Справа № 297/1685/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2019 року м. Берегове
Берегівський районний суд Закарпатської області в особі: головуючого Гал Л. Л., за участю секретаря Адамчо К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Берегівська державна нотаріальна контора, комунальне підприємство Берегівське бюро технічної інвентаризації Берегівської районної ради , про усунення перешкод у реалізації спадкових прав шляхом заборони вчинення дій ,
встановив:
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись із позовною заявою до ОСОБА_3 , треті особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Берегівська державна нотаріальна контора, КП Берегівське бюро технічної інвентаризації Берегівської районної ради , про усунення перешкод у реалізації спадкових прав, що виникли після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , а саме на житловий будинок, який розташований за адресою АДРЕСА_1 , шляхом заборони ОСОБА_3 вчинення дій, що перешкоджають проведенню поточної технічної інвентаризації та вільному доступі до будинку з метою виготовлення технічної документації на нього.
Позов мотивований тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла матір позивачів - ОСОБА_4 . Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина, до складу якої входить, з-поміж іншого, будинок, який розташований за адресою АДРЕСА_1 . На випадок своєї смерті ОСОБА_4 для розпорядження належним їй майном залишила заповіт від 09.08.2017 року, яким заповіла все належне їй майно позивачам. Так, позивачі прийняли спадщину на вищевказаний будинок. Тому, з метою оформлення спадкових прав на майно та отримання свідоцтв про право на спадщину на будинок, нотаріусом зроблено запит до КП Берегівське БТІ Берегівської районної ради на виготовлення технічного паспорту на будинок. У свою чергу, для виготовлення технічного паспорта на будинок працівникам КП ББТІ БРР необхідно оглянути та провести його поточну інвентаризацію.
Позивачі зазначають, що відповідачу відомо про смерть ОСОБА_4 та те, що вони є спадкоємицями належного їй майна. Однак, через особисті неприязні стосунки, відповідачка свідомо та навмисно чинить перешкоди у користуванні спадковим майном позивачам, а саме забороняє знаходитись на території будинковолодіння. У зв`язку з цим, позивачі неодноразово зверталися до відповідача з проханням не чинити їм перешкоди у реалізації їх спадкових прав, однак відповідач ігнорує прохання та й надалі чинить все можливе аби унеможливити користування спадковим майном.
Так, позивачі повідомляли відповідача про те що 08.07.2019 року працівники КП ББТІ БРР здійснять вихід на будинок для відображення його поточного стану.
Однак, відповідач кожного разу відповідала відмовою на прохання, мотивуючи це тим що їй і так добре живеться та вона не збирається допомагати в оформленні спадщини, адже в подальшому це може стати підставою для позбавлення її права користування даним житлом.
08.07.2019 року, незадовго до приїзду працівників КП ББТІ БРР для здійснення обмірів будинку, відповідачка замкнула вхідні двері до нього та господарських будівель.
Працівники КП ББТІ БРР , приїхавши за адресою місцезнаходження вищевказаного буднику з метою виконання запиту нотаріуса та виготовити замовлення технічного паспорта, констатували неможливість виконання своєї роботи, оскільки для проведення поточної інвентаризації об`єкта нерухомого майна їм потрібний вільний доступ до всіх його приміщень, а за умови зачинення вхідних дверей до приміщень та фактичної неможливості доступу до них вони не можуть здійснити обміри, адже позбавлені повноважень здійснення примусового входження на об`єкт нерухомого майна.
Таким чином, своїми протиправними діями відповідачка свідомо, зухвало та цинічно порушує законні права позивачів на прийняття у спадщину будинку після смерті матері, що унеможливлює реалізувати спадкові права та отримати правовстановлюючі документи на будинок.
З огляду на вищенаведене, єдиною можливістю захистити права та законні інтереси, є звернення до суду з позовною заявою про усунення перешкод у реалізації спадкових прав шляхом заборони вчинення дій, оскільки в досудовому порядку дану проблему врегулювати не вдалося.
Згідно ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до ч. 1 ст. 278 ЦПК України відповідачка відзив щодо позову не подала.
Ухвалою Берегівського районного суду від 24.09.2019 року було відмовлено у клопотанні відповідачки ОСОБА_5 щодо переходу до розгляду справи у порядку загального позовного провадження.
Вивчивши матеріали справи суд приходить до наступного.
Стаття 41 Конституції України та стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17.07.1997 року відповідно до Закону України Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції , закріплюють принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися та розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст. 13 ЦК України цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. При здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства.
Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Частиною 1 статті 16 ЦК України закріплено право кожнлї особи звернутися досуду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ст. 317 ЦКУкраїни власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Статтею 319 ЦК України передбачено що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Відповідно до частини 1 статті 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно ст. 379 ЦКУкраїни житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.
Відповідно до статті 383 ЦК України, власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім`ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 29.11.2018 року ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 13).
Згідно довідки виконкому Галаборської сільської ради житловий будинок в АДРЕСА_1 , згідно запису в погосподарській книзі рахується за ОСОБА_6 Геленою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла, згідно актового запису від 29.11.2018 року за № 6 (а.с. 20).
Згідно заповіту від 09.08.2017 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , все своє майно в цілому заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 21).
Відповідно до заяв від 22.05.2019 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , прийняли спадщину за помелою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що посвідчено та зареєстровано державним нотаріусом Берегівської державної нотаріальної контори (а.с. 22, 23).
Статтею 391 ЦК України передбачено, що власник має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування і розпоряджання своїм майном.
Згідно повідомлення КП Берегівське БТІ Берегівської РР № 220/1 від 08.07.2019 року при виході працівниками КП Берегівське БТІ Берегівської РР на об`єкт нерухомого майна по АДРЕСА_1 , 08.07.2019 року, один із мешканців майна не допустив техніка КП ББТІ БРР для проведення поточної інвентаризації (а.с. 27).
Відповідно повідомлення Берегівського ВП ГУНП в Закарпатській області від 15.07.2019 року встановлено, що працівникам КП Берегівське БТІ Берегівської РР не надалось можливим провести поточну інвентаризацію для виготовлення технічної документації на будинок, який розташований в АДРЕСА_1 , оскільки ОСОБА_3 зачинила всі житлові та господарські приміщення і покинула помешкання (а.с. 28).
Таким чином, судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_3 перешкоджає у користуванні та розпорядженні майном позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_8 на прийняття у спадщину будинку після смерті їх матері, чим порушує їх права, тому позов є підставним і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 141, 280-282, 284, 289, 352, 354, 355ЦПК України, ст.ст. 16, 321, 391, 405, 406 ЦК України,
рішив:
Позов ОСОБА_1 , мешканки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , мешканки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , до ОСОБА_3 , мешканки АДРЕСА_1 , треті особи без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Берегівська державна нотаріальна контора, яка розташована за адресою м. Берегове, пл. Кошута, 1, код ЄДРПОУ 02883908, КП Берегівське бюро технічної інвентаризації Берегівської районної ради , яке розташоване за адресою м. Берегове, вул. Мукачівська, 3, код ЄДРПОУ 03344616, про усунення перешкод у реалізації спадкових прав шляхом заборони вчинення дій - задовольнити.
Усунути ОСОБА_9 Берталонівні та ОСОБА_2 перешкоди у реалізації спадкових прав, що виникли після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , на оформлення спадщини на житловий будинок, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , шляхом заборони ОСОБА_10 вчинення дій, що перешкоджають проведенню поточної технічної інвентаризації та вільному доступі до даного будинку з метою виготовлення технічної документації на нього.
Стягнути з ОСОБА_3 в користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Стягнути з ОСОБА_3 в користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга може бути подана до суду апеляційної інстанції через Берегівський районний суд.
Суддя Гал Л. Л.
Суд | Берегівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2019 |
Оприлюднено | 23.10.2019 |
Номер документу | 85101486 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Берегівський районний суд Закарпатської області
Гал Л. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні