Рішення
від 23.10.2019 по справі 120/2591/19-а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

23 жовтня 2019 р. Справа № 120/2591/19

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому проваджені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калинівської районної державної нотаріальної контори про зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з адміністративним позовом до Калинівської районної державної нотаріальної контори (далі - відповідач) про зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у власність позивача згідно договору довічного утримання від 23.03.2001, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , після смерті останнього, перейшов цілий жилий будинок з прибудовами та господарською будівлею за АДРЕСА_1 .

10.07.2019 для проведення державної реєстрації речового права на вищезазначене нерухоме майно позивач звернулась до державного реєстратора Калинівської міської ради, яким було надана інформаційна довідка №173335408 з якої вбачається наявність заборони на нерухоме майно зареєстроване 25.09.2006 реєстратором: Калинівською районної державної нотаріальної контори згідно повідомлення про накладання заборони №37 від 23.03.2001 приватного нотаріуса Майбороди Г.П.

З огляду на те, що діяльність приватного нотаріуса Калинівського районного нотаріального округу Майбороди Г.П. припинено з 30 липня 2018 року, припинення заборони можливе лише в судовому порядку, в зв`язку з чим позивач звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 16.08.2019 за вказаним позовом відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження на 19.09.2019.

Ухвалою від 18.09.2019 виправлено допущену в ухвалі про відкриття

Ухвалою від 19.09.2019, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, із занесенням до протоколу судового засідання, відкладено підготовче судове засідання на 09.10.2019.

Ухвалою від 09.10.2019 замінено первинного відповідача Калинівську районну державну нотаріальну контору на належного відповідача - Калинівську державну нотаріальну контору Вінницької області. Також відкладено підготовче судове засідання на 16.10.2019.

Ухвалою від 16.10.2019 закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті 23.10.2019.

В судове засідання призначене на 23.10.2019 позивач та його представник не з`явились. Разом з тим, 22.10.2019 представником позивача через канцелярію суду було подано клопотання за вх. №50146 про розгляд справи за відсутності сторони позивача.

Представник відповідача в судове засідання також не з`явився. Разом з тим, подав клопотання від 22.10.2019 за вх. №50144 про розгляд справи без участі представника нотаріальної контори.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів. Представники сторін заявили клопотання про продовження розгляду справи у порядку письмового провадження.

Так, на підставі положень ч. 3 ст. 194 КАС України суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.

Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, згідно договору довічного утримання від 23.03.2001 укладеного між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с. 6), у власність останньої перейшов цілий жилий будинок з прибудовами та господарською будівлею в АДРЕСА_1 , що підтверджується реєстраційним посвідченням від 11.05.2004 (а.с. 7).

Вказаний правочин посвідчувався приватним нотаріусом Майбородою Г.П.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 05.04.2004 (а.с. 8).

Як вказує представник позивача в поданому до суду позові, 10.07.2019 для проведення державної реєстрації речового права позивач звернулась до державного реєстратора Калинівської міської ради, яким була сформована та надана інформаційна довідка №173335408 з якої вбачається наявність заборони на нерухоме майно зареєстроване 25.09.2006 реєстратором: Калинівською державною нотаріальною конторою згідно повідомлення про накладання заборони №37 від 23.03.2001 приватного нотаріуса Майбороди Г.П., архівна заборона №6 від 23.03.2001 (а.с. 9).

В зв`язку з отриманою інформацією, позивач звернулась до Калинівської районної державної нотаріальної контори щодо зняття (припинення) заборони у відповідь на яке відповідачем 05.08.2019 було надано роз`яснення про неможливість вчинення відповідних дій з огляду на те, що було порушено процедуру встановлену законодавством, яка діяла на момент виникнення правовідносин (проведено державну реєстрацію заборони вже після смерті особи за договором довічного утримання), а нотаріус який міг би надати відповідне повідомлення про припинення обтяження припинив свою діяльність. В зв`язку з чим позивачу було рекомендовано звернутись до суду.

Зважаючи на те, що наявна заборона відчуження належного позивачу об`єкту нерухомості порушує її законні права та інтереси, остання звернулась за їх захистом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень з метою забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначено Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 2 якого, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 10 вказаного Закону державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема, щодо наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації.

Аналогічне положення міститься у п. 57 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Відповідно до ст. 74 Закону України Про нотаріат одержавши повідомлення установи банку, підприємства чи організації про погашення позики (кредиту), повідомлення про припинення іпотечного договору або договору застави, а також припинення чи розірвання договору довічного утримання, звернення органів опіки та піклування про усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження майна дитини, нотаріус знімає заборону відчуження жилого будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна.

Державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об`єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким вчинено таку дію (абз. 5 ч. 5 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ).

Як вбачається з відповіді головного управління юстиції від Вінницької області від 27.03.2019 за №2225/4/019, діяльність приватного нотаріуса Калинівського районного нотаріального округу Майбороди Г.П. була припинена з 30 липня 2018 року.

З огляду на положення абз. 5 ч. 5 ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , а також враховуючи те, що приватний нотаріус Майборода Г.П., який накладав заборону на належне позивачу нерухоме майно, припинив свою діяльність, припинення заборони можливе лише в судовому порядку. При цьому суд враховує, що матеріали адміністративної справи не містять відомостей про наявність спору про порушене невизнане або оспорюване право з іншими особами.

Отже, за установлених обставин, суд вважає, що на теперішній час у позивача, як власника майна за договором довічного утримання від 23.03.2001, наявні обмеження у реалізації свого права, зокрема, користування та розпорядження набутим майном, які за вищенаведених обставин можливо усунути лише в судовому порядку.

Конституцією(ст.41) та ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17.07.1997 відповідно до закону №475/97-ВР від 17.07.97 Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції , закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Гарантуючи захист права власності, закон надає власнику право вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння.

Враховуючи, що стороною позивача до суду надано вичерпний перелік документів, якими засвідчено наявність законодавчо визначених підстав для зняття заборони на належне позивачу за договором довічного утримання від 23.03.2001, а в позасудовий спосіб відновлення порушених прав позивача є неможливим, суд дійшов висновку, що правові підстави утримання предмету договору довічного утримання під обтяженням відсутні та таке подальше утримання порушує права позивача як власника даного майна.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані та підлягають задоволенню у спосіб, заявлений позивачем.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує, що в прохальній частині позовної заяви позивач клопотав про залишення судових витрат за ним.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в :

Адміністративний позов задовольнити.

Припинити (зняти) заборону на нерухоме майно (будинок по АДРЕСА_1 ) реєстраційний номер №3781525 зареєстрований 25.09.2006 за №3781525 Калинівською районною державною нотаріальною конторою, згідно повідомлення про накладання заборони від 23.03.2001 приватного нотаріуса Майбороди Г.П.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Калинівська державна нотаріальна контора Вінницької області (вул. Дзержинського, буд. 39, м. Калинівка, Вінницька область, код ЄДРПОУ 02887177)

Повний текст рішення виготовлено та підписано: 23.10.2019

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна

СудВінницький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення23.10.2019
Оприлюднено24.10.2019
Номер документу85115415
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —120/2591/19-а

Рішення від 23.10.2019

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Жданкіна Наталія Володимирівна

Ухвала від 16.10.2019

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Жданкіна Наталія Володимирівна

Ухвала від 09.10.2019

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Жданкіна Наталія Володимирівна

Ухвала від 18.09.2019

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Жданкіна Наталія Володимирівна

Ухвала від 16.08.2019

Адміністративне

Вінницький окружний адміністративний суд

Жданкіна Наталія Володимирівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні