МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2019 р. № 400/1949/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Державної екологічної інспекції у Миколаївській області, вул. 3-я Слобідська, 134, м. Миколаїв, 54055
до відповідача:товариства з обмеженою відповідальністю "Аве Протеміл", вул. Київська, 287-А, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56507
про:застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Миколаївській області звернулася з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Аве Протеміл про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел викидів до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що двічі проводив перевірку на об`єкті відповідача та встановив непроведення інвентаризації об`єктів викидів забруднюючих речовин та відсутність дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідач своїм правом на подачу відзиву не скористався. Ухвалу та повістки про дату й час розгляду справи отримував своєчасно.
За клопотанням представника позивача справу розглянуто в письмовому провадженні.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
У січні 2019 р. позивачем проведено планову перевірку щодо додержання відповідачем вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якої складено акт № 04/06.
Серед порушень встановлено непроведення інвентаризації об`єктів, що можуть здійснювати викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, та відсутність дозволів на здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними об`єктами, що є порушенням ст. 10, 11 Закону України Про охорону атмосферного повітря (далі - Закон № 2707).
На керівника підприємства накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 85,00 грн, який сплачений повністю.
21.01.2019 р. позивачем видано припис № 04/06 з вимогою до 01.03.2019 р. провести інвентаризацію об`єктів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що здійснює стаціонарне обладнання, та отримати дозвіл на викиди.
У червні 2019 р. позивачем проведено позапланову перевірку відповідача, за результатами якої складено акт № 05/57. Перевіркою встановлено, що вимоги припису від 21.01.2019 р. № 04/06 відповідачем не виконані.
На керівника підприємства повторно накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн, який сплачений повністю.
На час звернення позивача до суду та дату розгляду справи відповідач не усунув виявлені перевірками порушення.
Відповідно до ст. 11 Закону № 2707 для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Пунктом 2 Порядку проведення та оплати робіт, пов`язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2002 р. № 302, встановлено, що дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям експлуатувати об`єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Дозвіл видається суб`єкту господарювання за формою, встановленою Мінприроди.
Таким чином, підприємство набуває право на експлуатацію обладнання, яке здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, лише після отримання відповідного дозволу. Відповідач такого дозволу не отримав.
Інструкція про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.02.1995 № 7 (далі - Інструкція).
За визначенням Інструкції інвентаризація викидів - систематизація інформації про розміщення джерел забруднення атмосфери на території, види і кількісний склад забруднюючих речовин, що викидаються у атмосферне повітря (п. 1.14.2).
Стаціонарне джерело забруднення атмосфери - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об`єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу (п. 1.14.5).
Згідно з п. 1.8 Інструкції інвентаризацію викидів забруднюючих речовин підприємство проводить в строки, встановлені Кабінетом Міністрів України, рішеннями місцевих органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, Мінприроди.
Пунктом 1.9 Інструкції встановлено, що підприємство несе відповідальність за виконання в установлені терміни інвентаризації викидів, а також за своєчасне представлення необхідної інформації, щодо ведення техпроцесів (техрегламенти, режимні карти, сировини, що використовується і т.д.) та створення необхідних умов по проведенню вимірів.
Як встановлено перевірками, відповідач всупереч вимог позивача не провів інвентаризацію об`єктів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Відповідно до ст. 12 Закону № 2707 господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Частиною 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
За приписами ст. 20 2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону атмосферного повітря.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 р. № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення).
Враховуючи невиконання відповідачем законних вимог позивача, а також ненадання суду доказів на спростування доводів позивача, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність задоволення позову.
Статтею 139 КАС України не передбачено відшкодування судових витрат суб`єкту владних повноважень.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (вул. 3-я Слобідська, 134, м. Миколаїв, 54055, ідентифікаційний код 37992292) до товариства з обмеженою відповідальністю Аве Протеміл (вул. Київська, 287-А, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56507, ідентифікаційний код 32037602) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити повністю.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю Аве Протеміл (вул. Київська, 287-А, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56507, ідентифікаційний код 32037602) у вигляді зупинення виконання робіт з експлуатації стаціонарних джерел викидів: Прес екструдер (черв`ячний прес) , Гідравлічний прес екструдер (Черв`ячно-гідравлічний прес) , Дробарка ДКУ 2 за адресою: вул. Київська, 287-А, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56507 - до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 24.10.2019 р.
Суддя Н.В. Лісовська
Суд | Миколаївський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2019 |
Оприлюднено | 28.10.2019 |
Номер документу | 85145262 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Миколаївський окружний адміністративний суд
Лісовська Н. В.