Вирок
від 21.10.2019 по справі 575/835/16-к
ВЕЛИКОПИСАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 575/835/16-к

Провадження № 1-кп/575/3/19

В И Р О К

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2019 року смт. Велика Писарівка

Великописарівський районний суд Сумської області

у складі : головуючого ОСОБА_1 ,

при секретарі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

ОСОБА_4 ,

з участю прокурорів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,

ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,

захисника ОСОБА_9 ,

обвинуваченого ОСОБА_10 ,

розглянувши у відкритому судовому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Писарівка кримінальне провадження № 42016200350000017 від 24.02.2016 за обвинуваченням

ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, з вищою освітою, одруженого, підполковника запасу, працюючого заступником директора коледжу СНАУ, не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Органи прокуратури обвинувачували ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Згідно обвинувального акта /за зміненим обвинуваченням/, складеного прокурором військової прокуратури Центрального регіону України полковником юстиції ОСОБА_8 , який погоджений 31.10.2018 першим заступником військового прокурора Центрального регіону України майором юстиції ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , будучи військовою службовою особою, яка займає відповідальне становище, а саме військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_2 , діючи умисно, з корисливих мотивів, всупереч вимогам статей 3, 22, 24 Закону України «Про запобігання корупції», пунктів 1,3,8,9,11,15 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 № 389, Положення про військові комісаріати Сумської області та своїх функціональних обов`язків, 26 квітня 2016 року близько 14 години 23 хвилини у приміщенні службового кабінету № 9 ІНФОРМАЦІЯ_3 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , отримав від ОСОБА_12 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів на загальну суму 15000 гривень за не притягнення до адміністративної відповідальності директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Правдинське» ОСОБА_13 за ст. 210-1 КУпАП, а також за позитивне вирішення питання щодо звільнення від призову у разі оголошення чергової хвилі мобілізації працівників цього підприємства, чим вчинив одержання службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе за не вчинення ним в інтересах третіх осіб будь-якої дії з використанням наданого йому службового становища, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 368 КК України, за наступних обставин.

Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 773 від 28.09.2015 підполковник ОСОБА_10 призначений на посаду військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто згідно примітки 1 статті 364 КК України та пункту 2 примітки статті 368 КК України є службовою особою, яка займає відповідальне становище, виходячи з того, що він обіймав посаду керівника військового формування, яке входить у структуру Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади і військового управління, та уповноважений Кабінетом Міністрів України забезпечувати комплектування Збройних Сил України особовим складом на відповідній території, їх мобілізаційне та оперативне розгортання в особливий період, здійснювати заходи, пов`язані з підготовкою та призовом громадян на військову службу, а також контроль за виконанням підприємствами вимог законодавства з питань оборони, при цьому у разі виявлення порушень законодавства у цій сфері, уповноважений розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення, тобто здійснює організаційно-розпорядчі функції представника влади, є керівником відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_2 як одиниці органу державної влади.

Так, 14 січня 2016 року за вихідним № 19 Великописарівським районним комісаром відповідно вимог статті 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на адресу керівника Державного підприємства «Дослідне господарство «Правдинське» надіслано лист з вимогою забезпечити своєчасне прибуття 33-х працівників підприємства згідно списку та доданих повісток до ІНФОРМАЦІЯ_3 для уточнення облікових даних та проходження медичного огляду в період з 15 по 31 січня 2016 року.

Згідно наказу керівника підприємства ДП «Дослідне господарство «Правдинське» за № 176 від 24.12.2015 відповідальною особою за ведення військового обліку та бронювання військовозобов`язаних на підприємстві призначена інспектор відділу кадрів ОСОБА_14 , яка на виконання листа ІНФОРМАЦІЯ_4 особисто їздила до військового комісаріату, надавала списки працівників, при цьому керівником підприємства ОСОБА_13 впродовж січня-лютого забезпечувалося транспортування працівників підприємства до ІНФОРМАЦІЯ_4 . У зв`язку з тим, що заходи з приводу оповіщення та явки працівників підприємства ОСОБА_14 не виконувалися належним чином, обов`язки щодо проведення заходів мобілізаційного характеру та щодо співпраці з ІНФОРМАЦІЯ_5 , керівником підприємства ОСОБА_13 покладено на ОСОБА_12 , з яким 01.02.2016 укладена трудова угода.

У подальшому ОСОБА_12 через ОСОБА_13 познайомився з працівником цього ж дослідного господарства ОСОБА_15 , який повідомив, що через службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_6 , зокрема військового комісара ОСОБА_10 , за грошову винагороду можливо вирішити питання про відстрочку призову військовозобов`язаних працівників підприємства на військову службу або непризову їх взагалі, в тому числі у разі оголошення рішення про мобілізацію. Отримавши інформацію про протиправні дії службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також можливу причетність до цього ОСОБА_15 , працівник підприємства ОСОБА_12 25.02.2016 звернувся з відповідною заявою до правоохоронних органів і у подальшому діяв під їхнім контролем.

Надалі, з метою продовження виконання мобілізаційних заходів 30 березня 2016 року за вихідним № 345/5 військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковником ОСОБА_10 на адресу керівника ДП «Дослідне господарство «Правдинське» надіслано повторний лист про необхідність забезпечення своєчасного прибуття до військового комісаріату у строк з 6 по 8 квітня 2016 року військовозобов`язаних підприємства для уточнення їх облікових даних та проходження ними медичного огляду. У подальшому в зв`язку з ігноруванням керівником ДП Дослідного господарства «Правдинське» ОСОБА_13 вимог, викладених у вищевказаних листах ІНФОРМАЦІЯ_3 № 19 від 14.01.2016 та № 345/5 від 30.03.2016, військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковником ОСОБА_10 12 квітня 2016 року за вихідним № 422 на адресу керівника ДП «Дослідне господарство «Правдинське» ОСОБА_13 надісланий лист, в якому запропоновано йому прибути до ІНФОРМАЦІЯ_3 для складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 210-1 КУпАП на 19 квітня 2016 року на 10 годину 30 хвилин. При цьому він був попереджений, що відповідальність за невиконання обов`язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть керівники підприємств, установ та організацій незалежно від підпорядкування та форм власності. Одночасно цього ж дня, 12 квітня 2016 року військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковником ОСОБА_10 за вихідним № 423 скеровано лист начальнику Охтирського відділення Управління Служби безпеки України, в тексті якого він доповів, що керівник ДП ДГ «Правдинське» ігнорує направлені ним два листи з вимогою забезпечення оповіщення та явки всіх військовозобов`язаних працівників цього підприємства для уточнення облікових даних, чим порушує вимоги законодавства у сфері оборони та мобілізаційної підготовки, в зв`язку з чим прийнято рішення про притягнення його до адміністративної відповідальності.

На 19 квітня 2016 року у ОСОБА_13 було заплановане відрядження, тому він зателефонував ОСОБА_10 , повідомив про цю обставину та уповноважив ОСОБА_12 розібратися з проблемами, які стосуються призову працівників підприємства. 18 квітня 2016 року о 13 годині 21 хвилині ОСОБА_12 під контролем правоохоронних органів в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 зустрівся з військовим комісаром ОСОБА_10 , з яким обговорював питання щодо допущених керівником підприємства порушень законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, складання з цього приводу адміністративного протоколу та залишення працівників на підприємстві, тобто їх непризову у разі оголошення чергової хвилі мобілізації. Під час цієї розмови військовий комісар ОСОБА_10 запропонував ОСОБА_12 за грошову винагороду в сумі 15000 гривень впродовж року не вживати заходів мобілізаційного характеру, пов`язаних з призовом більшості працівників ДП ДГ «Правдинське». При цьому ОСОБА_10 попрохав надати йому список трьох-чотирьох працівників, яких можна бути призвати, та пояснив, що грошові кошти в сумі 15000 гривень необхідно перерахувати на особовий рахунок ФОП ОСОБА_16 . В свою чергу ОСОБА_12 , розуміючи, що працівниками ДП ДГ «Правдинське» планується проведення посівних робіт, а у випадку оголошення мобілізації та їх призову на військову службу до Збройних Сил України, ці роботи виконані не будуть і господарство зазнає значних збитків, погодився на запропоновані військовим комісаром ОСОБА_10 умови.

Наступного дня, 19 квітня 2016 року о 10 годині 53 хвилини ОСОБА_12 під контролем правоохоронних органів зателефонував військовому комісару підполковнику ОСОБА_10 та повідомив, що керівник ДП ДГ «Правдинське» ОСОБА_13 почуває себе зле, тому приїхати на дату його виклику для складання протоколу про адміністративне правопорушення не зможе, і повідомив, що 20 квітня 2016 року сам приїде до нього, забере протокол, відвезе ОСОБА_13 на підпис, після чого поверне його ОСОБА_10 , на що той погодився. Відразу після цієї розмови ОСОБА_10 зателефонував начальнику служби захисту інформації ІНФОРМАЦІЯ_3 молодшому сержанту ОСОБА_17 , яка за його наказом від 04.01.2016 № 6 визначена відповідальною за складання адміністративних протоколів, і дав їй вказівку підготувати на керівника ДП ДГ «Правдинське» ОСОБА_13 протокол та інші документи про вчинення ним адміністративного правопорушення та накладення штрафу. 20 квітня 2016 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 прибула інспектор відділу кадрів ДП ДГ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ОСОБА_14 , відповідальна за ведення військового обліку на підприємстві, яку було притягнуто до адміністративної відповідальності за незабезпечення оповіщення військовозобов`язаних до військового комісаріату та накладено штраф в сумі 51 гривна, який вона сплатила того ж дня.

22 квітня 2016 року о 14 годині 24 хвилини ОСОБА_18 , діючи під контролем правоохоронних органів, вдруге зустрівся з військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_10 та попрохав його не вживати заходів про притягнення ОСОБА_13 до адміністративної відповідальності, мотивуючи тим, що в нього / ОСОБА_13 / виникнуть проблеми як у керівника. Також ОСОБА_12 повідомив ОСОБА_10 про неможливість ДП ДГ «Правдинське» офіційного перерахування грошових коштів в сумі 15000 гривень на особистий рахунок ФОП ОСОБА_16 , після чого між ними було погоджено питання передачі цих грошей безпосередньо ОСОБА_10 , який запевнив, що після передачі йому цих грошових коштів протокол про адміністративне правопорушення на ОСОБА_13 не складатиметься. Позитивне вирішення цього питання військовий комісар ОСОБА_10 підтвердив у телефонній розмові з ОСОБА_12 , особисто зателефонувавши тому відразу після їх зустрічі 22 квітня 2016 року.

26 квітня 2016 року о 14 годині 23 хвилини у приміщенні службового кабінету № 9 ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 ОСОБА_12 , будучи під контролем правоохоронних органів, передав підполковнику ОСОБА_10 грошові кошти на загальну суму 15000 гривень в якості неправомірної вигоди за не притягнення до адміністративної відповідальності директора державного підприємства «Дослідне господарство «Правдинське» за статтею 210-1 КУпАП та за позитивне вирішення питання про звільнення від призову у разі оголошення чергової хвилі мобілізації працівників цього підприємства, а також надав список цих працівників із зазначенням анкетних даних та рукописними надписами проти кожного прізвища щодо їх призову чи непризову. Одразу ж після отримання ОСОБА_10 неправомірної вигоди він був затриманий уповноваженою особою в порядку ст. 208 КПК України та добровільно видав грошові кошти в сумі 15000 гривень, які були вилучені.

Описані вище дії ОСОБА_10 прокурор кваліфікував за ч. 3 ст. 368 КК України як одержання службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе для вчинення такою особою в інтересах третіх осіб будь-якої дії з використанням наданого їй службового становища / Т. 6 а.с. 80-92/.

Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_10 своєї вини у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 368 КК України не визнав та показав, що факт своєї розмови з ОСОБА_12 стосовно надання допомоги та отримання грошей в сумі 15000 гривень на потреби військового комісаріату не заперечує.

З 15.11.2015 він призначений на посаду військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_8 , який був створений у червні 2015 року. З 2006 року військового комісаріату на території В-Писарівського району не було. 14.03.2015 для розміщення РВК було виділене окреме приміщення по АДРЕСА_2 , до нього організаційними питаннями займався т.в.о. військового комісара капітан ОСОБА_19 , який повідомив його про спільне рішення районної ради, райдержадміністрації та військкомату про виконання ремонтних робіт у виділеному приміщенні. На це необхідно було 240 тисяч гривень, єдиним підрядником на території В-Писарівського району є ФОП ОСОБА_16 . Одночасно з ремонтом приміщення ще були завдання щодо підготовки можливої хвилі мобілізації, призову за контрактом, проведення обліку на строкову військову службу, поновлення військовозобов`язаних на обліку, це питання було самим складним, так як картотека на 30-40% була непридатна до роботи. Одним із джерел співпраці із відновленням картотеки було надання відомостей підприємств та сільських рад району. Переписка з цими установами проводилася ще до нього. Оскільки В-Писарівський район є прикордонним, треба було захищатися, тому необхідно було огородити двір будівлі військового комісаріату, поставити паркан, було поставлене завдання зробити це навесні 2016 року. Рада сільгоспвиробників району прийняла рішення про надання благодійної матеріальної допомоги на ремонт приміщення РВК, виходячи з 6 гривень за 1 га посівної площі господарства, був список сільгосппідприємств, він ніяких записів в ньому не робив. Голова РДА ніякої допомоги не надавав, сказав, щоб він особисто займався питанням облаштування приміщення. Керівника ДП ДГ «Правдинське» ОСОБА_13 особисто не знав, ніяких стосунків з ним не мав. Листи на підприємства направлялися всім керівникам сільгосппідприємств району одного тексту, з законними вимогами, так як необхідні були списки всіх працівників підприємств для з`ясування військовозобов`язана особа чи ні, такі відомості на підприємствах були. У 2016 році мобілізації вже не було, укладалися контракти. З грудня 2015 року до початку лютого 2016 року він перебував у відпустці строком 45 діб, коли вийшов на службу, то майор ОСОБА_20 , який вже проходив службу, доповів йому які сільгосппідприємства не надали списки військовозобов`язаних осіб. Керівництво ДП ДГ «Правдинське» відповіді на листи не надавало, тому був направлений лист про притягнення керівника до адміністративної відповідальності. Замість керівника прибув ОСОБА_12 в якості юриста, перед цим йому телефонував ОСОБА_13 , повідомив що він відсутній в районі. ОСОБА_12 сам запропонував допомогу зерном, пшеницею чи іншим. Він відповів, що йому особисто нічого не потрібно. ДП ДГ «Правдинське» надало на паркан 15000 гривень як благодійну допомогу, цю суму обрахував ОСОБА_16 . Він ОСОБА_12 дав рахунок ОСОБА_16 для перерахування цих грошей, той взяв, а потім відмовився перераховувати, про це він попередив ОСОБА_16 і запросив на 14 годину 30 хвилин 16 квітня 2016 року /час коли повинен був прийти ОСОБА_12 / для передачі коштів на паркан. В той день у РВК ним особисто проводились навчання, коли прибіг ОСОБА_12 , зайшов у кабінет, він навіть двері не зачинив, так як повинен був прийти ОСОБА_16 , але його не пустили. ОСОБА_12 поклав гроші на стіл і список, але не той, що вимагався. Гроші були на столі, коли виходив з кабінету, повернувся і поклав їх у кишеню. В цей час зайшли працівники СБУ з прокурором, почалися слідчі дії по його затриманню, обшуку і т.д.

Питання щодо начебто висунутою ним пропозиції щодо надання йому коштів для особистого збагачення вважає некоректним і таким, що не знайшло підтвердження ні в ході дослідження аудиозаписів розмов між ним та ОСОБА_12 , ані в ході допиту інших свідків, зокрема ОСОБА_16 . В своїх розмовах він неодноразово наголошував, що особисто йому нічого не потрібно. Щодо обвинувачення в частині непризову працівників підприємства та не складання адміністративного протоколу вказав, що підприємства району у межах своїх можливостей у різні періоди надавали посильну допомогу в формуванні та облаштуванні військового комісаріату, так як голова Великописарівської районної державної адміністрації, нехтуючи своїми зобов`язаннями стосовно надання приміщення, пристосованого та відремонтованого відповідно вимог і потреб та безперебійної роботи військового комісаріату, переклав цей тягар на спілку сільгосппідприємців. З підприємствами взагалі таких непорозумінь не виникало, розуміючи, що військовий комісаріат нещодавно відокремився і кількісно якісний облік потребує уточнення, керівники підприємств або відповідальні за військовий облік особи надавали за вимогою необхідні відомості. Військовий комісаріат зобов`язаний відреагувати на дії або бездіяльність керівника підприємства, тому ним було прийняте рішення запросити керівника підприємства для складання адміністративного протоколу, про що він повідомив УСБУ та голову РДА, для з`ясування причин такого ставлення до законних вимог військового комісаріату в особливий період, що передбачало проведення бесіди і можливого порозуміння та співпраці по обліку військовозобов`язаних. Так як досвіду роботи по складанню протоколів про адміністративне правопорушення в нього не було, він доручив посадовій особі, яка проходила навчання в ОВК, підготуватися до складання адміністративного протоколу. Ця особа пояснила, що складати адміністративний протокол без керівника підприємства ОСОБА_13 та передавати його іншим особам неможливо. У разі, якщо керівник не прибуває, протокол можна скласти на особу, відповідальну за військовий облік. Вважає, що звинувачення прокурора про висунуту пропозицію в отриманні неправомірної вигоди за непризов працівників та не складання протоколу про адміністративне правопорушення є безпідставними, так як ці дії були неможливі і не несли негативних наслідків ні для підприємства, ні для керівника. Щодо причетності до неправомірної вигоди ОСОБА_15 вказує, що той в розмові з ОСОБА_12 ні про ІНФОРМАЦІЯ_9 , ні про військового комісара ОСОБА_10 мови не вів, крім того він заперечував їх знайомство, як і знайомство з працівниками військкомату.

Вважає, що обвинувачення ґрунтується цілком на свідченнях ОСОБА_12 , особи, яка за загадкових обставин з`явилася і зникла. Свідки, допитані в судовому засіданні, не підтвердили жодного з обвинувачень, все вказане в обвинувальному акті є припущенням прокурора. На його думку ця ситуація була спровокована навмисно, загострена штучно / Т.6 а. с. 105-109/.

Крім цього, на запитання прокурора, захисника та суду ОСОБА_10 в судовому засіданні відповів, що ініціатором його зустрічі з ОСОБА_12 26.04.2016 був останній. Всього з ОСОБА_12 він зустрічався три рази: перший раз в службовому кабінеті, другий раз біля будівлі РВК, третій раз - в службовому кабінеті, коли ОСОБА_12 передав йому кошти. Відповідальний працівник за ведення військового обліку ДП ДГ «Правдинське» ОСОБА_14 прибувала до військового комісаріату двічі. Також пояснив, що процес прибуття військовозобов`язаної особи до військового комісаріату є багатогранним: необхідно за викликом прибути до відділення з документами /паспорт, військовий квиток, про освіту/ якщо є зміни, уточнюються облікові дані. Після цього військовозобов`язаний направляється для проходження медичної комісії, після проходження всіх лікарів, головний лікар дає висновок чи придатна ця особа, не придатна чи обмежено придатна для проходження військової служби. Цей висновок особа отримує особисто і повертається з ним до військового комісаріату, віддає висновок начальнику відділення. Той визначається з відміткою у картці якщо придатний, то визначає команду, вручається військове предписання. З ДП ДГ «Правдинське» жодний працівник не повернувся після проходження медичної комісії до військового комісаріату, тому їх облік не був проведений. Їх медичні висновки передані до військового комісаріату з поліклініки.

Також ОСОБА_10 вказав, що при проведенні обшуку в його службовому кабінеті та його затримання було порушено його право на захист, так як він не відмовлявся від захисника, бажав, щоб в момент його затримання були присутні захисник і керівник. Після затримання він мав намір поспілкуватися з працівником військомату ОСОБА_17 , яка має юридичну освіту і виконувала обов`язки юриста військомату, або з іншою особою ОСОБА_19 , його заступником, як представником військкомату. Але йому прокурором ОСОБА_5 було відмовлено.

Оцінюючи доводи обвинувачення щодо наявності в діях ОСОБА_10 ознак злочину за ч. 3 ст. 368 КК України, суд виходить з вимог ст. 94 КПК України, відповідно до якої суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини передбачено право на справедливий суд, зокрема, частиною 1, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Відповідно статті 62 Конституції України ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Ці положення узгоджуються з положеннями статті 17 КПК України, що ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Тобто доведення вчинення кримінального правопорушення обвинуваченим покладається виключно на сторону обвинувачення. Усі сумніви щодо доведеності вини особи, якщо їх неможливо усунути, тлумачаться на користь такої особи.

Суд, дослідивши докази сторін, дійшов висновку про необхідність виправдання ОСОБА_10 через недоведеність в його діях складу інкримінованого кримінального правопорушення.

Доводи сторони обвинувачення про вчинення обвинуваченим ОСОБА_10 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, базується на таких доказах: 1/ показаннях свідків ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_15 ; 2/ даними протоколів негласних слідчих розшукових дій; 3/ речовими доказами; 4/ висновком судової експертизи; 5/ протоколами слідчих дій, постановами, іншими процесуальними документами та матеріалами кримінального провадження.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_12 показав, що на початку лютого 2016 року працював за договором в ДП ДГ «Правдинське», в його обов`язки входило вирішення питань з військкоматом, щоб людей не забирали на військову службу, хоча юридичної освіти він не мав. Керівник підприємства ОСОБА_13 уповноважив його вирішувати ці питання будь-яким способом, проте через надання грошових коштів не уповноважував. Розмова з ОСОБА_13 була після отримання повісток для вручення працівникам підприємства, який говорив про вимагання грошей військовим комісаром ОСОБА_10 . ОСОБА_15 говорив ОСОБА_13 , що за 28 працівників потрібно заплатити 42000 гривень, хотіли гроші збирати з працівників. На початку лютого 2016 року він вирішував питання з ОСОБА_10 щодо непризову працівників господарства, до цього цим питанням займався ОСОБА_15 , якого він вважав працівником військкомату і познайомився з ним через директора господарства ОСОБА_13 , коли ще не займався питаннями військкомату, до того як звернувся з заявою до прокуратури. ОСОБА_15 говорив, що воєнком його гарний друг і за кожного працівника потрібно заплатити по 2 тисячі гривень. Після знайомства з ОСОБА_15 з ним спілкувався по телефону та особисто 3 рази, просив зустрічі з воєнкомом, він відтягував, приїздив до м. Охтирки, але зустріч не відбулася, ОСОБА_15 сказав, що воєнком не приїхав. Потім ОСОБА_13 сказав ОСОБА_15 , що питаннями військкомату буде займатися ОСОБА_12 . Коли прийшов лист з військкомату до ДП ДГ «Правдинське», він особисто поїхав до військомату в кінці лютого 2016 року. При зустрічі ОСОБА_10 сказав, що все вирішується, але все одно когось треба забрати, потрібні кошти 15000 гривень, це була не та сума, про яку говорив ОСОБА_15 . ОСОБА_10 сказав покласти гроші 15000 гривень на картку, дав номер картки, а потім зателефонував і повідомив, що кошти потрібні готівкою. Ці події були до звернення до СБУ та прокуратури. Оскільки він вважав дії військового комісара ОСОБА_10 вимаганням, то звернувся до Сумського управління СБУ. Заяву про злочин писав у кабінеті прокурора ОСОБА_5 в приміщенні Сумської військової прокуратури за допомогою перекладача, у присутності працівників СБУ ОСОБА_21 та прокурора ОСОБА_5 , набирав на службовому ноутбуці прокурора. Потім в СБУ на першому поверсі в присутності понятих ОСОБА_21 дав йому гроші. Спочатку з купюр зробили копії, потім обробили їх порошком, просвітили. Це відбувалося близько 10-11 години. Після отримання грошей підписав протокол в присутності понятих та копії купюр. Після цього у другій половині дня поїхали до смт. Велика Писарівка, зайшов у приміщення військомату, ОСОБА_10 на місці не було, зателефонував йому, він вийшов, разом пішли до його кабінету, ОСОБА_10 взяв гроші, поклав їх у стіл, не говорив, що гроші потрібні на потреби військкомату, сказав, що нікого чіпати не будуть. Керівника ДП ДГ «Правдинське» ОСОБА_13 не повідомляв про дачу грошей. Якби не дали кошти 15000 гривень, то питання вирішено не було, ці гроші були потрібні, щоб не забирати людей в АТО, домовилися, що 3-4 осіб можна забрати, інших залишити, був список потрібних людей.

Отже, показання свідка ОСОБА_12 зводяться до того, що він діяв за дорученням правоохоронних органів і намагався спонукати ОСОБА_10 отримати від нього неправомірну вигоду за непризов працівників господарства, хоча підстав для отримання такої не було. Поряд з вказаним свідок ОСОБА_12 в своїй заяві до правоохоронних органів від 25.02.2016 чітко зазначив, що ОСОБА_15 є уповноваженим ОСОБА_10 на проведення бесіди щодо передання йому грошових коштів, які він віддасть ОСОБА_10 . Вважає, що ОСОБА_10 вимагає від ОСОБА_13 через посередника ОСОБА_15 неправомірну вигоду у сумі 42000 гривень за вчинення дій щодо непризову співробітників ДП ДГ «Правдинське» на військову службу за мобілізацією. Таке надмірне спонукання, на переконання суду, було неправомірно використано правоохоронними органами з метою штучного викриття ОСОБА_10 .

В судовому засіданні прокурором надана копія трудової угоди без номера від 01.02.2016, укладена між ДП ДГ «Правдинське» НААН України в особі директора ОСОБА_13 та громадянина ОСОБА_12 , який володіє нормативними документами та правилами, які регламентують порядок проведення розрахунків із дебіторами та кредиторами. Предметом цього договору є виконання робіт по забезпеченню повернення дебіторської заборгованості; забезпечення збереження майна господарства; проведення мобілізаційних заходів підприємства; здійснення взаємодії з представниками військових комісаріатів щодо оповіщення працівників ДП ДГ «Правдинське» та вручення мобілізаційних повісток; перевірка працюючих та можливих працюючих в господарстві на предмет відношень з правоохоронними органами та органами державної влади. Термін виконання робіт з 01.02.2016, термін дії угоди не обмежується строком, угода діє безстроково. Оплата проводиться згідно актів виконаних робіт, які надає виконавець та узгоджує безпосередньо з директором господарства за кожен місяць. Нарахування проводиться по факту отримання коштів від дебіторів в розрахунку повного погашення дебіторської заборгованості в розмірі 5% від суми боргу. В разі неповернення заборгованості від дебіторів оплата проводиться, виходячи з оплати юриста / 3100 грн/, але за фактично відпрацьований час / Т. 2 а. с. 162/.

Показання свідка ОСОБА_12 , дані в судовому засіданні, суд оцінює критично, так як вони не узгоджуються з показами свідків ОСОБА_13 , ОСОБА_15 .

Свідок ОСОБА_13 в судовому засіданні показав, що з липня 2013 року займає посаду директора ДП ДГ «Правдинське». Після 2014 року на підприємство приходило декілька листів військомату про подання списків працівників. Він видав наказ, яким призначив відповідальною особою за ведення військового обліку працівника відділу кадрів, касира ОСОБА_14 , яка їздила до військомату, привезла звідти документи. Від відповідальної особи йому було відомо, що викликалися 28 працівників. Також його особисто викликали до військомату для накладення стягнення за ненадання документів. Він направив відповідальну особу, яка відвезла розписки працівників, що викликалися і повинні були стати на військовий облік. Також він особисто телефонував ОСОБА_10 , що не зможе прибути, та направив ОСОБА_12 , з яким уклав трудову угоду по господарським справам, щоб він розібрався по суті проблеми, так як ОСОБА_14 не справлялася, ніхто не знав як працювати з військовим обліком. ОСОБА_12 працював на підставі угоди, оплата його праці була передбачена після подачі звіту за фактично проведену роботу, звіту він не подав, тому грошей за оплату праці не отримував. Коли почалася компанія по мобілізації, працівник підприємства ОСОБА_15 говорив, що може вирішити питання про відсутність призову, мова йшла про гроші, була зустріч ОСОБА_15 з ОСОБА_12 , але він не уповноважував їх вирішувати питання з військоматом через гроші. Також ОСОБА_10 не говорив йому особисто про гроші, в листі військомата було написано про відповідальність керівника за систематичні порушення. Він не просив ОСОБА_10 не застосувати до нього якихось дій. Крім цього, на підприємство приходили листи про матеріальну допомогу від спілки сільгоспвиробників /колишня рада колгоспників/, в тому числі і на потреби військомату. Але ДП ДГ «Правдинське» не було членом цієї спілки, так як є державним підприємством, допомога могла бути надана не більше 1% від чистого прибутку, необхідно було звертатися з заявою до Академії Наук, але він не звертався. В усній формі відмовляв у наданні допомоги. ОСОБА_12 після зустрічі з ОСОБА_10 розповідав, що за гроші можливо вирішити питання, але він не погодився. ОСОБА_12 не повідомляв йому, що буде вирішувати питання призову. В цей час проводилися сільгоспроботи, всього на підприємстві працює 106 чоловік, посівні роботи проводяться постійно, крім грудня початку березня. Тому потрібні були спеціально підготовлені працівники, треба було, щоб їх не забирали, щоб не пропала земля, але все одно 5 чоловік були мобілізовані. Після того як було накладено штраф на ОСОБА_14 , він запитав про це у ОСОБА_12 , який відповів, що упередженого відношення до нього з боку військомата не має. Він не уповноважував ОСОБА_12 вирішувати питання про незастосування до нього санкцій. ОСОБА_12 про затримання ОСОБА_10 йому нічого не розповідав, про це він дізнався із засобів масової інформації.

Свідок ОСОБА_15 в судовому засіданні під час допиту показав, що він з 2013 року працює в ДП ДГ «Правдинське» будівельником. В липні 2015 року серед працівників підприємства після отримання повісток до військомату ходили розмови, що можна вирішити питання, щоб не йти служити в АТО, що за одного працівника необхідно платити 2000 гривень, запитували про це в нього, але він відповідав, що нічого не знає, особисто військового комісара він не знає. Директор підприємства ОСОБА_13 теж знав про ці розмови, познайомив його з ОСОБА_22 , який мав вирішувати ці питання. Він особисто пропонував ОСОБА_13 надати допомогу в АТО продуктами або матеріальну. Зустріч з ОСОБА_12 відбулася з ініціативи ОСОБА_13 22.03.2016 в м. Охтирка Сумської області в кафе «Время есть», під час якої вони розмовляли щодо призову працівників підприємства. Він називав ОСОБА_12 суму 2000 гривень з чоловіка, хотів вирішувати питання через свого знайомого, який вже помер. З ним була зустріч, але ні про що не домовилися, про що він повідомив ОСОБА_13 , який сказав цим питанням не займатися. Посередником при передачі грошей він не був, скільки прийшло повісток на господарство не знав, факти, викладені в заяві ОСОБА_12 військовому прокурору, заперечує.

Посилання прокурора на безпосереднє контактування свідка ОСОБА_15 зі службовими особами Великописарівського РВК, в тому числі з ОСОБА_10 , не знайшло підтвердження у судовому засіданні.

До того ж, судовий розгляд проводиться лише стосовно особи, якій висунуте обвинувачення, і лише в межах висунутого обвинувачення відповідно до обвинувального акта /ч. 1 ст. 337 КПК України/. Досудовим розслідуванням не доведена змова ОСОБА_15 з ОСОБА_10 на отримання неправомірної вигоди, а тому доводи прокурора вийшли за межі обвинувачення.

Враховуючи викладене, суд не приймає до уваги показання свідка ОСОБА_12 , оскільки вважає, що він діяв за дорученням правоохоронних органів, які вийшли за межі пасивного розслідування з метою викриття ОСОБА_10

Під час підготовки та проведення заходів з контролю за вчиненням злочину забороняється провокувати /підбурювати/ особу на вчинення цього злочину з метою його подальшого викриття, допомагаючи особі вчинити злочин, який вона би не вчинила, якби слідчий цьому не сприяв, або з цією самою метою впливати на її поведінку насильством, погрозами, шантажем. Здобуті в такий спосіб речі і документи не можуть бути використані у кримінальному провадженні / ч. 3 ст. 271 КК України/.

Показання свідка ОСОБА_12 не викликають довіри, вони не послідовні, неповні та суперечать іншим доказам, в тому числі і тим, які прокурор здобув з порушенням в ході проведення НСРД. Показання вказаного свідка здобуті у порушення ч. 3 ст. 271 КПК та інших норм КПК України. Крім цього, свідок ОСОБА_12 в судовому засіданні повідомив суду неправдиві відомості про свою співпрацю з оперативними працівниками СБУ, він не бажав приймати участь у судових засіданнях та систематично безпідставно не прибував для дачі показань. До того ж, він не виконував свої обов`язки згідно трудової угоди з ДП ДГ «Правдинське», про яку не знала навіть начальник відділу кадрів ДП ДГ «Правдинське» ОСОБА_14 , ніякі документи з військового обліку йому не передавалися, після затримання ОСОБА_10 26.04.2016 він жодних відносин з цим підприємством не підтримував, заробітна плата за період його роботи з 01.02.2016 по 26.04.2016 йому не нараховувалася. Директор підприємства ОСОБА_13 не уповноважував його на вирішення питань з військовим комісаром ОСОБА_10 через дачу хабара, так як і ОСОБА_10 не вимагав від нього хабара за непризив працівників та не складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення. Прокурор в судовому засіданні не спростував обґрунтовані сумніви захисту щодо дійсних намірів свідка ОСОБА_12 , як агента СБУ, стосовно фальсифікації матеріалів кримінального провадження відносно ОСОБА_10 з метою спонукання останнього до отримання незаконної вигоди і викриття цього факту правоохоронними органами.

Згідно сформованої позиції Європейського суду з прав людини наявність державного інтересу не можна використовувати в якості обґрунтування щодо використання доказів, отриманих в результаті провокації організованої правоохоронними органами, оскільки застосування таких доказів наражає обвинуваченого на ризик остаточно позбавитися справедливого судового розгляду із самого початку; внутрішньодержавне законодавство не повинно дозволяти використання доказів, отриманих в результаті підбурювання з боку державних агентів. В іншому випадку таке законодавство не відповідає принципу «справедливого судочинства» / Рішення ЄСПЛ у справах «Тейксейра де Кастро проти Португалії» від 9 червня 1998 року, «Ваньян проти Російської Федерації» від 15 грудня 2005 року, «Худобін проти Російської Федерації» від 26 жовтня 2006 року, «Раманаускас проти Литви» від 5 лютого 2008 року/.

Європейським судом вироблена концепція провокації, яка порушує п. 1 ст. 6 Конвенції і є відмінною від застосування законних оперативних методів попереднього розслідування. Ним встановлено, що тоді як застосування спеціальних методів розслідування, зокрема негласних не може само по собі порушувати право на справедливий судовий розгляд, небезпека поліцейської провокації в результаті таких заходів передбачає, що їх застосування повинно бути обмежене зрозумілими рамками / Рішення ЄСПЛ від 5 лютого 2008 року у справі «Раманаускас проти Литви»/. Застосування агентів під прикриттям повинно бути обмежене, співробітники поліції можуть діяти таємно, але не займатись підбурюванням /Рішення ЄСПЛ від 9 червня 1998 року у справі «Тейксейра де Кастро проти Португалії»/.

ЄСПЛ під провокацією / поліцейською/ розуміє випадки, коли задіяні посадові особи, або особи, що діють за їх дорученням, не обмежують свої дії лише розслідуванням кримінальної справи по суті неявним способом, а впливають на суб`єкт з метою спровокувати його за скоєння злочину, який в іншому випадку не було би скоєно, задля того, щоб зробити можливим виявлення злочину, тобто отримати докази та порушити кримінальну справу / рішення ЄСПЛ від 5 лютого 2008 року у справі «Раманаускас проти Литви»/.

Оцінюючи докази, суд звертає увагу на хронологію подій і етап, коли правоохоронні органи державної влади здійснюють оперативні заходи, тобто або вони просто «приєдналися» до здійснення кримінально-караного діяння і документують його, або спровокували його з самого початку.

Такі висновки суду узгоджуються з практикою Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст. 17 Закону України від 23 лютого 2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовується при розгляді справ як джерело права. Так, за аналогічних обставин ухвалене рішення Європейського суду з прав людини у справі «Раманаускас проти Литви» від 5 лютого 2008 року. Європейський суд встановив, що дії працівників правоохоронних органів вийшли за межі пасивного розслідування наявної протиправної діяльності. Усвідомлюючи важливість розслідування злочинів та які з цим виникають труднощі, суд визнав, що правоохоронці підбурили заявника до вчинення злочину, за який його було засуджено, і що немає підстав вважати, що він вчинив би його без їхнього втручання. З огляду на таке втручання та використання його результатів у кримінальному процесі судовий розгляд справи щодо заявника не мав ознак справедливості, які він повинен мати за змістом ст. 6 Конвенції. Отже, мало місце порушення п. 1 ст. 6 Конвенції.

У справі «Тейксейра де Кастро проти Португалії», рішення від 9 червня 1998 року, Європейський Суд констатував, що правоохоронці вдалися до спонукання вчинити злочин. Враховуючи ці обставини, Суд дійшов висновку, що оперативні працівники вийшли за межі функцій негласних агентів і спровокували злочин, а тому немає жодних причин вважати, що без їхнього втручання злочин було б учинено. Це втручання та його використання у цьому спірному кримінальному провадженні означало, що із самого початку заявник був однозначно позбавлений права на справедливий судовий розгляд. Отже, також мало місце порушення ст. 6 Конвенції.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що показання свідка ОСОБА_12 не доводять обставин інкримінованого злочину, спростовують вину і підтверджують неприпустимість інших доказів.

Винуватість ОСОБА_23 прокурор намагався довести також і даними протоколів негласних слідчих розшукових дій; протоколами слідчих дій; речовими доказами; висновком судової експертизи; іншими процесуальними документами та матеріалами кримінального провадження.

Зокрема:

Витягом з Єдиного реєстру досудового розслідування № 42016200350000017 від 24.02.2016 як на доказ і підставу початку кримінального переслідування ОСОБА_10 /Т.1 а.с.212-217/. Проте, вже на цій стадії правоохоронні органи прокуратури вдались до маніпуляцій. Внесення повідомлення про злочин до Єдиного реєстру досудового розслідування № 42016200350000017 від 24.02.2016 /Військова прокуратура Сумського гарнізону Центрального регіону України/ - стадія, з якої розпочинається кримінальне переслідування, тобто прокурор відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 36 КПК України розпочав кримінальне провадження за матеріалами правоохоронних органів, реєстратором якого виступив сам.

У фабулі даного ЄРДР вказано, що військовослужбовці одного із військових формувань Сумської області, діючи умисно, з метою незаконного збагачення вимагають грошові кошти у цивільних осіб за виконання в інтересах останніх відповідних дій з використанням службового становища. Фактично досудове слідство у цьому кримінальному провадженні розпочато без будь-якої конкретизації та інформації про те хто, за що вимагає, де, у кого і при яких обставинах. Тобто слідство розпочато у спосіб, який дозволяв провокацію і вибір учасників, в тому числі маніпуляції з заявником та визначення майбутнього підозрюваного. Будь-який подібний факт міг бути розслідуваний щодо інших осіб у такому кримінальному провадженні.

Підставою внесення цих відомостей до ЄРДР є рапорт старшого оперуповноваженого 2 сектору ВБКОЗ УСБУ в Сумській області старшого лейтенанта ОСОБА_21 від 23.02.2016 на ім`я заступника начальника Управління начальника відділу БКОЗ УСБУ в Сумській області підполковника ОСОБА_24 , зареєстрований 24.02.2016 за № 1/387, про отриману в ході оперативно-пошукової діяльності інформацію про те, що ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_10 вступив у злочинну змову з ОСОБА_15 з метою отримання неправомірної вимоги із ОСОБА_13 , директора ФГ «Правдинське», за невжиття стосовно його працівників заходів мобілізаційного характеру. ОСОБА_15 виступає в якості посередника та повинен отримати від ОСОБА_13 неправомірну вигоду в сумі 42000 грн, половину цієї суми в подальшому повинен передати ОСОБА_10 /Т.1 а.с.217/. 24.02.2016 за вихідним № 1/388 заступник начальника Управління начальник відділу БКОЗ підполковник ОСОБА_24 звернувся до військового прокурора Сумського гарнізону полковника юстиції ОСОБА_8 з повідомленням про виявлене кримінальне правопорушення з боку ОСОБА_10 та ОСОБА_15 за ч. 3 ст. 368 КК України, зареєстрованим 24.02.2016 за вхідним № 1204 вх. 16.

25.02.2016 ОСОБА_12 подав заяву військовому прокурору Сумського гарнізону полковнику юстиції ОСОБА_8 , яка зареєстрована за вхідним номером 1245 вх. 16 від 25.02.2016, в якій вказав, що в лютому 2016 року ним з директором ДП ДГ «Правдинське» укладена трудова угода, згідно якої він повинен виконувати обов`язки щодо впливу на відшкодування підприємству боргів, інші обов`язки за договором, в тому числі виконувати роботу по проведенню мобілізаційної роботи на підприємстві, взаємодії з представниками військових комісаріатів, проведення оповіщення працівників підприємства та вручення їм повісток. Під час виконання цих обов`язків йому стало відомо від директора підприємства ОСОБА_13 , що на початку лютого 2016 року на підприємство завітав працівник ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_15 та пояснив, що в державі триває особливий період та у найкоротший період будуть проведені мобілізаційні заходи по призову працівників підприємства на військову службу. Так, військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_10 на підприємство виписано 28 повісток для проходження працівниками військово-лікарської комісії, призову на військову службу та відправку в зону АТО. Поряд з цим ОСОБА_15 пояснив, що з 28 працівників можуть бути призвані лише 7 чоловік, а інші, за умови надання неправомірної вигоди в сумі дві тисячі гривень з кожної особи, можуть бути звільнені від обов`язку проходження військової служби. ОСОБА_15 є уповноваженим ОСОБА_10 на проведення цієї бесіди, кошти необхідно якнайшвидше передати йому, а він віддасть їх ОСОБА_10 . Вважає, що ОСОБА_10 вимагає від ОСОБА_13 через посередника ОСОБА_15 неправомірну вигоду у сумі 42000 гривень за вчинення дій щодо непризову співробітників ДП ДГ «Правдинське» на військову службу за мобілізацією. Зараз він виконує за усною вказівкою директора підприємства обов`язки по спілкуванню з ОСОБА_15 з питань призову працівників та з інших вказаних питань /Т.1 а.с.235-236/.

Відомості за цією заявою, всупереч ст. 214 КПК України, не були внесені до Єдиного реєстру досудового розслідування, а за резолюцією військового прокурора Сумського гарнізону полковника юстиції ОСОБА_8 були приєднані до матеріалів кримінального провадження за № 42016200350000017 від 24.02.2016.

Фактично заява ОСОБА_12 містить відомості, аналогічні тим, які викладені у рапорті старшого оперуповноваженого 2 сектору ВБКОЗ УСБУ в Сумській області старшого лейтенанта ОСОБА_21 від 23.02.2016.

Протоколом за результатами проведення негласної слідчої /розшукової/ дії за кримінальним провадженням № 42016200350000017 від 30.05.2016, складеним старшим оперуповноваженим відділу БКОЗ УСБУ в Сумській області старшим лейтенантом ОСОБА_21 , на підставі доручення слідчого військової прокуратури Сумського гарнізону ст. лейтенанта ОСОБА_25 № 84-т від 29.02.2016, за ухвалами слідчого судді Апеляційного суду Сумської області № 190-т від 29.02.2016 та № 192-т від 29.02.2016 про дозвіл на проведення негласних слідчих /розшукових/ дій спостереження за особою та аудіо, відео контроль ОСОБА_10 строком 60 діб, трьох епізодів, що мали місце 18.04.2016, 22.04.2016, 26.04.2016, зустрічі ОСОБА_10 зі свідком ОСОБА_26 /Т.1 а.с.226, 228-234, 240-247/.

Протоколом за результатами проведення негласної слідчої /розшукової/ дії за кримінальним провадженням № 42016200350000017 від 23.06.2016, складеним старшим оперуповноваженим відділу БКОЗ УСБУ в Сумській області старшим лейтенантом ОСОБА_21 , за результатами проведення відділом ОТЗ УСБУ в Сумській області у період з 04.03.2016 по 28.04.2016, на підставі доручення слідчого військової прокуратури Сумського гарнізону ст. лейтенанта ОСОБА_25 № 84-т від 29.02.2016, за ухвалою слідчого судді Апеляційного суду Сумської області № 186-т від 29.02.2016 про дозвіл на проведення негласної слідчої /розшукової/ дії зняття інформації з транспортної телекомунікаційної мережі шляхом фіксації телефонних розмов за телефоном стільникового зв`язку оператора «МТС Україна» НОМЕР_1 стосовно ОСОБА_10 , фрагменти № 3-№ 5 за 19.04.2016 та 22.04.2016 /Т.5 а.с.33-37/.

Протоколом за результатами проведення негласної слідчої /розшукової/ дії за кримінальним провадженням № 42016200350000017 від 30.05.2016, складеним старшим оперуповноваженим відділу БКОЗ УСБУ в Сумській області старшим лейтенантом ОСОБА_21 , на підставі доручення слідчого військової прокуратури Сумського гарнізону ст. лейтенанта ОСОБА_25 № 85-т від 29.02.2016, за ухвалами слідчого судді Апеляційного суду Сумської області № 191-т від 29.02.2016 та № 193-т від 29.02.2016 про дозвіл на проведення негласних слідчих /розшукових/ дій - спостереження за особою та аудіо, відео контроль особи ОСОБА_15 терміном на 60 діб одного епізоду, що мав місце 22.03.2016, зустрічі ОСОБА_15 зі свідком ОСОБА_12 /Т.6 а.с.10-17/.

Протоколом огляду та вручення грошових коштів від 26.04.2016, складеним старшим оперуповноваженим відділу БКОЗ УСБУ в Сумській області старшим лейтенантом ОСОБА_21 , на підставі доручення слідчого військової прокуратури Сумського гарнізону ст. лейтенанта ОСОБА_25 № 191-т від 25.04.2016, за постановою заступника військового прокурора Сумського гарнізону майора юстиції ОСОБА_5 № 190-т від 25.04.2016, в присутності понятих ОСОБА_27 та ОСОБА_28 , про те, що ОСОБА_12 вручені грошові кошти в сумі 15000 гривень, з яких 28 купюр номіналом 500 гривень, 5 номіналом 200 гривень, які помічені люмінесцентним порошком, з них зняті копії, які є власністю УСБУ в Сумській області, та надані ОСОБА_12 для участі у проведенні негласних слідчих /розшукових/ дій для отримання фактичних даних про одержання неправомірної вигоди з боку ОСОБА_10 /Т.2 а.с.164-173/.

Протоколом про результати контролю за вчиненням злочину від 27.04.2016, складеним старшим оперуповноваженим відділу БКОЗ УСБУ в Сумській області старшим лейтенантом ОСОБА_21 , на підставі доручення слідчого військової прокуратури Сумського гарнізону ст. лейтенанта ОСОБА_25 № 191-т від 25.04.2016, за постановою заступника військового прокурора Сумського гарнізону майора юстиції ОСОБА_5 № 190-т від 25.04.2016 про дозвіл на проведення негласної слідчої /розшукової/ дії контроль за вчиненням злочину щодо ОСОБА_10 у формі спеціального слідчого експерименту, починаючи з 25.04.2016 строком 60 діб з використанням заздалегідь ідентифікованих /помічених/ засобів грошових коштів, про те, що у присутності понятих ОСОБА_27 та ОСОБА_28 грошові кошти в сумі 15000 гривень, з яких 28 купюр номіналом 500 гривень, 5 купюр номіналом 200 гривень були помічені люмінесцентним порошком, який в ультрафіолетовому випромінюванні має яскравий жовто-зелений колір, оглянуті і вручені ОСОБА_12 /Т.4 а.с.172-177/.

Показаннями свідка ОСОБА_21 , даними ним в судовому засіданні про те, що він є співробітником УСБУ в Сумській області, в лютому 2016 року надійшла інформація від Охтирського міського відділу СБУ в Сумській області про махінації у Великописарівському РВК, ним був підготовлений рапорт керівнику управління на підставі інформації, що містилася в довідках Охтирського МВ СБУ, який наклав резолюцію підготувати повідомлення про злочин до військової прокуратури. 24.02.2016 на підставі повідомлення про злочин та рапорту прокурором внесені відомості в ЄРДР про злочин за ч. 3 ст. 368 КК України. Наступного дня до нього прибув його знайомий ОСОБА_12 , якого він знає протягом 3-х років, вони разом були в компанії, і розповів, що він працює в ДП ДГ «Правдинське», йому відомо про протиправні дії з боку посадових осіб у Великописарівському РВК. Він направив його до військової прокуратури, де заступник військового прокурора ОСОБА_5 роз`яснив йому вимоги КПК, попередив про кримінальну відповідальність, надав йому ноутбук, щоб він виклав обставини. ОСОБА_12 особисто набирав текст заяви в службовому кабінеті в їх з ОСОБА_5 присутності, але йому ніхто не диктував. Інформація була схожою з рапортом, але не співпадала посада ОСОБА_15 , ОСОБА_12 вважав, що той є працівником РВК, а він був звичайним мешканцем м. Охтирки Сумської області. Після внесення відомостей в ЄРДР на підставі ухвал слідчого судді Апеляційного суду Сумської області та за доручення слідчого чи прокурора військової прокуратури, було документування, так як відбувалися 3 зустрічі ОСОБА_12 з військовим комісаром ОСОБА_10 та 1-2 зустрічі з ОСОБА_15 під супроводом працівників УСБУ в Сумській області. Під час цих зустрічей були розмови, що за певну суму коштів не будуть вчинятися дії відповідно мобілізації і складання протоколу про адміністративне правопорушення, вважає, що був факт вимагання коштів при зустрічах. В ході документування була інформація, що кошти потрібні для благоустрою. Факту вимагання коштів на потреби РВК не було, так як листів про надання благодійної допомоги не було. ОСОБА_15 вимагалася сума по 2000 гривень за робітника, яку повинно сплатити підприємство. ОСОБА_10 порахував, що сума повинна бути 15000 гривень, виходячи з площі землі. Передача коштів повинна бути готівкою. Помічення та вручення коштів відбувалися в приміщенні управління СБУ в Сумській області на першому поверсі в кімнаті для відвідування громадян у присутності ОСОБА_12 , понятих та одного співробітника управління, який стояв на дверях, щоб ніхто не зайшов. Він особисто здійснив пошук понятих, зустрів на вулиці двох хлопців, запропонував їм бути понятими, ті погодилися. В їх присутності відксерили та звірили гроші, просвітили їх, руки, печатки, склали протокол, вручили гроші та підписали протокол, заяв і зауважень не було. Кошти були власністю управління СБУ в Сумській області купюрами номіналом по 500 та 200 гривень. Після цього всі поїхали до смт. Велика Писарівка, ОСОБА_12 їхав окремо, він, поняті та інші працівники окремо, всього було 3-4 автомобіля. В службовому кабінеті військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_10 проводилися слідчі дії затримання, освідування, обшук, фізичного затримання не було, спеціальні засоби не застосовувалися. Військовий прокурор ОСОБА_5 неодноразово роз`яснював ОСОБА_10 його права як затриманого, ОСОБА_10 ніяких заяв не робив, на запитання не відповідав, пив пігулки, захисника не вимагав, просив юриста військкомата. Кошти в сумі 15000 гривень були вилучені із кишені штанів ОСОБА_10 . В коридорі Великописарівського РВК чув розмови про надання ОСОБА_10 адвоката. Він особисто за дорученням складав протокол про зняття інформації і т.д. щодо оперативної роботи, які направив до військової прокуратури, документи були розсекречені. Вважає, що ознак провокації з боку ОСОБА_12 не було.

Показаннями свідків ОСОБА_27 та ОСОБА_28 , даними ними в судовому засіданні кожним окремо про те, що вони приймали участь у слідчих діях в якості понятих коли обробляли грошові купюри, при обшуку службового кабінету ОСОБА_10 в смт. В-Писарівка та його особистого обшуку, затриманні. У квітні 2016 року вони гуляли неподалік управління СБУ в Сумській області, коли до них підійшов чоловік і запропонував бути понятими. Вони погодилися, їх запросили до кабінету, де були співробітники управління, заявник ОСОБА_12 . При них працівник управління приніс гроші в сумі 15000 гривень для виявлення хабара, показали їм, просвітили ультрафіолетом, вони не світилися, при них зробили ксерокопії, звірили їх номера та серії з оригіналами, всі аркуші ксерокопій підписали. Всі грошові купюри розклали на столі, дістали нові гумові рукавички та вату, просвітили. Обробили купюри порошком, поклали в конверт і опечатали. Після цього склали протокол, вони розписалися. Близько 11-12 години їх посадили до автомобіля і вони разом з водієм і працівником управління СБУ поїхали до смт. В-Писарівки, заявник їхав в іншому автомобілі. Коли приїхали, то спочатку почекали і всі пішли на другий поверх військового комісаріату, заявника не бачили. Підійшли до дверей справа, працівник управління СБУ повідомив, що проводяться слідчі дії по запобіганню хабара. Вони зайшли до кабінету, там був військовий комісар ОСОБА_10 , в нього запитали чи отримував він перед цим гроші, він нічого не відповів. Прокурор повідомив, що буде проводитися обшук, був огляд затриманого, знайшли список. Прокурор роз`яснював затриманому права, він надав добровільну згоду на обшук. Було вилучено 15000 гривень у правій кишені формених брюк ОСОБА_10 купюрами по 500 та 200 гривень. Пояснив, що гроші на ремонт військомату. Всього складали близько чотирьох документів.

При прийнятті рішення суд враховує те, що правоохоронні органи невиправдано і в порушення вимог КПК України використовували докази для надуманного кримінального правопорушення, дані про яке незаконно здобули в ході НСРД у спосіб, який дозволено лише для документування тяжких чи особливо тяжких злочинів.

Так, в органу досудового розслідування не було підстав для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудового розслідування відносно ОСОБА_10 , оскільки на цей час факту вимагання ОСОБА_10 грошей взагалі не було. Станом на 24.02.2016 ОСОБА_12 не мав ніяких контактів ні з ОСОБА_10 , ні з ОСОБА_15 , так і сам директор ДП ДГ «Правдинське» ОСОБА_13 не мав контактів з ОСОБА_10 . Факт вимагання грошей ОСОБА_10 не знайшов свого підтвердження і під час досудового розслідування, оскільки прокурором в судовому засіданні змінене обвинувачення з вимагання та одержання неправомірної вигоди в сумі 15000 гривень на одержання неправомірної вигоди. Тобто з самого початку розслідування правоохоронні органи знали, що ОСОБА_10 не вимагав грошей від керівника ДП ДГ «Правдинське», а тому не було підстав для кваліфікування його дій за ч. 3 ст. 368 КПК України.

Реєстрація тяжкого злочину в 2016 році дала змогу правоохоронним органам з 29.02.2016 по 26.04.2016 невиправдано використовувати щодо ОСОБА_10 . НСРД, які суттєво обмежують права людини і які можуть збиратись і використовуватись виключно для доведення тяжких і особливо тяжких злочинів відповідно до вимог ч. 2 ст. 246 КПК України.

Під час таких дій ОСОБА_12 , діючи під контролем правоохоронних органів, ініціював зустрічі з ОСОБА_10 , які мали місце 18.04.2016, 22.04.2016 та 26.04.2016, провокував його на отримання неправомірної вигоди. Саме ОСОБА_12 був ініціатором цих зутрічей, він піднімав питання щодо вирішення питання непризову працівників за якусь винагороду, та отримання грошей в сумі 15000 гривень готівкою, а не перерахуванням на рахунок ФОП ОСОБА_29 , а також вручення йому на руки протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_13 для передачі останньому.

Як вказав Європейський суд з прав людини в рішенні від 28 червня 2018 року у справі «Чохонелідзе проти Грузії» в пунктах 44-45, що розгляд судом скарг на провокування на кримінально караний вчинок був створений на основі двох тестів: матеріально-правовий тест і процесуальний тест на провокацію вчинення злочину. Відповідно до матеріально-правового тесту під час розгляду обґрунтованого твердження заявника про провокування на кримінальний караний вчинок Суд буде з`ясовувати, як перший крок, чи мали органи влади вагомі підстави для початку таємної операції. Зокрема, вони повинні продемонструвати, що володіли конкретними, об`єктивними та перевіреними доказами, які свідчать про початкові кроки для вчинення дій, які складають злочин, а також те, що злочинні дії вже було вчинено під час втручання поліції. Цей принцип виключає, зокрема, будь-яку поведінку, яку можна тлумачити як підбурювання заявника до вчинення злочину, який в іншому випадку б не був скоєний, наприклад, взяття на себе ініціативи зв`язатися з заявником, повторення пропозиції, незважаючи на отримання початкової відмови, наполегливе спонукання, обіцянки фінансової вигоди, або апелюючи до почуття співчуття у заявника. Тому в кожній конкретній справі важливо встановити чи була кримінальна дія вже вжита на той час, коли джерело розпочало співпрацю з поліцією.

В судовому засіданні встановлено, що до внесення відомостей до ЄРДР ніяких доказів про наявність конкретних, об`єктивних та перевірених підстав про початок вчинення злочинних дій з боку ОСОБА_10 не було. Судом встановлено, що у цьому кримінальному провадженні правоохоронні органи тісно контактували з ОСОБА_12 , останній діяв за їх дорученням та інструкціями, що чітко вбачається з досліджених у судовому засіданні доказів, наданих прокурором.

Описана вище хронологія подій і обставин однозначно свідчить, що відбулося підбурення з метою викриття ОСОБА_10 . Таким чином, правоохоронні органи не тільки «приєдналися» до документування кримінально-караного діяння, а фактично за допомогою ОСОБА_12 інсценували дану подію відносно ОСОБА_10 .

Тому надані прокурором вище перелічені докази суд визнає недопустимими в силу вимог ст.ст. 86-87, 271 КПК України.

А також:

Протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину, ОСОБА_10 , складеного 26.04.2016 заступником військового прокурора Сумського гарнізону майором юстиції ОСОБА_5 , за ч. 3 ст. 368 КК України, у присутності понятих ОСОБА_27 та ОСОБА_28 , з якого слідує, що ОСОБА_10 був затриманий 26.04.2016 о 14 год 28 хв у приміщенні службового кабінету № 9 ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 . Під час його особистого обшуку у правій верхній кишені формених брюк виявлено та вилучено грошові кошти в сумі 15000 гривень, з яких 28 купюр номіналом 500 гривень, 5 купюр номіналом 200 гривень, які під час освідчення за допомогою ультрафіолетової лампи люмінують зелено-жовтим кольором /Т.4 а.с.180-185/.

Протоколом освідування затриманого ОСОБА_10 від 26.04.2016, складеним відповідно постанови заступника військового прокурора Сумського гарнізону майора юстиції ОСОБА_5 від 26.04.2016 про те, що були зроблені змиви з долоней рук ОСОБА_10 , з тканини правої кишені формених брюк ОСОБА_10 /Т.4 а.с.178-179, 186-188/.

Протоколом обшуку, складеним 26.04.2016 заступником військового прокурора Сумського гарнізону майором юстиції ОСОБА_5 , у присутності понятих ОСОБА_27 та ОСОБА_28 , з якого слідує, що в період з 15 год 30 хв 26.04.2016 до 16 год 00 хв 26.04.2016 проведений обшук службового кабінету військового комісара Великописарівського РВК підполковника ОСОБА_10 , який розміщений на другому поверсі за адресою: АДРЕСА_2 , за участю затриманого ОСОБА_10 , у присутності понятих та інших присутніх осіб, під час якого виявлені та вилучені речі і документи, без ухвали слідчого судді /Т.2 а.с.228-232/. 27.04.2016 слідчий звернувся з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді Зарічного районного суду м. Суми, Ухвалою слідчого судді Зарічного районного суду м. Суми від 27.04.2016 наданий дозвіл на проведення обшуку службового кабінету № НОМЕР_2 військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 , що належить ОСОБА_10 на праві користування на час здійснення службових повноважень, та розташований на другому поверсі Великописарівського РВК за адресою: АДРЕСА_2 з метою відшукання та вилучення вже вилучених 26.04.2016 речей та документів /Т.2 а.с.222-227/.

Так, при обшуку службового кабінету ОСОБА_10 був вилучений список працівників ДП ДГ «Правдинське» ІР НААН 1995-1955 р. н. станом на 01.11.2015 всього 32 осіб з відмітками, який приніс і віддав ОСОБА_10 . 26.04.2016 ОСОБА_12 разом з грошима в сумі 15000 гривень /Т.2 а.с.234/.

Доказ визнається допустимим, якщо він отриманий у порядку, встановленому цим Кодексом. Недопустимий доказ не може бути використаний при прийнятті процесуальних рішень, на нього не може посилатися суд при ухваленні судового рішення /ст.86 КПК України/.

Недопустимими є докази, отримані внаслідок істотного порушення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною радою України, а також будь-які інші докази, здобуті завдяки інформації, отриманій внаслідок істотного порушення прав та свобод людини /ч.1 ст.87 КПК України/.

Дані протоколи затримання підозрюваного ОСОБА_10 , освідування, обшуку його службового кабінету від 26.04.2016 суд визнає недопустимими доказами з наступних правових підстав.

При проведенні зазначених слідчих дій прокурором допущено істотні порушення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією України, які полягають у порушенні затриманому права на захист. Так, в судовому засіданні оглядалося відео щодо затримання ОСОБА_10 як підозрюваного, з якого слідує, що прокурор особисто зачитав йому права, передбачені ст. 42 КПК України, в тому числі мати захисника на першу вимогу і побачення з ним до першого допиту. Проте, після оголошення прав підозрюваного прокурор не запитав у ОСОБА_10 чи потребує той на захисника та чи потрібен йому адвокат. Однак ОСОБА_10 звернувся з проханням до прокурора повідомити про його затримання обласного військового комісара та запитав чи можна йому поспілкуватися з юристом військкомату. На що прокурор відповів, що обласного військового комісара повідомлять пізніше, а з юристом поспілкуватися не можна, про його затримання буде повідомлений центр з надання безоплатної правової допомоги, оскільки в нього не має власного адвоката. Ці обставини дають підстави суду зробити висновок, що ОСОБА_10 в момент затримання потребував на участь захисника, оскільки в такій ситуації він не міг знати в чому різниться юрист від адвоката, але його прохання повідомити керівництво та можливість спілкування з особою, що має юридичну освіту, свідчить про потребу у правовій допомозі.

Про це вказав і Європейський суд з прав людини в своєму рішенні у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», що забезпечення доступу до захисника на ранніх етапах є процесуальною гарантією права не свідчити проти себе та основною гарантією недопущення поганого поводження, відмічаючи особливу вразливість обвинуваченого на початкових етапах провадження, коли він потрапляє у стресову ситуацію і одночасно стикається з дедалі складнішим положенням кримінального законодавства.

В судовому засіданні встановлено, що повідомлення про затримання ОСОБА_10 , яке мало місце 26.04.2016 о 14 год 28 хв, надійшло до регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області 26.04.2016 о 15 год. 33 хв., відповідно журналу реєстрації доручень центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги дата та час фактичного прибуття призначеного адвоката ОСОБА_30 до затриманої особи зазначено 26.04.2016 о 16 год 50 хв /Т.5 а.с.160-162/.

З показань ОСОБА_10 слідує, що з адвокатом він поспілкувався лише в приміщенні військової прокуратури Сумського гарнізону 27.04.2016 о 00 год 10 хв, від призначеного йому державою адвоката він відмовився, так як його рідні уклали угоду з адвокатом ОСОБА_31 . Проте, військовий прокурор не повідомив керівництво про затримання ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_10 взагалі.

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 87 КПК України суд зобов`язаний визнати істотними порушеннями прав людини і основоположних свобод, зокрема, порушення права на захист.

Відповідно до ч. 4 статті 87 КПК України докази, передбачені цією статтею, повинні визнаватися судом недопустимими під час будь-якого судового розгляду, крім розгляду, якщо вирішується питання про відповідальність за вчинення зазначеного істотного порушення прав та свобод людини, внаслідок якого такі відомості були отримані.

Тому вказані докази суд визнає недопустимими.

Європейський суд з прав людини застосував у своїй практиці, зокрема в рішеннях у справах «Балицький проти України», «Тейксейра де Кастро проти Португалії», «Шабельник проти України» різновид доктрини «плодів отруєного дерева» : коли визнаються недопустимими не лише докази, які безпосередньо отримані внаслідок порушення, а також і докази, які не були б отримані, якби не були отримані перші. Таким чином, допустимі самі по собі докази, отримані за допомогою відомостей, джерелом яких є недопустимі докази, стають недопустимими. Як результат, з цих же підстав визнаються недопустимими докази, отримані в ході: проведення судової експертизи № 5085 від 23.05.2016 з дослідження речовин хімічного виробництва та спеціальних хімічних речовин, вилучених під час обшуку та освідування ОСОБА_10 26.04.2016, змивів з правої та лівої рук ОСОБА_10 , з правої верхньої кишені брюк ОСОБА_10 , зріз з тканини з правої верхньої кишені брюк ОСОБА_10 /Т.4 а.с.203-208/.

Таким чином, із врахуванням вказаних вище обставин, зазначений доказ не може бути визнаний судом допустимим, тобто таким, що отриманий у порядку, встановленому КПК України.

Прокурор, крім іншого, поклав в основу обвинувачення листи ІНФОРМАЦІЯ_3 , направлені керівнику ДП ДГ «Правдинське»:

-від 14.01.2016 за вих. № 19 про надання відомостей щодо особи, яка виконує обов`язки по веденню військового обліку на підприємстві, та щодо оповіщення працівників повістками у кількості 33 штук, які були направлені додатком до листа, для уточнення облікових даних та проходження медичного огляду в період з 15 по 31 січня 2016 року, за підписом т.в.о. військового комісара ОСОБА_19 /Т.2 а.с.239/;

-від 30.03.2016 за вих. № 345/5 з приводу забезпечення прибуття військовозобов`язаних працівників до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення облікових даних та проходження медичного огляду в період з 6 по 8 квітня 2016 року, за підписом військового комісара ОСОБА_10 /Т.3 а.с.3/;

-від 12.04.2016 за вих. № 422 з приводу ігнорування керівником підприємства ДП ДГ «Правдинське» вимог, викладених у попередніх листах. В зв`язку з цим йому запропоновано виконати вимоги, вказані у попередніх листах до 19.04.2016, та прибути до ІНФОРМАЦІЯ_10 19.04.2016 на 10 год 30 хв для складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210-1 КУпАП /Т.3 а.с.5/

В цей же день 12.04.2016 військовим комісаром ОСОБА_10 направлений лист за вих. № 423 начальнику Охтирського відділення управління СБУ з проханням встановити причини порушення законних вимог та мети можливого зриву мобілізаційної підготовки у Великописарівському районі, перешкоди для створення бази даних Єдиного державного електронного реєстру військовозобов`язаних керівником підприємства ДП ДГ «Правдинське», а також втручання і допомоги у припиненні грубого порушення Законів України на території його впливу. До листа додані копії попередніх листів керівнику ДП ДГ «Правдинське» від 14.01.2016, 30.03.2016 /Т.2 а.с.250/.

Аналізуючи законність направлених листів керівнику ДП ДГ «Правдинське» слід вказати, що військовий облік усіх призовників і військовозобов`язаних ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Персонально-якісний облік призовників і військовозобов`язаних передбачає облік відомостей /біографічні дані, стан здоров`я, результати співбесід тощо/ щодо призовників і військовозобов`язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або облікових картках військовозобов`язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні /міські/ військові комісаріати. Персональний облік призовників і військовозобов`язаних передбачає облік відомостей щодо призовників і військовозобов`язаних за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форм власності /ст. 33-34 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»/

Відповідно ч. 1 статті 42 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ та організацій незалежно від підпорядкування і форм власності та громадяни України, винні у порушенні порядку військового обліку, допризовної підготовки, приписки до призовних дільниць, призову на строкову військову службу, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, прибуття за викликом до військового комісаріату, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов`язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Свідок ОСОБА_32 в судовому засіданні показав, що він проходить військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_11 з листопада 2015 року, займається мобілізаційними питаннями. З 2014 по 2016 рік було шість хвиль мобілізації. Мобілізовані у серпні 2015 року продовжували служити до лютого 2016 року, проводилися мобілізаційні заходи до сьомої хвилі мобілізації, але її не було оголошено. Коли мобілізація не оголошена, у перехідний період уточнюються дані військовозобов`язаних і т.д., проводяться звірки з підприємствами тих осіб, які перебувають на обліку. На підприємствах проводяться перевірки 1 раз на квартал, існують графіки перевірок підприємств, які затверджуються військовим комісаром. Керівники підприємств на початок кварталу передають списки працівників, в тому числі тих, хто знаходиться на обліку бронювання, після чого формуються команди. До керівника ДП ДГ «Правдинське» неодноразово надсилалися листи, списки підприємством не надавалися, цим займався відділ обліку та бронювання, майор ОСОБА_20 . Якщо своєчасно списки не надаються, то це є порушенням, за яке передбачена адміністративна відповідальність. Стягнення накладається на керівника підприємства або відповідальну особу військовим комісаром або виконуючим обов`язки військового комісара. Після надання списків працівників підприємства, вони опрацьовуються, формуються команди, військовозобов`язані проходять медичні комісії, ці дії проводяться незалежно від мобілізації, постійно, кожного тижня документи оновлюються.

Свідок ОСОБА_20 в судовому засіданні показав, що з січня 2016 року займав посаду начальника відділення бронювання і обліку солдат запасу ІНФОРМАЦІЯ_3 . В його обов`язки входило ведення обліку військовозов`язаних, які перебували на обліку, їх виклик для уточнення анкетних та облікових даних незалежно від мобілізації /стан здоров`я, сімейний стан, зміна місця проживання, роботи і т.д./. На всі підприємства, в тому числі на ДП ДГ «Правдинське», направлялися виклики разом з повістками на кожну особу окремо, завірені печаткою, поштою або особисто передавалися під підпис, які готував він. Керівники підприємств повинні надавати інформацію по працівникам. Вимоги керівником ДП ДГ «Правдинське» виконувалися не повністю, про порушення доповідав військовому комісару, за порушення складаються протоколи про адміністративну відповідальність на керівника підприємства. Після проходження військовозобов`язаним медичної комісії на підставі висновку ЛМК робиться відмітка в особовій справі. Кожен військовозобов`язаний 1 раз на 5 років повинен пройти медичну комісію. ДП ДГ «Правдинське» надало список працівників станом на 01.11.2015, після цього список оброблявся, робилися в ньому відмітки про команди, сімейні обставини і т.д.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_33 показав, що був призначений заступником військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 в жовтні 2015 року, до цього з 15.02.2015 займав посаду офіцера мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_12 , у В-Писарівці був старшим дільниці. ОСОБА_10 до жовтня 2015 року займав посаду заступника військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_12 , виконував обов`язки військового комісара. В його обов`язки входила робота по призиву на військову службу /строкову, за контрактом/, в тому числі мобілізація. ОСОБА_10 як заступник військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_13 здійснював контроль за призовом /мобілізація, бронювання/ у Великописарівському районі, мав вплив на керівників підприємств відповідно Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та контакт з ними. Протягом січня квітня 2016 року мобілізація не проводилася, у грудні 2015 року була закінчена шоста черга мобілізації. Але мобілізаційні заходи проводяться навіть коли мобілізація завершена. Викликалися люди, проходили медичні комісії, створювався резерв. Люди викликалися як особисто, так і через підприємство листом, до якого додавалися повістки. Керівник підприємства повинен вручити працівникам повістки і забезпечити їх явку до військового комісаріату. В разі невиконання керівником підприємства вимог військового комісаріату, військовим комісаром або відповідальною особою складається протокол про адміністративне правопорушення на керівника або відповідальну особу /відділ кадрів/. Протоколи про адміністративне правопорушення у військкоматі складала позаштатний юрист ОСОБА_17 , до 2016 року поліція. Перелік людей брали з бази даних. До ДП ДГ «Правдинське» направлялися повістки та листи неодноразово, була планова перевірка цього підприємства за графіком по працівникам та транспорту, він особисто неодноразово спілкувався з директором підприємства ОСОБА_13 та ОСОБА_14 . Після отримання повістки особа повинна прибути до військкомату, отримати направлення на медичну комісію. Медичний висновок передається медичною установою через медичного працівника, рішення МЛК комісії підписується головним лікарем, посвідчується печаткою. Якщо особа придатна, то отримує предписання у військовий квиток, відбуває до додому і викликається в подальшому у разі потреби.

Покази свідків ОСОБА_34 , ОСОБА_35 та ОСОБА_20 в частині мобілізаційних заходів та ведення військового обліку підтвердили допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_36 , старший офіцер МОБ Сумського ОВК та ОСОБА_37 , начальник відділу комплектування призову Сумського ОВК.

Згідно з Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу. За період з 2014 по 2015 років за Указами Президента України було оголошено шість хвиль часткової мобілізації: 1. З 18 березня 2014 року по 1 травня 2014 року; 2. З 7 травня 2014 року по 20 червня 2014 року; 3. З 24 липня 2014 року по 6 вересня 2014 року; 4. З 20 січня 2015 року по 19 квітня 2015 року; 5. З 20 квітня 2015 року по 8 червня 2015 року; 6. З 19 червня 2015 року по 17 серпня 2015 року.

Тому вказані листи керівнику ДП ДГ «Правдинське» ніяким чином не доводять винуватість ОСОБА_10 , а навпаки доводять, що він діяв правомірно, в межах своїх повноважень. Слід вказати, що ці листи прокурор поклав в основу первісного обвинувачення про вимагання неправомірної вигоди. Після зміни обвинувачення та виключення з обвинувачення кваліфікуючої ознаки вимагання, ці документи не підтверджують наявність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а тому є неналежними доказами.

А також:

-Картками дослідження та медичного огляду військовозобов`язаних працівників ДП ДГ «Правдинське», які були допитані в якості свідків в судовому засіданні, ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , які є придатними до військової служби, їх прізвища є у списку, який ОСОБА_12 приніс ОСОБА_10 разом з грошима в сумі 15000 гривень /Т.3 а.с.8-12, Т.4 а.с.171, Т.5 а.с.4, 42-50/.

Свідок ОСОБА_47 в судовому засіданні показав, що працював в ДП ДГ «Правдинське» різноробочим з 2006 року по листопад-грудень 2016 року, приписаний до ІНФОРМАЦІЯ_14 , проходив строкову військову службу у 2005-2006 роках, був мобілізованим під час третьої хвилі мобілізації у 2014 році, звільнився 08.09.2015, є учасником АТО, став на облік в Охтирському РВК, повернувся працювати на підприємство. У 2016 році повісток до військомату не отримував, був на зборах у 2017 році, медичну комісію проходив, йому телефонували з поліклініки.

Свідок ОСОБА_48 в судовому засіданні показав, що працює водієм в ДП ДГ «Правдинське», військову службу не проходив, у 2016 році через підприємство отримував повістку до військового комісаріату, всіх працівників підприємство возило групою, проходив медичний огляд, до цього був списаний за хворою, після проходження медичної комісії був придатний. Після цього більше не викликали.

Свідок ОСОБА_49 в судовому засіданні показав, що працює трактористом ДП ДГ «Правдинське» з 2011 року, повістку отримував у 2014 році, до вересня 2015 року служив в АТО, після звільнення отримав мобілізаційне предписання, у 2016 році не пам`ятає, щоб викликався до військового комісаріату, але проходив медичну комісію в кінці зими початку весни для лікування у шпиталі, лікувався 2 рази, в 2017 році проходив перепідготовку.

Свідок ОСОБА_50 в судовому засіданні показав, що працює в ДП ДГ «Правдинське» охоронцем, у 2016 році отримував повістку про виклик до військового комісаріату, взимку на початку року на роботі зібрали близько 10-12 працівників господарства і відвезли до військового комісаріату, потім на медичну комісію. У Великописарівській поліклініці проходив медичну комісію, отримав висновок комісії визнаний частково придатним, картку відніс до військомату. Після цього більше не викликали.

Свідок ОСОБА_51 в судовому засіданні показав, що працює в ДП ДГ «Правдинське» скотарем, проходив військову строкову службу протягом 1990-1992 років, у 2014 році не був мобілізованим, в 2016 році взимку від працівника відділу кадрів ОСОБА_14 отримав повістку до військового комісаріату, майже всім працівникам їх вручали /близько 15 чоловік/. Спочатку всіх автобусом повезли до ІНФОРМАЦІЯ_4 , там здали військові квитки, отримали направлення на медичну комісію, картки здали в кабінет № 19 Великописарівської поліклініки, військовий квиток забрав через 3 дні, але висновку комісії ще не було. Був визнаним придатним для проходження військової служби. Більше нікуди не викликали. На підприємстві не було розмов, щоб платили гроші.

Свідок ОСОБА_52 в судовому засіданні показав, що працює в ДП ДГ «Правдинське» водієм, у 2016 році отримував повістку до військового комісаріату через працівника відділу кадрів ОСОБА_14 , їхали організовано всі працівники підприємства. Прибув до військомату, пройшов медичну комісію, визнаний придатним для проходження військової служби, хоча раніще в армії не служив, виповнилося 27 років, на строкову службу не призивався, не мобілізовувався. На підприємстві йому ніхто не пропонував здавати гроші за не призов на службу в армію.

Свідок ОСОБА_53 в судовому засіданні показав, що працює водієм в ДП ДГ «Правдинське», проходив військову строкову службу протягом 2000-2002 років. Був мобілізованим під час третьої хвилі мобілізації через ІНФОРМАЦІЯ_15 . Викликався взимку 2016 року через підприємство до ІНФОРМАЦІЯ_4 , возило підприємство всіх працівників на Газелі /12 місць/, він їздив двічі. Який був висновок, не знає, але раніше був непридатний. Йому не пропонували на підприємстві здавати гроші за непризов.

Проте, оцінюючи ці докази, суд вважає, що вони підтверджують факт організованого керівництвом ДП ДГ «Правдинське» проходження на виконання вимог військомату працівниками медичного огляду протягом січня-лютого 2016 року, але не підтверджують обставини, які підлягають доказуванню за обвинуваченням ОСОБА_10 за ч. 3 ст. 368 КК України, тому є неналежними. Крім цього, станом на січень-лютий 2016 року часткова мобілізація не була оголошена, військовим комісаріатом проводилися дії з постановки осіб на військовий облік, а не з призову на мобілізацію.

-Протоколом про адміністративне правопорушення № 1/2016 від 19.04.2016, складеним начальником СЗІ молодшим сержантом ОСОБА_17 відносно ОСОБА_14 про вчинення нею адміністративного правопорушення за ст. 210-4 КУпАП та постановою № 1/2016 від 20.04.2016 військового комісара про накладення на ОСОБА_14 штрафу /Т.2 а.с.240-244/.

Так, допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_14 показала, що з 2013 року була призначена відповідальною за ведення військового обліку на ДП ДГ «Правдинське». В січні 2016 року на підприємство прийшло повідомлення з повістками у кількості 33 штуки про виклик військовозобов`язаних працівників до військкомату для проходження медичної комісії та надання відомостей. Ці повістки вона роздала працівникам, але корінці не повернула до військкомату, проте цілий місяць возили працівників на медичну комісію. На 22.04.2016 викликали директора підприємства ОСОБА_13 до військомату, він був у відрядженні в Києві, вона поїхала сама. Їй сказали піднятися до ОСОБА_17 , та склала протокол про адміністративне правопорушення за ст. 211 КУпАП за незабезпечення сповіщення працівників, на неї наклали штраф в сумі 51 гривні, який вона відразу сплатила і передала квитанцію. З протоколом погодилася, так як не забезпечила сповіщення та прибуття військовозобов`язаних, хоча працівники прибували до військкомату. На ім`я директора підприємства в той час приходило багато листів, в тому числі і з військкомату. Відповіді на них повинна була робити вона, а підписувати директор, але відповіді ніхто не надавав. ОСОБА_12 працював в господарстві у лютому 2016 року за трудовою угодою на виконання погашення дебіторської заборгованості, зарплата йому виплачувалася на підставі акту виконаних робіт. Але вона залишалася бути відповідальною за ведення військового обліку, вся документація була в неї. Якщо б відповідальною була інша особа, вона повинна була передати їй всі документи. ОСОБА_12 ніколи не бачила, його як працівника на роботу не приймали, саму трудову угоду з ним вона не готувала, хто це робив їй не відомо. Ніяких документів ОСОБА_12 на підприємстві не було.

Свідок ОСОБА_17 в судовому засіданні показала, що займає посаду начальника служби захисту інформації ІНФОРМАЦІЯ_3 , на час вакантної посади юриста складала протоколи про адміністративне правопорушення, має вищу юридичну освіту. У квітні 2016 року майор ОСОБА_20 доповів військовому комісару ОСОБА_10 , що ДП ДГ «Правдинське» не реагує на повідомлення військомату для створення Єдиного державного реєстру, відповіді на листи не надходили, працівники до військового комісаріату не прибували. ОСОБА_10 прийняв рішення притягнути до адміністративної відповідальності керівника підприємства або відповідальну посадову особу. Директора ДП ДГ «Правдинське» ОСОБА_13 було викликано до військового комісаріату, але він не прибув, прибула відповідальна посадова особа ОСОБА_14 , в її присутності нею був складений протокол про адміністративне правопорушення за ст. 211-4 КУпАП, так як майор ОСОБА_20 , був відсутній. Після цього була заповнена постанова про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу 51 гривня. До цього ОСОБА_10 наказував їй скласти протокол про адміністративне правопорушення на директора підприємства ОСОБА_13 , але після притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_14 така необхідність відпала. До цього до ОСОБА_10 приходив юрист підприємства ДП ДГ «Правдинське», хотів взяти протокол про адміністративне правопорушення на ОСОБА_13 , щоб забрати його і почитати в господарстві. Але вона роз`яснила ОСОБА_10 , що протокол складається у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, якщо керівник не може прибути, то може прибути відповідальний працівник. Щодо неповного заповнення нею бланків протоколу про адміністративне правопорушення та постанови про притягнення ОСОБА_14 до адміністративної відповідальності, пояснила, що в зв`язку з завантаженістю не встигла повністю їх заповнити.

Свідок ОСОБА_54 в судовому засіданні показала, що працює діловодом у ІНФОРМАЦІЯ_11 , приймає вхідну та відправляє вихідну кореспонденцію. Реєструвала лист керівнику ДП ДГ «Правдинське» з приводу його виклику для складання протоколу про адміністративне правопорушення за підписом ОСОБА_10 . Також вона була присутня при складанні протоколу про адміністративну відповідальність на відповідальну особу за бронювання ДП ДГ «Правдинське» ОСОБА_14 . ОСОБА_17 в її службовому кабінеті, де знаходиться і її робоче місце. ОСОБА_17 у присутності ОСОБА_55 заповнила бланки, ОСОБА_10 заходив до кабінету, підписав протокол і постанову. ОСОБА_14 поспішала, пішла заплатила штраф, принесла квитанцію, вона зробила її копію. Керівника ДП ДГ «Правдинське» вона не бачила.

Факт сплати ОСОБА_14 штрафу в сумі 51 гривні підтверджується відповідною квитанцією від 20.04.2016 /Т.2 а.с.243а/.

Суд, оцінюючи ці докази, вважає, що вони не доводять вини ОСОБА_10 в інкримінованому йому обвинуваченні, оскільки узгоджуються з його показами, показами свідків, обставинами справи, що при першій зустрічі з ОСОБА_12 . 18.04.2016 ОСОБА_10 повідомив йому, що сьогодні у військкоматі була їх начальник відділу кадрів, принесла список працівників, їй повідомили які документи від неї потрібні, вона пообіцяла прийти завтра з документами, на неї накладуть штраф 17 гривень. Ніяких розмов про подальше притягнення до адміністративної відповідальності керівника підприємства між ними в цей день не було. Саме свідок ОСОБА_12 під час телефонної розмови 19.04.2016 з ОСОБА_10 провокував того на складання адміністративного протоколу на директора ДП ДГ «Правдинське» ОСОБА_13 і передачі йому на руки. При їх другій зустрічі 22.04.2016 ОСОБА_12 сказав ОСОБА_10 , що « Треба зробити так, щоб протоколу не було», ОСОБА_10 , не зрозумівши про що мова, перепитує ОСОБА_12 , «Який ми зробили?», на що той відповідає, що « Так, треба його прибрати». При останній зустрічі 26.04.2016 ОСОБА_12 знову нагадує ОСОБА_10 за протокол, після того як віддав йому кошти в сумі 15000 гривень. Хоча вже після притягнення 20.04.2016 до адміністративної відповідальності ОСОБА_14 наміру в подальшому притягувати до адміністративної відповідальності керівника ДП ДГ «Правдинське» вже не було. Недоліки при складанні вказаних документів нічого не доводять, оскільки документи складені уповноваженою на це службовою особою, ОСОБА_14 погодилася з накладеним стягненням, сплатила штраф, постанова про притягнення до адміністративної відповідальності ніким не оскаржувалася, а тому набрала чинності.

-Спільним рішенням військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 , голови Великописарівської РДА та голови Великописарівської райради від 31.07.2015 щодо забезпечення функціонування ІНФОРМАЦІЯ_4 , яке полягає в організації та забезпеченні виконання робіт з ремонту будівлі та облаштування приміщень військового комісаріату, що покладається на голів райдержадміністрації та райради за погодженням з райвійськкоматом /Т.3 а.с.42-46/.

Свідок ОСОБА_56 в судовому засіданні показав, що з весни 2014 року займає посаду голови Великописарівської районної державної адміністрації. З кінця літа 2014 року на території району почали створювати військовий комісаріат, шукали приміщення, зупинилися на приміщенні колишньої районної санепідемстанції. На сесії Сумської обласної ради був наданий дозвіл на оренду приміщення ІНФОРМАЦІЯ_16 . Мобілізаційні заходи фінансуються з районного та державного бюджетів. Кошти виділялися з державного бюджету, але їх не можна було використовувати для ремонту, з районного бюджету на ремонт військкомату кошти не виділялися. Було прийняте спільне рішення ІНФОРМАЦІЯ_17 , це меморандум про співпрацю, але виконати його було неможливо через відсутність фінансування з районного бюджету. Але на ремонт РВК необхідні були кошти, йому відомо, що були збори спілки сільгоспвиробників, прийняли рішення надавати добровільну допомогу. Ця спілка існувала 20 років, всі сільгоспвиробники входили до її складу, але в роботі не всі приймали участь. Сільгоспвиробники повинні були кошти перераховувати на розрахунковий рахунок спілки, потім вони перераховувалися торговим організаціям.

Покази свідка ОСОБА_57 підтвердив і свідок ОСОБА_58 , заступник голови Великописарівської РДА.

Свідок ОСОБА_19 в судовому засіданні показав, що тимчасово виконував обов`язки військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 на час формування ІНФОРМАЦІЯ_3 протягом серпня вересня 2015 року та грудня січня 2016 року під час відпустки ОСОБА_10 . Після створення ІНФОРМАЦІЯ_3 будівлі для розміщення цієї установи не було, тимчасово виділили приміщення по АДРЕСА_3 . Забезпечити приміщенням повинні були органи місцевого самоврядування Великописарівська районна державна адміністрація та Великописарівська селищна рада. В основному з цього питання він спілкувався з головою РДА ОСОБА_59 . Згодом виділили приміщення в АДРЕСА_4 ( АДРЕСА_2 ) у користування за договором, укладеним між ІНФОРМАЦІЯ_18 за актом прийому-передачі. Ця будівля була в занедбаному стані, потребувала ремонту. Він підготував спільне рішення військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 , голови Великописарівської районної державної адміністрації та голови Великописарівської районної ради з питань всебічного забезпечення функціонування ІНФОРМАЦІЯ_3 /що формується/, яке було підписане ним як т.в.о військового комісара. Відповідно діючого законодавства органи місцевої влади та місцевого самоврядування повинні забезпечувати районні /міські/ військові комісаріати службовими будівлями, проводити ремонти і т.д. З приводу ремонтних робіт він неодноразово звертався до районної державної адміністрації, але голова повідомляв про відсутність коштів, пропонував на пряму звертатися до сільгоспвиробників. Була організована зустріч з працівниками сільськогосподарських підприємств в середині вересня 2015 року в приміщенні військового комісаріату, були присутні заступник голови РДА, деякі керівники сільськогосподарських підприємств, вирішили виділяти кошти на ремонтні роботи з розрахунку по 6 гривень за гектар посівної площі. Кошти повинні перераховуватися на рахунок Спілки сільгоспвиробників. Список сільськогосподарських підприємств з даними щодо посівної площі та суми, яку повинно перерахувати, отримав у приміщенні Великописарівської РДА, можливо в управлінні сільського господарства. В цьому списку було і ДП ДГ «Правдинське», цей список в подальшому передав ОСОБА_10 та повідомив про рішення спілки, що деякі кошти були сплачені, кошти безготівкові, потім розподіляються на роботи. Ремонтні роботи виконував ПП ОСОБА_16 , кошторис на них не складався, так як виконавець і замовник визначені спільним рішення, ніяких документів не підписував. Були письмові звернення до Спілки сільгоспвиробників для перерахунку коштів ОСОБА_16 за проведені роботи за його підписом. Рада не виконала своє рішення, ці внески були добровільними, ОСОБА_16 повідомляв, що ремонт виконано, а грошей немає. Військовий комісар мав право отримувати благодійну допомогу від фізичних та юридичних осіб, але її потрібно оприбуткувати складом комісії і передати кошти в касу військового комісаріату. Він є членом цієї комісії, крім нього членами були капітан ОСОБА_60 та ОСОБА_61 . ОСОБА_10 не повідомляв йому про гроші в сумі 15000 гривень.

- Протоколом № 16 засідання ради сільськогосподарських підприємств Великописарівського району від 23.09.2015, з якого слідує, що прийняте рішення про виділення коштів для організації та проведення ремонтних робіт облаштування опалення, підведення води, обладнання санвузла новоствореного Великописарівського райвійськкомату /Т.3 а.с.63/.

Під час обшуку службового кабінету ОСОБА_10 26.04.2016 був вилучений список сільськогосподарських підприємств станом на 23.09.2015 для виділення коштів на проведення ремонтних робіт новоствореного Великописарівського райвійськкомату, в якому вказано назву підприємства, його посівну площу в гектарах, внески з розрахунку 6 грн за 1 гектар посівної площі, та перераховану суму /Т.2 а.с.233/.

Свідок ОСОБА_62 в судовому засіданні показав, що з 2014 року був головою спілки сільгоспвиробників Великописарівського району. Спілка існувала давно, коли ще були колгоспи, мета її діяльності впровадження високих технологій для розвитку сільського господарства на основі добровільних внесків. Спілка була неприбутковою, ліквідувалася у 2017 році. Коли на території району виникала якась проблема, то збирали збори сільгоспвиробників, складався протокол зборів і збирали кошти. Так, коли Великописарівський РВК переїхав в нове приміщення, він звертався до керівників сільгосппідприємств, щоб допомогли зробити ремонт. Були проведені збори, прибули декілька керівників сільгосппідприємств, прийняли рішення надати добровільну допомогу на ремонт приміщення РВК з розрахунку по 6 гривень з 1 га посівної площі, склали відповідний протокол Кошти перераховувалися на рахунок спілки, потім ПП ОСОБА_29 . ОСОБА_16 звітував, підписували акти виконаних робіт. Протягом 2015 року спілка перерахувала 43000 гривень. Йому не відомо чи ДП ДГ «Правдинське» було членом спілки сільгоспвиробників, але участі не приймало, кошти не перераховувало. Керівник ДП ДГ «Правдинське» ОСОБА_13 не звертався до спілки з заявою про виключення підприємства з членів спілки. Листи про надання матеріальної допомоги направлялися на всі сільськогосподарські підприємства, в тому числі на ДП ДГ «Правдинське». При заснуванні спілки всі сільгосппідприємства були включені, в тому числі і державні.

В судовому засіданні свідки ОСОБА_63 , голова фермерського господарства «Апіс», ОСОБА_64 , директор ТОВ «Розсоші», показали, що їх господарства були членами спілки сільгоспвиробників, але з 2014 року кошти на рахунок спілки не перераховували, листування було з Великописарівським РВК з приводу обліку військовослужбовців; свідок ОСОБА_65 , голова фермерського господарства «Світанок» показав, що господарство було членом спілки сільгоспвиробників, перераховував кошти на рахунок спілки на відбудову приміщення військового комісаріату, листи про надання матеріальної допомоги надходили від спілки, готівкою допомогу не надавав; свідок ОСОБА_66 , голова фермерського господарства « ІНФОРМАЦІЯ_19 » показав, що господарство було членом спілки сільгоспвиробників, перераховував кошти на рахунок спілки, піднімалося питання про надання матеріальної допомоги на потреби військового комісаріату, так, на початку посівної, не пам`ятає якого року, він зустрів заступника голови РДА ОСОБА_67 , який запитав чи допомагав військовому комісаріату, тоді він зустрів ОСОБА_10 , в якого поцікавився чи потрібна допомога, той дав йому номер телефону чоловіка, який робить ремонт, він йому зателефонував, але він був зайнятий, ОСОБА_10 відмовився отримувати гроші готівкою; свідок ОСОБА_68 , голова фермерського господарства «Рябина-Агро» показав, що його господарство не було членом спілки сільгоспвиробників, матеріальну допомогу на потреби військового комісаріата він не надавав; свідок ОСОБА_69 , голова ПП «Вільне» показав, що господарство було членом спілки сільгоспвиробників, протягом 2015-2016 років грошей на рахунок спілки не перераховував, листування з військовим комісаріатом було з приводу обліку військовозобов`язаних; свідок ОСОБА_70 , керуючий ТОВ «Україна» показав, що йому не відомо чи господарство було членом спілки сільськовиробників, на зборах за 10 років ніколи він не був, але господарство перераховувало кошти на рахунок спілки в 2014-2015 роках на потреби військового комісаріату на підставі листів спілки, з військовим комісаріатом листування відбувалося з приводу ведення військового обліку працівників; свідок ОСОБА_71 , приватний підприємець, член фермерського господарства «Рябинка» показав, що до 2014-2015 років був членом спілки сільгоспвиробників, потім перейшов до Асоціації фермерів, з військовим комісаріатом листування відбувалося з приводу військового обліку працівників; свідок ОСОБА_72 , директор ТОВ «Мрія», засновник фермерського господарства « ІНФОРМАЦІЯ_20 » показав, що його господарства були членами спілки сільсьгоспвиробників, він особисто був ініціатором надання матеріальної допомоги на ремонт приміщення військового комісаріату, перераховував кошти за звернення військового комісаріату на рахунок торгового підприємства для встановлення дверей, плитки, ремонт вбиральні.

Свідок ОСОБА_33 в судовому засіданні показав, що приміщення військкомату після виділення було непридатним для використання, перебувало на балансі Сумської обласної ради, передано в оренду на 1 рік. Ремонт будівлі допомагала робити районна державна адміністрація через Спілку сільгоспвиробників. Кошти перераховувалися ОСОБА_16 як виконавцю робіт за ремонт кабінетів, підключення води і т.д. Кошторис не складався, ОСОБА_16 визначав обсяг робіт, розрахунок ділив на 50%. Благодійна допомога повинна бути оприбуткована через бухгалтерію обласного військового комісаріату, готівку військовий комісар не міг отримувати.

Свідок ОСОБА_16 під час допиту в судовому засіданні показав, що він є приватним підприємцем, видами його діяльності є: вивіз сміття, проведення будівельних робіт. Протягом 2015-2016 років виконував будівельні роботи на території та в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 . Перед опалювальним періодом 2015 року на зборах у Великописарівській РДА стало питання встановлення котла ІНФОРМАЦІЯ_4 , кошти були перераховані на його рахунок Спілкою сільгоспвиробників, договори на проведення робіт не складалися. Роботи приймала комісія. Спочатку працював з т.в.о. військового комісара ОСОБА_73 , потім з ОСОБА_10 . Кошти за проведені роботи повинні були поступати на його рахунок, для перерахунку коштів свого номеру картки він не давав. За дві неділі до затримання ОСОБА_10 поступило замовлення на паркан, за готівку розмови не було. Він виписав рахунок ДП ДГ «Правдинське» на 15000 гривень на свій рахунок і передав ОСОБА_10 , який через день повідомив, що завтра будуть перераховані кошти. Наступного дня він поїхав до банку «Аваль» в м. Охтирка і дізнався, що гроші не поступили. Про це повідомив ОСОБА_10 , який відповів, що буде розбиратися. За три дні до затримання ОСОБА_10 повідомив, що 26.04.2016 о 14-00 год. будуть гроші готівкою. Він в цей час підійшов до будівлі Великописарівського РВК, але його в приміщення не впустили, так як кошти вже вилучили у ОСОБА_10 , хто повинен був їх привезти, йому не відомо. Ці кошти повинен був отримати він особисто у руки, чому ці гроші взяв ОСОБА_10 не знає. Кошторис на паркан ним не складався, сума 15000 гривень була порахована ним таким чином: довжина паркану помножена на вартість 1 метра паркану. Паркан повинен був бути залізобетонний на 4 плити, купив його на базі в м. Охтирка «Папа Карло». Після 26.04.2016 всі будівельні роботи у військовому комісаріаті були припинені, паркан установлений не був.

Ці докази підтверджують той факт, що дійсно були проблемні питання щодо фінансування ремонтних робіт приміщення Великописарівського РВК та прилеглої території, сільськогосподарські підприємства надавали добровільну допомогу на ці роботи. ОСОБА_10 його попередником ОСОБА_19 був переданий список сільськогосподарських підприємств, серед яких було ДП ДГ «Правдинське» з посівною площею 5015 га та сумою внесків 30090, які не були перераховані. Свідок ОСОБА_12 , коли провокував ОСОБА_10 на отримання коштів, був обізнаним, що 15000 гривень потрібні на облаштування паркану. Це слідує з їх розмови при першій зустрічі 18.04.2016, коли ОСОБА_10 повідомив ОСОБА_12 про рішення спілки сільгосппідприємств та розрахунок суми матеріальної допомоги, де чітко вказує, що ці кошти потрібні на вирішення побутових питань військкомату, що особисто кошти йому не потрібні. Він вказує, що ремонтними роботами займається ПП ОСОБА_16 , кошти необхідно перерахувати саме йому. ОСОБА_10 дав ОСОБА_12 рахунок, виписаний ПП ОСОБА_16 на суму 15000 гривень. Проте, при другій зустрічі 22.04.2016 ОСОБА_12 повідомив, що неможливо перерахувати ці кошти і пропонує привезти їх готівкою, можуть ще й накинути, на що ОСОБА_10 погодився. Тому, отримуючи від свідка ОСОБА_12 кошти в сумі 15000 гривень, ОСОБА_10 був впевнений, що це добровільна матеріальна допомога. Прокурор передчасно дійшов висновку про неможливість благодійної допомоги, оскільки ОСОБА_10 відразу після отримання грошей був затриманий працівниками правоохоронних органів, передбачити його подальші дії, в рамках кримінального провадження є неможливим.

Показання свідка ОСОБА_16 узгоджуються з показаннями обвинуваченого ОСОБА_10 , що він був запрошений 26.04.2016 близько 14 годин для отримання грошей на облаштування паркану, це підтверджується і відео зустрічі ОСОБА_10 з ОСОБА_12 у службовому кабінеті 22.04.2016, коли останній сказав, що «Сьогодні п`ятниця, через 2-3 дні я принесу гроші». Логічно допустити, що в понеділок він не прийшов, тому прийшов у вівторок 26.04.2016 після 14 години.

-Матеріалами службового розслідування, проведеного керівництвом ІНФОРМАЦІЯ_21 про притягнення підполковника ОСОБА_10 до дисциплінарної відповідальності за порушення наказу Міністра оборони України від 10.03.2013 № 689 «Про порядок обліку та використання благодійної допомоги» та командування військ ОК « ІНФОРМАЦІЯ_22 », якими спростовано доводи щодо надання благодійної допомоги та скасовано дисциплінарне стягнення з цих підстав відносно ОСОБА_10 . Прокурор посилається на пояснення, які надавав ОСОБА_10 під час проведення службового розслідування щодо походження в його службовому кабінеті грошей /Т.2 а.с. 209-213, Т.4 а.с.209-230/.

Свідок ОСОБА_74 в судовому засіданні показав, що станом на 01.04.2016 займав посаду заступника ІНФОРМАЦІЯ_23 , періодично тимчасово виконував обов`язки ІНФОРМАЦІЯ_24 створювався відповідно директиви Міністерства Оборони України, по Сумській області було створено 8 військових комісаріатів. Органи влади забезпечують районні військові комісаріати належним приміщенням. Кошти по лінії Міністерства Оборони відповідно до Бюджетного Кодексу не можуть використовуватися, так як будівля є власністю Сумської обласної ради. Великописарівська районна державна адміністрація станом на 01.04.2016 не виконувала обов`язки по фінансуванню, стан приміщення в смт. В-Писарівка був найгірший. Довго виділялося приміщення, яке не використовувалося 10 років, воно потребувало капітального ремонту, опалювання, встановлення паркану. Він особисто тричі приїздив до ІНФОРМАЦІЯ_3 , надавав комісару допомогу. Ремонт повинен був проводитися районною державною адміністрацією в обмежені строки, особовий склад виконував роботи власноручно. Щодо отримання благодійної допомоги були вказівки керівництва. Така допомога оприбутковується в касі і зараховується на спеціальний рахунок. Використання цих коштів без оприбуткування не допускається. Кошти повинні бути прийняті комісійно. У Великописарівському РВК відсутній фінансовий орган, тому оприбуткування здійснюється через фінансовий орган обласного військового комісаріату.

Свідок ОСОБА_75 в судовому засіданні показав, що він займає посаду заступника військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_25 . Повідомлення про затримання ОСОБА_10 було отримане черговим. ОСОБА_74 своїм наказом як т.в.о. військового комісара Сумського ОВК призначив службове розслідування і доручив проведення йому. Він опитав ОСОБА_10 , 5-6 чоловік військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 , задавав їм запитання та отримував на них відповіді. ОСОБА_10 пояснив, що в той день проходили зайняття з оборони у приміщенні зали ІНФОРМАЦІЯ_4 , він був керівником. Його службовий кабінет був відчинений, коли він зайшов у кабінет, то побачив на столі гроші, викликав до себе ОСОБА_17 , яка виконувала обов`язки юриста, щоб з`ясувати їх походження. Після цього зайшли працівники УСБУ. Опитавши всіх необхідних осіб, він дійшов висновку, що ОСОБА_10 порушив порядок отримання коштів. Було припущення, що це була благодійна допомога на ремонт приміщення. Він не є органом дізнання, тому висновок був зроблений на підставі пояснень ОСОБА_10 та військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 , з яких зрозумів, що були стосунки з підприємством «Правдинське», була нарада у Великописарівській РДА про надання допомоги на ремонт приміщення РВК. Був порядок отримання благодійної допомоги, що кошти здаються в касу, комісією складається акт у двох примірниках. Порушення з боку ОСОБА_10 полягало у тому, що він не оприбуткував благодійну допомогу.

Матеріали службового розслідування підтверджують факт притягнення ОСОБА_10 до дисциплінарної відповідальності, але не доводять його вини за ч. 3 ст. 368 КК України, тому є неналежними доказами.

Ніяким чином також не доводять вини ОСОБА_10 , тобто є неналежними, наступні докази прокурора: 1/ копії первинних банківських документів щодо перерахування з рахунків ради сільськогосподарських підприємств на рахунки ФОП ОСОБА_16 грошових коштів в сумі 43000 грн /акти приймання виконаних робіт, листи військового комісара ОСОБА_10 голові ради сільгосппідприємств Великописарівського району ОСОБА_76 , платіжні доручення/.

Інших доказів на підтвердження вини ОСОБА_10 прокурором не надано.

Надані прокурором характеризуючи документи свідчать, що ОСОБА_10 наказом командувача сухопутних військ Збройних Сил України від 28.09.2015 за № 773 призначений на посаду військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 зі званням підполковник, в Збройних Силах служив: з 05.08.1979 по 08.10.1999 та з 21.03.2014, має позитивну службову характеристику, на обліку у лікаря-нарколога не перебуває, не судимий /Т.5 а.с.128, 132, 134-139/. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 21.03.2019, яке залишено без змін постановою другого апеляційного адміністративного суду від 04.07.2019, ОСОБА_10 поновлений на військовій службі як військовослужбовець Збройних Сил України на посаді військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 /Т.6 а.с.233-249/, з 25 січня 2017 по 5 травня 2017 року /3 місяці 10 діб/ виконував завдання в зоні проведення антитерористичної операції ОТУ «Маріуполь», має державні нагороди, є учасником бойових дій /Т.2 а.с.124-127, Т.5 а.с.190-195/.

Повноваження військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_10 підтверджуються його функціональними обов`язками /Т. 5 а.с. 145-150 /, положенням про ІНФОРМАЦІЯ_26 / Т. 3 а.с.13-40/.

Доводів захисту про невинуватість ОСОБА_10 та сплановану провокацію сторона обвинувачення не спростувала, вини не доказала, надала виключно неналежні та недопустимі докази.

Статтею 7 КПК України закріплені загальні засади кримінального провадження, серед яких є верховенство права, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини.

Кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини /ст. 8 КПК України/.

Обвинувальний вирок не може ґрунтуватися на припущеннях і ухвалюється лише за умови доведення у ході судового розгляду винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення / ч. 3 ст. 373 КПК України/.

Згідно ч. 1 ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, серед іншого, подія кримінального правопорушення /час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення/, винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення. Обов`язок доказування обставин, передбачених ст. 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та в передбачених законодавством випадках, - на потерпілого /ч. 1 ст. 92 КПК України/.

Суд вважає, що пред`явлене ОСОБА_10 обвинувачення прокурором не доведено. Докази сторони обвинувачення містять припущення й сумніви, які суд тлумачить на користь ОСОБА_10 .

Враховуючи викладене, оцінюючи у сукупності досліджені під час судового розгляду докази, суд дійшов висновку, що надані стороною обвинувачення докази є сумнівними, непереконливими, неналежними і недопустимими, а інших беззаперечних доказів, які б без будь-якого сумніву доводили вину обвинуваченого ОСОБА_10 у вчиненні інкримінованого злочину, стороною обвинувачення не надано.

В силу вимог п. 2 ч. 1, ч. 7 ст. 284, п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК України суд зобов`язаний постановити виправдувальний вирок, оскільки прокурором не доведено, що в діянні ОСОБА_10 є склад кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Цивільний позов по справі не заявлений.

Процесуальні витрати, пов`язані із залученням експерта у кримінальному провадженні, в сумі 4404 грн необхідно віднести за рахунок держави /Т.4 а.с.202/.

Долю вилучених речових доказів та речей слід вирішити в порядку ст. 100 КПК України.

Ухвалою слідчого судді Зарічного районного суду м. Суми від 11.05.2016 накладений арешт на вилучені під час обшуку службового кабінету ОСОБА_10 26.04.2016 грошові кошти в сумі 15000 гривень та в сумі 599 гривень /Т.2 а.с.183-185/, який необхідно скасувати. Інших ухвал слідчого судді про накладення арешту на вилучене під час обшуків службового кабінету та житла ОСОБА_10 , що мали місце 26.04.2016, прокурором не надано.

На досудовому розслідуванні до ОСОБА_10 ухвалою слідчого судді Зарічного районного суду м. Суми від 28.04.2016 застосовувався запобіжний захід у виді особистого зобов`язання до 24.06.2016 та ухвалою слідчого судді Зарічного районного суду м. Суми від 09.08.2016 застосовувався запобіжний захід у виді особистого зобов`язання до 26.08.2016 /Т.5 а.с.93-95, 109/.

Ухвалою слідчого судді Зарічного районного суду м. Суми від 11.08.2016 ОСОБА_10 було відсторонено від посади військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 на строк до 26.08.2016 /Т.1 а.с.89-90/.

Керуючись ст.ст. 368, 370, 373 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_10 визнати невинуватим та виправдати через відсутність в його діях складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Зарічного районного суду м. Суми від 11 травня 2016 року, на грошові кошти в сумі 15000 (п`ятнадцять тисяч) гривень у кількості 33 (тридцяти трьох) купюр, з них 28 купюр номіналом 500 (п`ятсот) гривень та 5 (п`ять) номіналом 200 (двісті) гривень та грошові кошти в сумі 599 (п`ятсот дев`яносто дев`ять) гривень у кількості 11 купюр.

Речові докази:

1)Грошові кошти в сумі 15000 (п`ятнадцять тисяч) гривень у кількості 33 (тридцяти трьох) купюр, з них 28 купюр номіналом по 500 (п`ятсот) гривень кожна: серії ЛБ № 3633618, серії ЗИ № 1791039, серії ВБ № 6811971, серії ВХ № 6398896, серії ВЕ № 9099722, серії БР № 5227290, серії АА № 6377304, серії ЗИ № 4756758, серії ЛБ № 2424816, серії ЛБ № 8893137, серії ВБ № 6415372, серії СГ № 6283972, серії ВЗ № 3775243, серії ЗГ № 8237830, серії АА № 0505767, серії ЛБ № 0392901, серії БН № 5424661, серії ВД № 9279945, серії ВА № 9928859, серії ВХ № 9705239, серії МА № 6176423, серії МА № 2704685, серії ВИ № 5996487, серії УГ № 8639427, серії ВИ № 6207289, серії БН № 3453967, серії ЗБ № 2454366, серії ЗИ № 0170911, а також 5 (п`ять) купюр номіналом по 200 гривень кожна: серії ЄЄ № 3162651, серії КЛ № 8297676, серії ЄЗ № 3122153, серії АВ № 6734487 та серії ПЕ № 1315624, які були вилучені 26.04.2016 під час затримання ОСОБА_10 та на які накладено арешт ухвалою слідчого судді Зарічного районного суду м. Суми від 11.05.2016, які є власністю Управління Служби безпеки України в Сумській області, що зберігаються в кімнаті зберігання речових доказів військової прокуратури Сумського гарнізону, - повернути Управлінню Служби безпеки України в Сумській області.

2)Грошові коштив сумі599(п`ятсотдев`яносто дев`ять) гривеньу кількості 11купюр, які є власністю ОСОБА_10 , що вилучені 26.04.2016 під час його затримання та особистого огляду та на які накладено арешт ухвалою слідчого судді Зарічного районного суду м. Суми від 11.05.2016, що зберігаються в кімнаті зберігання речових доказів військової прокуратури Сумського гарнізону, - повернути власнику ОСОБА_10 .

3)Грошові кошти в сумі 2126 (дві тисячі сто двадцять шість) гривень, які вилучені 26.04.2016 під час обшуку житла, в якому проживає ОСОБА_10 , та на які не накладено арешт, - повернути ОСОБА_10 .

4)Ватні тампони зі змивами з лівої та правої руки ОСОБА_10 , ватний тампон зі змивом з правої кишені формених брюк ОСОБА_10 , фрагмент мішковини правої кишені формених брюк останнього, контрольний зразок спеціальної речовини люмінофор, якою помічалися грошові кошти, контрольний зразок ватного тампону, що зберігаються в кімнаті зберігання речових доказів військової прокуратури Сумського гарнізону, знищити.

5)Мобільний телефон «Nokia» чорного кольору, іmеі 1: НОМЕР_3 та іmеі 2: НОМЕР_4 , з сім-карткою номеру мобільного оператора НОМЕР_1 ; особистий блокнот ОСОБА_10 із рукописними записами «Folklore» чорного кольору, два зошити синього кольору «MAGIKA із рукописними записами ОСОБА_10 , які є власністю ОСОБА_10 , вилучені 26.04.2016 під час обшуку у службовому кабінеті, та на які не накладено арешт, що зберігаються в кімнаті зберігання речових доказів військової прокуратури Сумського гарнізону, повернути ОСОБА_10 .

6)Аркуш паперу формату А4 із заголовком «Список працівників ДПДГ «Правдинське» ІР НААН 1995-1955 р.н. станом на 01.11.2015» на 1 арк, вилучений 26.04.2016 під час обшуку службового кабінету ОСОБА_10 , на який не накладено арешт та який зберігається при матеріалах кримінального провадження № 42016200350000017 від 24.02.2016, залишити при матеріалах кримінального провадження № 42016200350000017 від 24.02.2016;

7)Флеш-накопичувачі реєстраційний МНІ Micro SDHC 8Гб, реєстраційний номер № 350-т та № 351-т, МНІ «Verbatim micro SD», 8 Gb, а також оптичні носії інформації DVD-R, реєстр. № 411-к, № 412-к, які зберігаються при матеріалах кримінального провадження № 42016200350000017 від 24.02.2016, - залишити при матеріалах кримінального провадження № 42016200350000017 від 24.02.2016.

Витрати, пов`язані із залученням експерта при проведенні судової експертизи з дослідження речовин хімічних виробництв та спеціальних хімічних речовин, в сумі 4404 гривні віднести за рахунок держави.

Вирок може бути оскаржений до Сумського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення через Великописарівський районний суд.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.

Вирок суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_1

Дата ухвалення рішення21.10.2019
Оприлюднено21.02.2023
Номер документу85104250
СудочинствоКримінальне