Рішення
від 01.10.2019 по справі 155/344/19
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Пр.№ 2/155/434/19

Справа № 155/344/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2019 року Горохівський районний суд

Волинської області

в складі: головуючого - судді Адамчук Г.М.

при секретарі судового засідання Ревуцькій М.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі засідань Горохівського районного суду в м.Горохів Волинської області справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Печихвостівської сільської ради Горохівського району Волинської області про визнання права власності на спадкове майно, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , -

В С Т А Н О В И В:

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися з вищевказаним позовом до Печихвостівської сільської ради Горохівського району Волинської області, зазначаючи у позовній заяві про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько ОСОБА_5 , після смерті якого залишилося спадкове майно, а саме житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями, який розміщений в АДРЕСА_1 , та земельну ділянку, яка була передана у власність матері ОСОБА_5 - ОСОБА_6 площею 0,15 га. для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на підставі рішення Печихвостівської сільської ради від 22.01.1994 року №14/1 Про передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам , право на яку ОСОБА_5 успадкував після смерті своєї матері ОСОБА_6 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак спадщини не оформив та за життя не встиг провести державну реєстрацію права власності на вищевказану земельну ділянку. Позивачі є спадкоємцями майна померлого по закону, прийняли спадщину. Однак оскільки правовстановлюючих документів на це майно немає, а нотаріальна контора відмовила позивачам у видачі їм свідоцтва про право на спадщину, то позивачі просили визнати за ними право власності по Ѕ частині вищевказаного житлового будинку з господарськими та побутовими будівлями і спорудами та право на завершення приватизації вищевказаної земельної ділянки та на реєстрацію права власності по Ѕ частини земельної ділянки на їх ім`я в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 .

У підготовче судове засідання представник відповідача - Печихвостівської сільської ради Горохівського району Волинської області не з`явився, однак скерував до суду письмове клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнає повністю.

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у підготовче судове засідання не з`явилися, однак скерували до суду письмове клопотання про розгляд справи без їх участі, заявлені позовні вимоги підтримують повністю.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 у підготовче судове засідання не з`явилися, однак скерували до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд вважає, що даний позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.

Із витягу з погосподарської книги №1 за 2016-2023 р. Печихвостівської сільської ради Горохівського району, вбачається, що по особовому рахунку № НОМЕР_1 , будинковолодіння з надвірними будівлями та спорудами, що в АДРЕСА_1 , належить ОСОБА_7 .

Відповідно до ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону.

Згідно рішення №14/1 від 22.01.1994 року Про передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам (а.с.13) вбачається, що ОСОБА_8 передано безоплатно у приватну власність земельні ділянки, надані для ведення особистого підсобного господарства площею 0,32 га. та для будівництва площею 0,15 га.

Як вбачається із свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого виконавчим комітетом Печихвостівської сільської ради Горохівського району Волинської області, ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Печихвости Горохівського району Волинської області і після його смерті відкрилася спадщина (а.с.4).

Як вбачається із довідки №193 від 06 березня 2018 року, виданої Печихвостівською сільською радою Горохівського району Волинської області, спадкодавець ОСОБА_5 у житловому будинку в АДРЕСА_1 , разом із дружиною ОСОБА_3 Заповіт посвідчувався в Печихвостівській сільській раді 15.11.2007 року. Спадкоємцями за законом є дружина ОСОБА_3 , дочка ОСОБА_2 , дочка ОСОБА_4 , син ОСОБА_1 . Крім того, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулись із заявами про відмову від спадщини.

Згідно з ч.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Із заповіту, посвідченого 15 листопада 2007 року секретарем Печихвостівської сільської ради вбачається, що ОСОБА_5 заповів все своє майно, де б воно не знаходилося і з чого б не складалося своєму сину ОСОБА_1 .

Згідно з ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно з ч.2 ст.1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ч.1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до ч.5 ст.1275 ЦК України відмова спадкоємця за заповітом від прийняття спадщини не позбавляє його права на спадкування за законом.

Статтею 125 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до п.3.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 4-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст.125 ЗК, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

На підставі абз.2 п.1 розділу X "Перехідні положення" ЗК України рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", є підставою для реєстрації права власності на земельні ділянки цих громадян або їх спадкоємців відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Державна реєстрація таких земельних ділянок здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Матеріалами спадкової справи №88/2016, заведеної 12 березня 2016 року Горохівською державною нотаріальною конторою після смерті ОСОБА_5 стверджується, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернулись із заявами про відмову від належної частки майна. Крім того, ОСОБА_1 звернувся із заявою в якій відмовився від належного спадкового майна по заповіту, спадщину за законом приймає, та ОСОБА_2 звернулася із заявою про прийняття спадщини. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 отримали свідоцтва про право на спадщину за законом на Ѕ частку земельної ділянки площею 1,2051 га., кадастровий номер: 0720886000:00:001:0061, та на Ѕ земельної ділянки площею 0,8490 га., кадастровий номер: 0720886000:00:001:0158.

Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом спадкоємцем майна ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 є її син ОСОБА_5 . Спадкове майно, на яке видане свідоцтво складається із земельної ділянки площею 2,06 га. в межах згідно з планом, що розташована на території Печихвостівської сільської ради.

Як вбачається із витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку кадастровий номер земельної ділянки площею 0,15 га., яка призначена для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд - 0720886000:01:001:2562.

Як вбачається із свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 та свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , їх батьком є ОСОБА_5 , матір`ю - ОСОБА_3 .

Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 07 травня 2018 року, яке набрало законної сили 07.06.2018 року встановлено факт, що ОСОБА_1 є сином ОСОБА_5 .

Рішенням Горохівського районного суду Волинської області від 19 березня 2018 року, яке набрало законної сили 19.04.2018 року, встановлено факт, що ОСОБА_5 є батьком ОСОБА_2 .

Отже, судом встановлено, що позивачі є спадкоємцями майна померлого ОСОБА_5 за законом, які відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України прийняли спадщину шляхом подачі заяви до нотаріальної контори у встановлений ст.1270 ЦК України строк.

Як вбачається із постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії Горохівської державної нотаріальної контори від 08 листопада 2018 року, позивачам відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами та земельну ділянку у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів (а.с.9).

Як вбачається із технічної документації на садибний житловий будинок що знаходиться в АДРЕСА_1 , (а.с.79-83), даний будинок побудовано з дотриманням встановлених будівельних та технічних норм.

Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Таким чином, з огляду на вищенаведене суд приходить до висновку, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як спадкоємці за законом першої черги після померлого ОСОБА_5 мають право на спадкування його майна, прийняли спадщину в установленому порядку, але у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів не можуть оформити спадщину в нотаріальному порядку, а тому суд визнає за позивачами право власності по Ѕ частини на житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями, який знаходиться в АДРЕСА_1 , після смерті батька ОСОБА_5 та право на завершення приватизації та реєстрацію права власності по Ѕ вищевказаної земельної ділянки відповідно до Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень після смерті батька ОСОБА_5 , який успадкував вищевказане право після смерті своєї матері ОСОБА_6 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак спадщини не оформив та не встиг завершити приватизацію та зареєструвати право власності.

Керуючись ст.ст.12, 13, 89, 259, 264-265 ЦПК України, ст.ст.1217, 1222, 1223, 1235, 1261, 1268, 1269, 1270, 1273, 1275 ЦК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом першої черги право власності на Ѕ частку житлового будинку з господарськими та побутовими будівлями, який знаходиться в АДРЕСА_1 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_5 .

Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом першої черги право власності на Ѕ частку житлового будинку з господарськими та побутовими будівлями, який знаходиться в АДРЕСА_1 , після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_5 .

Визнати за ОСОБА_1 право на завершення приватизації та реєстрацію права власності на його ім`я на Ѕ частки земельної ділянки площею 0,15 га. (кадастровий номер:0720886000:01:001:2562) для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", яка була передана на підставі рішення Печихвостівської сільської ради від 22.01.1994 року №14/1 Про передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам ОСОБА_8 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та право на яке успадкував ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак спадщини не оформив.

Визнати за ОСОБА_2 право на завершення приватизації та реєстрацію права власності на її ім`я на Ѕ частки земельної ділянки площею 0,15 га. (кадастровий номер:0720886000:01:001:2562) для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", яка була передана на підставі рішення Печихвостівської сільської ради від 22.01.1994 року №14/1 Про передачу земельних ділянок у приватну власність громадянам ОСОБА_8 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та право на яке успадкував ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак спадщини не оформив.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду через Горохівський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий: /підпис/

Згідно з оригіналом.

Суддя Горохівського районного суду

Волинської області Г.М.Адамчук

СудГорохівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення01.10.2019
Оприлюднено23.10.2019
Номер документу85086163
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —155/344/19

Рішення від 01.10.2019

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Ухвала від 03.09.2019

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Ухвала від 21.06.2019

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Ухвала від 11.05.2019

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Ухвала від 11.05.2019

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

Ухвала від 05.04.2019

Цивільне

Горохівський районний суд Волинської області

Адамчук Г. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні