Рішення
від 23.10.2019 по справі 227/4039/19
ДОБРОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

23.10.2019 227/4039/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2019 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді: Мацишин Л.С.,

за участю

секретаря судового засідання: Михайловської Т.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , до Світлівської сільської ради Добропільського району Донецької області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2019 року позивач, в інтересах якого діє ОСОБА_2 , звернувся до суду з позовом до Світлівської сільської ради Добропільського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на житловий будинок (А-1) площею 104,4 кв.м, з них житлова 45,2 кв.м, погріб (пг) площею 7 кв.м, гараж (Д-1) площею 27,2 кв.м, сарай (Е-1) площею 12,5 кв.м, сарай (З-1) площею 7,2 кв.м, сарай (И-1) площею 11,2 кв.м, два паркани, двоє воріт, замощення, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 77 років померла мати позивача ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина на майно, а саме на житловий будинок АДРЕСА_1 . Позивач є єдиним спадкоємцем першої черги на майно померлої ОСОБА_3 , оскільки батько позивача, який є чоловіком померлої, помер раніше останньої, а саме 26 жовтня 1991 року. Позивач 09 серпня 2019 року звернувся до приватного нотаріуса Добропільського районного нотаріального округу Молодняк О.В. з заявою про прийняття спадщини, на підставі якої відкрита спадкова справа № 87/2019. Проте, 22 серпня 2019 року йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок АДРЕСА_1 , у зв`язку з відсутністю оригіналу документу, який підтверджує право власності спадкодавця на житловий будинок. Надати вказаний документ ОСОБА_1 не має можливості, оскільки правовстановлюючі документи на будинок втрачені та відновити їх неможливо. Тому позивач вимушений звернутися до суду за захистом свого спадкового права за законом після померлої матері шляхом визнання права власності на спадковий житловий будинок.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Проте, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, на позовних вимогах наполягав. (а.с.77)

Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд позову без його участі. (а.с.78)

Представник відповідача Світлівської сільської ради Добропільського району Донецької області в судове засідання не з`явився, був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, звернувся до суду з заявою про те, що відповідач щодо задоволення позовних вимог не заперечує та просив їх задовольнити. (а.с.70)

За вказаних обставин, з урахуванням вимог ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів, у відсутності сторін.

З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, встановив такі обставини.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 15 червня 2009 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а.с.7)

Позивач ОСОБА_1 доводиться померлій рідним сином, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 26 листопада 1991 року Добропільською с/радою Добропільського району Донецької області. (а.с.56)

Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1 , право власності на який вона отримала після смерті свого чоловіка ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 11 травня 1992 року, виданого державним нотаріусом Новосядлою В.М., копія якого наявна в матеріалах справи. (а.с.79)

Право власності ОСОБА_3 на житловий будинок АДРЕСА_1 також підтверджується довідкою Товариства з обмеженою відповідальністю Добропільського бюро технічної інвентаризації про наявність нерухомості за архівними даними на 31 грудня 2012 року № 1179 від 07 серпня 2019 року. (а.с.9)

Як вбачається з домової книги для прописки громадян, які проживають у будинку АДРЕСА_1 , на день смерті спадкодавиці ОСОБА_3 , яка була зареєстрована та проживала за вищевказаною адресою, у цьому будинку був зареєстрований та проживав її син - позивач по справі ОСОБА_1 (а.с.52-54), що також підтверджується копією його паспорта серії НОМЕР_3 (а.с.5) та довідкою Світлівської сільської ради від 12 серпня 2019 року (а.с.100)

Чоловік спадкодавиці ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого повторно 19 вересня 2019 року Добропільським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області. (а.с.55)

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 22 серпня 2019 року відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті його матері ОСОБА_3 на житловий будинок АДРЕСА_1 , тому що нотаріусу не надано оригінал правовстановлюючого документу на спадковий житловий будинок. (а.с.3)

З відповіді завідуючої Другої добропільської державної нотаріальної контори №362/01-16 від 19 серпня 2019 року вбачається, що всі нотаріальні документи за період з 1984 року по 1994 рік включно передані на зберігання до Донецького обласного державного нотаріального архіву 27 грудня 2013 року, у зв`язку з чим видати дублікат свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Другою добропільською державною нотаріальною конторою 11 травня 1992 року за реєстровим номером 1187 на ім`я ОСОБА_3 на житловий будинок АДРЕСА_1 , не уявляється можливим. (а.с.99)

На житловий будинок АДРЕСА_1 є технічний паспорт, виданий ТОВ Добропільське бюро технічної інвентаризації . (а.с.11-18)

Крім того, з довідки Товариства з обмеженою відповідальністю Добропільське бюро технічної інвентаризації № 1266 від 26 серпня 2019 року вбачається, що при обстеженні домоволодіння АДРЕСА_1 , виявлено збільшення загальної площі будинку за рахунок переобладнання господарських будівель під нежитлові прибудови, а житлова площа будинку зменшилась з 49,3 м 2 до 45,2 м 2 за рахунок утеплення стін, та самовільного будівництва не виявлено. (а.с.80)

Як вбачається з технічного паспорту всі споруди були побудовані до 1992 року, а тому згідно інформації Міністерства юстиції України від 23 лютого 2016 року, індивідуальні житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські будівлі і споруди, збудовані у період до 05 серпня 1992 року не підлягають проходженню процедури прийняття в експлуатацію, у тому числі по окремо визначеній спрощеній процедурі, та самочинне будівництво відсутнє.

Зі спадкової справи вбачається, що інших спадкоємців, які б бажали прийняти спадщину крім позивача немає. (а.с.85-102)

Відповідно до статті 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

За положеннями статті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та друга статті 1220 ЦК України).

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (стаття 1223 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (стаття 1268 ЦК України).

Враховуючи, що судом встановлено, що позивач та спадкодавець були зареєстровані та проживали на момент смерті останньої разом за адресою АДРЕСА_1 , а тому ОСОБА_1 є таким, який прийняв спадщину.

Нотаріусом відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 матері позивача - ОСОБА_3 , яке складається з житлового будинку з надвірними побудовами та спорудами, розташованого в АДРЕСА_1 , тому що нотаріусу не надано оригіналу правовстановлюючого документу на спадковий житловий будинок. (а.с.3)

При цьому, у листах державним нотаріусом роз`яснено право позивача на звернення до суду з позовом про визнання за нею права власності на успадковане майно.

Статтею 55 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Аналогічні положення містяться у ч. 1 ст. 15 ЦК України та ст. 3 ЦПК України.

Суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України (ст. 4 ЦПК України).

Завданнями цивільного судочинства є, зокрема, справедливий розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст. 1 ЦПК України).

Матеріалами справи підтверджується, що позивач, який є спадкоємцем за законом після смерті своєї матері прийняв спадщину, а до суду звернувся саме через неможливість отримати свідоцтво про право на спадщину у зв`язку з відсутню оригіналу правовстановлюючого документу на спадкове майно, тобто у зв`язку з відсутністю умов для одержання в державній нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, про що йому було повідомлено нотаріусом.

Враховуючи, що судом встановлено, що за життя спадкодавець ОСОБА_3 мала правовстановлюючі документи на житловий будинок, а саме свідоцтво про право на спадщину за законом, але воно було втрачено за життя останньої, а тому суд вважає, що позов є підставним та підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 223, 263, 265, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ), в інтересах якого діє ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2 ), до Світлівської сільської ради Добропільського району Донецької області (ЄДРПОУ: 05420511, адреса місцезнаходження: вул. Перемоги, буд. 28, с. Світле Добропільського р-ну Донецької обл., 85064) про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на житловий будинок АДРЕСА_1 , тобто житловий будинок (А1) загальною площею 104,4 кв.м, (А 1 -1) житлову прибудову, (а-1) тамбур, (а 1 -1) нежитлову прибудову, (а 2 -1) нежитлову прибудову, (а 3 -1) нежитлову прибудову, (а 4 -1) веранду, (а 5 ) ганок, (пг) погріб, (Д-1) гараж, (Е-1) сарай, (З-1) сарай, (И-1) сарай .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Донецького апеляційного суду або через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

Суддя Л.С. Мацишин

23.10.2019

СудДобропільський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення23.10.2019
Оприлюднено24.10.2019
Номер документу85127277
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —227/4039/19

Рішення від 23.10.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Мацишин Л. С.

Ухвала від 08.10.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Мацишин Л. С.

Ухвала від 25.09.2019

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Мацишин Л. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні