Рішення
від 21.10.2019 по справі 580/2563/19
ЧЕРКАСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2019 року справа № 580/2563/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛАРД БУД" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця особами з інвалідністю та пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) з позовом в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛАРД БУД" (далі - відповідач) 15 144 грн 44 коп. адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця особами з інвалідністю у 2018 році та 1 108 грн 98 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не зареєстрований у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів, не подавав щорічної звітності до відділення Фонду соціального захисту інвалідів та не виконав норматив для працевлаштування осіб з інвалідністю, що є порушенням вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні". У позові зазначено, що до відповідача застосовані адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця особами з інвалідністю у 2018 році та 1 108 грн 98 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.

Ухвалою суду від 20.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №580/2563/19 за даним позовом.

У встановлений судом час, відповідачем не подано відзив на позов, тому суд з урахуванням ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України вирішує справу за наявними матеріалами.

На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.

З матеріалів справи судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЛАРД БУД", як суб`єкт господарювання - юридична особа, ідентифікаційний код 36771519, зареєстровано 08.01.2014.

У ході проведення Управлінням Держпраці у Черкаській області перевірки щодо додержання ТОВ "АЛЛАРД БУД" вимог законодавства про зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, за результатами якої складено акт № 23-02-19/0075 від 21.05.2019 встановлено, що роботодавець усупереч ч. 7 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" та п. 2 Постанови КМУ № 70 не зареєстрований у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Також згідно з вказаним актом перевіркою встановлено, що роботодавець не подав звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2018 рік до відповідного відділення Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням, чим порушив ч. 9 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".

У акті вказано, що товариством не виконується норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2018 рік. Відповідно до звітів 1-ДФ за 2018 рік, розрахунку товариства, середньооблікова кількість штатних працівників особового складу у 2018 році склала 9 осіб. Згідно з вимогами ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" нормативна чисельність робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю становить 1 робоче місце. Фактично на підприємстві у 2018 році особи з інвалідністю не працювали, чим порушено ч. 1 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні". Фонд заробітної плати за 2018 рік склав 272,6 тис. грн., середньорічна заробітна плата одного працівника становить 30 288 грн 00 коп.

Листом № 5707/01-18/3606 від 04.06.2019 Управління Держпраці у Черкаській області повідомило Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів про виявлені порушення вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".

Листом від 20.06.2019 № 1173/01-27 Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів повідомило відповідача, що у відповідності до поданого ними звіту від 29.05.2019 останній має сплатити адміністративно-господарські санкції в сумі 15 144 грн 44 коп. (за незайняті особами з інвалідністю робочі місця) та пеню в сумі 599 грн 94 коп., а також зазначено, що в разі їх несплати буде ініційовано звернення до суду.

У зв`язку з простроченням сплати відповідачем адміністративно-господарських санкцій, з 16.04.2019 позивачем нараховано пеню, сума, якої станом на день звернення до суду з даним позовом становить 1 108 грн 98 коп.

Оскільки добровільно такі кошти відповідач не сплатив, позивач звернувся в суд із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про таке.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, є Закон України Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні від 21 березня 1991 року №875-XII (далі Закон № 875-XII).

Статтею 18 Закону №875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону № 875-XII.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону №875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб і інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Частиною 2 ст. 19 Закону №875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно ч. 5 ст. 19 Закону №875-XII виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Частиною 7 Закону №875-XII визначено, що Порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, контролю за виконанням нормативу робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 9 статті 19 Закону №875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Таким чином, з огляду на викладені норми, відповідач зобов`язаний реєструватися у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подавати цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів, оскільки у відповідача у 2018 році середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства становила 9 осіб, а середньооблікова чисельність працевлаштованих осіб з інвалідністю у 2018 році повинна складати одна особа, проте, як зазначено позивачем, жодне місце інвалідом зайняте не було.

Відповідно до листа Ватутінської міської філії Черкаського обласного центру зайнятості від 30.07.2019 №01-191797 відповідач у 2018 році не подав інформацію, необхідну для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Частиною 1 ст. 20 Закону №875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Згідно з ч. 2, 4 ст. 20 Закону № 875-XII порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Отже з урахуванням викладеного, загальна сума несплачених адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для осіб з інвалідністю складає 15 144 грн 44 коп. У зв`язку з простроченням сплати адміністративно-господарських санкцій, відповідачеві нарахована пеня, сума якої на день подачі позову становить 1 108 грн. 98 коп.

Відповідач у повному обсязі в добровільному порядку адміністративного-господарські санкції за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів у 2018 році та пеню не сплатив.

Частиною 9 ст. 20 Закону №875-XII передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за статтями 19, 20 цього Закону, вирішуються Фондом соціального захисту інвалідів або в судовому порядку.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18000, м. Черкаси, вул. Благовісна, 269/105, ідентифікаційний код 21368023) до товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛАРД БУД" (20250, Черкаська область, м. Ватутіне, площа Соборності, 1, кімната, 30, ідентифікаційний код 36771519) про стягнення адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця особами з інвалідністю та пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій - задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЛАРД БУД" на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця для осіб з інвалідністю у сумі 15 144 (п`ятнадцять тисяч сто сорок чотири) грн 44 коп. та 1 108 (одна тисяча сто вісім) грн 98 коп. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Кульчицький

СудЧеркаський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення21.10.2019
Оприлюднено24.10.2019
Номер документу85085505
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —580/2563/19

Рішення від 21.10.2019

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

С.О. Кульчицький

Ухвала від 20.08.2019

Адміністративне

Черкаський окружний адміністративний суд

С.О. Кульчицький

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні