосований судом.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 12,13,81,82,141,258,263-265 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) до Підприємства з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства Запорізький залізорудний комбінат ( місцезнаходження: Веселівське шосе, 7 км с.Мала Білозерка-4 Василівського району Запорізької області, код ЄДРПОУ - 00191218), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області (місцезнаходження: вул.Сєдова буд.12 м.Запоріжжя, код ЄДРПОУ - 41453983) про зобов`язання вчинити певні дії на захист порушеного права на отримання відшкодування, отриманої внаслідок нещасного випадку на виробництві - задовольнити.

Зобов`язати Підприємство з іноземними інвестиціями у формі приватного акціонерного товариства Запорізький залізорудний комбінат видати ОСОБА_1 оригінал Акту № 28 від 20.10.1994 року про нещасний випадок на виробництві (за Формою Н-1), який затверджений керівником підприємства 20.10.1994 року за матеріалами розслідування на потерпілого ОСОБА_1 .

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через Василівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено - 18 жовтня 2019 року.

Суддя

Василівського районного суду

Запорізької області Ю.В. СИДОРЕНКО

СудВасилівський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення02.10.2019
Оприлюднено22.10.2019
Номер документу85067475
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —311/1519/19

Рішення від 02.10.2019

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Сидоренко Ю. В.

Рішення від 02.10.2019

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Сидоренко Ю. В.

Ухвала від 02.08.2019

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Сидоренко Ю. В.

Ухвала від 07.05.2019

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Сидоренко Ю. В.

Ухвала від 07.05.2019

Цивільне

Василівський районний суд Запорізької області

Сидоренко Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні