Рішення
від 18.10.2019 по справі 672/836/19
ГОРОДОЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №672/836/19

Провадження №2/672/492/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2019 року м.Городок

Городоцький районний суд

Хмельницької області в складі :

головуючої - судді Федорук І.М.,

з участю секретаря судового засідання Стебло Л.В.,

прокурора Манилюка М.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городку в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом першого заступника керівника Городоцької місцевої прокуратури Хмельницької області до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 про визнання недійсним наказу та зобов`язання повернути земельну ділянку,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання недійсним наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20 червня 2017 року № 22-13349-СГ , яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 2 га, кадастровий номер 6821281900:05:006:0003, для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населених пунктів Веселецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області ; зобов`язання ОСОБА_1 повернути державі вказану земельну ділянку. В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що ОСОБА_1 на час отримання зазначеної земельної ділянки використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок , а тому вищевказаний наказ підлягає визнанню недійсним та, у зв`язку з цим, слід зобов`язати ОСОБА_1 повернути державі спірну земельну ділянку. Крім того, просив стягнути з відповідачів сплачений судовий збір.

В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, надіслав до суду відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити.

ОСОБА_1 , належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, будь-яких заяв, клопотань, відзиву на адресу суду не подав.

З врахуванням викладеного, суд вирішив розгляд справи проводити за відсутності відповідачів.

Суд, заслухавши пояснення прокурора, дослідивши письмові докази у справі, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Судом встановлено, що 09 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Веселецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області. Ця обставина підтверджується заявою ОСОБА_1 від 09 листопада 2016 року (а.с. 23).

Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-13349-СГ від 20 червня 2017 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства , яка розташована за межами населених пунктів Веселецької сільської ради Городоцького району. Надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0000 га (кадастровий номер 6821281900:05:006:0003) із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану за межами населених пунктів Веселецької сільської ради Городоцького (а.с. 26 ).

Як видно з заяви ОСОБА_1 від 04 лютого 2017 року, він звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Остапковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області . При цьому повідомив, що правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не скористався (а.с. 27).

Згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-8164-СГ від 04 травня 2017 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 , що розташована за межами населених пунктів Остапковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області. Надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0 га (кадастровий номер 6821286200:04:006:0005) для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів Остапковецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області (а.с. 30).

З долученої до матеріалів справи Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 01 липня 2019 року вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрував своє право власності на спірну земельну ділянку 12 жовтня 2017 року, будучи власником земельної ділянки кадастровий номер 6821286200:04:006:0005, переданої йому безоплатно(а.с. 12-18).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно припису ч. 4 ст. 116 ЗК України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.

Відповідно до ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектара.

Отже, станом на 12 жовтня 2017 року (набуття у власність земельної ділянки площею з кадастровим номером 6821281900:05:006:0003) у власності ОСОБА_1 перебувала земельна ділянка з кадастровим номером 6821286200:04:006:0005, котра була йому надана безоплатно із земель державної власності, а, отже, він скористався своїм правом, передбаченим ст.116 ЗК України, повторно, з порушенням визначеного земельним законодавством порядку.

Пунктом г ч. 3 ст. 152 ЗК України передбачено, що захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_1 реалізував право на безоплатне одержання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства більше одного разу за цим видом використання, суд дійшов висновку, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20 червня 2017 року № 22-13349-СГ , яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 2 га, кадастровий номер 6821281900:05:006:0003 для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населених пунктів Веселецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області , прийнятий із порушенням вимог ч. 4 ст. 116 ЗК України, у зв`язку з чим такий наказ слід визнати недійсним.

Щодо вимог прокурора про зобов`язання ОСОБА_1 повернути спірну земельну ділянку суд дійшов наступного висновку.

Ч. 1 ст. 1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Так, статтями 13, 14 Конституції України визначено, що земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Таким чином, земля як основне національне багатство, що перебуває під особливою охороною держави, є об`єктом права власності Українського народу, а органи державної влади здійснюють права власника від імені народу, в тому числі й тоді, коли приймають рішення щодо розпорядження землями державної власності.

Прийняття рішення про передачу земель державної власності в приватну власність із земель державної власності позбавляє Український народ загалом (стаття 13 Конституції України) правомочностей власника землі в тому обсязі, який дозволяє її статус як землі державної власності. В цьому контексті в сфері земельних правовідносин важливу роль відіграє конституційний принцип законності набуття та реалізації права власності на землю в поєднанні з додержанням засад правового порядку в Україні, відповідно до яких органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (статті 14, 19 Конституції України).

Отже правовідносини, пов`язані з вибуттям земель із державної власності, становлять суспільний , публічний інтерес, а незаконність (якщо така буде встановлена) рішення органу виконавчої влади, на підставі якого земельна ділянка вибула з державної власності, такому суспільному інтересу не відповідає.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 незаконно, в порушення вимог ч.4 ст.116 ЗК України, отримав земельну ділянку з кадастровим номером 6821281900:05:006:0003.

За таких обставин суд вважає, що з метою захисту права власності на землю Українського народу, позовні вимоги в частині зобов`язання ОСОБА_1 повернути державі спірну земельну ділянку слід задовольнити.

Керуючись ст..ст. 263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов керівника Городоцької місцевої прокуратури Хмельницької області задовольнити.

Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20 червня 2017 року № 22-13349-СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 2 га, кадастровий номер 6821281900:05:006:0003 для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населених пунктів Веселецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області.

Зобов`язати ОСОБА_1 повернути державі земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер 6821281900:05:006:0003 для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за межами населених пунктів Веселецької сільської ради Городоцького району Хмельницької області.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Хмельницького апеляційного суду безпосередньо або через Городоцький районний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Городоцька місцева прокуратура Хмельницької області, місце знаходження: вул.Грушевського, 80, м.Городок Хмельницької області, код ЄДРПОУ02911102.

Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, місце знаходження: вул.Інститутська,4/1, м.Хмельницький, код ЄДРПОУ 39767479;

Відповідач: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер платника податків НОМЕР_1 .

Повне судове рішення складне 22 жовтня 2019 року.

Суддя: І.М.Федорук

СудГородоцький районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення18.10.2019
Оприлюднено23.10.2019
Номер документу85106130
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —672/836/19

Рішення від 06.11.2019

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

Рішення від 18.10.2019

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

Рішення від 18.10.2019

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

Ухвала від 11.09.2019

Цивільне

Городоцький районний суд Хмельницької області

Федорук І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні