Рішення
від 16.10.2019 по справі 903/536/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16 жовтня 2019 р. Справа №903/536/19

за позовом: Державного підприємства «Колківське лісове господарство»

до відповідача: Благодійної організації «Волинський обласний благодійний фонд «Еверест»

про розірвання договору Суддя Вороняк А.С.

секретар судового засідання Чорний С.О.

представники сторін:

від позивача: н/з

від відповідача: н/з

Суть спору : Державне підприємство «Колківське лісове господарство» звернулися з позовом до Благодійної організації «Волинський обласний благодійний фонд «Еверест» , в якій просять розірвати укладений між Державним підприємством «Колківське лісове господарство» Волинського управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України та Благодійною організацією «Волинський обласний благодійний фонд «Еверест» договір від 20.06.2017 №20/06 «Про співпрацю щодо розвитку мисливських угідь державного підприємства «Колківське лісове господарство» .

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконує умов спірного договору та зобов`язань за ним з моменту його укладення. Позивач вважає, що Благодійною організацією «Волинський обласний благодійний фонд «Еверест» було неодноразово допущено порушення п.3.2 спірного договору, а також було вчинено грубе порушення Закону України «Про мисливське господарство та полювання» .

Ухвалою суду від 25.07.2019 за вказаним позовом було відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 14.08.2019.

Ухвалою суду від 14.08.2019 підготовче засідання призначено на 24.09.2019.

В судовому засіданні 24.09.2019 постановлено закрити підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 16.10.2019.

07.10.2019 позивач подав клопотання, в якому просять долучити до матеріалів справи копії наступних документів: довідки №08-01/441-19 від 03.10.2019(на підтвердження ненадходження від Благодійної організації Волинський обласний благодійний фонд Еверест до ДП Колківське лісове господарство грошових коштів та матеріальних цінностей); наказу №175 від 09.07.2019 Про проведення полювання у мисливському сезоні 2019/2020 роках на території мисливських угідь ДП Колківське ЛГ (на підтвердження того, що ДП Колківське лісове господарство ініційовано розірвання договору від 20.06.2017 №20/06 Про співпрацю щодо розвитку мисливських угідь державного підприємства Колківське лісове господарство не під час сезону полювання на мисливських тварин, отже, без порушення умов п. 4.4. Договору).

Позивач в судове засідання 16.10.2019 не з`явився, уповноваженого представника не направив, проте був належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №4466100072592.

Відповідач в судове засідання 16.10.2019 не прибув, уповноваженого представника не направив, ухвала суду від 24.09.2019 була направлена на адресу Благодійної організації «Волинський обласний благодійний фонд «Еверест» , зазначеної в позовній заяві, яка відповідає відомостям з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 45606, Волинська обл., АДРЕСА_1 район АДРЕСА_2 село Рованці, вул. Європейська, будинок 5 та була повернута поштовим відділенням з відміткою «інші причини» .

Окрім того, ухвалою суду від 24.09.2019(п.4 резолютивної частини) здійснено офіційне оприлюднення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України про виклик у судове засідання відповідача - Благодійної організації «Волинський обласний благодійний фонд «Еверест» .

Згідно п.2 ч.3 ст.202 Господарського процесуального кодексу України(далі - ГПК України), якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Беручи до уваги приписи ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, господарський суд визнавши зібрані докази достатніми для розгляду спору, -

встановив:

20.06.2017 між Державним підприємством Колківське лісове господарство Волинського управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України та Благодійною організацією Волинський обласний благодійний фонд Еверест було укладено Договір №20/06 Про співпрацю щодо розвитку мисливських угідь державного підприємства Колківське лісове господарство (далі - Договір).

Згідно п.1.1 Договору, Фонд у співпраці із Підприємством, починаючи з дня підписання даного договору і до закінчення дії рішення сесії Волинської обласної ради №13/34 від 12.04.2017 Про надання мисливських угідь у користування державному підприємству Колківське лісове господарство або до прийняття нового відповідного рішення Волинської обласної ради щодо закріплення мисливських угідь за Благодійним фондом Еверест , сприяє здійсненню охорони мисливських угідь, біотехнічних заходів та підгодівлі диких тварин, а також сприяє відтворенню мисливських тварин з метою доведення їх до оптимальної чисельності на території мисливських угідь Підприємства зокрема:

- Куликовицького лісництва ДП Поліське ЛГ лісові квартали з 1 по 15 включно - всього - 1957 га;

- Колківського лісництва ДП Колківське ЛГ лісові квартали з 3 по 16 включно та 39 всього -1598 га;

- Куликовицька сільська рада польові угіддя - 894,4 га, водно-болотні угіддя - 281,7 га.

Загальна площа мисливських угідь становить 4731,1 га, втому числі: лісові - 3555 га, польові - 894,4 га, водно-болотні - 281,7га.

Згідно розділу 2 Договору, метою останнього є:

- співпраця в охороні, сприяння збереженню, відтворенню та розмноженню мисливської фауни для подальшого проведення полювання на ліцензійні види тварин, хутрових звірів та пернату дичину згідно затверджених лімітів добування.

- розведення і утримання диких тварин в напіввільних умовах для подальшого їх розселення в природні умови з метою збільшення їх чисельності.

Відповідно до п.3.2 Договору, Благодійна організація благодійний фонд Еверест зобов`язується:

- Самостійно, або спільно з Підприємством забезпечувати охорону та захист мисливських тварин, відтворення мисливської фауни завдяки комплексу біотехнічних заходів;

- Всебічно сприяти Підприємству в досягненні мети даного Договору;

- Щомісячно проводити роботи направлені на збереження і збільшення чисельності мисливської фауни та проведення біотехнічних заходів на території мисливських угідь. Розробити кошторис благодійних видатків для здійснення охорони мисливських угідь, проведення біотехнічних заходів (створення кормових полів, біотехнічних комплексів, проведення ремонтних робіт біотехнічних споруд та інше) з метою належного утримання мисливських угідь. Загальна річна сума витрат на сприяння ведення мисливського господарства в мисливських угіддях Фонду повинна становити 200000 (двісті тисяч) гривневого еквіваленту .

- Забезпечити дотримання мисливцями, які підпадають під програму Фонду, правил полювання, техніки безпеки при полюванні, виконання розпоряджень керівника полювання.

Згідно розділу 4 Договору, термін дії договору: з дня підписання даного договору і до закінчення дії Рішення Волинської обласної ради №13/34 від 12.04.2017 Про надання мисливських угідь у користування державному підприємству Колківське лісове господарство або до прийняття нового відповідного рішення Волинської обласної ради щодо закріплення мисливських угідь за Благодійною організацією Волинський обласний благодійний фонд ЕВЕРЕСТ . Термін дії договору може бути продовжений сторонами, про що вони підписують відповідне доповнення до даного договору. Даний договір підлягає розірванню в односторонньому порядку у випадку: коли одна із сторін порушує умови договору і свої зобов`язання та Закон України Про мисливське господарство та полювання . Порушення Фондом умов, зазначених в пункті 3.2.1 цього Договору. В цьому разі кошти вкладені Фондом, не повертаються. Порушення Підприємством умов даного договору і своїх зобов`язань. Сторона, яка розриває договір в односторонньому порядку, письмово попереджає про це іншу сторону не пізніше ніж за один місяць до дня розірвання. Сторони не можуть розірвати даний договір в односторонньому порядку під час сезону полювання на мисливських тварин. В процесі дії даного договору Благодійна організація Волинський обласний благодійний фонд ЕВЕРЕСТ має право готувати документи на сесію обласної ради про надання в користування мисливських угідь у відповідності до опису меж та карти-схеми мисливських угідь.

24.05.2018 позивачем було отримано доповідну записку мисливствознавця - ОСОБА_1 з якої вбачається, що за рік дії договору №20/06 від 20.06.2017 Про співпрацю щодо розвитку мисливських угідь державного підприємства Колківське лісове господарство не вдалося налагодити чіткої співпраці з представниками Благодійної організації Волинський обласний благодійний фонд Еверест , а саме: не вдалось отримати від Фонду жодних відомостей про конкретних мисливців чи осіб, які належать до Фонду, та які мали б здійснювати спільно з Підприємством охорону та захист мисливських тварин, що не дало змоги скласти спільний графік по охороні. Також Фондом не було розроблено кошторису благодійних внесків. Поряд з тим, в доповідній записці ОСОБА_1 повідомив, що від місцевого населення надходили скарги у зв`язку із тим, що невідомі люди їздили по мисливських угіддях із нарізною зброєю та приладами нічного бачення представляючись представниками Волинського обласного благодійного фонду Еверест , хоча відповідно до п.3.1.1. Договору для виконання умов Договору можливо використовувати лише травматичну зброю, яка повинна бути зареєстрована відповідно до вимог чинного законодавства України.

Також ОСОБА_1 в доповідній записці було повідомлено, що в 2017 році при виконанні п.3.4.3. Договору та відповідно до п.1.2. Договору мисливцям Фонду при участі його керівника ( ОСОБА_2 П ОСОБА_3 ) було видано ліцензію на добування кабана.

ОСОБА_1 , як розпорядником полювання було прочитано інструктаж, проте, не зважаючи на прочитаний інструктаж, мисливцями фонду було допущено грубе порушення Закону України Про мисливське господарство та полювання , а саме був незаконно добутий Олень Благородний , з набоїв картечі, що також є порушенням, оскільки відстріл копитної дичини проводиться тільки з набоїв - куля. Наведені порушення викликали значне невдоволення серед місцевого населення.

Після отримання вказаної доповідної записки, відповідачу було надіслано листи із проханнями щодо виконання умов Договору.

В листі від 24.05.2018р. №318, було висловлено прохання, до 10.06.2018, на виконання п.3.2.3. Договору, розробити та надати для ознайомлення та погодження Державному підприємству Колківське лісове господарство кошторис благодійних видатків для здійснення охорони мисливських угідь, проведення біотехнічних заходів (створення кормових полів, біотехнічних комплексів, проведення ремонтних робіт біотехнічних споруд та інше), з урахуванням того, що річна сума витрат на сприяння ведення мисливського господарства відповідно до умов Договору, повинна становити 200000 гривневого еквіваленту.

В листі від 25.05.2018 №320, було висловлено прохання, до 10.06.2018р., на виконання п.3.1.1., 3.1.3., 3.2.1 Договору, представнику Фонду з`явитись до Державного підприємства Колківське лісове господарство для складання та підписання інструкції про порядок здійснення охорони мисливських угідь та графіку охорони мисливських угідь.

Всі вищенаведені листи залишились без реагування та відповіді зі сторони відповідача, як наслідок документи наведені в листах залишились не погодженими, що унеможливило подальше належне виконання умов Договору.

Як стверджує позивач, з огляду на вищенаведені обставини до Благодійної організації Волинський обласний благодійний фонд Еверест було надіслано повідомлення №531 від 09.07.2018 про одностороннє розірвання Договору №20/06 від 20.06.2017 Про співпрацю щодо розвитку мисливських угідь Державного підприємства Колківське лісове господарство з 13.08.2018, проте лист з наведеним повідомленням було повернуто із відміткою за закінченням встановленого строку зберігання .

Суд відзначає, що в матеріалах справи відсутній опис вкладення в лист, який направлявся відповідачу 09.07.2018, тому стверджувати, що останнім направлявся саме лист з повідомленням про одностороннє розірвання Договору №20/06 від 20.06.2017 Про співпрацю щодо розвитку мисливських угідь Державного підприємства Колківське лісове господарство з 13.08.2018 немає підстав.

Згідно довідки Державного підприємства Колківське лісове господарство №08-01/441-19 від 03.10.2019, від Благодійної організації Волинський обласний благодійний фонд Еверест за період з 20.06.2016 та на час розгляду справи жодних грошових коштів та будь-яких інших товарно-матеріальних цінностей до ДП Колківське лісове господарство не надходило.

Згідно зі ст.15 Цивільного кодексу України(далі - ЦК України), кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить, як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.

Таким чином, у розумінні закону, суб`єктивне право на захист це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

В силу приписів ст.11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Згідно зі ст.174 Господарського кодексу України(далі - ГК України), господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Таке ж положення містить і ст.173 ГК України, в якій зазначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ч.1, 2 ст.193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Укладений 20.06.2017 між Державним підприємством Колківське лісове господарство Волинського управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України та Благодійною організацією Волинський обласний благодійний фонд Еверест Договір №20/06 Про співпрацю щодо розвитку мисливських угідь державного підприємства Колківське лісове господарство за своєю правовою природою є договором про спільну діяльність.

Відповідно до ст.1130 ЦК України, за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов`язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об`єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об`єднання вкладів учасників.

Згідно зі ст. 1131 ЦК України договір про спільну діяльність укладається у письмовій формі.

Умови договору про спільну діяльність, у тому числі координація спільних дій учасників або ведення їхніх спільних справ, правовий статус виділеного для спільної діяльності майна, покриття витрат та збитків учасників, їх участь у результатах спільних дій та інші умови визначаються за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом про окремі види спільної діяльності.

Статтею 188 ГК України визначено, що розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Загальні підстави розірвання договору визначено і статтями 651, 652 ЦК України.

Відповідно до ч.2 ст. 651 ЦК України, договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Тобто однією із підстав розірвання договору є істотне порушення стороною цього договору.

Істотним, є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору (ч.2 ст.651 ЦК України),

Отже, йдеться про таке порушення договору однією зі сторін, яке тягне для другої сторони неможливість досягнення нею цілей договору.

У кожному конкретному випадку питання про істотність порушення має вирішуватися з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення. Отже, встановленню підлягає не лише наявність істотного порушення договору, але й наявність шкоди, завданої цим порушенням другою стороною, яка може бути виражена як у вигляді реальних збитків та (або) упущеної вигоди, її розмір, який не дозволяє потерпілій стороні отримати очікуване при укладенні договору, а також установити, чи є дійсно істотною різниця між тим, на що має право розраховувати сторона, укладаючи договір; і тим, що в дійсності вона змогла отримати.

Відповідач не виконував умов договору та зобов`язань за ним з моменту його укладення, та не виконує на момент подання даної позовної заяви, що стверджується довідкою Державного підприємства Колківське лісове господарство №08-01/441-19 від 03.10.2019 про ненадходження коштів.

Благодійною організацією Волинський обласний благодійний фонд Еверест було допущено порушення умов Договору, а саме зобов`язання, що передбачені для відповідача відповідно до п.3.2.3 Договору.

Наведені в позовній заяві порушення допущені відповідачем тягнуть для Державного підприємства Колківське лісове господарство неможливість досягнення цілей договору, що є безумовною підставою для розірвання договору в судовому порядку відповідно до ст.651 ЦК України, де вказано, що договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною.

Твердження позивача про вчинення відповідачем грубого порушення Закону України «Про мисливське господарство та полювання» з посиланням на постанову Маневицького районного суду Волинської області від 13.03.2018, в справі №164/2663/17(яка набрала законної сили) критично оцінюється судом, оскільки в останній ніяким чином не зазначено про порушення Благодійною організацією Волинський обласний благодійний фонд Еверест чи її членами(учасниками) в межах укладеного спірного договору.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Беручи до уваги наявні в матеріалах справи докази позивача, господарський суд, оцінюючи їх за своїм переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному й об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності дійшов висновку про підставність та обґрунтованість пред`явленого позову, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити - розірвати укладений між Державним підприємством Колківське лісове господарство Волинського управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України та Благодійною організацією Волинський обласний благодійний фонд Еверест договір від 20.06.2017 №20/06 Про співпрацю щодо розвитку мисливських угідь державного підприємства Колківське лісове господарство .

Відповідно до ст.ст.129 ГПК України, на відповідача слід покласти судові витрати по справі в розмірі 1921 грн. сплаченого позивачем судового збору.

Керуючись ст.73-79, 86, 129, 130, 185, 232, 236, 238, 240, 241 ГПК України, господарський суд,-

вирішив:

1. Позов задовольнити.

2. Розірвати укладений між Державним підприємством Колківське лісове господарство Волинського управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України та Благодійною організацією Волинський обласний благодійний фонд Еверест договір від 20.06.2017 №20/06 Про співпрацю щодо розвитку мисливських угідь державного підприємства Колківське лісове господарство .

3. Стягнути з Благодійної організації Волинський обласний благодійний фонд Еверест (45606, Волинська обл., Луцький район, село Рованці, вул. Європейська, буд.5, код ЄДРПОУ 40013654) на користь Державного підприємства «Колківське лісове господарство» (44661, Волинська обл., Маневицький район, селище міського типу Колки, вул. Центральна, буд.1, код ЄДРПОУ 00991597) 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню) грн. сплаченого позивачем судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено

24.10.2019

Суддя А. С. Вороняк

СудГосподарський суд Волинської області
Дата ухвалення рішення16.10.2019
Оприлюднено24.10.2019
Номер документу85143591
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —903/536/19

Судовий наказ від 15.11.2019

Господарське

Господарський суд Волинської області

Вороняк Андрій Сергійович

Рішення від 16.10.2019

Господарське

Господарський суд Волинської області

Вороняк Андрій Сергійович

Ухвала від 24.09.2019

Господарське

Господарський суд Волинської області

Вороняк Андрій Сергійович

Ухвала від 14.08.2019

Господарське

Господарський суд Волинської області

Вороняк Андрій Сергійович

Ухвала від 25.07.2019

Господарське

Господарський суд Волинської області

Вороняк Андрій Сергійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні