Рішення
від 10.10.2019 по справі 317/4406/18
ЗАПОРІЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження №/п 2/317/411/2019

Справа № 317/4406/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.10.2019 року м. Запоріжжя

Запорізький районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді Громової І.Б.,

при секретарі Коваль В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Товариство з обмеженню відповідальністю Бі-Прайм-3 , Восьма Запорізька державна нотаріальна контора про визнання права власності в поряду спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2018 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Товариство з обмеженню відповідальністю Бі-Прайм-3 , Восьма Запорізька державна нотаріальна контора про визнання права власності в поряду спадкування за законом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його дружина - ОСОБА_3 , про що 10.05.2018 року Запорізьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області складено відповідний актовий запис № 3058.

За життя дружина заповіту на укладала. Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки, площею 5,8052 гектара, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області, а також земельної ділянки, площею 5,8100 гектара, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області. Вищезазначені земельні ділянки належали дружині позивача на підставі свідоцтв про право на спадщину за законом від 02.09.2009 року.

Таким чином після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у вигляді вищезазначених земельних ділянок.

Родинні відносини між позивачем ОСОБА_1 та ОСОБА_3 підтверджуються свідоцтвом про одруження від 11.09.1999 року.

Спадкоємцем першої черги після ОСОБА_3 є: її чоловік - ОСОБА_1 та син - ОСОБА_2 , 1999 року народження. Більше спадкоємців першої черги немає.

Позивач у встановлений законом строк звернувся до Восьмої Запорізької державної нотаріальної контори, де на підставі поданої заяви була заведена спадкова справа.

ОСОБА_2 подав заяву про відмову від прийняття спадщини на користь позивача.

Позивач звернувся до Восьмої Запорізької державної нотаріальної контори, проте йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів.

Позивач зазначає, що надати зазначені документи він не має можливості, тому що за місцем його проживання вони відсутні.

За життя ОСОБА_3 уклала договори оренди вищезазначених земельних ділянок з ТОВ Бі-Прайм-3 . Даний факт підтверджується інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку.

Позивач просить визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, площею 5,8100 гектара, кадастровий номер земельної ділянки 2322184600:03:001:0025, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Лукашівської сільської ради, Запорізького району Запорізької області - в порядку спадкування за законом після смерті дружини - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, площею 5,8052 гектара, кадастровий номер земельної ділянки 2322184600:03:001:0026, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Лукашівської сільської ради, Запорізького району Запорізької області - в порядку спадкування за законом після смерті дружини - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач ОСОБА_1 з`явився в судові засідання 22.03.2019 р. та 13.05.2019 р., в подальшому участі у розгляді справи не брав.

Представник позивача ОСОБА_5 через канцелярію суду надав заяву про підтримку позовних вимог та розгляд справи за його відсутності.

Належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання відповідач ОСОБА_2 з`явився в судове засідання 13.05.2019 р., відзив на позов не надав, скориставшись своїми процесуальними правами на власний розсуд. Проти задоволення вимог батька не заперечував.

Належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи представник третьої особи - Товариство з обмеженню відповідальністю Бі-Прайм-3 , до суду не з`явився.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.ст. 12, 13 ЦПК України, суд розглядає справу на засадах змагальності сторін в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Судом встановлено, та повністю підтверджується матеріалами справи, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 10.05.2018 року, виданого Запорізьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 .

Факт родинних відносин позивача ОСОБА_1 з померлою ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 від 11.09.1999 р., виданого Хортицьким відділом реєстрації актів громадянського стану м. Запоріжжя.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 11.09.1999 р. виданого Відділом реєстрації актів громадянського стану Хортицького району м. Запоріжжя батьками ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .

Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається після смерті особи.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до вимог ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Заповіту ОСОБА_3 після смерті не залишила.

Згідно копії спадкової справи № 155/2018 вбачається, що позивач ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом 15.08.2019 року, тобто у встановлений законом шестимісячний строк.

Заявою від 15.08.2019 р. ОСОБА_2 відмовився від прийняття спадщини яка залишилась після смерті ОСОБА_6 .

Окрім позивача ОСОБА_1 та відповідача ОСОБА_2 інших спадкоємців у померлої немає, ніхто не звертався до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Частиною 1 ст.1297 ЦК України встановлено обов`язок спадкоємця звернутися до нотаріуса за видачею свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до наданої суду постанови про відмову у вчинені нотаріальних дій, виданої Восьмою Запорізькою районною державною нотаріальною конторою від 11.12.2018 р. № 2073/02-31 вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено в видачі свідоцтва про право на спадщину що відкрилась після смерті ОСОБА_3 .

Відповідно до п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року вбачається, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Пункт 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року встановлює, що відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Згідно зі ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить спадкоємцям на загальних підставах зі збереженням його цільового призначення.

Відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за законом виданого Восьмою запорізькою державною нотаріальною конторою від 22.09.2009 р. за реєстровим № 2-237 ОСОБА_3 успадкувала земельну ділянку площею 5,8100 гектара, кадастровий номер земельної ділянки 2322184600:03:001:0025, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Лукашівської сільської ради, Запорізького району Запорізької області - в порядку спадкування після смерті ОСОБА_7 .

Крім того, відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за законом виданого Восьмою запорізькою державною нотаріальною конторою від 22.09.2009 р. за реєстровим № 2-239 ОСОБА_3 успадкувала земельну ділянку площею 5,8052 гектара, кадастровий номер земельної ділянки 2322184600:03:001:0026, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Лукашівської сільської ради, Запорізького району Запорізької області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_7 .

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 151877799 від 04.01.2019 р. та 151877793 від 04.01.2019 р. земельні ділянки № 2322184600:03 : 001 : 0025 та № 2322184600:03:001 :0026 на праві приватної власності належать ОСОБА_3 та відповідно до договорів оренди землі 05.05.2015 р. передані в оренду ТОВ Бі-Прайм-3 строком на 49 років.

Оскільки ОСОБА_3 право власності на спірні земельні ділянки за життя набула правомірно, відтак вони увійшла до спадкової маси.

Суд не піддає сумніву достовірність документів, наданих стороною позивача як доказів та визнає, що позивачем по справі обраний вірний спосіб захисту свого права, а тому вважає що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст.ст. 4, 5, 8, 10, 12, 17, 18,28, 76-81, 83, 128-130, 133,137, 258, 259, 263-265, 268, 274-277, 280-283, 354 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1218, 1220, 1225, 1233, 1235, 1268, 1269, 1297 ЦК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_8 , право власності на земельну ділянку, площею 5,8100 гектара, кадастровий номер земельної ділянки 2322184600:03:001:0025, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області - в порядку спадкування за законом після смерті дружини - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_8 , право власності на земельну ділянку, площею 5,8052 гектара, кадастровий номер земельної ділянки 2322184600:03:001:0026, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Лукашівської сільської ради Запорізького району Запорізької області - в порядку спадкування за законом після смерті дружини - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржено протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.

Згідно з ч. 1 ст. 355 ЦПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

У відповідності до п.п.п. 15.5 п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України (в редакції від 03.10.2017), до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Суддя І.Б. Громова

СудЗапорізький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення10.10.2019
Оприлюднено24.10.2019
Номер документу85128973
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —317/4406/18

Рішення від 10.10.2019

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Громова І. Б.

Ухвала від 17.07.2019

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Громова І. Б.

Ухвала від 19.06.2019

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Громова І. Б.

Ухвала від 13.05.2019

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Громова І. Б.

Ухвала від 23.01.2019

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Громова І. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні