Красноокнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/477/19
Провадження № 2/506/242/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.10.2019 року с.м.т. Окни
Красноокнянський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Чеботаренко О.Л.
за участю секретаря судового засідання Паламарчук М.О.
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт Окни цивільну справу за позовом
ОСОБА_1 до Гавиноської сільської ради Окнянського району Одеської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, -
В С Т А Н О В И В:
13 вересня 2019 року позивач звернулася до суду з позовом до Гавиноської сільської ради Окнянського району Одеської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.
19 вересня 2019 року позовна заява прийнята судом до розгляду та відкрито провадження по справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її двоюрідний брат ОСОБА_2 . Після його смерті залишилася спадщина, в тому числі і у вигляді земельної частки (паю), розміром 4,5 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) із земель колишнього КСП ім. Фрунзе на території Гавиноської сільської ради Окнянського району Одеської області згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , зареєстрованого 25.12.2000 року за №624 в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються. За життя ОСОБА_2 заповіт не залишив. До початку цього літа позивачу про існування спадщини не було відомо нічого, поки їй не зателефонували з ТОВ Окнянський Колос і повідомили про наявне право на земельну частку (пай), яка належала її двоюрідному брату. Оскільки інших спадкоємців немає, то вона як спадкоємець п`ятої черги спадкування має право на спадкування після смерті свого двоюрідного брата (четвертий ступінь споріднення). Зібравши необхідні документи, позивач звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте їй було відмовлено, мотивуючи тим, що оригінал сертифікату на право на земельну частку (пай) відсутній. При цьому, враховуючи, що у разі втрати сертифікату на право на земельну частку (пай) земельний районний відділ не може видати дублікат, так як немає бланків сертифікатів, тому рекомендує громадянам дати оголошення про втрату документа у друкованих засобах масової інформації і звертатися до суду із заявою про визнання права. У зв`язку із вищевикладеним, вона змушена звернутися до суду з зазначеним позовом та просила визнати за нею право власності на зазначену земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом після смерті її двоюрідного брата ОСОБА_2 .
Позивач в підготовче судове засідання не з`явилася, однак від неї до суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, на задоволенні позову наполягає /а.с.35/.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, однак від нього до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позов визнає /а.с.43/.
Тому справа розглянута у відсутність сторін, що відповідає вимогам ст.223 ЦПК України.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що відповідно до ч.3 та 4 ст.200 ЦПК України, рішення у справі можливо постановити при проведенні підготовчого судового засідання, відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач є громадянкою України /а.с.6-7/.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 /а.с.17/.
Після його смерті залишилась спадщина, до складу якої входить земельна частка (пай), розміром 4,50 умовних кадастрових гектарів із земель КСП ім. Фрунзе на території Гавиноської сільської ради Окнянського району Одеської області, право ОСОБА_2 на яку посвідчується сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , виданого на підставі розпорядження Красноокнянської райдержадміністрації Одеської області від 04 липня 2000 року №592. Сертифікат зареєстровано 25 грудня 2000 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №624 /а.с.21, 24/.
Зазначений сертифікат було загублено /а.с.22/.
Вартість земельної частки (паю) становить 114748,70 грн. /а.с.23/.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати спадкодавця ОСОБА_2 , рідна тітка позивача - ОСОБА_3 , дівоче прізвище - ОСОБА_4 /а.с.14-16, 20/.
Рідний дядько ОСОБА_2 та батько позивача - ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 /а.с.8, 9,11,12,14/.
Позивач, яка після реєстрації шлюбу із ОСОБА_6 змінила прізвище з ОСОБА_4 на ОСОБА_7 є двоюрідною сестрою ОСОБА_2 /а.с.6-17, 20/ та відповідно до ст.1265 ЦК України, є спадкоємцем п`ятої черги за законом після смерті останнього.
ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав в с.Гавиноси, Окнянського району, Одеської області, знятий з обліку у зв`язку із смертю 11 листопада ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с.18/.
Згідно із записом у господарській книзі для реєстрації громадян с.Гавиноси, Окнянського району, Одеської області, у будинку, в якому був зареєстрований ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час його смерті ніхто не був зареєстрований /а.с.19/.
Ст.ст.1217, 1223 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 1265 ЦК України, у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Позивач зверталася до Великомихайлівської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 , однак їй повідомили про неможливість видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу - сертифікату на право на земельну частку (пай) /а.с.25/.
Згідно наданої Великомихайлівською районною державною нотаріальною конторою копії спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з заявою про прийняття спадщини після смерті останньої звертався батько позивача ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 . Свідоцтво про право на спадщину не видавалося. Відомості про наявність інших спадкоємців, які відповідно до ст.1241 ЦК України мають право на обов`язкову частку в спадщині, в зазначеній спадковій справі відсутні /а.с.36-41/.
Відповідно до п.4.12 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за 282/20595, свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.
П.4.15 вищезазначеного порядку передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності майна спадкодавцеві.
Статтею 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) визначено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) також є зокрема рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Відповідно до ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Статтею 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав може бути визнання права власності.
Згідно з ч.1 ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Таким чином, судом встановлено, що позивач згідно зі ст.ст.1223, 1225 ЦК України, як спадкоємець за законом, має право на спадкування та враховуючи, що відсутність оригіналу правовстановлюючого документу, а саме: сертифікату на право на земельну частку (пай), унеможливлює видачу нотаріусом свідоцтва про право на спадщину на зазначене спадкове майно, а також враховуючи відсутність інших осіб, які б претендували на зазначене спадкове майно, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.182 ЦК України роз`яснити позивачу про необхідність державної реєстрації права власності на нерухоме майно /земельну ділянку/.
Керуючись ст.ст.10, 13, 76-81, 200, 206, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст.1217, 1218, 1223, 1225, 1265 ЦК України, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 (зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Гавиноської сільської ради Окнянського району Одеської області (адреса місцезнаходження: с.Гавиноси Окнянського району, Одеської області, 67912, код ЄДРПОУ 20923994) про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом задовольнити повністю.
Визнати право власності ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом на земельну частку (пай) розміром 4,50 в умовних кадастрових гектарах із земель КСП ім. Фрунзе Гавиноської сільської ради Окнянського району Одеської області, що належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , який зареєстровано в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються, 25.12.2000 року за №624, роз`яснивши позивачу про необхідність державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Відповідно до п.п.15.5) п.1 Перехідних положень ЦПК України, на рішення може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду через Красноокнянський районний суд або безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 22 жовтня 2019 року.
СуддяО. Л. Чеботаренко
Суд | Красноокнянський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2019 |
Оприлюднено | 24.10.2019 |
Номер документу | 85113943 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноокнянський районний суд Одеської області
Чеботаренко О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні