Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/3579/19
РІШЕННЯ
іменем України
11 жовтня 2019 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
у складі: головуючого судді Коренюка В.П.,
при секретарі Подвисоцькій Т.В.,
розглядаючи у підготовчому судовому засіданні у залі суду № 4 у м. Коростені цивільну справу за позовом виконавчого комітету Бехівської сільської ради Коростенського району Житомирської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментівта встановлення опіки, -
встановив:
Виконавчий комітет Бехівської сільської ради Коростенського району Житомирської області, як орган опіки звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів та встановлення опіки, в обгрунтування якого зазначив, що відповідачі являються батьками неповнолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно висновку опікунської ради при виконавчому комітеті Бехівської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 24 травня 2019 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 тривалий час ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків щодо створення належних умов для здорового фізичного, духовного та морального розвитку своїх малолітніх дітей: ОСОБА_4 і ОСОБА_5 . Батьки тривалий час проживають окремо від дітей, зловживають спиртними напоями, ведуть аморальний спосіб життя, ніде не працюють, в будинку незадовільні санітарно-гігієнічні умови проживання, відсутні продукти харчування.
В даний час малолітні діти за заявами батьків ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 влаштовані в Ушомирську школу-інтернат, де і знаходяться по даний час на повному державному утриманні. За весь час перебування дітей в державному закладі батьки жодного разу їх не провідували, не надавали матеріальної допомоги на утримання, не цікавилися життям та здоров`ям, тобто не виявили щодо дітей батьківського піклування. З батьками малолітніх дітей постійно проводилася профілактична робота працівниками районної служби у справах дітей, соціальними працівниками, депутатами та членами виконкому Бехівської сільської ради Коростенського району Житомирської області, сільським головою, але вони продовжують систематично ухилятися від виконання своїх батьківських обов`язків по догляду за дітьми. Тому позивач вимушений звернутись до суду з позовом про позбавлення відповідачів батьківських прав відносно малолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , встановлення опіки та стягнення аліментів.
Представник позивача в підготовче судове засідання не з`явився, однак надав суду заяву, в якій вимоги позовної заяви підтримав у повному обсязі, просив їх задоволити, а справу слухати без участі представника та фіксування процесу технічними засобами.
Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в підготовче судове засідання не з`явилися, однак надали до суду заяву про визнання позову, просили справу слухати без їх участі та фіксування процесу технічними засобами.
Третя особа: ОСОБА_3 в підготовче судове засідання не з`явився, однак надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав та просив розглянути справу без його участі.
Відповідно до ч.3 ст.200 Цивільного процесуального кодексу України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, тому відповідно до ст.247 ч.2 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши їх в сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками неповнолітніх ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.14,15). В даний час малолітні діти за заявами батьків ОСОБА_1 та ОСОБА_2 влаштовані в Ушомирську школу-інтернат, де і знаходяться по даний час на повному державному утриманні.
Батьки тривалий час проживають окремо від дітей, зловживають спиртними напоями, ведуть аморальний спосіб життя, ніде не працюють, в будинку незадовільні санітарно-гігієнічні умови проживання, відсутні продукти харчування, що підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов неблагополучної сім`ї від 06.05.2019 року (а.с.7).
Відповідно до висновку опікунської ради виконавчого комітету Бехівської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 24 травня 2019 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 тривалий час ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків щодо створення належних умов для здорового фізичного, духовного та морального розвитку своїх дітей: ОСОБА_4 і ОСОБА_5 , тому опікунська рада виконкому Бехівської сільської ради вважає за доцільне позбавити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 батьківських прав відносно малолітніх дітей: ОСОБА_4 , 2004 року народження та ОСОБА_5 , 2006 року народження (а.с.6).
Поданням органу опіки та піклування Бехівської сільської ради Коростенського району Житомирської області від 16 липня 2019 року визначено доцільним призначення ОСОБА_3 опікуном над малолітньою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та піклувальником над неповнолітньою ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.4).
Судом також встановлено, що відповідачі за місцем реєстрації та проживання характеризуються негативно, ведуть аморальний спосіб життя (а.с.9,10).
Нормами частин 1, 2 ст.27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, передбачено, що держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Згідно ч.2 ст.150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
За нормами ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, зокрема, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, а також протягом шести місяців не виявили відносно дитини батьківської опіки.
Відповідно до ч. 3 ст. 164 Сімейного кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.
Пунктом 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 №3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення та поновлення батьківських прав" ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Судом встановлено та ні ким не спростовано, що відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 ухиляються від виконання своїх обов`язків з виховання неповнолітніх дітей, не забезпечують необхідного утримання та не бажають брати участь у їх вихованні. Орган опіки та піклування виконавчого комітету Бехівської сільської ради Коростенського району Житомирської області вважає доцільним позбавлення відповідачів батьківських прав. Тому суд, приймаючи до уваги встановлені сукупністю доказів обставини у ході повного, всебічного й об`єктивного їх з`ясування, характер ставлення відповідачів до дітей, усвідомлюючи, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які порушують батьківські обов`язки, діючи в інтересах неповнолітніх дітей, вважає за необхідне позбавити відповідачів батьківських прав відносно малолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та неповнолітньої ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Вирішуючи питання про встановлення опіки та піклування над дітьми, у зв`язку з позбавленням останніх батьківського піклування та призначення опікуном та піклувальником ОСОБА_3 , суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" та ст.1 Закону України "Про охорону дитинства" дітьми, позбавленими батьківського піклування визнаються діти, зокрема, які залишилися без піклування батьків у зв`язку з позбавленням їх батьківських прав.
Частинами 1, 2 ст.243 Сімейного кодексу України та ч.1 ст.58 Цивільного кодексу України опіка встановлюється над дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років.
За нормами ст.60 ч.ч.3,4 Цивільного кодексу України - "Суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування. Суд встановлює піклування над неповнолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає піклувальника за поданням органу опіки та піклування".
Стаття 61 Цивільного кодексу України передбачає - "Орган опіки та піклування встановлює опіку над малолітньою особою та піклування над неповнолітньою особою, крім випадків, встановлених частинами першою та другою статті 60 цього Кодексу".
Згідно ч.1 ст.244 Сімейного кодексу України опікуном дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа.
А також, відповідно до ст.63 ч.ч.2-4 Цивільного кодексу України опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном лише за її письмовою заявою. Опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.
Судом встановлено, що під час перебування дітей в Ушомирській школі-інтернаті в орган опіки звернувся дядько неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , який виявив бажання встановити опіку над дітьми та подав всі необхідні документи для призначення опіки. Згідно акту обстеження житлових умов проживання від 06 травня 2019 року житлові умови сім`ї ОСОБА_3 дозволяють оформити опіку над дітьми: ОСОБА_4 , 2004 року народження та ОСОБА_5 2006 року народження. Обставин, які б могли бути перешкодою в призначені ОСОБА_3 опікуном дослідженими судом доказами встановлено не було.
Враховуючи зазначене, приймаючи до уваги, що судом вирішено питання про позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відносно неповнолітніх дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд приходить до висновку, що встановлення опіки над дітьми, буде захистом їх законних прав та інтересів передбачених законодавством, а тому вважає необхідним та доцільним встановити опіку над дітьми та призначити ОСОБА_3 опікуном над малолітньою ОСОБА_5 та піклувальником над неповнолітньою ОСОБА_4 .
Вирішуючи питання про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, суд виходить з наступного.
За змістом частин 2, 3 ст.166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Відповідно до ч.1 ст.180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно ч.3 ст.181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі та за правилами ч.2 ст.182 Сімейного кодексу України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Частиною 1 ст.183 Сімейного кодексу України, встановлено, що частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Крім того, частиною 1 ст.191 Сімейного кодексу України передбачено, що аліменти на дітей присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 №3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення та поновлення батьківських прав" та ст.166 ч.3 Сімейного кодексу України одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або з власної ініціативи вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.
При визначенні розміру аліментів суд враховує положення ч.2 ст.182, ч.2 ст.183 Сімейного кодексу України, приймає до уваги майновий стан відповідачів, які є працездатними, не має жодних перешкод для працевлаштування та отримання грошових коштів для утримання своїх неповнолітніх дітей, суд приходить до висновку про можливість стягнення з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 аліментів на користь ОСОБА_3 на утримання неповнолітніх дітей. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Суд вважає необхідним роз`яснити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що у відповідності до ч.1 ст.169 Сімейного кодексу України, вони мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.
На підставі ст.141 Цивільного процесуального кодексу України, з відповідачів на користь держави підлягає стягненню солідарно судовий збір у розмірі 2305,20 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.63, 150, 164, 166, 180-183, 191, 243, 244 Сімейного кодексу України, ст.ст.58, 60, 63 Цивільного кодексу України, ст.1 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", ст.1 Закону України "Про охорону дитинства", п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 №3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і позбавлення та поновлення батьківських прав", ст.ст.12, 13, 76, 77, 141, 247, 258, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
вирішив:
Позовну заяву виконавчого комітету Бехівської сільської ради Коростенського району Житомирської області - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьківських прав відносно неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьківських прав відносно неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та малолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановити над неповнолітньою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 піклування та призначити її піклувальником ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Встановити над малолітньою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 опіку та призначити її опікуном ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Стягувати з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , аліменти на утримання неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 тамалолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/3 частини заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для кожної дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи стягнення з 17 липня 2019 року та до повноліття дітей.
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , аліменти на утримання неповнолітньої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 тамалолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/3 частини заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для кожної дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи стягнення з 17 липня 2019 року та до повноліття дітей.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь держави 2305 (дві тисячі триста п`ять) гривень 20 копійок судового збору.
Допустити негайне виконання рішення суду в межах місячного платежу в частині стягнення аліментів.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Апеляційного суду Житомирської області в 30-денний строк.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони та учасники справи:
Позивач : виконавчий комітет Бехівської сільської ради Коростенського району Житомирської області, місце знаходження: 11521, Житомирська обл., Коростенський р-н, с.Бехи, вул. Козаренка Романа, буд. 22-е , код ЄДРПОУ 04347901.
Відповідач : ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач : ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Третя особа : ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_4 .
Суддя Коростенського міськрайонного суду
Житомирської області В. П. Коренюк
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2019 |
Оприлюднено | 24.10.2019 |
Номер документу | 85122569 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Коренюк В. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні