Рішення
від 23.10.2019 по справі 621/2819/19
ЗМІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 621/2819/19

Провадження № 2/621/1083/19

РІШЕННЯ

іменем України

23 жовтня 2019 року м. Зміїв

Зміївський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді - Вельможної І.В.,

за участю секретаря судового засідання - Акулової А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в м. Змієві цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області, 3-тя особа: ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення,

в с т а н о в и в:

26.09.2019 ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області з вимогами: встановити юридичний факт, а саме той факт, що вона, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживала разом з ОСОБА_3 станом на день її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати ОСОБА_3 .

Родинні відносини між нею та ОСОБА_4 , як матері та доньки, підтверджуються даними свідоцтва про народження.

ОСОБА_3 на день смерті у шлюбі не перебувала, оскільки батько ОСОБА_5 (чоловік померлої) помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Брат ОСОБА_6 (син померлої) помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Останнім місцем реєстрації ОСОБА_3 була наступна адреса: АДРЕСА_1 , а тому місцем відкриття спадщини, в силу ч. 1 ст. 1221 ЦК України, є с. Скрипаї Зміївського району Харківської області .

До нотаріальної контори із заявами про прийняття або відмову від спадщини ніхто не звертався, а на день смерті разом з матір`ю ніхто не мав реєстрації місця проживання.

За життя мати склала заповіт ( ІНФОРМАЦІЯ_5 року), згідно умов якого заповідала усе належне їй на день смерті майно - ОСОБА_7 та ОСОБА_2 .

На день смерті матері вона мала зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , але фактично мешкала разом з матір`ю з 2012 року за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки допомагала матері, піклувалася про її здоров`я.

Так сталося, що за декілька днів до смерті, вона з матір`ю вирішили поїхати до ОСОБА_2 в с. Денисівка Оржицького району Полтавської області, де матері стало зле і вона померла. ОСОБА_2 одразу повідомила про те, що їй спадщина не потрібна і вона на неї не претендує, в зв`язку з чим 19.05.2015 року сестра склала заяву про відмову від прийняття спадщини.

Після звернення наприкінці серпня 2019 року до нотаріуса, із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті матері, було вказано нотаріусом на те, що факт проживання зі спадкодавцем за однією адресою підтверджується тільки реєстрацією (пропискою), а інші документи не мають ніякого значення, оскільки встановлення такого роду фактів можливе тільки у судовому порядку за дотриманням правил ЦПК України.

З огляду на викладене, вона вимушена звернутися до суду для встановлення факту спільного проживання зі спадкодавцем на момент смерті.

Ухвалою від 27.09.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в справі.

Ухвалою від 10.10.2019 року закрито підготовче провадження, призначено розгляд справи по суті.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, на задоволенні позовних вимог наполягала в повному обсязі.

Представник відповідача Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у судове засідання не з`явився, Скрипаївський сільський голова Лисак Т. направила на електронну адресу суду лист, в якому просить розглядати справу за відсутності представника ради.

Від третьої особи - ОСОБА_2 , надійшла заява, в якій вона просить провести розгляд справи за її відсутності, проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 заперечень не має.

У зв`язку з неявкою осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, суд розглянув цивільну справу без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального запису.

Суд, дослідивши та оцінивши докази, що містяться в матеріалах справи, дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав:

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , про що 22.12.2014 року складено відповідний актовий запис № 14, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Денисівської сільської ради Оржицького району Полтавської області 22.12.2014 року. (а. с. 14).

Факт родинних відносин між заявником ОСОБА_1 та померлою ОСОБА_3 підтверджується даними копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , та Витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, де відстежується зміна прізвища з " ОСОБА_9 " на "ОСОБА_10", з " ОСОБА_10 " на " ОСОБА_11 ". (а. с. 16, 17, 18).

Батько позивача ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується даними копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 . (а. с. 12).

За життя ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений 01.08.2000 року державним нотаріусом Зміївської ДНК Кравченко Л.С., реєстр/№3-487, згідно умов якого заповідала усе належне їй на день смерті майно дочкам: ОСОБА_7 та ОСОБА_2 в рівних частках кожній. (а. с. 20).

ОСОБА_2 подала заяву про відмову від належної їй частки в спадщині, що залишилася після смерті матері ОСОБА_3 (а. с. 21).

Як вбачається з довідки Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області від 01.08.2019 року, останнім місцем реєстрації ОСОБА_3 була наступна адреса: АДРЕСА_1 . На день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 за вказаною адресою ніхто зареєстрований не був, у тому числі малолітні та неповнолітні діти. (а. с. 19).

Частиною 1 ст. 16 ЦК України передбачено право кожної особи звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Частиною 6 ст. 294 ЦПК України передбачено, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

У відповідністю з ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Оскільки від встановлення факту спільного проживання зі спадкодавцем залежить право позивача на оформлення спадщини після померлої матері ОСОБА_3 , звернення ОСОБА_1 із заявою про встановлення такого факту у порядку позовного провадження відповідає вимогам ч. 6 ст. 294 ЦПК України.

Частиною 1 ст. 319 ЦПК України передбачено, що у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.

За змістом норм статей 1268-1269 ЦК України порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Частиною 1 статті 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї. У випадку, якщо спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, він має подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.

Згідно з п.п. 3.21, 3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогоНаказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї. У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.

Отже, у випадку, якщо спадкоємець фактично постійно проживав із спадкодавцем на момент відкриття спадщини, проте у його паспорті відсутня відмітка про реєстрацію місця проживання разом із спадкодавцем, а також відсутні докази, визначені п. 3.22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, спадкоємець має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Відповідно до абзацу 2 п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року тощо.

Відповідно до п. 23 Постанови № 7 від 30.05.2007 року Про судову практику у справах про спадкування якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

Згідно ст. 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання.

Відповідно ч. 2 ст. 3 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, дають взаємні права та обов`язки.

Позивачем стверджувалося у позовній заяві та не заперечувалося відповідачем, що позивач ОСОБА_1 постійно проживала разом зі своєю матір`ю ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Крім того, зазначений факт підтверджується зазначеними вище письмовими доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Отже, на підставі зазначених вище наданих позивачем письмових доказів судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 дійсно постійно проживала разом зі своєю матір`ю ОСОБА_3 на час її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За таких обставин, позовна заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Оскільки позивач не вимагав відшкодування судових витрат, понесених по сплаті судового збору, виходячи з принципу диспозитивності цивільного судочинства, питання щодо повернення судових витрат судом не вирішувалося.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 12, 81, 247, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області, 3-тя особа: ОСОБА_2 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити юридичний факт того, що ОСОБА_1 постійно проживала разом зі своєю матір`ю ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 ,на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Апеляційні скарги подаються учасниками справи до Харківського Апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 23.10.2019 року.

Позивач: ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , ІПН НОМЕР_4 ).

Відповідач: Скрипаївська сільська рада Зміївського району Харківської області (місцезнаходження: 63441 с. Скрипаї Зміївського району Харківської області, вул. Жовтнева, буд. 55-А, код ЄДРПОУ 04397603).

Третя оссоба: ОСОБА_2 (адреса реєстрації: АДРЕСА_4 , ІПН НОМЕР_5 ).

Головуючий:

СудЗміївський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення23.10.2019
Оприлюднено24.10.2019
Номер документу85126455
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —621/2819/19

Рішення від 23.10.2019

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Вельможна І. В.

Ухвала від 10.10.2019

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Вельможна І. В.

Ухвала від 27.09.2019

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Вельможна І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні