Справа № 638/4183/19
Провадження № 2/638/2972/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2019 року Дзержинський райсуд м. Харкова в складі:
головуючого судді Семіряд І.В.
за участю секретаря Тягунової Р.Ю.
за участю
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача Дзюба І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Другої П`ятирічки , третя особа: Відділ соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради Про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснити перерахунок заборгованості , за зустрічною позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Другої П`ятирічки до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово - комунальних послуг, -
ВСТАНОВИВ:
25.03.2019 позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ТОВ Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Другої П`ятирічки про визнання дій неправомірними; зобов`язання здійснити перерахунок заборгованості.
19.04.2019 відповідач за первісним позовом ТОВ Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Другої П`ятирічки - звернулося до суду з зустрічною позовною заявою до позивача за первісним позовом, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за оплату житлово - комунальних послуг у розмірі 2 673 грн. 89 копійок.
Ухвалою Дзержинського районного суду міста Харкова від 23.05.2019 зустрічний позов прийнято до спільного розгляду з первісним позовом ОСОБА_1 про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги позивача за первісним позовом обґрунтовані тими обставинами, що 01.08.2009 між ОСОБА_1 , як споживачем, та ТОВ Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Авантаж, як виконавцем, правонаступником щодо прав та обов`язків якого є відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П`ятирічки", укладено договір № 15-ВП на надання експлуатаційних послуг в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до п. 2.3. вказаного договору вартість послуг за утримання будинку зазначена відповідно до Рішення виконавчого комітету Харківської міської ради № 47 від 06.02.2013 у сумі 3,30 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири.
03.07.2018 позивач отримав лист відповідача про збільшення вартості експлуатаційних послуг з утримання житлового будинку та встановлення їх з 01.08.2018 року в розмірі 7,287 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири. Відповідач обґрунтував збільшення вартості послуг в односторонньому порядку збільшенням рівня мінімальної заробітної плати, енергоносіїв та набранням чинності ЗУ Про житлово- комунальні послуги в редакції від 09.11.2017, яким встановлено договірний порядок встановлення вартості послуг з утримання будинку. Зазначеним листом відповідач проінформував про зміну вартості послуг. Не погоджуючись з таким рішенням відповідач звернувся до суду для захисту своїх прав.
Позивач стверджує, що відповідач самостійно в порушення ст. 26 ЗУ Про житлово-комунальні послуги від 24.06.2004, без рішення Харківської міської ради встановив новий тариф за утримання будинку, що спричинило неправомірне нарахування відповідачем вартості експлуатаційних послуг за період з моменту встановлення нового тарифу в розмірі 7,287 гривень.
Крім того позивач зазначає, що з 01.10.2014 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради як отримувач субсидії відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848. Житлову субсидію на оплату житла було призначено тільки з розрахунку 3,30 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири, у зв`язку з чим виникає необґрунтована заборгованість по житлово - комунальним послугам, оскільки відповідач здійснює розрахунок за встановленим ним тарифом у розмірі 7,287 грн. У зв`язку з чим позивач вважає, що відповідач повинен здійснити перерахунок заборгованості виходячи тільки з розрахунку 3,30 грн за 1 кв. м. загальної площі квартири.
На підставі викладеного позивач просив позов задовольнити, а в задоволенні зустрічної позовної заяви ТОВ Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Другої П`ятирічки відмовити.
Представником відповідача ТОВ "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П`ятирічки" Дзюбою І .М . подано через канцелярію суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позов не визнає в повному обсязі та просить суд відмовити в задоволенні позовної заяви. Відзив обґрунтован тими обставинами, що товариство є правонаступником усіх прав і обовязків ТОВ "ПЕОЖБ "Авантаж" за усіма договорами на надання експлуатаційних послуг, що були укладені ТОВ "ПЕОЖБ "Авантаж" з власниками квартир у житловому будинку АДРЕСА_2 в тому числі і за договором на надання експлуатаційних послуг № 15-ВП від 01.08.2009 р., що укладений з ОСОБА_1 за договірним розміром тарифу 3,30 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири.
Після прийняття виконавчим комітетом Харківської міської ради рішення від 06.02.2013 № 47 про встановлення тарифу на надання ТОВ "ПЕОЖБ "Авантаж" послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкових територій в житловому будинку АДРЕСА_2 , підприємством направлено мешканцям будинку повідомлення від 13.03.2013 року, яким доведено до відома власників квартир склад і вартість експлуатаційних послуг, тариф на які встановлено органом місцевого самоврядування (основні послуги), а також склад і вартість інших послуг, які надаються згідно з умовами укладеного договору (додаткові послуги).
Структура вартості послуг, в зв`язку з набранням чинності рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 06.02.2013 № 47, була поділена на основні послуги вартістю 3,30 грн в місяць за 1 кв.м. загальної площі квартири та на додаткові послуги (послуги служби консьєржів та послуги з експлуатації та обслуговування насосної станції ) вартістю 1,01 грн в місяць за 1 кв.м. загальної площі квартири.
Таким чином, вартість основних послуг, які підлягають державному цільовому регулюванню визначена на рівні 3,30 грн за 1 кв.м., а послуги, що не підлягають державному цільовому регулюванню (послуги служби консьєржів та цілодобового моніторингу інженерних систем житлового будинку та послуги експлуатації і обслуговування насосної станції), визначено, як додаткові послуги, тобто такі, що надаються на договірних засадах.
Встановлення тарифу 7,287 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири відбувалося після набрання чинності нового ЗУ Про житлово- комунальні послуги яким відміняється державне регулювання цін (тарифів) на надання послуг з експлуатації (управлінню) багатоквартирним житловим будинком до встановлення договірного порядку визначення вартості таких послуг.
Тобто регулювання цін з 10.06.2018 здійснюється виключно умовами договору .
ТОВ "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П`ятирічки законно у відповідності до умов Договору ( п.2.8, 2.9., ) ст. 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" переглянув договірну ціну ( тариф) на послуги що ним надаються мешканцям житлового будинку АДРЕСА_4 та встановив тариф 7,287 грн. за 1 кв.м. загальної площі квартири.
Умовами Договору на надання експлуатаційних послуг передбачено право Виконавця здійснювати підвищення вартості послуг, у разі істотної зміни факторів, які впливають на їх вартість, попередивши про це Споживача за 30 днів до введення в дію нових тарифів ( п. 2.8, 2.9. Договору). На виконання даного положення договору ТОВ "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П`ятирічки було направлено позивачу повідомлення про зміну тарифу, яке 03.07.2018 отримано особисто ОСОБА_1
Тому встановлений тариф у розмірі 7,287 грн відповідач вважає таким, що здійснений відповідно до укладеного з позивачем Договору та діючого законодавства України, у зв`язку з чим вважає вимоги позивача необґрунтованими та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , а зустрічний позов задовольнити у повному обсязі у зв`язку з існуючою заборгованістю за житлово- комунальні послуги первісного позивача перед ТОВ "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П`ятирічки у сумі 2 673,89 грн.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Згідно ст. 12 ч. 3 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особо, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами і іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, обов`язок доказування покладається на сторони, що є одним із принципів змагальності сторін. Суд не може збирати докази за власною ініціативою.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_5 , який 01.08.2009 уклав договір № 15-ВП на надання експлуатаційних послуг з ТОВ Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Авантаж .
Відповідно до п. 2.3 зазначеного договору тариф на експлуатаційні послуги, який дорівнює їх загальній вартості, складав 3,30 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири.
ТОВ "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків "Другої П`ятирічки" на підставі рішення загальних зборів засновників ТОВ Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Авантаж від 03.04.2014 № 30-04/2014 про виділення є правонаступником усіх прав та обов`язків ТОВ "ПЕОЖБ Авантаж за усіма договорами на надання експлуатаційних послуг, що були укладені з власниками квартир та власниками нежитлових приміщень у житловому будинку АДРЕСА_2
Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Згідно ЗУ Про внесення змін до розділу IV "Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" щодо термінів застосування фінансових санкцій за порушення законодавства у сфері комерційного обліку теплової енергії та водопостачання та до розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" ЗУ "Про житлово-комунальні послуги" щодо уточнення порядку введення в дію Закону від 07.06.2018 р. № 2454-VI11 (далі Закон_6 № 2454-V III), внесено зміни.
Новий Закон України "Про житлово-комунальні послуги" набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (10.12.2017 ), в повному обсязі закон вводиться в дію з 01.05.2019, а через шість місяців, тобто з 10.06.2018 були введені в дію норми нового закону щодо регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком та з цієї ж дати (10.06.2018) втратили силу норми старого Закону "Про житлово-комунальні послуги" № 47, що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
В зв`язку з цим, твердження позивача щодо чинності норм старого Закону "Про житлово-комунальні послуги" в частині регулювання тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій є помилковим.
Законом відміняється державне регулювання ціп (тарифів) на надання послуг з експлуатації (управлінню) багатоквартирним житловим будинком до встановлення договірного порядку визначення вартості таких послуг.
Згідно пункту 4 ч. І Закону № 2454-VIII перехідні положення нового Закону "Про житлово-комунальні послуги" доповнено пунктом 3-1 такого змісту: 3-1. Договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуг з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами (у тому числі вивезення побутових відходів за наявності), до дані набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладені за правилами, визначеними цим Законом. У разі якщо згідно з такими договорами передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах .
Таким чином, до прийняття мешканцями будинку рішення про форму управління житловим будинком і укладення відповідного колективного договору з управителем про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність складені раніше договори на надання експлуатаційних послуг, а зміна вартості таких послуг (протягом терміну дії договорів) має здійснюватися в порядку, який встановлений самим договором.
Умовами Договору на надання експлуатаційних послуг передбачено право Виконавця здійснювати підвищення вартості послуг, у разі істотної зміни факторів, які впливають на їх вартість, попередивши про це Споживача за 30 днів до введення в дію нових тарифів ( п. 2.8., 2.9. Договору).
Згідно із пунктом 2.8. Договору, Виконавець має право в односторонньому порядку збільшити вартість експлуатаційних послуг у випадках суттєвої зміни факторів, що впливають на вартість цих послуг, в тому числі, але не виключно: збільшення розміру мінімальної заробітної плати, збільшення вартості енергоносіїв, вартості витратних матеріалів та інше, без внесення будь-яких змін до цього Договору з обов`язковим письмовим повідомленням про це Споживача, з зазначенням факторів, що впливають на такі зміни, в порядку, визначеному у п.2.9. цього Договору.
Відповідно до пункту 2.9. Договору, про зміну вартості експлуатаційних послуг ТОВ ПЕОЖБ Авантаж письмово повідомляв Споживача шляхом відправки за 30 днів до настання періоду, оплата за який повинна провадитись за новими тарифами рекомендованого листа на адресу Споживача, зазначену в Договорі. Таке повідомлення буде вважатися невід`ємною частиною цього Договору та Споживач зобов`язаний платити за новим тарифом з моменту, вказаного у повідомленні. При цьому, у випадку, коли відповідне повідомлення було відправлено ТОВ ПЕОЖБ Авантаж на адресу Споживача, зазначену в Договорі, але Споживач з будь - яких, незалежних від ТОВ ПЕОЖБ Авантаж причин, не отримав це повідомлення, вважається, що Споживач отримав таке повідомлення та Виконавець виконав своє зобов`язання належним чином.
ТОВ ПЕОЖБ Другої П`ятирічки було направлено позивачу повідомлення про зміну тарифу. Вказане повідомлення містить детальну калькуляцію вартості послуг, розрахунок якої здійснено у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги , яке отримано ОСОБА_1 особисто 03.07.2018, що підтверджується зворотнім повідомленням наданим первісним відповідачем.
Вказаний закон не передбачає можливості укладення у багатоквартирному будинку індивідуальних договорів з власниками квартир про надання експлуатаційних послуг, а діючі договори зберігають свою чинність до визначення співвласниками будинку питання щодо форми управління житловим будинком.
Тобто, відповідачем за первісним позовом було встановлено тариф 7,287 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири відповідно до норм Нового Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та зроблено усі дії щодо повідомлення про зміну тарифів відповідно до п. 2.8, п.2.9. Договору.
Також судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.10.2014 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради як отримувач субсидії відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848.
Відповідно до п. 17 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, розмір житлової субсидії на оплату послуги з управління багатоквартирним будинком, витрат на управління багатоквартирним будинком розраховується виходячі з фактичного розміру загальної площі житлового приміщення (будинку) ,але не більше соціальної норми житла ( крім випадків призначення субсидії на понаднормовану площу відповідно до п. 5 Положення) та соціального нормативу з оплати житлової послуги, витрат на управління багатоквартирним будинком.
Згідно ст. 10 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
Житлову субсидію на оплату житла за адресою: АДРЕСА_6 призначено відповідно до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 06.02.2013 № з розрахунку 3,30 грн за 1 кв.м загальної площі квартири.
ТОВ "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Другої П`ятирічки враховує надану житлову субсидію із розрахунку 3,30 грн за 1 кв.м. загальної площі квартири щомісяця, що відображається в рахунках на оплату житлово- комунальних послуг , наданих відповідачем за первісним позовом.
Таким чином, вимога позивача за первісним позовом щодо визнання дій ТОВ "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Другої П`ятирічки неправомірними та здійснення перерахунку заборгованості не підлягає задоволенню.
З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про задоволення зустрічної позовної заяви щодо стягнення з ОСОБА_1 на користь Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Другої П`ятирічки суму заборгованості за оплату житлово - комунальних послуг у розмірі 2 673 грн 89 коп. за період з 01.09.2017 по 01.03.2019 включно, що виникла за договором № 15-ВП на надання експлуатаційних послуг.
Відповідно до п. 1.1 Договору, виконавець зобов`язується надавати споживачеві експлуатаційні послуги в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 в якому належить споживачу, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати ці послуги.
Згідно до п. 2.1 Договору сплата щомісячних платежів за Договором здійснюється Споживачем не пізніше 10 числа місяця, що настає за розрахунковим, шляхом перерахуванням грошових коштів на поточний рахунок виконавця .
Внаслідок невиконання відповідачем за зустрічним позовом своїх зобов`язань за договором щодо повної та своєчасної оплати спожитих експлуатаційних послуг, у відповідача виникла заборгованість у розмірі 2 673 грн 89 коп. за період з 01.09.2017 по 01.03.2019 включно
Позивачем було надано у підтвердженні існування заборгованості на суму 2 673 грн 89 коп. рахунки на оплату житлово - комунальних послуг.
Статтею 526 ЦК України, визначено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
В порядку ст. 141 ЦПК України,з відповідача за зустрічною позовною заявою на користь позивача за зустрічною позовною заявою підлягає до стягнення судовий збір у розмірі 1921,00 грн, який був сплачений позивачем за зустрічним позовом при зверненні до суду з даним позовом.
На підставі викладено, керуючись ст. ст. 12, 76, 81, 141, 200, 259 263-265, 268, 280-283, 352, 354 ЦПК України, ст. 526 ЦК України, ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Другої Пятирічки про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснити перерахунок заборгованості - відмовити.
Зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Другої Пятирічки до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги у розмірі - задовольнити .
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований АДРЕСА_7 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Другої Пятирічки ( код ЄДРПОУ 39173130, місцезнаходження м. Харків, вул. Культури, 20-в, 61058) заборгованість за оплату житлово комунальних послуг за період з 01.09.2017 по 01.03.2019 у розмірі 2673 (дві тисячі шістсот сімдесят три) грн 89 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІПН НОМЕР_1 , зареєстрований АДРЕСА_7 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Підприємство з експлуатації і обслуговування житлових будинків Другої Пятирічки ( код ЄДРПОУ 39173130, місцезнаходження м. Харків, вул. Культури, 20-в, 61058) судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.
У відповідності до п.п. 15.5) п. 15 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання ) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 16.10.2019.
Суддя: І.В. Семіряд
Суд | Дзержинський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2019 |
Оприлюднено | 24.10.2019 |
Номер документу | 85126340 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дзержинський районний суд м.Харкова
Семіряд І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні