Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.10.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/977/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В. , секретар судового засідання Масловський А. Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд",
до відповідача: Управління освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області
про стягнення заборгованості в сумі 296 978 грн 69 к.
за участю:
від позивавача: Тураш Анжела Валеріївна
від відповідача: представник не з"явився
встановив:
до Господарського суду Івано-Франківської області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд" із позовною заявою до Управління освіти, молоді та спорту Долинської ОДА про стягнення заборгованості в сумі 296978 грн 69 к.
Вирішення судом процесуальних питань.
17.09.2019 суд відкрив провадження у справі, ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 17.10.2019.
27.09.2019 відповідач через канцелярію суду подав заяву вх.№16585/19 про визнання позову в повному обсязі та просив суд розглянути справи без участі його представника, яку суд прийняв до розгляду та приєднав до матеріалів справи.
Відповідно до статті 42 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи мають право подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб.
Пунктом 1 частини 2 статті 46 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно з частиною 1 та 4 статті 191 Господарського процесуального кодексу України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Пунктом 6 статті 236 Господарського процесуального кодексу України визначено, що якщо одна із сторін визнала пред`явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 191 цього Кодексу.
Відповідно до статті 185 Господарського процесуального кодексу України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову.
17.10.2019 в підготовчому судовому засіданні суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Позиція позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач не виконав зобов»язання щодо оплати спожитої активної електричної енергії в терміни, передбачені договором №23066 про постачання електричної енергії споживачу внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 296978 грн 69 к. Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 193, 275, 276 ГК України та статтею 526 ЦК України.
Позиція відповідача.
Відповідач позовні вимоги визнав в повному обсязі з підстав, викладених у заяві вх.№16585/19 від 27.09.2019.
Обставини справи.
Предметом позову в цій справі є вимога Товариства з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд" із позовною заявою до Управління освіти, молоді та спорту Долинської ОДА про стягнення заборгованості в сумі 296978 грн 69 к.
Підставою позову є невиконання Управлінням освіти, молоді та спорту Долинської ОДА умов договору щодо оплати спожитої активної електричної енергії.
ТОВ "Прикарпатенерготрейд" (постачальник) та Управління освіти, молоді та спорту Долинської ОДА (споживач) уклали договір про постачання електричної енергії споживачу № 23066, відповідно до п. 2.1 якого, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Згідно з п. 3.1 Договору, постачання електричної енергії споживачу здійснюється з дати зазначеної в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору.
За змістом п. 4.2 зазначеного Договору, постачальник зобов`язується забезпечити комерційну якість послуг, які надаються споживачу за цим договором, що передбачає вчасне та повне інформування споживача про умови постачання електричної енергії, ціни на електричну енергію та вартість послуг, що надаються, надання роз`яснень положень актів чинного законодавства, якими регулюються відносини сторін, ведення точних та прозорих розрахунків із споживачем, а також можливість вирішення спірних питань шляхом досудового врегулювання.
Відповідно до пунктів 5.6 Договору, розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок. При цьому споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, та інший не заборонений законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на поточний рахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на поточний рахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягають сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Поточний рахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни. Оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений комерційною пропозицією. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних вебсайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки. У разі порушення споживачем строків оплати за цим договором постачальник має право вимагати сплату пені та інших платежів передбачених законодавством та комерційною пропозицією.
Як визначено в п. 5.8 договору про постачання електричної енергії споживачу № 23066, у разі порушення споживачем строків оплати за цим договором постачальник має право вимагати сплату пені та інших платежів передбачених законодавством та комерційною пропозицією.
В п. 13.1 Договору сторони визначили, що цей договір вступає в дію з 01 січня 2019 р. та укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та вважається підписаним з моменту погодження (акцептування) споживачем заяви-приєднання.
01 березня 2019 року відповідач підписав заяву-приєднання (додаток 1 до договору № 23066), в якій було зазначено про початок постачання електричної енергії споживачу з 01 березня 2019 року.
Крім того, споживач підписав також додаток № 2 до договору № 23066, в якому були визначені спосіб, порядок та терміни оплати отриманої електричної енергії.
В згаданому додатку визначено, що термін оплати рахунків - 5 робочих днів від дати отримання рахунку, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду (календарного місяця, який починається 01 числа поточного місяця та триває до 31 числа включно).
На виконання укладеного між сторонами договору, ТОВ "Прикарпатенерготрейд" в період березень 2019 - квітень 2019 поставило Управлінню освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області 100438 кВт електричної енергії на суму 296978 грн 69 к., що підтверджується актом про використану електричну енергію, рахунком за електроенергію №23066/1 від 26.04.2019 та актом звірки взаєморозрахунків станом на 01.05.2019 підписаним представниками сторін та скріпленим печатками.
В порушення договірних зобов"язань відповідач отриману електричну енергію не оплатив, внаслідок чого утворилась заборгованість.
30.05.2019 позивач направив відповідачу претензію №04/61 з вимогою оплатити заборгованість в сумі 296978 грн 69 к., докази направлення знаходяться в матеріалах справи. Проте ця вимога залишена відповідачем без відповіді та задоволення, у зв"язку з чим позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно ст.275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) - ч.1 ст.530 ЦК України.
Приписами ст. 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до пункту 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Пунктом 2 ст. 614 ЦК України встановлено, що відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Згідно з ч. 1 ст. 75 ГПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Висновок суду.
Суд встановив, що визнання позову відповідачем у цьому випадку не суперечить законодавству та не порушує прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб, суд приймає заяву відповідача про визнання позову, та вважає заявлені позивачем позовні вимоги про стягнення з відповідача 296978 грн 69 к. заборгованості обґрунтованими та такими, що належать до задоволення.
Судові витрати.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
При зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 4454 грн 68 к., що підтверджується платіжним дорученням №3298 від 08 серпня 2019 року.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При вирішенні питання про розподіл судового збору суд, відповідно до частини 1 статті 130 Господарського процесуального кодексу України і частини 3 статті 7 Закону України "Про судовий збір", враховуючи визнання відповідачем позову до початку розгляду справи по суті та вимоги частини 4 статті 191 Господарського процесуального кодексу України, дійшов висновку про повернення позивачу з Державного бюджету України 50 відсотків сплаченого судового збору 2227 (дві тисячі двісті двадцять сім гривень) 37 к., а також про необхідність компенсації йому іншої частини судового збору 2227 (дві тисячі двісті двадцять сім гривень) 37 к. за рахунок відповідача.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України).
Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 ГПК України).
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч. 1 ст. 16 ГПК України).
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч. 2 ст. 16 ГПК України).
Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Згідно зі ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
02.01.2019 позивач (замовник) та адвокат Вацовська Марина Миколаївна, що діє на підставі свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю №001352 виданого Івано-Франківською обласною КДКА 02.01.2019 (виконавець) уклали договір про надання професійної правничої допомоги №2019/59.
12.01.2019 адвокат Вацовська Марина Миколаївна (замовник) та адвокат Тураш Анжела Валеріївна (виконавець) що діє на підставі свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю №001443 виданого Івано-Франківською обласною КДКА 11.01.2019 уклали договір про надання професійної правничої допомоги №б/н.
10.08.2019 адвокат Вацовська Марина Миколаївна (виконавець) та позивач уклали додатковий правочин №2019/1 до договору про надання професійної правничої допомоги №2019/59.
13.08.2019 адвокат Вацовська Марина Миколаївна (замовник) та адвокат Тураш Анжела Валеріївна (виконавець) уклали додатковий правочин №1 до договору про надання професійної правничої допомоги №б/н.
Згідно акта від 03.10.2019 приймання -передачі наданих послуг за договором про надання професійної правничої допомоги №2019/59 від 02.01.2019 та додаткового правочину від 10.08.2019, вартість наданих послуг становить 5000 грн.
Згідно акта від 08.10.2019 приймання -передачі наданих послуг за договором про надання професійної правничої допомоги №б/н від 12.01.2019 та додаткового правочину від 13.08.2019, вартість наданих послуг становить 5000 грн.
На виконання умов договору про надання професійної правничої допомоги №2019/59 від 02.01.2019 та додаткового правочину від 10.08.2019, позивач 03.10.2019 перерахував адвокату Вацовській Марині Миколаївні кошти в сумі 5000 грн, що підтверджується платіжним дорученням №4568 від 03 жовтня 2019.
Адвокат Вацовська Марина Миколаївна на виконання умов договору про надання професійної правничої допомоги №б/н від 12.01.2019 та додаткового правочину від 13.08.2019 перерахувала адвокату Тураш Анжелі Валеріївні кошти 5000 грн, що підтверджується платіжним дорученням №191 від 10 жовтня 2019.
В ч. 4 ст. 126 ГПК України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5 ст. 126 ГПК України).
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 6 ст. 126 ГПК України).
Зважаючи на належну підготовку адвокатом документів для подання до суду та виклад правової позиції, присутність в судовому засіданні, а також підтвердження розміру витрат на оплату правничої допомоги адвоката відповідними документами та недоведення відповідачем неспівмірності витрат, суд дійшов висновку про стягнення з Управління освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області 5000 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись статтями 73, 86, 123, 126, 129, 130, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд" до Управління освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про стягнення 296 978 грн 69 к. заборгованості задовольнити.
Стягнути з Управління освіти, молоді та спорту Долинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (вул. Грушевського, буд.18,м. Долина,Долинський район, Івано-Франківська область,77500, код 02143519) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд" (вул. М.Грушевського, буд.22А, каб. 77,м.Івано-Франківськ,76018, код 42129720) 296 978 (двісті дев"яносто шість тисяч дев"ятсот сімдесят вісім гривень ) 69 к.- заборгованості на поточний рахунок із спеціальним режимом використання № НОМЕР_1 у ТВБВ №10008/0143 Філії- Івано-Франківського обласного управління АТ "Ощадбанк", МФО 336503, а також 2227 (дві тисячі двісті двадцять сім гривень) 37 к.- судового збору та 5000 (п"ять тисяч гривень) 00к.- витрат на професійну правничу допомогу на поточний рахунок із спеціальним режимом використання № НОМЕР_2 у ТВБВ №10008/0143 Філії- Івано-Франківського обласного управління АТ "Ощадбанк", МФО 336503.
Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Прикарпатенерготрейд" (вул. М.Грушевського, буд.22А, каб. 77,м.Івано-Франківськ,76018, код 42129720) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2227 (дві тисячі двісті двадцять сім гривень) 37 к. , сплачений згідно з платіжним дорученням від 08 серпня 2019 року №3298.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строк, встановлений розділом IV Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 23.10.2019
Суддя Т.В.Максимів
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2019 |
Оприлюднено | 25.10.2019 |
Номер документу | 85148766 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Максимів Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні